Międzynarodowy Turniej Bokserski o „Złotą Rękawicę Wisły"

Z Historia Wisły

(Różnice między wersjami)
(Relacje z turniejów)
Linia 19: Linia 19:
*2011 - Damian Kiwior (Tiger Tarnów)
*2011 - Damian Kiwior (Tiger Tarnów)
*2012 - [[Szymon Domoń]] (Wisła Kraków)
*2012 - [[Szymon Domoń]] (Wisła Kraków)
 +
*2013 - [[Rafał Pląder]] (Wisła Kraków)
Na podstawie:[http://tswisla.pl tswisla.pl] oraz [http://www.mzb.org.pl mzb.org.pl]
Na podstawie:[http://tswisla.pl tswisla.pl] oraz [http://www.mzb.org.pl mzb.org.pl]

Wersja z dnia 09:46, 18 gru 2013

Spis treści

Dzieje Turnieju

Międzynarodowy Turniej Bokserski o „Złotą Rękawicę Wisły” rozgrywany jest w Krakowie (kilka sezonów w Wieliczce) od 1976 roku. Wówczas trener szkółki bokserskiej TS Wisła w Wieliczce, niegdyś znakomity pięściarz w wadze koguciej, Teofil Kowalski, wpadł na pomysł zorganizowania większego kalibru imprezy młodzieżowej w boksie. W pierwszym turnieju wystąpiło około 40 zawodników z sąsiedztwa, czyli ze Śląska, Podkarpacia i Małopolski. Formuła zawodów spodobała się na tyle, że stopniowo zaczęła przyciągać bokserską młodzież z całej Polski, później również spoza granic naszego kraju. W ten sposób turniej przeistoczył się w międzynarodowy. Pierwszymi zagranicznymi uczestnikami byli pięściarze z Rapidu Bukareszt oraz niemieckiego Cottbus.

Zawirowania polityczne w Polsce i Europie Wschodniej zmusiły organizatorów do odwołania kilku kolejnych turniejów. Młodzi bokserzy powrócili do Krakowa w 1994 roku, początkowo do dawnej hali Hutnika, a od 1996 roku na nową halę Wisły. Zawody zwykle odbywają się w grudniu.

Popularność turnieju sprawiła, że jego zakres z roku na rok ulegał poszerzeniu, zarówno pod względem liczby kategorii, jak i liczby uczestników. Pojawiało się coraz więcej ekip zagranicznych, turniej zyskał rozgłos w Europie, co z kolei przyciągnęło media i sponsorów a także znane nazwiska do grona patronów i widzów. Kierownik Sekcji Boksu TS Wisła Kraków, Artur Kowalski, odpowiedzialny za promocję i marketing w Małopolskim Związku Bokserskim szczególnie dbał o odpowiednią oprawę personalną. Między innymi w latach 2000 - 2007 patronem turnieju był Dariusz „Tiger” Michalczewski. Wśród gości byli medaliści igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata i Europy - Zbigniew Pietrzykowski, Marian Kasprzyk, Henryk Średnicki czy Paweł Skrzecz.

Zdobywcy „Złotych Rękawic Wisły” w obecnym stuleciu

Na podstawie:tswisla.pl oraz mzb.org.pl

Relacje z turniejów

Turniej w prasie