Gimnastyka 1969

Z Historia Wisły

Spis treści

Seniorki

  • 16 kwietnia rozegrano w Krakowie Mistrzostwa Okręgu. Indywidualnie najlepszą zawodniczką okazała się Halina Daniec, Barbara Zięba uplasowała się na trzeciej pozycji, drużynowo Wisła zajęła pierwsze miejsce.
  • W dniach 26 i 27 kwietnia w Gliwicach odbyły się XXVII Mistrzostwa Polski. W klasie mistrzowskiej międzynarodowej pierwsze miejsce i tytuł Mistrza Polski wywalczyła Wiesława Lech, druga była Barbara Zięba, trzecia Halina Daniec. W finałach na przyrządach zawodniczki wywalczyły miejsca: Halina Daniec pierwsze na poręczach, Wiesława Lech drugie na równoważni, Barbara Zięba drugie na poręczach i dwa trzecie (równoważnia i skok). Natomiast w klasie mistrzowskiej krajowej szóste miejsce w wieloboju wywalczyła Anna Fryc.
  • W Landskronie w dniach 17 i 18 maja rozegrano Mistrzostwa Europy Seniorek. Nasze zawodniczki zajęły miejsca: Wiesława Lech dwudzieste trzecie i Halina Daniec dwudzieste czwarte.
  • W Spartakiadzie MSW rozegranej w Budapeszcie drużyna w składzie: Łucja Ochmańska, Barbara Zięba, Halina Daniec, Aleksandra Roskosz, Barbara Zeman, Anna Karelus wywalczyła piątą lokatę.
  • W Międzypaństwowym Meczu Polska - Jugosławia rozegranym 28 kwietnia w Lublianie drużynowo GTS "Wisła" wywalczyła pierwsze miejsce. Indywidualnie Łucja Ochmańska zajęła drugie miejsce, Barbara Zięba była piąta, Halina Daniec siódma.
  • W zawodach kontrolnych kadry seniorek rozegranych w Krakowie 4 i 5 października Barbara Zięba zajęła pierwsze, Aleksandra Roskosz trzecie, Anna Karelus trzynaste miejsce.
  • Barbara Zięba wystartowała w Przedmistrzostwach Świata w Lublianie rozegranych w dniach 17- 19 października.
  • W Międzypaństwowym Meczu Polska - Francja który rozegrano w Bydgoszczy w dniach 2 i 3 listopada drużyna Polski wywalczyła pierwszą lokatę, indywidualnie Halina Daniec zajęła drugie a Barbara Zięba trzecie miejsce.
  • w Landskronie odbył się dwumecz Szwecja - Polska w którym reprezentacja Polski zajęła pierwsze miejsce. Indywidualnie Barbara Zięba wywalczyła drugą lokatę.
  • Tbilisi było gospodarzem międzypaństwowego meczu pomiędzy Gruzją i Polską. Reprezentacja Polski tym razem uległa Gruzji zajmując drugie miejsce, indywidualnie Barbara Zięba wywalczyła trzecią a Halina Daniec dziesiątą lokatę.
  • W Międzypaństwowym Meczu ZSRR - Polska rozegranym w dniach 6 i 7 grudnia w Opolu Halina Daniec zajęła siódme miejsce, drużynowo reprezentacja Polski uplasowała się na drugiej pozycji.
  • Drużyna GTS "Wisła" w składzie: Barbara Zięba, Aleksandra Roskosz, Halina Daniec, Wiesława Lech, Anna Karelus wywalczyła srebrny medal i tytuł V-ce Mistrza Polski podczas Drużynowych Mistrzostw Polski Seniorek.
  • 20 grudnia w Landskronie odbył się drugi dwumecz pomiędzy Landskroną a Krakowem. Nasze zawodniczki wywalczyły miejsca: Barbara Zięba drugie, Anna Karelus czwarte, Aleksandra Roskosz piąte. Drużynowo nasz zespół uplasował się na pierwszym miejscu.

Juniorki (kl I)

  • Maria Kamińska wywalczyła drugą lokatę w Mistrzostwach Okręgu Krakowskiego, które odbyły się 11 kwietnia. Drużynowo zespół GTS "Wisła" zajął pierwsze miejsce.
  • Anna Karelus zdobyła złoty medal i tytuł Mistrza Polski podczas Indywidualnych Mistrzostw Polski Juniorek rozgrywanych w Warszawie w dniach 3 i 4 maja.
  • 28 czerwca w Krakowie odbył się Międzypaństwowy Mecz Kraków - Landskrona. Zwyciężyła drużyna z Krakowa, indywidualnie Anna Karelus zajęła drugie a Aleksandra Roskosz trzecie miejsce.
  • W Warszawie w dniach 20 i 21 lipca odbyła się Spartakiada Szkolna. Drużyna z Krakowa w której wystartowały Anna Karelus, Elżbieta Szlubowska, Halina Pisarczyk wywalczyła pierwsze miejsce.
  • W dniach 3 - 5 września we Wrocławiu rozegrano Centralną Spartakiadę Młodzieży. Drużynowo zespół z Krakowa wywalczył pierwszą lokatę. Indywidualnie zawodniczki GTS "Wisła" osiągnęły następujące wyniki: Barbara Zięba: pierwsze miejsce w wieloboju, skoku i na poręczach, drugie miejsce w ćwiczeniach wolnych, Anna Karelus: trzecie miejsce w wieloboju, skoku i na równoważni.

Juniorki Młodsze (kl II)

Juniorki Młodsze (kl III)

  • Dnia 4 czerwca w Krakowie odbyły się Mistrzostwa Okręgu, drużynowo zespół Wisły uplasował się na piątej pozycji, indywidualnie najlepsza była R. Włodarska która wywalczyła trzecie miejsce, kolejna wiślaczka Halina Urbańczyk była osiemnasta a G. Pawłowska dwudziesta piąta.

Młodziczki

  • W Mistrzostwach Okręgu Krakowskiego które odbyły się w dniu 10 kwietnia indywidualnie wygrała Wanda Werbiłowicz. trzecia była Jolanta Boruń, czwarta Ewa Chmielarz. Drużynowo zespół Wisły zajął pierwszą lokatę.
  • 11 maja w Bydgoszczy rozegrano ogólnopolskie zawody gimnastyczne w których Wanda Werbiłowicz wywalczyła indywidualnie czwarte miejsce. Drużynowo krakowski zespół uplasował się na trzeciej pozycji.
  • W Łodzi odbyła się druga edycja ogólnopolskich zawodów gimnastycznych młodziczek. Zespół GTS "Wisła" wywalczył drugie miejsce. Indywidualnie w wieloboju Elżbieta Leśniak zajęła drugie, Wanda Werbiłowicz czwarte, Ewa Chmielarz siódme miejsce. W finałach na przyrządach Elżbieta Leśniak wywalczyła jeszcze dwa medale: złoty w skoku i srebrny na poręczach. Wanda Werbiłowicz była pierwsza na równoważni i piata na poręczach. Ewa Chmielarz zdobyła srebrny medal na równoważni, natomiast Marta Surga zajęła czwarte miejsce na poręczach.

Małopolska Biblioteka Cyfrowa

W hali Wawelu rywalizowały dziewczęta klasy młodzieżowej.

  • 26-27.04. Indywidulane mistrzostwa Polski w gimnastyce. Gliwice.
  • 28.06. Zawody gimnastyczne – Kraków – Gotaland.
  • 3-4.06. Mistrzostwa okręgowe w gimnastyce klasy III i II.
  • Lipiec. Zawody gimnastyczne Jugosławia – Polska z udziałem Ochmańskiej, która zajęła 2. miejsce w wieloboju i była druga w ćwieczeniach na poręczach, wolnych i równoważni. 2
  • 3-9.09. I Ogólnopolska Spartakiada Młodzieży. Wrocław. Gimnastyka.
    • Wielobój: 1. Barbara Zięba 38,10.
    • W klasyfikacji dziewcząt wygrała Wisła.
    • W ogólnoklubowej klasyfikacji Wisła była druga. 2 2
  • 4-5.10. Zawody kadry gimnastyków. Kraków. 6
  • Do 3.11. Zawody gimnastyczne Polska – Francja. Bydgoszcz.


http://mbc.malopolska.pl/dlibra/doccontent?id=54341 strona 6.

Relacje prasowe

Echo Krakowa. 1969, nr 85 (11 IV) nr 7350

GIMNASTYKA

W PIERWSZYM dniu gimnastycznych mistrzostw okręgu krakowskiego odbyły się ćwiczenia w klasie młodzieżowej dziewcząt. Zwyciężyła Werbiłowicz (Wisła) 35,40 pkt przed Zielińską (Wawel) 35,15 pkt i Boruń (Wisła) 35,10 pkt. Drużynowo pierwsze miejsce zajęły gimnastyczki Wisły 170,25 pkt przed Koroną 128,10 pkt.


Echo Krakowa. 1969, nr 86 (12/13 IV) nr 7351

Gimnastyczki Wisły najlepsze

W GIMNASTYCZNYCH mistrzostwach okręgu krakowskiego w konkurencjach kobiet zwyciężyły: klasa mistrzowska — Daniec (Wisła) 36.30 pkt przed Kreczmer (Wawel) 36,55 pkt i Ziębą (Wisła) 36,10 pkt, drużynowo Wisła 183,45 pkt przed Wawelem 182,70 pkt klasa I — Ryba (Wawel) 37,20 pkt przed Kamińską (Wisła) 36,75 pkt i Ptak (Cracovia) 35,60 pkt, drużynowo Wisła 156,65 pkt przed Cracovią 156,15 pkt.


Echo Krakowa. 1969, nr 87 (14 IV) nr 7352

GIMNASTYKA

MISTRZAMI Krakowa w gimnastyce zostali: klasa I seniorzy Malczyk (Korona) 48.30 pkt.. klasa I juniorzy Kurek (Wisła) — 50,80 pkt., klasa młodzieżowa Zajkowski (Wanda Nowa Huta) 54,60 pkt


Echo Krakowa. 1969, nr 99 (28 IV) nr 7364

GLIWICE. Tytuły mistrzów Polski w gimnastyce zdobyli: kobiety — Lech przed Ziębą (obie Wisła), a wśród mężczyzn W. Kubica (Górnik Radlin).

Krakowianki zdobyły ponadto szereg tytułów na poszczególnych przyrządach: poręcze — Daniec przed Ziębą (obie Wisła, równoważnia Bartosz (Wawel) przed Lech i Ziębą, skok Putaj (Korona) — 2 miejsce. Zięba — 3, wolne - Bartosz 1, Kreczmer (Wawel) — 3

Echo Krakowa. 1969, nr 100 (29 IV) nr 7365

Gratulacje dla gimnastyczek

PIĘKNY prezent dla klubu przywiozły z Gliwic gimnastyczki Wisły, które pod wodzą BARBARY SLIZOWSKIEJ wywalczyły drużynowo i zespołowo tytuły mistrzyń Polski.

— W punktacji zespołowej, — wyjaśnia p. Barbara, która obchodzi właśnie jubileusz 10-lecia pracy trenerskiej a 20-lecia przynależności do Wisły — na tytuł pracowały wszystkie zawodniczki we wszystkich klasach. a na mistrzostwo drużynowe — 4 najlepsze. Cieszy mnie postawa dziewcząt, tym bardziej iż występowałyśmy bez OCHMAŃSKIEJ.

Muszę też wspomnieć, że 15-letnia OLA ROSKOSZ jako wiślaczka awansowała do kadry narodowej.

Dodajmy jeszcze, że indywidualnie w wieloboju, w klasie mistrzowskiej międzynarodowej trzy pierwsze miejsca zdobyły: Lech, Zięba (otrzymała puchar wzorowej zawodniczki za świetne wyniki w nauce i sumienność w treningach) i Daniec. Ponadto na poszczególnych przyrządach 1 mistrzostwo Polski zdobyła Daniec, 2 wicemistrzostwa Zięba i Lech oraz 3 brązowe medale Zięba.

Również gimnast. Wawelu trenowane przez b. mistrzynię świata p. Helenę Rakoczy spisały się b. dobrze zdobywając w łącznej punktacji wicemistrzostwo Polski (rewelacyjna Bartoszówna 1 m. na równoważni i w ćwiczeniach wolnych) a Kreczmer 3 na. w ćwiczeniach wolnych.

Gratulujemy!


Echo Krakowa. 1969, nr 130 (4/5 VI) nr 7395

GIMNASTYKA

W HALI Wawelu rozgrywane są mistrzostwa gimnastyczne chłopców.

W klasie II zwyciężył Kaczmarczyk przed Pietruszewskim (obaj Wawel) i Sterną (Wisła) a w klasie III— Koziński (Wanda) przed Migockim (Tramwaj) i Górką (Wanda). Dziś o godz. 16 dalszy ciąg zawodów


Echo Krakowa. 1969, nr 131 (6 VI) nr 7396

GIMNASTYKA

W OKRĘGOWYCH mistrzostwach gimnastycznych, w klasie III dziewcząt Zwyciężyła Kizlich (Wawel) 38,85 przed Szostak (Wawel) 36,65 a w klasie II — Porębska (Tramwaj) 34,25 przed Bułat (Wawel) 33,85 pkt. Zespołowo dziewczęta — 1) Wawel 1183,70 przed Wisłą 1138,-75. Chłopcy — 1) Wanda 825,45 przed Wisłą 608,95. W klasyfikacji. łącznej 1) Wisła 174770, 2) Wanda 1526.20, 3) Wawel 1489,25


Echo Krakowa. 1969, nr 234 (6 X) nr 7499

PRZEZ dwa dni w hali Wawelu oglądaliśmy pokaz wdzięku, gracji i precyzji w wykonaniu kadry narodowej w gimnastyce. W pierwszym dniu odbyły się ćwiczenia obowiązkowe. Wśród kobiet triumfowała młodziutka wiślaczka Barbara Ziębówna uzyskując w wieloboju 36,55 pkt., J. Bartosz z Wawelu zajęła 4 a A. Roskosz z Wisły 5 miejsce. Wśród mężczyzn, zgodnie z przewidywaniami, zwyciężyli bracia Kubicowie.

Pierwszy był Mikołaj 55,80 pkt. a drugi — Sylwester 53,50 pkt. (obaj: z Górnika Katowice).

W drugim dniu odbyły się ćwiczenia wolne. Wśród kobiet wygrała Hołubowicz (Legia) 37,20, a wśród mężczyzn. Kubica (Górnik Kat.) 56,90.

W łącznej punktacji za obydwa wśród kobiet piękny sukces odniosła młoda wiślaczka — Barbara Ziębówna 73,35 pkt. a jej koleżanka Roskosz była 3. Wśród mężczyzn zwyciężył Mikołaj Kubica 112,70 pkt. przed bratem Sylwestrem 109,30 pkt.

Echo Krakowa. 1969, nr 293 (15 XII) nr 7558

KATOWICE. W drużynowych i mistrzostwach Polski w gimnastyce, wśród mężczyzn zwyciężył GKS Radlin, a Wisła zajęła 5 m.

Wśród kobiet niespodziewanie wygrała Legia przed Wisłą i Wawelem. W punktacji okręgowej Kraków zajął 3 lokatę

Prasa o nas w sezonie 1969


Poprzedni sezon Powrót Następny sezon