Jan Pieniążek

Z Historia Wisły

Jan Pieniążek ( ur. 22 grudnia 1910, zm. 2 listopada 1977 w Krakowie ) - bokser klubów krakowskich, medalista mistrzostw Polski, reprezentant Krakowa.


Spis treści

Relacje prasowe

Echo Krakowa. 1947, nr 42 (12 II) nr 333

W niedzielę w meczu bokserskim Grobie—Slavia, walczył w wadze ciężkiej pięściarz Grobli, Jan Pieniążek, który w roku bieżącym obchodzi jubileusz 15-lecia walk w ringu.

Ostatecznie, nic by nie było w tym dziwnego, bo bokserów tej klasy co Pieniążek, mamy dość dużo, ale już mniej takich, co walczą przez lat 15. a co najważniejsze, TEGO RODZAJU BOKSERÓW-SPORTOWCÓW.

Pieniążek Jan, mający obecnie lat 35, jest już żonaty i jest ojcem dwojga dzieci. Karierę bokserską rozpoczął w 20-tym roku życia. Już w pierwszym roku zdobywa on tytuł mistrza Okręgu krakowskiego w wadze półciężkiej, to samo powtarza w rok później, przez dwa następne lata dzierży tytuł wicemistrza Okr. krakowskiego. Na rok przed wojną zdobywa znowu tytuł mistrza, jak również w roku ub. zdobywa go ponownie, Pieniążek rozegrał w całej swej karierze 106 walk, z czego wygrał 74, przegrał 16, zaś 16 walk było nierozstrzygniętych. Z jego poważniejszych walk wymienić należy wygraną z reprezentantem Bytomia i zdobycie 2 punktów dla Krakowa, remis z reprezentantem Budapesztu i uzyskanie 1 punktu dla Krakowa. W spotkaniu przed wojną UZYSKAŁ REMIS Z MISTRZEM POLSKI I WICEMISTRZEM EUROPY DOROBĄ, wygrał z mistrzem Polski Ucherkiem, Kolonką, Neudingiem, Wocką, Berezińskim, Baranowskim itd.

W roku 1946 doszedł , do półfinału w wadze półciężkiej.

PIENIĄŻEK MOZĘ SŁUŻYĆ WZOREM DLA RESZTY SWYCH KOLEGóW-BOKSEROW. Jest niezwykle skromny, pilny, nie opuszczający żadnego treningu, aczkolwiek znajduje się w ciężkim położeniu finansowym.

Trenuje i ćwiczy swych młodszych kolegów, urządzając chętnie sparringi, w których udziela rad i wskazówek młodym adeptom boksu. Pracuje cięż, ko jako ślusarz kolejowy i nie zaniedbując obowiązków jako ojciec rodziny, uprawia dalej umiłowany przez siebie sport. Szanowany i bardzo łubiany przez kolegów klubowych, jest dla nich wzorem.

KS Groble, w którego barwach Pieniążek walczy od szeregu lat, ma zamiar w najbliższych dniach urządzić mu cichą lecz milą uroczystość jubileuszową w klubie.

Z. Chr.

Dorobek medalowy w zawodach rangi mistrzowskiej

W tabeli zamieszczamy medale zdobyte podczas mistrzostw Polski.


Data Medal / Puchar Ranga zawodów Dyscyplina Zawodnik Uwagi
1946.04.06 Brąz Mistrzostwa Polski Boks: waga średnia Jan Pieniążek
1948.04.10 Brąz Mistrzostwa Polski Boks: waga półciężka Jan Pieniążek

Kronika sportowa (boks)

Czy w kwietniu 1948 reprezentował Wisłę na MP?


1948

1950