Sezon 1984/1985 (siatkówka kobiet)

Z Historia Wisły

(Różnice między wersjami)
(Echo Krakowa. 1984, nr 212 (25 X) nr 11750)
Aktualna wersja (06:45, 18 paź 2020) (edytuj) (anuluj zmianę)
(Prasa)
 
(Nie pokazano 12 wersji pośrednich.)
Linia 8: Linia 8:
|rozgrywki5 = [[Memoriał Józefa Moszczaka 1984/1985 (siatkówka kobiet)|Memoriał Józefa Moszczaka]]
|rozgrywki5 = [[Memoriał Józefa Moszczaka 1984/1985 (siatkówka kobiet)|Memoriał Józefa Moszczaka]]
|rozgrywki6 = [[Mecze Towarzyskie 1984/1985 (siatkówka kobiet)|Mecze Towarzyskie]]
|rozgrywki6 = [[Mecze Towarzyskie 1984/1985 (siatkówka kobiet)|Mecze Towarzyskie]]
-
|rozgrywki7 =
+
|rozgrywki7 = [[Juniorki 1984/1985 (siatkówka kobiet)|Juniorki]]
|rozgrywki8 =
|rozgrywki8 =
|rozgrywki9 =
|rozgrywki9 =
Linia 29: Linia 29:
*'''Juniorki Starsze''' Juniorki Wisły zajmują V miejsce w finale Mistrzostw Polski.
*'''Juniorki Starsze''' Juniorki Wisły zajmują V miejsce w finale Mistrzostw Polski.
==Prasa==
==Prasa==
-
*Siatkarki przed sezonem: [http://mbc.malopolska.pl/dlibra/doccontent?id=89904 4]
+
[[Artykuły, wywiady. Siatkówka kobiet 1984/1985]]
-
*Zawartka trenerem siatkarek. [http://mbc.malopolska.pl/dlibra/publication?id=94909&tab=3 nr 17 6]. Dementi [http://mbc.malopolska.pl/dlibra/publication?id=94909&tab=3 nr 18 4]
+
-
*O wiślackiej siatkówce po sezonie. [http://mbc.malopolska.pl/Content/88302/index.djvu 4]
+
-
 
+
-
 
+
-
===Echo Krakowa. 1984, nr 121 (19 VI) nr 11659===
+
-
 
+
-
INAUGURACJA rozgrywek I ligi siatkarek nastąpi dopiero 27 października, ale już obecnie wszystkie zespoły dość intensywnie przygotowują się do nowego sezonu.
+
-
 
+
-
Mistrzynie Polski, zawodniczki Wisły wznowiły treningi na początku maja. Teraz kończą właśnie pierwszy etap, budowy, formy. Jego ukoronowaniem jest kilkunastodniowy pobyt w Rumunii na zaproszenie Dinama Bukareszt. * Wczoraj krakowianki udały się w kierunku Konstancy. Tam w jednym z ośrodków sportowych, znajdujących się w pobliżu miasta będą trenować, rozegrają także 5 spotkań kontrolnych.
+
-
 
+
-
W ekipie zabrakło Anny Kucharczyk, Lucyny Kwaśniewskiej i Jarosławy Różańskiej, powołanych na zgrupowanie kadry do Olsztyna.
+
-
 
+
-
Pojechała natomiast Lidia Pozłutko, która po przymusowej przerwie, spowodowanej operacją łąkotki zaczęła znów ćwiczyć z koleżankami i powoli odzyskuje formę.
+
-
 
+
-
Do tej pory w drużynie nie doszło do żadnych istotnych zmian, jeśli nie liczyć powrotu do Wisły 6 dziewcząt stanowiących bezpośrednie zaplecze pierwszoligowego zespołu, które przez kilka ostatnich miesięcy występowały w Dalinie Myślenice. Za to roszady nastąpiły wśród szkoleniowców. Obowiązki I trenera przejął dotychczasowy konsultant Stanisław Poburka, a pomagać mu będzie Andrzej Szymczyk.
+
-
 
+
-
W bogatych planach przygotowań wiślaczek, przedstawionych nam przez Stanisława Poburkę znajdują się m. in. wyjazdy na Węgry (8—21 sierpnia) i do Republiki Federalnej Niemiec (28—30 września).
+
-
 
+
-
Od 12 do 14 października oglądać będziemy w Krakowie międzynarodowy turniej „O srebrną siatkę”, (js)
+
-
 
+
-
 
+
-
===Echo Krakowa. 1984, nr 183 (14/16 IX) nr 11721===
+
-
 
+
-
ANDRZEJ SZYMCZYK — trener siatkarek Wisły, które wiosną br. wywalczyły tytuł mistrzyń Polski, nie pracuje już przy ul. Reymonta. Przyjął propozycję katowickiego Kolejarza i zajął się szkoleniem II-ligowej drużyny pań tego klubu. Zespół Wisły prowadzi obecnie Stanisław Poburka.
+
-
 
+
-
 
+
-
===Echo Krakowa. 1984, nr 212 (25 X) nr 11750===
+
-
 
+
-
 
+
-
 
+
-
TAKA jest smutna prawda. Na kilka dni przed rozpoczęciem nowego sezonu ligowego broniące mistrzowskiego tytułu siatkarki Wisły nie mają w czym grać i trenować. Szczególnie odczuwają brak odpowiedniego obuwia." Sfatygowane „adidasy” nie nadają się do użytku, w krajowych tenisówkach nie sposób rozegrać nawet jednego meczu (zaraz pojawiają się bąble na nogach). Sytuacja jest prawie bez wyjścia, klub nie dysponuje bowiem środkami dewizowymi na zakup zagranicznego sprzętu. Chyba że zawodniczkom uda się załatwić „adidasy” lub „tigery” prywatny¬ mi kanałami. Inaczej, będą musiały boso wyjść na parkiet! To obecnie największa bolączka krakowianek, które zaliczane są do faworytek zbliżających s:ę ligowych zmagań. Skład zespołu nie uległ poważniejszym, zmianom.-Trzon drużyny tworzą nadal: Jarosława Różańska (ostatnio miała jednak kłopoty zdrowotne), Wiesława Holocher (została nowym kapitanem). Lucyna Kwaśniewska, Alina Kisiel, Lidia Pozłutko, Anna Kucharczyk, Barbara Fikiel, Lidia Krawczyk i Dorota Gajda. Uzupełniają tę dziewiątkę: Irena Chrapek, Lucyna Pawlak (dawniej Frątczak), Ewa Dulińska. A w szerokiej kadrze znajdują się jeszcze: siostry Bożena i Dorota Gawrylukówne, Marta Gola i Dorota Kuśnierz.
+
-
 
+
-
Od czerwca br. I trenerem jest Stanisław Poburka, a pomaga mu Marek Zawartka. Andrzej Szymczyk, jak już informowaliśmy, przeniósł się do Kolejarza Katowice. Obowiązki kierownika sekcji pełni nadal ppłk Julian Kantek.
+
-
 
+
-
W trakcie przygotowań do nowego sezonu ligowego wiślaczki rozegrały 22 spotkania, triumfowały m. in, w dwóch nieźle obsadzonych turniejach w Łodzi i w Krakowie. Podczas tej drugiej imprezy „O srebrną siatkę” pokonały drużynę mistrza NRD Dynamo Berlin i to 3:0, co świadczy najlepiej o dużych możliwościach krakowianek. Trzeba wyrazić żal. że władze naszego sportu nie zgodziły się na ich start w europejskich pucharach, ponieważ miały szanse walczyć nawet o finał! Dowiodły tego również w Lohhof (RFN), gdzie w międzynarodowym turnieju zajęły drugie miejsce.
+
-
 
+
-
Gdyby nie ostatnia wpadka drużyny Wisły w półfinale Pucharu Polski w Bielsku (porażka z tamtejszym BKS-em Stal 1:3 i wyeliminowanie z dalszej rywalizacji), to można by ze spokojem oczekiwać na rozpoczęcie rozgrywek ligowych. W klubie nikt jednak nie dopuszcza myśli o niepowodzeniu. Siatkarkom postawiono konkretny i właściwie jedyny cel. Muszą obronić mistrzowski tytuł! Ale co na to rywalki z Czarnych Słupsk i Łódzkiego Klubu Sportowego? O formie poszczególnych drużyn przekonamy się już w sobotę, kiedy odbędą się inauguracyjne spotkania, a zmierzą się: GWARDIA WROCŁAW z WISŁĄ, Płomień Sosnowiec ze Stalą Bielsko, ŁKS ze Spójnią i ChKS z Czarnymi. W spotkaniach niedzielnych grać będą: PŁOMIEŃ z WISŁĄ, Gwardia ze Stalą, ŁKS z Czarnymi (!), ChKS ze Spójnią i Polonez Warszawa ze Startem Łódź.
+
-
 
+
-
 
+
-
 
+
-
===Echo Krakowa. 1985, nr 5 (8 I) nr 11799===
+
-
 
+
-
W KRAKOWIE rozegrano pierwszy z czterech turniejów, które mają wyłonić mistrza makroregionu Małopolska w siatkówce, w kategorii juniorek starszych. Cykl zawodów stanowi także eliminację mistrzostw Polski. W inauguracyjnych meczach najlepiej spisał się zespół Wisły, prowadzony przez Lesława Kędrynę. Krakowianki odniosły komplet zwycięstw, pokonując po 3:0 drużyny Błękitu Żołynia, Ikara Łowce i Tarnovii. Pozostałe wyniki: Tarnovia — Ikar 3:0, Błękit — Tarnovia 3:1, Błękit — Ikar 3:0. Od 18 do 20 stycznia odbędzie się kolejny, drugi turniej w Żołyni.
+
-
 
+
-
 
+
-
 
+
 +
*
{|style="text-align:center;border:1px grey solid" width=20% rules=all cellspacing=1 cellpadding=1 align="center"
{|style="text-align:center;border:1px grey solid" width=20% rules=all cellspacing=1 cellpadding=1 align="center"
|'''[[Sezon 1983/1984 (siatkówka kobiet)|Poprzedni sezon]]'''
|'''[[Sezon 1983/1984 (siatkówka kobiet)|Poprzedni sezon]]'''

Aktualna wersja

poprzedni sezon Rozgrywki w tym sezonie następny sezon
Wszystkie mecze I liga Puchar Polski Turniej o srebrną siatkę Memoriał Józefa Moszczaka
Mecze Towarzyskie Juniorki
Kadra Zarząd Statystyki Spis Sezonów

Najważniejsze wydarzenia sezonu 1984/1985

  • I liga Siatkarki Wisły Kraków zajmują II miejsce w lidze, zdobywają 10 wicemistrzostwo Polski w historii.
  • Puchar Polski Wisła odpada w półfinale rozgrywek o Puchar Polski.
  • Turniej o srebrną siatkę Siatkarki Wisły wygrywają turniej.
  • Liga międzywojewódzka Siatkarki Wisły zajmują IV miejsce w lidze.
  • Liga okręgowa Siatkarki Wisły zajmują IV miejsce w lidze.
  • Juniorki Starsze Juniorki Wisły zajmują V miejsce w finale Mistrzostw Polski.

Prasa

Artykuły, wywiady. Siatkówka kobiet 1984/1985

Poprzedni sezon Powrót Następny sezon