Józef Ziemian

Z Historia Wisły

Józef Ziemian - ur. 7 marca 1902 w Tarnowie, zm. 26 grudnia 1984 w Warszawie, piłkarz, obrońca znany przede wszystkim z występów w Legii Warszawa.

|
Dyrda, Ziemian i Henryk Reyman - karykatura selekcjonerów reprezentacji Polski
Dyrda, Ziemian i Henryk Reyman - karykatura selekcjonerów reprezentacji Polski

Ziemian rozegrał jeden gościnny mecz w barwach Wisły, gdy w 1929 uzupełnił skład drużyny Towarzystwa Sportowego na tournee do Niemiec.

W 1928 roku w meczu Legii z Wisłą starcie pomiędzy Ziemianem i Józefem Adamkiem skończyło się złamaniem nogi przez skrzydłowego Wisły.

Występy w barwach Wisły

Informacja prasowa o gościnnych występach:

„Ilustrowany Kuryer Codzienny”

1929, nr 172 (26 VI)

[...]

Pod niezbyt dobremi auspicjami nastąpił zapowiedziany od dawna wyjazd mistrza Polski w piłce nożnej do Niemiec, celem zmierzenia swych sil z drużynami, stanowiącemi elitę tamtejszego piłkarstwa, jak V. f. B., wielokrotny mistrz Niemiec, oraz znajdujący się ostatnio w świetnej formie SportVerein „Guts Muts” z Drezna. Z jednej bowiem strony ostatnie porażki „Wisły” w spotkaniach o mistrzostwo z Cracovią i Wartą świadczyły o poważnym spadku w jej formie, z drugiej zaś strony na przeszkodzie stanęła niemożność wyjazdu ze strony drużyny jej czterech graczy, stanowiących jej główną podporą. i tak ze względów czy to służbowych, czy też przeważnie zawodowych nie było niestety możliwem graczom Wisły, jak kpt Reymannowi, Pychowskiemu, Makowskiemu i Kowalskiemu bronienie prestigeu sportu polskiego na terenie zagranicznym. Dlatego też Związek zmuszony był odpowiednio uzupełnić braki w drużynie „Wisły“ i zezwolił jej na uzupełnienie swego zespołu graczami warszawskiej „Legji”, która odda la do dyspozycji mistrza Polski swych doskonałych graczy: Martynę, Ziemiana, Łańkę i Nawrota. Tak uzupełniony zespól Wisły wystąpił do zawodów na ziemi niemieckiej, dwukrotnie odnosząc zwycięstwa, które dla propagandy sportu polskiego zrobiły niemało i ugruntowały w ogromnym stopniu pozycję polskiego piłkarstwa na tamt. terenie.

[...]