Sezon 1986/1987 (siatkówka kobiet)

Z Historia Wisły

(Różnice między wersjami)
(Echo Krakowa. 1987, nr 38 (24 II) nr 12338)
Aktualna wersja (06:50, 18 paź 2020) (edytuj) (anuluj zmianę)
 
(Nie pokazano 12 wersji pośrednich.)
Linia 8: Linia 8:
|rozgrywki5 = [[V Memoriał Józefa Moszczaka 1986/1987 (siatkówka kobiet)|V Memoriał Józefa Moszczaka]]
|rozgrywki5 = [[V Memoriał Józefa Moszczaka 1986/1987 (siatkówka kobiet)|V Memoriał Józefa Moszczaka]]
|rozgrywki6 = [[Puchar Prezesa Kolejarza Katowice 1986/1987 (siatkówka kobiet)|Puchar Prezesa Kolejarza Katowice]]
|rozgrywki6 = [[Puchar Prezesa Kolejarza Katowice 1986/1987 (siatkówka kobiet)|Puchar Prezesa Kolejarza Katowice]]
-
|rozgrywki7 =
+
|rozgrywki7 = [[Juniorki 1986/1987 (siatkówka kobiet)|Juniorki]]
|rozgrywki8 =
|rozgrywki8 =
|rozgrywki9 =
|rozgrywki9 =
Linia 31: Linia 31:
-
==Prasa==
+
==Prasa o Wiśle==
-
1986
+
[[Artykuły, wywiady. Siatkówka kobiet 1986/1987]]
-
*„Dziennik Polski” nr 162. Siatkarki przed sezonem.
+
-
* „Dziennik Polski” nr 172. U siatkarek.
+
-
*„Dziennik Polski” nr 179. Wisła kontra L. Kwaśniewska.
+
-
*„Dziennik Polski” nr 272 22.11 Gorce Nowy Targ – Wisła 16:00 o awans do II ligi
+
-
*„Dziennik Polski” nr 232 L. Kwaśniewska zawieszona przez GTS.
+
-
*„Dziennik Polski” nr 240. W hali Wisły od 16.10 odbędzie się gwardyjska spartakiada siatkarska. Gwardia oparta na zawodniczkach Wisły i Gwardii Wrocław.
+
-
*„Dziennik Polski” nr 249. Siatkarki przed sezonem.
+
-
1987
+
-
*„Dziennik Polski” nr 37. + Wanda Tumidajewicz.
+
-
*„Dziennik Polski” nr 87. W warszawskich MP juniorek w siatkówce Wisła druga. W finale MKS MOS Wola – Wisła 3:1. II piłkarski
+
-
 
+
-
 
+
-
 
+
-
===DWA poważne cele mają przed sobą siatkarki Wisły===
+
-
'''Echo Krakowa. 1986, nr 150 (5 VIII) nr 12196'''
+
-
 
+
-
DWA poważne cele mają przed sobą siatkarki Wisły: spartakiadę klubów gwardyjskich, która w tym roku odbędzie się w Krakowie oraz rozgrywki ligowe. 1 sierpnia wznowiły więc treningi Na razie ćwiczą we własnej hali w okrojonym składzie, bo Anna Kosek, Irena Chrapek i Beata Skibicka (zawodniczka ChKS-u, która chce przenieść się do naszego miasta) dostały po¬ wołanie na konsultacje kadry. Niebawem wiślaczki wyjadą do Rumunii. W drugiej połowie sierpnia przebywać będą w Eforii. Natomiast już 4 września rozpoczną 2-tygodniowe zgrupowanie w Międzybrodziu Żywieckim. Przewidziane są tam wspólne treningi z siatkarkami wrocławskiej Gwardii, i na tej podstawie ustalona zostanie ekipa Polski na wspomnianą spartakiadę, tzw. Dynamiadę. Zresztą z wrocławiankami będą krakowianki ćwiczyć także w Zakopanem 24 września — 4 października).
+
-
 
+
-
Jak z powyższego wynika plan przygotowań jest bardzo bogaty.
+
-
 
+
-
Czy wpłynie pozytywnie na formę wiślaczek, zobaczymy. Przypomnijmy, że Dynamiada odbędzie się od 15 do 22 października, 3 dni później nastąpi inauguracja rozgrywek ekstraklasy, krakowianki zmierzą się u siebie z BKS-em Bielsko i Płomieniem Milowice.
+
-
 
+
-
Niepokojąca jest, niestety, sytuacja kadrowa krakowskiej drużyny. Alina Kisiel wybiera się do Holandii, Dorota Tracz chce przenieść się do Siarki Tarnobrzeg. Nie sfinalizowano natomiast do tej pory transferów Beaty Skibickiej (ChKS) i Urszuli Wilk (ŁKS). Na szczęście, wycofały podania o zwolnienie: Lucyna Kwaśniewska i Anna Kosek, ale mimo wszystko zespół jest nadal w trudnym położeniu i jeśli nie dozna wzmocnienia może mieć poważne kłopoty w lidze. (sas)
+
-
 
+
-
 
+
-
===SIATKARKI I-ligowej Wisły mają nowego trenera===
+
-
'''Echo Krakowa. 1986, nr 156 (13 VIII) nr 12202'''
+
-
 
+
-
Został nim Lesław Kędryna. szkoleniowiec, który kilka lat temu prowadził już drużynę „Białej gwiazdy” i zdobył z nie tytuł mistrza kraju Ostatnio L. Kędryna pracował z juniorkami i pod jego kierunkiem młode wiślaczki wywalczyły w tym roku złoty medal Spartakiady W klubie z ul. Reymonta doszło do jeszcze jednej zmiany. Obowiązki kierownika sekcji siatkówki przejął mjr Zdzisław Gazda. zastępując ppłka Juliana Kantka.
+
-
 
+
-
 
+
-
 
+
-
===WISŁA przyjmuje zgłoszenia dziewcząt===
+
-
'''Echo Krakowa. 1986, nr 182 (18 IX) nr 12228'''
+
-
 
+
-
WISŁA przyjmuje zgłoszenia dziewcząt z rocznika 1974—75 do sekcji siatkówki. Zapis w poniedziałki, środy, piątki w godz. 17—19 w budynku nowej hali sportowej.
+
-
 
+
-
 
+
-
 
+
-
===Gdzie jest L. Kwaśniewska ===
+
-
'''Echo Krakowa. 1986, nr 187 (25 IX) nr 12233'''
+
-
 
+
-
BEZ czołowej zawodniczki, Lucyny Kwaśniewskiej, wyjechały wczoraj na zgrupowanie do Zakopanego siatkarki krakowskiej Wisły. To już kolejny unik b. reprezentantki kraju. Wcześniej nie uczestniczyła bowiem w obozie szkoleniowym, który odbył się w Międzybrodziu Żywieckim. Tyle, że wtedy przedstawiła trenerowi Lesławowi Kędrynie, zwolnienie lekarskie.
+
-
 
+
-
Teraz nie usprawiedliwia już swojej absencji. Zresztą, nie informując klubu, L.
+
-
 
+
-
Kwaśniewska wyjechała za granicę, prawdopodobnie do Jugosławii i do tej pory nie powróciła do Krakowa
+
-
 
+
-
 
+
-
'''Echo Krakowa. 1986, nr 194 (6 X) nr 12240'''
+
-
 
+
-
W PIĄTEK, 26 września pisaliśmy na naszych łamach o niesubordynacji siatkarki Wisły Lucyny Kwaśniewskiej, która nie stawiła się na zgrupowaniu w Zakopanem Bez zawiadomienia klubu wyjechała bowiem za granicę. Nawiązując do tej sprawy kierownictwo Wisły przekazało nam komunikat podpisany przez wiceprezesa urzędującego mgr Marka Połubińskiego, informując że „...zgodnie z decyzją Prezydium klubu czołowo zawodniczka sekcji piłki siatkowej Lucyna Kwaśniewska została zawieszona w prawach zawodniczki z powodu niezdyscyplinowania oraz nieusprawiedliwienia absencji na zajęciach szkoleniowych. Postępowanie wyjaśniające w ww. sprawie prowadzi sąd koleżeński GTS Wisła”
+
-
 
+
-
 
+
-
===TRENER Lesław Kędryną znalazł się u progu sezonu w sytuacji bez wyjścia===
+
-
'''Echo Krakowa. 1986, nr 208 (24/26 X) nr 12254'''
+
-
 
+
-
TRENER I-ligowej drużyny siatkarek krakowskiej Wisły Lesław Kędryną znalazł się u progu sezonu w sytuacji bez wyjścia. Nawet, gdyby nie chciał, musi dać szansę juniorkom, złotym medalistkom tegorocznej spartakiady młodzieży.
+
-
 
+
-
Magdalenie Szryniawskiej, Elżbiecie Wronie i ich rówieśniczkom na pewno nie brakuje talentu, wiele już potrafią. Pamiętajmy jednak, że przyjdzie im walczyć z doświadczonymi przeciwniczkami, pozbawionymi tremy, a rutyna ma przecież w ligowej rywalizacji ogromne znaczenie.
+
-
 
+
-
Tymczasem wszystko wskazuje na to, iż w inauguracyjnych pojedynkach wiślaczek ze Stalą Bielsko i Płomieniem Sosnowiec jedyną siatkarką gospodyń o sporym stażu w ekstraklasie będzie tylko Anna Kosek. Wiesławę Holocher i Lidię Krawczyk zmogła bowiem choroba, musiały zrezygnować z występów w gwardyjskiej spartakiadzie, przerwały treningi. Trudno raczej oczekiwać, by do niedzieli zdołały się wykurować.
+
-
 
+
-
Z własnego wyboru rozstała się z klubem Lucyna Kwaśniewska. Przebywa obecnie w Belgii.
+
-
 
+
-
Legalnie natomiast, mając poparcie polskich władz sportowych, wyjeżdża na kontrakt do Włoch, Aliną Kisiel.
+
-
 
+
-
Z innych powodów brakuje w składzie drużyny Barbary Fikiel.
+
-
 
+
-
Oficjalnie mówią, że ma kłopoty zdrowotne. Być może jest w tym trochę prawdy. Ale naszym zdaniem, ta utalentowana zawodniczka za szybko uwierzyła w swoją wartość, przestała solidnie pracować na treningach i w efekcie nie mogła prezentować gry na pierwszoligowym poziomie. W tym tkwi główna przyczyna jej nieobecności w szeregach „Białej gwiazdy”.
+
-
 
+
-
Ponadto Dorota Tracz przeszła do Siarki Tarnobrzeg.
+
-
 
+
-
L. Kędryna jest na razie bez zespołu. Po cichu liczy więc na powrót Jarosławy Różańskiej.
+
-
 
+
-
Najwcześniej może to nastąpić w połowie listopada br. jeśli oczywiście Zarząd Związku Piłki Siatkowej skróci b. reprezentantce kraju karę dwuletniej dyskwalifikacji.
+
-
 
+
-
Niestety, nie udało się krakowskim działaczom sfinalizować transferu Urszuli Wilk z ŁKS-u, która przez rok musi pauzować.
+
-
 
+
-
Inni byli bardziej operatywni, dlatego ŁKS wyraził zgodę na zmianę barw klubowych przez Bożenę Waloch (wzmocniła Stal Bielsko-Biała), Katarzynę Pilarczyk (obecnie już Polonez W-wa) i Małgorzatę Trojanowską (występuje w Stali. Mielec).
+
-
 
+
-
Nie da się ukryć, że największe straty przed zbliżającym się sezonem I-ligowym poniósł ŁKS (oprócz wymienionych, odeszły także: Anna Rozpiórska i Jolanta Molenda). Ale, o paradoksie, dysponuje nadal mocną ekipą (A. Bieńkowska, A. Szalbot. I. Krogulska, A. Lipska, E. Żeleńska), w przeciwieństwie do równie poważnie osłabione) Wisły.
+
-
 
+
-
Wiślaczki już w najbliższą niedzielę i w poniedziałek (przesunięcie terminów, z uwagi na sobotnią akademię jubileuszową) przejdą poważne sprawdziany, najpierw ze Stalą Bielsko, dzień później z Płomieniem.
+
-
 
+
-
 
+
-
===POLSKI Związek Piłki Siatkowej zawiadomił krakowską Wisłę...===
+
-
'''Echo Krakowa. 1986, nr 237 (4 XII) nr 12283'''
+
-
 
+
-
POLSKI Związek Piłki Siatkowej zawiadomił krakowską Wisłę, że znajdujące się w kadrze, narodowej juniorek: Magdalena Szryniawska, Elżbieta Wrona, Halina Lewandowska, Zdzisława Sendor i Anna Guziewicz mają się stawić 16 grudnia br. na czterodniowych konsultacjach w Cetniewie. Jak wynika z treści pisma usprawiedliwienia nie będą uwzględniane, ewentualna nieobecność wymienionych zawodniczek spowoduje, że otrzymają one zakaz gry w drużynie klubowej Interesy reprezentacji są oczywiście ważne, ale trzeba też zrozumieć trudną sytuację Wisły. Szryniawska, Wrona i Lewandowska to w tej chwili podstawowe zawodniczki broniącej się przed degradacją z ekstraklasy krakowskiej drużyny, Absencja na treningach tej trójki i jeszcze dwóch ich koleżanek dezorganizuje zupełnie pracę szkoleniową Lesławowi Kędrynie Być może to zbieg okoliczności, ale tak się złożyło, że tuż po konsultacjach kadry juniorek — 20 i 21 grudnia br. — wiślaczki zmierzą się w Warszawie, w bardzo ważnych meczach z AZS AWF i Polonezem. 5 juniorek „Białej gwiazdy” dotrze do stolicy dopiero w dniu pojedynku z akademiczkami.
+
-
 
+
-
Czy można się więc dziwić rozgoryczeniu trenera i działaczy krakowskiego klubu? Na tym zresztą nie koniec.
+
-
 
+
-
Należy się bowiem spodziewać powołania młodych siatkarek do reprezentacji, która podczas przerwy w rozgrywkach pierwszoligowych wyjeżdża do Bułgarii. A wtedy właśnie szkoleniowiec Wisły zaplanował zgrupowanie przed decydującą fazą rywalizacji o ligowe punkty.
+
-
 
+
-
Działacze Polskiego Związku Piłki Siatkowej bez przerwy mówią o potrzebie współpracy z klubami Niestety, na linii PZPS — Wisła takiego porozumienia nie ma! Trwa dyktat centrali bez liczenia się z najżywotniejszymi nawet potrzebami klubów, (sas)
+
-
 
+
-
 
+
-
===Echo Krakowa. 1987, nr 3 (6 I) nr 12303===
+
-
 
+
-
TRENER siatkarek Wisły Lesław Kędryna będzie chyba musiał skorzystać z przymusowego urlopu. Tuż po zakończeniu wstępnej części rozgrywek I ligi nie ma bowiem z kim pracować. 5. zawodniczek: Magdalena Szryniawska, Elżbieta Wrona, Halina Lewandowska. Zdzisława Sendor i Anna Guziewicz wyjechały na zgrupowanie kadry juniorek do Olsztyna, w perspektywie mają turniej w Bułgarii, Irena Chrapek przebywa na konsultacji reprezentacji seniorek w Cetniewie, Anna Kosek udała się na obóz narciarski Akademii Wychowania Fizycznego, Dorota Gawryluk zdaje egzaminy na uczelni, a Lidia Krawczyk i Wiesława Holocher są chore na grypę. Pozostała więc na placu boju tylko Ewa Dulińska. Jak w tej sytuacji przygotowywać drużynę do decydujących bojów o utrzymanie się w ekstraklasie? A turnieje finału „B” rozpoczną się 28 stycznia.
+
-
 
+
-
 
+
-
===Echo Krakowa. 1987, nr 14 (21 I) nr 12314===
+
-
 
+
-
PO PIERWSZEJ, tzw. eliminacyjnej części rozgrywek ekstraklasy siatkarki Wisły znajdują się na przedostatnim miejscu w tabeli, dlatego przyjdzie im walczyć z Polonezem, Spójnią Siarka i stołecznym AZS AWF w turniejach finału „B” o utrzymanie się w I lidze.
+
-
 
+
-
Za tydzień, 28 stycznia, rozpoczną się pięciodniowe zmagania w Warszawie a ich gospodyniami będą akademiczki.
+
-
 
+
-
Minimalne różnice punktów dzielące poszczególne zespoły, sprawiają, że każda drużyna ma jeszcze szanse na to. by uchronić się przed degradacją.
+
-
 
+
-
Podobnie, jak rywalki, zawodniczki Wisły starały się wykorzystać przerwę w rozgrywkach na osiągnięcie jak najwyższe formy Niestety nie obyło się bez kłopotów. Przez kilka dni trener Lesław Kędryna był bezrobotny, nie miał z kim ćwiczyć, ponieważ pięć młodych siatkarek znalazło się w reprezentacji i pojechało na turniej juniorek do Bułgarii, inne nie stawiły się na zajęcia z różnych powodów (konsultacja kadry seniorek, obóz narciarski AWF, egzaminy na uczelni).
+
-
 
+
-
Dopiero podczas zgrupowania, które rozpoczęło się 13 stycznia w Międzybrodziu koło Żywca wiślaczki trenowały niemal w komplecie. Starały się maksymalnie wykorzystać czas, ćwiczyły nawet trzy razy dziennie^ W znakomicie wyposażonym ośrodku kopalni „Silesia” oddano do ich dyspozycji salę i siłownię. Z powodu zaległości w nauce, nie mogła pojechać do Międzybrodzia Halina Lewandowska.
+
-
 
+
-
Podobne były przyczyny wcześniejszego powrotu do Krakowa Magdaleny Szryniawskiej.
+
-
 
+
-
Dziś wieczorem kończy się zgrupowanie w Międzybrodziu Jeszcze w tym tygodniu krakowianki rozegrają kilka spotkań sparringowych. prawdopodobnie ze Stalą Bielsko i Płomieniem Sosnowiec. W przyszłą środę natomiast już pierwszy mecz finału „B”
+
-
 
+
-
 
+
-
 
+
-
===Echo Krakowa. 1987, nr 31 (13/14/15 II) nr 12331===
+
-
 
+
-
NIE DLA WSZYSTKICH młodych ludzi zimowe ferie były okresem wypoczynku. Sportowcy wykorzystywali na przykład przerwę w nauce na intensywne ćwiczenia. Ostatnio złożyliśmy wizytę w Myślenicach, gdzie na zgrupowaniach przebywało kilka krakowskich drużyn juniorów. Komfortowe warunki do zajęć sportowych i wypoczynku po treningach stworzyły swoim siatkarkom i siatkarzom Wisła i Hutnik. Obie grupy mieszkały w hotelu „Zarabie”, w dwuosobowych pokojach, smaczne, kaloryczne posiłki zapewniono im w przylegającej do hotelu restauracji. Treningi odbywały się w. sali pobliskiego Zespołu Szkół Medycznych, codziennie były przeplatane marszobiegami, po okolicznych pagórkach. Mimo wyczerpujących ćwiczeń, nikt nie chorował. Nawet ci, którzy przyjechali do Myślenic zakatarzeni, przeziębieni, szybko odzyskali zdrowie Wśród trenujących zawodniczek zauważyliśmy m. in. Lucynę Kucek. Wiosną ub. roku wraź z Magdaleną Szryniawską, Elżbietą Wroną, Zdzisławą Sendor zdobyła złoty medal Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży, potem wskutek kontuzji musiała na kilka miesięcy wziąć rozbrat z siatkówką. Teraz pod okiem trenera Andrzeja Zięby odzyskuje siły i formę, ma więc nadzieję, że wkrótce podobnie jak jej koleżanki ze „złotej” drużyny otrzyma szansę gry w pierwszoligowym zespole Wisły.
+
-
 
+
-
 
+
-
 
+
-
 
+
-
===Echo Krakowa. 1987, nr 38 (24 II) nr 12338===
+
-
 
+
-
TRWAJĄ rozgrywki tzw. makroregionu w siatkówce. W kategorii juniorek do lat 17, po 3. kolejkach spotkań, prowadzi Dalin Myślenice — 5 pkt, wyprzedzając lepszym stosunkiem setów Czarnych Jasło oraz MKS Żołynia i Sandecję, które mają po 4 pkt. Na czele tabeli juniorów (do lat 17), po 3. seriach gier, znajdują się Karpaty Krosno — 6 pkt, przed Pogonią Leżajsk — 5 pkt, Hutnikiem — 4 pkt i Tarnovią — 3 pkt. Natomiast w rywalizacji juniorek do lat 19, 1. miejsce zajmuje Wisła, która w 6 meczach zdobyła 11 pkt, a na kolejnych pozycjach plasują się: Gorce Nowy Targ — 10 pkt, Stal Mielec — 9 pkt. i MKS Żołynia -4, 6 pkt.
+
-
 
+
-
 
+
-
 
+
-
===Echo Krakowa. 1987, nr 49 (11 III) nr 12349===
+
-
 
+
-
Siatkarze Hutnika walczyli o medale, ich koleżanki z Wisły musiały się bronić przed degradacją. Karkołomnego zadania podjął. się trener Lesław Kędryna, bo przecież niespodziewanie bez zgody klubu wyjechała za granicę Lucyna Kwaśniewska, a z oferty włoskiej drużyny skorzystała Alina Kisiel.
+
-
 
+
-
Z konieczności w I lidze zadebiutowały więc juniorki i od razu otrzymały poważne zadania.
+
-
 
+
-
Magdzie Szryniawskiej i Elżbiecie Wronie nie zabrakło na szczęście odwagi. Mimo różnych perturbacji, o których pisaliśmy na naszych łamach, w decydującej fazie rywalizacji o utrzymanie się w ekstraklasie wszystkie zawodniczki potrafiły się zmobilizować i na tydzień przed zakończeniem rozgrywek. zapewniły sobie miejsce w gronie. pierwszoligowców. Szczególne powody do dumy ma L. Kędryna, który już po raz drugi w ciągu kilku, lat w niesprzyjających okolicznościach ratuje zespół „Białej gwiazdy” przed spadkiem. A był to dla wiślaczek sezon przełomowy. Za kilka miesięcy powinny odgrywać w ligowej walce bardziej znaczącą rolę. Niezbędnego doświadczenia nabrały młode zawodniczki: E Wrona, M. Szryniawska, Z. Sendor, H. Lewandowska. Nadal spore możliwości mają: A. Kosek i L. Krawczyk, ponadto akces do Wisły zgłosiły: Urszula Wilk, która w Krakowie wyszła za mąż i kadrowiczka Beata Skibicka. Jeśli szkoleniem będzie się nadal zajmował Lesław Kędryna, to możemy być dobrej myśli. Tym bardziej, że znalazł sojuszników w grupie nowych działaczy sekcji.
+
-
 
+

Aktualna wersja

poprzedni sezon Rozgrywki w tym sezonie następny sezon
Wszystkie mecze I liga Puchar Polski Mecze Towarzyskie V Memoriał Józefa Moszczaka
Puchar Prezesa Kolejarza Katowice Juniorki
Kadra Statystyki Spis Sezonów

Najważniejsze wydarzenia sezonu 1986/1987

Nowa hala Wisły, rok 1986.
Nowa hala Wisły, rok 1986.
  • I liga Siatkarki Wisły zajmują VIII miejsce w lidze.
  • Liga międzywojewódzka Siatkarki Wisły zajmują IV miejsce w lidze.
  • V Memoriał Józefa Moszczaka Juniorki Wisły wygrywają memoriał. Druga drużyna Wisły zajmuje ostatnią (10) lokatę.
  • Puchar Prezesa Kolejarza Katowice Siatkarki Wisły wygrywają turniej o Puchar Prezesa Kolejarza Katowice.
  • Wojewódzka Spartakiada Młodzieży Siatkarki Wisły zajmują I miejsce.
  • Ogólnopolska Spartakiada Juniorek Starszych Siatkarki Wisły zajmują II miejsce.


Prasa o Wiśle

Artykuły, wywiady. Siatkówka kobiet 1986/1987


Poprzedni sezon Powrót Następny sezon