Sezon 1908 (piłka nożna)

Z Historia Wisły

poprzedni sezon Rozgrywki w tym sezonie następny sezon
Wszystkie mecze Mecze towarzyskie Mecze towarzyskie międzynarodowe Rezerwy
Kadra Statystyki Spis Sezonów


Ważniejsze wydarzenia

  • 27 Luty: W ubiegłą niedzielę widzieć można było i członków z innych drużyn, a mianowicie z „Wisły”, grających na Błoniach mimo fatalnej pogody.
  • Rozpoczęto starania o własny kawałek terenu. Dzierżawa kortów tenisowych i organizacja ślizgawki kończy się jednak klapą, wpędzając klub w duże kłopoty finansowe.
  • Pierwszy kontakt z lwowskim piłkarstwem:
  • Pierwsze udokumentowane Wielkie derby Krakowa:
  • Wisła nieudanie debiutuje na arenie międzynarodowej:
    • 4 października w czeskiej Opawie Biała Gwiazda przegrywa 0:3 z niemieckim Troppauer FV

Relacje prasowe

O sytuacji w lwowskiej piłce nożnej:

Piłka nożna we Lwowie
PZD, 15.07.1908
Zamknięty właśnie sezon wiosenny piłki nożnej był tak ożywiony, jak nigdy przedtem. Jak grzyby po deszczu powyrastały nowe kluby, niektóre z nich operujące kilkoma drużynami, a wszystkie prawie obiecujący pomyślny rozwój. Ośrodkiem ruchu stal się młody klub „Pogoń” rozporządzający nietylko pierwszorzędnym materyałem graczy, ale i najlepszem dziś we Lwowie boiskiem. Dwie pierwsze drużyny „Pogoń” w tym sezonie wyłącznie reprezentowały Lwów w czterokrotnych harcach z Krakowem („Cracovia” i „Wisła”), osiągając raz zwycięstwo, raz ponosząc klęskę, dwa razy zaś bez wyniku, jak już zresztą wiadomo czytelnikom „Przeglądu”. Największa ilość walk stoczyła drużyna III („Błękitni”), bo 8 i to wszystkie zwycięskie. 24 maja bije ona Stryj (7 : 2), 8-go czerwca Sambor (11 : 1); z lwowskich klubów zwyciężyła „Hasmoneę” (żyd. tow. gimn.) 22 maja 4 : 3, 21 czerwca 5 : 1 „Marsa” (1/VI 3 : 0, 1/VII tak soamo) 24/VI „Lechię I” 3 : 2 26/VI „Maraton I” 1 : 0 – Drużyna czwarta „Pogoni” („Sparta”) na wstępie poniosła porażkę od „Maraton II” (3 : 2, 22/V); 2/6 jednak pobija go (4 : 1), 17 VI zaś „Lechię II” (7 : )). „Pogoń V.” złożona z małych chłopców, międzyklubową walkę wykonuje tylko jednę, a to z „Mataronem” III.”, którego pobija (15/VI, 5 : 2). Ogółem zatem „Pogoń” odbyła 16 zawodów z 8 klubami, a 11 drużynami, z tego 12 zwycięskich, 2 nierozegrane, a 2 przegrane. Bramek zdobyła 56, straciła 17.

Tow. zabaw ruchowych, nie rozporządzające w tym sezonie boiskiem, musiało silą rzeczy zejść na plan drugi. Z Drużyn jego walczyli 24/v. (na boisku „Sokoła”) – „Czarni” z „Laudą”, bijąc ją (7 : 1). „Juniorzy” zaś (31/V na placu powystawowym) zwyciężyli drużynę V. gimnazyum (1 : 0). Pozatem doszła nas wiadomość o zawodach „Laudy” z „Maratonem I” (zwyc. „Lauda” 1 : 0) i „Lechii I” z „Hasmoneą” (zwyc. „Lechia” 5 : 3.
Zapał do gry tej u młodzieży , jak również zrozumienie jej i popularność w publiczności, wrosły tej wiosny ogromnie na gruncie lwowskim. Jest to uzasadniona nadzieja, że do zawodów jesiennych przystąpi nasza młodzież w jeszcze większej liczbie drużyn i klubów i ze zdwojonym zapałem.


Old Boy


Prasa po latach