Sezon 1968/1969 (siatkówka kobiet)

Z Historia Wisły

poprzedni sezon Rozgrywki w tym sezonie następny sezon
Wszystkie mecze I liga Puchar Polski Mecze Towarzyskie Turniej o srebrną siatkę
Międzynarodowy turniej w Łodzi Spartakiada Klubów Gwardyjskich KDL
Kadra Statystyki Spis Sezonów


Ze zbiorów prywatnych Teresy Jakubczyk.
Ze zbiorów prywatnych Teresy Jakubczyk.

Spis treści

Najważniejsze wydarzenia sezonu 1968/1969

  • I liga Siatkarki Wisły zajmują I miejsce w lidze i po raz trzeci w historii sięgają po Mistrzostwo Polski.
  • Turniej o srebrną siatkę Siatkarki Wisły zajmują 1 miejsce w turnieju.
  • Puchar Przechodni dla najlepszego zawodnika GTS Wisła otrzymała po raz trzeci z rzędu Józefa Ledwig. Oznaczało to, że puchar stał się jej własnością.



Relacje prasowe

Echo Krakowa. 1968, nr 151 (28 VI) nr 7110

JAK pamiętamy, podczas ostatnich mistrzostw Europy zarówno siatkarki jak i siatkarze zakwalifikowali się do turnieju olimpijskiego w Meksyku.

Obecnie obydwa zespoły przygotowują się do startu w Olimpiadzie.

Siatkarki przebywają na Hali Gąsienicowej, gdzie pod kierunkiem trenera mgr B. Krystka odbywają górskie wędrówki, a następnie trenować będą w zakopiańskim OPO. W kadrze są m, in. 3 krakowianki: Józefa Ledwig, Elżbieta Porzec I Wanda Wiecha.

Echo Krakowa. 1968, nr 263 (8 XI) nr 7222

Józefa Ledwig i Elżbieta Porzec (Wisła). Największe wrażenie z -Meksyku? To chyba pierwszy mecz z Koreą płd. Kosztował nas dużo nerwów.

Nie zapomnimy go do końca życia. Na szczęście skończyło się pomyślnie i przywieźliśmy medal, z którego się bardzo cieszymy.


Echo Krakowa. 1969, nr 8 (10 I) nr 6967

Siatkarki I — ligi rozpoczynają mistrzostwa

Czy Wisła odzyska mistrzostwo Polski?

W najbliższa sobotę (11 bm.) rozpoczynają się mistrzostwa I ligi w siatkówce kobiet. Jedynym reprezentantem Krakowa w tej klasie rozgrywek jest zespół siatkarek Wisły. W 1967 roku wiślaczki zdobyły zaszczytny tytuł mistrzyń Polski. W ubiegłym roku, po niefortunnej porażce w ostatnim meczu ze Startem Łódź, zajęły trzecie miejsce za łodziankami i warszawską Legią. Jak będzie w tym roku? O przygotowaniach drużyny do sezonu mówi jej trener — dr Zbigniew Szpyt.

— Przygotowania rozpoczęliśmy w październiku ub. r. na obozie w Brzesku. Nie brały w nim udziału nasze najlepsze siatkarki: Ledwig, Porzec i Wiecha, które w tym czasie występowały na Igrzyskach Olimpijskich w Meksyku.

W listopadzie 1968 r. wzięliśmy udział, już w pełnym składzie, w turnieju łódzkiego Startu.

Zajęliśmy drugie miejsce przegrywając w finałowym meczu z mistrzyniami Polski 2:3. Następnie Wisła reprezentowała Polskę w spartakiadzie klubów gwardyjskich, która odbyła się w Rumunii. Wypadliśmy dobrze, zajmując trzecie miejsce za Rumunią i ZSRR. Tuż przed świętami zorganizowaliśmy turniej „O srebrną siatkę”.

Podczas tego turnieju nasze siatkarki wygrały łatwo ze Startem 3:0, ale — gwoli sprawiedliwości — trzeba stwierdzić, że łodzianki wystąpiły bez swojej najlepszej zawodniczki — Hermel-Niemczykowej. W dniach 27. XII. 68 — 7 bm. przygotowaliśmy się na obozie w Nowym Targu.

Pierwsza szóstka wyłoniona zostanie z następujących zawodniczek: J. Ledwig, E. Porzec, W. Wiecha, D. Kmieć, K. Maszek, G. Heine, T. Zając i T. Osiak. Ponadto „chrzest bojowy” w ligowych spotkaniach przejdą utalentowane juniorki K. Sobańska, B. Wilczek i K. Mioduszewska. Definitywnie zakończyły karierę sportową: I. Sowa-Kaehel i B. Smolińska. Nie wystąpią również: K, Stary (urlop macierzyński) i H. Keller, która zaniedbała się w treningach. Losowanie nie wypadło dla nas zbyt pomyślnie. W pierwszej rundzie gramy bowiem w Krakowie i ze i z Legią.

Tyle trener Mamy nadzieję, karki Wisły nie oczekiwań sympatyków tej dyscypliny sportu i tytuł mistrza Polski po jednorocznej przerwie powróci do Krakowa.

W sobotę (11 bm.) Wisła gra z Odrą Wrocław, a w niedzielę (12 bm.) z Polonią Świdnica, w której to drużynie wystąpi najlepsza z polskich siatkarek na Olimpiadzie w Meksyku — H. Aszkiełowicz. Spotkanie zapowiada się interesująco. Sympatyków siatkówki czekają nowe emocje, (kas)



Poprzedni sezon Powrót Następny sezon