Jan Hauptman

Z Historia Wisły

(Przekierowano z Hajot)

Jan Hauptman - ur. 27 lutego 1908 w Warszawie, dziennikarz i działacz Wisły Kraków.

Hauptman uczęszczał do Gimnazjum im. Mikołaja Reja w Warszawie, które było kolebką klubu sportowego Warszawianka. Sam Hauptman miał być jednym ze współzałożycieli tego klubu, gdzie grał w piłkę nożną w drużynie juniorów oraz jako kapitan w drużynie rezerw. Problemy zdrowotne (łękotka) nie pozwoliły mu na rozwinięcie własnej kariery, pozostał jednak przy sporcie jako dziennikarz.

Po odbyciu służby wojskowej wyjechał w 1929 roku na studia do Antwerpii. Tam - by zarobić na utrzymanie - zaczął pisywać korespondencje dla Stadionu i Przeglądu Sportowego. Szybko nawiązał szerokie kontakty - zarówno ze środowiskiem dziennikarskim w Polsce, jak i z działaczami w Belgii - i zaangażował się w organizację imprez sportowych.

W Belgii dwóch ludzi decydowało o spotkaniach towarzyskich, i to nie tylko międzypaństwowych, lecz również klubowych: prezes Związku Belgijskiego Piłki Nożnej Seldrayers i sekretarz generalny związku Alfred Verdyck. Byli oni przyjaciółmi konsula honorowego w Brukseli G. Vaxelaire’a, właściciela domów towarowych „Au Bon Marché”. Vaxeleire miał słabość — pisał sztuki teatralne. Jedną z nich przetłumaczyłem na język polski i zapewniłem sobie jego dozgonną wdzięczność - tak Hauptman opisywał zdobycie przez siebie wpływów w belgijskim futbolu.

Ze wzmianek prasowych wiadomo, że Jan Hauptman kilkukrotnie reprezentował Wisłę w jej relacjach międzynarodowych. Z pewnością pośredniczył w organizacji tournée Towarzystwa Sportowego do Francji i Belgii w 1933 roku. Wychodzący w Antwerpii dziennik Le Matin miał przy okazji tych spotkań napisać: Raz jeszcze dzięki doskonałej pracy wiceprezesa międzynarodowej federacji dziennikarzy sportowych p. J. Hauptmana, publiczność belgijska będzie mogła zobaczyć w Brukseli i Antwerpii jedną z najsłynniejszych drużyn polskich Wisłę z Krakowa. Wszyscy sportowcy polscy, których za pośrednictwem naszego przyjaciela p. J. Hauptmana Polska przysłała do Belgji, dostarczali nam najpiękniejsze widowiska sportowe (cytat za Illustrowanym Kurierem Codziennym nr 123 z 5 V 1933). Sam Hauptman - pisząc pod pseudonimem Hajot - przygotował obszerne relacje z ówczesnych meczów Wisły.

Jan Hauptman ponownie reprezentował Wisłę w 1936 roku, pośrednicząc w sprowadzeniu do Krakowa londyńskiej Chelsea. Hauptman co najmniej dwa razy gościł w Londynie w imieniu Towarzystwa Sportowego - w lutym 1936 pertraktował z przedstawicielami Arsenalu, Sunderlandu i Chelsea, uzyskując wstępną zgodę tej ostatniej drużyny na wizytę w Polsce. W kwietniu 1936 wespół z Adamem Obrubańskim dogrywał szczegóły tego meczu. Przy tej okazji Illustrowany Kurier Codzienny wprost nazywał go "delegatem Wisły", co zapewne miało umocowanie w stosownym pełnomocnictwie.

Miałem słabość do Wisły — w międzyczasie zostałem korespondentem IKC, byłem jednym z założycieli krakowskiego Raz dwa trzy. Wisła w redakcji IKC miała swych działaczy. Nie zapominałem jednak o innych drużynach - wspominał po latach Hauptman.

W czasie II Wojny Światowej Hauptman walczył w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie, między innymi jako porucznik w dywizji generała Maczka. Po wojnie powrócił do Brukseli, przez kilka lat pracował w polskiej ambasadzie, prowadził też działalność gospodarczą w zakresie handlu międzynarodowego. Był współpracownikiem polskiego wywiadu o pseudonimach Rozważny, Sportowiec, Karol. Przyjął belgijskie obywatelstwo.

Jednym z jego hobby była hodowla koni wyścigowych.

Brak informacji o dacie i miejscu śmierci.

Źródła:

  • Habielski Rafał, Jan Hauptman - materiały do biografii współczesnego dziennikarza, Kwartalnik Historii Prasy Polskiej 27/2, 119-124, 1988, dostęp online
  • Goddeeris Idesbald, Code Names Szejk and Szeryf: The Collaboration of the Belgian Minister Roger Motz with the Polish Secret Services at the Background of Belgian-Polish Economic Relations in the Early Cold War [w:] La Pologne des Belges: évolution d’un regard (XXᵉ–XXIᵉ siècles), pod red. Przemysława Szczura, Kraków 2021, p. 237–269, dostęp online