Sezon 1984/1985 (boks)

Z Historia Wisły

poprzedni sezon Rozgrywki w tym sezonie następny sezon
Wszystkie mecze, II Liga, Drużynowe mistrzostwa okręgowe, Indywidualne mistrzostwa okręgowe, Mistrzostwa Polski,
Mecze towarzyskie, III Liga, Międzynarodowy Turniej Bokserski o „Złotą Rękawicę Wisły"
Kadra Spis Sezonów




56. Indywidualne Mistrzostwa Polski Seniorów w Boksie.Ze zbiorów prywatnych Teofila Kowalskiego.
56. Indywidualne Mistrzostwa Polski Seniorów w Boksie.
Ze zbiorów prywatnych Teofila Kowalskiego.

Spis treści

Ważniejsze wydarzenia w sezonie

1984

  • Jesień. Wisła występuje w III Lidze i uzyskuje awans do II ligi.
  • Grudzień. Dariusz Czernij zwycięzcą „Złotego żubra” w Białymstoku. 6

1985

  • Wisła występuje w II Lidze.
  • 25 maja-2 czerwca. 26. Mistrzostwa Europy w boksie. Budapeszt.
  • Eliminacje (1/8).
    • 63,5kg Dragomir Ilie ROM - Dariusz Czernij POL AB w 1. rundzie.
    • Czy był wówczas zawodnikiem Wisły?
  • 15-22 września. 56. Mistrzostwa Polski w boksie. Wrocław.
    • 63,5kg Dariusz Czernij wygrał w eliminacjach 5:0 z Zagórskim; w ćwierćfinale Tekień nie stanął do walki; w półfinale pokonał Dudę 5:0; w finale Gajdę 4:1.
  • Dariusz Czernij startuje w wielu zawodach międzynarodowych: w meczu międzypaństwowym Polska-RFN (1. miejsce); w spartakiadze Armii Zaprzyjaźnionych (2. miejsce)
  • Juniorzy Wisły w lipcu rozgrywają w NRD mecze z SC Cottbus i przegrywają 2:18 i 0:18.

Doniesienia prasowe

  • O przygotowaniach bokserów do sezonu. 6


Echo Krakowa. 1984, nr 247 (14/16 XII) nr 11785

OD PIĄTKU w Wieliczce w Szybie Okrzei rozgrywany będzie międzynarodowy turniej bokserski juniorów „O złotą rękawicę Wisły”. Niedzielne finały rozpoczną się o godz. 11.



Echo Krakowa. 1984, nr 248 (17 XII) nr 11786

W WIELICZCE rozegrano międzynarodowy turniej bokserski juniorów o „Złotą rękawicę Wisły”. Oto zwycięzcy: juniorzy starsi (do 17 lat) — Jorg Boehne (Cottbus). Adam Żyła (Wisła). Stan Guden (Cottbus). Mirosław Jelonek (Wisła), Hewrey Hilbirg (Cottbus), Roman Ryndak (Hutnik) Ronald Fobe, Ingę Clausnitzer (obaj Cottbus), Emil Nóżka (Wisła). Rene Mamacke (Cottbus), juniorzy młodsi (do 15 lat) — Krzysztof Kasprzyk. Paweł Siudy, Adam Hajdus (wszyscy Wisła) i Piotr Błaszkiewicz (Hutnik). W tej kategorii wiekowej rozegrano tylko pojedynki w czterech wagach.


Echo Krakowa. 1985, nr 27 (7 II) nr 11821

CO PRAWDA boks nie ma w naszej redakcji najlepszych notowań, piszemy o nim niewiele, ale dziś robimy wyjątek i. poświęcamy tej dyscyplinie sportu trochę więcej miejsca jako, w najbliższa niedziele rozpoczyna się kolejny sezon zmagań. Kraków jest reprezentowany w rozgrywkach tylko przez jedną drużynę — WISŁĘ, która: po rocznej kwarantannie w niższej klasie znalazła się znów w II lidze Jak poinformował nas trener wiślaków. b. mistrz Polski i reprezentant kraju Teofil Kowalski jego podopieczni bardzo solidnie przygotowywali się do nowego sezonu: najpierw od 12. do 26 stycznia na zgrupowaniu w Przemyślu, a potem w Krakowie.

Wśród 18 ćwiczących zawodników znalazł się także pozyskany ze Stali Rzeszów kadrowicz Dariusz Czernij. Być może w krakowskim zespole zobaczymy wkrótce również dwóch innych pięściarzy: Ireneusza Jurczaka z Górnika, Knurów i Ryszarda Dobrzańskiego ze Stali Rzeszów.

Największe atuty trenera Kowalskiego to. jeszcze oprócz wspomnianego już Czernija — Edward Maj i Krzysztof Kaszuba. Ale rywalizacja o miejsce w ligowych drużynie powinna być tym razem bardziej zacięta niż w poprzednich sezonach. To rokuje nadzieje, że wiślacy będą się poważnie liczyć w walce o awans do I ligi. Przyjdzie im rywalizować w grupie z Bronią Radom, Górnikiem Wesoła, Górnikiem Knurów, Stalą Rzeszów i Wybrzeżem Gdańsk.

Właśnie z gdańszczanami zmierza się krakowianie w najbliższą niedziele na własnym ringu.

Pod znakiem zapytania stoi tylko występ Kazimierza Mytycha, który podczas zgrupowania w Przemyślu nabawił się kontuzji Pozostali zawodnicy są w pełni sił.

I jeszcze uwaga ogólna. Przy­ wrócono system tzw. dużych punktów. za zwycięstwo w całym meczu, a wiec taki, jaki obowiązuje w grach zespołowych. Ma to ponoć przeciwdziałać rażąco krzywdzącym decyzjom arbitrów, sędziowaniu „pod gospodarzy”.

Miejmy nadzieje, że tak się stanie.


Echo Krakowa. 1985, nr 60 (26 III) nr 11854

PODCZAS mistrzostw Gwardyjskiego Pionu Sportowego juniorów w były się w spisali się podopieczni boksie, które odbyły się w Koszalinie, nieźle zawodnicy Wisły, Kazimierza Pieniążka i Władysława Ćwierza. Jacek Ziobro okazał się najlepszy w kat. lekkośredniej, natomiast 3. miejsca zajęli: Bogdan Szczurek (waga papierowa), Krzysztof Kasprzyk (musza), Edmund Kubisiak (kogucia), Mirosław Jelonek i Dariusz Nigbor (obaj piórkowa), Grzegorz Świeży (średnia)



Poprzedni sezon Powrót Następny sezon