Marcin Pluta

Z Historia Wisły

Marcin Pluta
Informacje o zawodniku
kraj Polska
urodzony 20.06.1986, Kraków
wzost/waga 186/80
pozycja obrońca
Kariera klubowa
Sezon Drużyna Mecze Gole
-2004 Hutnik Kraków
2004-2014 Garbarnia
2014-2016 Poroniec Poronin
2016- Unia Oświęcim
W rubryce Mecze/Gole najpierw podana jest statystyka z meczów ligowych, a w nawiasie ze wszystkich meczów oficjalnych.
Marcin Pluta, 2016.Źródło: akademiawisly.pl
Marcin Pluta, 2016.
Źródło: akademiawisly.pl
Marcin Pluta.Źródło: akademiawisly.pl
Marcin Pluta.
Źródło: akademiawisly.pl

Marcin Pluta urodził się 20 czerwca 1986 roku i w poprzednim sezonie trenował trampkarzy Garbarni Kraków. Posiada licencję UEFA B. Oprócz kariery trenerskiej, Pluta wciąż kontynuuje grę w piłkę. Nowy trener Akademii jest wychowankiem Hutnika Kraków, ale w wieku 18 lat przeniósł się do Garbarni, w której, w latach 2008 – 2014, był podstawowym środkowym obrońcą. Z Brunatnymi spędził dwa sezony w II lidze, będąc wtedy również kapitanem drużyny. Na początku 2015 roku przeniósł się do Porońca Poronin, gdzie grał m.in. u boku Macieja Żurawskiego i Marcina Malinowskiego. Podobnie jak w Garbarni grał w pierwszym składzie. Wiosną tego roku, po wycofaniu się drużyny z rozgrywek, przeniósł się do Unii Oświęcim. W Akademii Pluta obejmie Wisłę Kraków U16 (rocznik 2001).

Data publikacji: 12.07.2016
Źródło: akademiawisly.pl

Spis treści

Artykuły. Wywiady

Marcin Pluta trenerem drużyny U-18

Marcin Pluta będzie w przyszłym sezonie prowadził drużynę CLJ U-18, zastępując Pawła Regulskiego. Szkoleniowiec od trzech lat związany jest Akademią Piłkarską Wisły Kraków, pracując z drużynami w kategorii junior młodszy.


08.07.2019r.

Redakcja


Marcin Pluta urodził się 20 czerwca 1986 roku, jest wychowankiem Hutnika Kraków, ale na piłkarskie wody wypłynął w Garbarni Kraków, której barwy reprezentował w latach 2008-2014. Wraz z Brązowo-Białymi spędził dwa lata w II lidze, pełniąc również rolę kapitana zespołu. Pluta do Wisły trafił latem 2016 roku, obejmując drużynę U-16. W kolejnych sezonach prowadził zespół U-17, z którym - w duecie z Adrianem Filipkiem - awansował do Centralnej Ligi Juniorów. W minionym sezonie Biała Gwiazda pod jego wodzą zakończyła zmagania w rundzie jesiennej na pierwszym miejscu, natomiast wiosną - gdy wielu zawodników z rocznika 2002 przeniosło się do zespołu U-18 - zajęła trzecie miejsce.

Źródło: wisla.krakow.pl

Pluta: Nie będziemy zmieniać DNA naszego klubu

Za nami pierwszy tydzień okresu przygotowawczego juniorów starszych Białej Gwiazdy, którzy wystąpią w Centralnej Lidze Juniorów U-18. Nowym opiekunem zespołu w tej kategorii wiekowej został Marcin Pluta, z którym porozmawialiśmy o nowym wyzwaniu.


14.07.2019r.

Krzysztof Pulak

B. Ziółkowski


W sobotę sztab szkoleniowy zakończył tygodniowy cykl przygotowań wewnętrzną grą. „Podzieliliśmy zespół na trzy drużyny, z powodu urazów jedna z tych ekip była wspierana przez inne. Dwa zespoły grały przeciwko sobie, natomiast w tym czasie trzecia grupa pracowała z trenerem przygotowania motorycznego. Każdy mecz trwał 30 minut, nie narzucaliśmy naszym zawodnikom żadnych zadań. Chcieliśmy zobaczyć, czy realizują różne aspekty, nad którymi pracowaliśmy w trakcie tygodnia, a także ocenić ewentualną przydatność dla zespołu w zbliżających się rozgrywkach” - powiedział nowy szkoleniowiec zespołu U-18.

Wyniki testów

„Grupa, która zgłosiła akces do gry w Wiśle, jest niezwykle wyrównana i nie ukrywam, że mamy dylemat dotyczący wyboru piłkarzy. Dlatego daliśmy czas sobie do końca weekendu, aby wszystko przeanalizować. Rozmawialiśmy o zawodnikach z całym sztabem trenerskim i żaden z graczy nie otrzymał jeszcze informacji zwrotnej. Będziemy się z nimi kontaktować w taki sposób, aby wybrana grupa dołączyła do treningu już od poniedziałku. Może się również zdarzyć, że niektórym zawodnikom będziemy chcieli się dokładniej przyjrzeć i wówczas wydłużymy okres testowy w ich przypadku o tydzień” - stwierdził w rozmowie Marcin Pluta.

Oprócz zawodników starających się o występy z białą gwiazdą na piersi, należy również pamiętać o piłkarzach, którzy są już w kadrze. „Upływający tydzień jest tygodniem testowych treningów, aczkolwiek nie zapominamy o tym, że by cały czas stymulować chłopców pod kątem nowego sezonu. Akurat w tym tygodniu trenowaliśmy na Reymonta ze względu na liczebność grupy. Mimo zwiększonej liczby piłkarzy, jesteśmy w stanie utrzymać intensywność zajęć na wysokim poziomie. Odbija się to na długości trwania treningu, ale jest to naturalna kolej rzeczy” - wyjaśnił opiekun drużyny.

Pewne doświadczenie

Trzonem drużyny będą piłkarze, którzy jeszcze dwa miesiące temu mogli rywalizować w CLJ U-17. „Kilku zawodników w rocznika 2002 grało już intensywnie podczas minionego sezonu CLJ U-18. Również część zawodników z rocznika 2003 uczestniczyła regularnie wiosną w meczach na tym szczeblu, więc można powiedzieć, że mają pewne doświadczenie. W tym momencie żaden z piłkarzy z rocznika 2002 nie odszedł z klubu. Natomiast ostateczny kształt kadry i liczba dostępnych graczy będą się dopiero formowały. Trudno na tym etapie wyrokować, jaki będzie końcowy efekt w zespole U-18” - zaznaczył Marcin Pluta.

Zespół naczyń powiązanych

Ważną kwestią dla sztabu szkoleniowego będzie pełna współpraca z trenerem Adrianem Filipkiem, który objął drużynę IV-ligowych rezerw. „Wielokrotnie rozmawialiśmy już na temat rezerw i tego, którzy zawodnicy z mojej drużyny powinni tam występować. Może być to czasami trudne, bowiem przy wyjazdach trzeba na tyle rozsądnie dysponować zawodnikami, by obie drużyny były optymalnie przygotowane do spotkania. Wiadomo, wszystko jest też uzależnione od sytuacji kadrowej w pierwszym zespole. To wszystko jest zespołem naczyń powiązanych i będziemy starać się jak najlepiej dla zawodników pod kątem rozwoju” - opowiadał szkoleniowiec drużyny U-18.


Jak drającą drużynę będzie chciał oglądać w lidze jej opiekn? „Na pewno będziemy starać się wprowadzać własne pomysły i realizować różne myśli taktyczne na przestrzeni rozgrywek, ale będą one tożsame z miejscem, w którym są chłopcy. Wisła zawsze była kojarzona z technicznym futbolem i posiadaniem piłki, więc nie będziemy zmieniać tego DNA. To będzie się bardzo dobrze uzupełniać z tym, czego trener Stolarczyk oczekuje od swoich zawodników. Wisła charakteryzowała się swoim stylem i grą ofensywną. Ja jestem tak samo ukierunkowany. Zdajemy sobie sprawę, że nie zawsze będzie się to łączyło z efektem końcowym w postaci wygranych spotkań, ale stwarzamy graczom możliwości treningowe i meczowe. To w perspektywie czasu ma im pomóc w obecności w zespole seniorów. Miejmy nadzieję, ża taki zabieg przyniesie oczekiwane rezultaty" - zakończył trener Marcin Pluta, któremu życzymy powodzenia.

Źródło: wisla.krakow.pl


PLUTA: CELEM BĘDZIE NAJBLIŻSZY MECZ

3 marca 2021

Już najbliższą niedzielę na boiska Centralnej Ligi Juniorów powrócą zawodnicy z zespołu CLJ U-17, którzy podejmą Hutnika Kraków. Jeszcze przed startem ligi porozmawialiśmy z trenerem Marcinem Plutą, który opowiedział o przygotowaniach swojej drużyny do piłkarskiej wiosny.

W okresie przygotowawczym rozegraliście kilka meczów sparingowych. Jak Pan je ocenia? Jest Pan zadowolony z ich przebiegu?

Z większości meczów jestem zadowolony, ponieważ realizowaliśmy rzeczy, nad którymi pracowaliśmy w trakcie treningów. Chcieliśmy to bardzo mocno zaakcentować w meczach. Nawet do tego stopnia, że sprawdzaliśmy dane statystyczne z realizacji poszczególnych elementów w meczu i tak traktowaliśmy te sparingi. Pod kątem konkretnej rzeczy, nad którą pracowaliśmy, by potem móc ją łatwiej realizować w meczach ligowych, więc uważam, że z punktu widzenia realizacji treści treningowych te sparingi były dla nas bardzo wartościowe.

Co było głównym założeniem tego okresu? Na czym się najbardziej skupiliście i przede wszystkim, czy wszystkie założenia udało się zrealizować?

Większość rzeczy, które sobie zaplanowaliśmy, udało nam się wykonać. Kompleksowo pracowaliśmy nad naszym modelem gry, począwszy od organizacji działań w ataku, gdzie rozwijaliśmy zmianę tempa gry, szukania kluczowych przestrzeni i finalizację. Dużo czasu poświęciliśmy także na reakcje po stracie. Dążyliśmy do zautomatyzowania pewnych zachowań w zależności od miejsca straty piłki. Sporo czasu poświęciliśmy także na obronę. W to wszystko odpowiednio wkomponowane były akcenty motoryczne, które miały na celu poprawę poszczególnych zdolności.

Jak na kilka dni przed startem ligi wygląda sytuacja kadrowa Pana zespołu?

Jestem zadowolony, bo w większości dysponujemy kadrą, która była na jesień. Oczywiście, wytypowani zawodnicy dołączyli do drużyny U-18 i tam przepracowali okres przygotowawczy. Nasze szeregi zasilił natomiast jeden zawodnik z zewnątrz – Franciszek Stachoń. Po kontuzji do regularnych treningów wrócił Mateusz Satuła, natomiast z wypożyczenia wrócili Wiktor Jaślar oraz Maksymilian Rachfał, którzy będą brani pod uwagę przy ustalaniu kadry meczowej. Do treningów indywidualnych powrócił także Michał Bajor i mam nadzieję, że niebawem będzie mógł pracować na pełnym obciążeniu. Chcieliśmy na tyle, na ile to możliwe zastąpić ubytki, które się u nas pojawiły w związku z przejściem zawodników do starszej kategorii zawodnikami z innych kategorii wiekowych lub zawodnikami, którzy wracają z wypożyczeń. Warto zaznaczyć, że do regularnego treningu z moją drużyną wytypowani są także zawodnicy z U-15, których adaptujemy w naszej grupie i przyglądamy się im także pod kątem przydatności w tej rundzie. Jest to grupa zawodników, która wymiennie pojawia się na naszych treningach 2-3 w tygodniu.

W okresie przygotowawczym miał Pan możliwość bliżej przyjrzeć się zawodnikom. Czy któryś z nich zrobił na Panu szczególne wrażenie?

Myślę, że wszyscy zawodnicy bardzo świadomie i rzetelnie przepracowali ten okres. Każdy z nich zrobił postęp. Wyróżnienie jednego byłoby niesprawiedliwe z mojej strony, bo u każdego z nich widzę widoczny progres i jestem zadowolony z ich podejścia oraz nastawienia do treningów.

Jakie cele stawia Pan przed swoją drużyną przed startem sezonu?

Dla nas celem będzie najbliższy mecz. I na tym się koncentrujemy, żeby być jak najlepiej do tego meczu przygotowani na wielu płaszczyznach. Chcemy, aby nasza dyspozycja w trakcie każdego spotkania była wysoka, żebyśmy mogli wykorzystać nasz potencjał w stu procentach. Natomiast myślę, że inne cel same się wyklarują. Jeżeli będziemy realizowali to, co chcemy w poszczególnych meczach i jeśli będziemy funkcjonowali tak, jak to sobie założymy oraz tak, jak teraz pracujemy, to jestem pełen nadziei, że ten cel będzie dla nas nagrodą za pracę jaką wykonujemy. Bardziej koncentrujemy się na drodze do celu, rzeczywistości, na którą mamy wpływ, codziennej pracy na treningach i poza nim. Skupiamy się na każdym kolejnym meczu, bo do każdego meczu chcemy podejść maksymalnie zmobilizowani.

Źródło: akademia.wisla.krakow.pl

PLUTA: WSZYSCY ŻYJEMY NADZIEJĄ SZYBKIEGO POWROTU NA BOISKO

12 kwietnia 2021

26 marca rozgrywki Centralnej Ligi Juniorów zostały wstrzymane, a zawodnicy wiślackiej Akademii swoje zajęcia odbywają w trybie zdalnym. Dotyczy to także zespołu dowodzonego przez trenera Marcina Plutę, który opowiedział o tym, jak w tej niełatwej sytuacji funkcjonuje drużyna CLJ U-17.


Szkoleniowiec wyjaśnił schemat zajęć jego zespołu, który opiera się na pracy indywidualnej każdego z zawodników. „Obecna sytuacja uniemożliwia nam przeprowadzanie standardowych jednostek treningowych, dlatego ograniczamy się do zajęć zdalnych w formie indywidualnej. Trzy razy w tygodniu łączymy się całą grupą. Wówczas dwa dni poświęcamy na trening funkcjonalny, a w jednym dniu przeprowadzamy odprawę, w trakcie której analizujemy poszczególne fazy gry i skupiamy się nad konkretnymi aspektami. Chłopcy mają rozpisany plan pracy na cały ten czas i z wielką starannością go realizują. Uwaga poświęcana jest przede wszystkim na kwestiach motorycznych, ale nie brakuje również ćwiczeń z piłką – rozpoczął trener Pluta.

Motywacji nie brakuje

Niezwykle ważnym elementem treningów zdalnych jest utrzymanie odpowiedniej motywacji wśród zawodników. Sternik zespołu CLJ U-17 zapewnia jednak, że jego podopieczni z pełnym zaangażowaniem podchodzą do swoich obowiązków. „Na pewno nie jest to łatwe zadanie, ale tak naprawdę kluczowa jest tutaj kwestia profesjonalizmu tych chłopaków i nad tym się trzeba pochylić. Biorąc jednak pod uwagę informacje, jakie otrzymujemy od nich po zajęciach, to muszę powiedzieć, że każdy z nich wykonuje swoją pracę rzetelnie, na stałym i wysokim poziomie, więc mam nadzieję, że tę motywację uda nam się utrzymać jak najdłużej i wrócimy na boisko, za którym ogromnie tęsknimy, z jeszcze większym zapałem” – kontynuował szkoleniowiec.

W oczekiwaniu na powrót

Opiekun młodych Wiślaków przyznał również, że zarówno on, jak i jego drużyna z niecierpliwością wyczekują momentu powrotu na zieloną murawę i wznowienia rywalizacji na szczeblu Centralnej Ligi Juniorów. „Wszyscy bardzo byśmy chcieli, żeby rozgrywki zostały jak najszybciej wznowione, ale jest to sytuacja, na którą niestety nie mamy wpływu. Cały czas żyjemy nadzieją szybkiego powrotu na boisko i do rywalizacji, dlatego chcemy być jak najlepiej przygotowani. Głęboko jednak wierzę, że 18 kwietnia to data graniczna, po której będziemy mogli cieszyć się grą w piłkę. Po prostu” – zakończył swoją wypowiedź trener Marcin Pluta.

Źródło: akademia.wisla.krakow.plTRENER MARCIN PLUTA ŻEGNA SIĘ Z BIAŁĄ GWIAZDĄ

28 czerwca 2021

Trener Akademii Piłkarskiej Wisły Kraków – Marcin Pluta – kończy swoją przygodę z Białą Gwiazdą. Dotychczasowy szkoleniowiec zespołu CLJ U-17 opuszcza wiślackie szeregi i przenosi się do drugoligowej Garbarni Kraków, gdzie będzie pełnił funkcję asystenta pierwszego trenera.

Trener Marcin Pluta trafił na Reymonta w 2016 roku, obejmując trenerskie stery w zespole CLJ U-17. Wraz z początkiem sezonu 2019/2020 przejął drużynę juniorów starszych, prowadząc ich na szczeblu Centralnej Ligi Juniorów U-18. W minionej edycji rozgrywek szkoleniowiec ponownie zasiadł na ławce trenerskiej ekipy U-17, z którą sięgnął po tytuł mistrza jesieni, natomiast wiosenne zmagania zakończył na 2. miejscu w tabeli.

Teraz trener Pluta będzie kontynuował swoją karierę w drugoligowej Garbarni Kraków i dołączy do sztabu szkoleniowego trenera Macieja Musiała, obejmując funkcję asystenta.

Trenerze! Dziękujemy życzymy powodzenia!


Źródło: akademia.wisla.krakow.pl