Sezon 1988 (judo)

Z Historia Wisły

(Różnice między wersjami)
(Statystyki za Sekcja Judo GTS "Wisła" Kraków 1959-1989)
Linia 254: Linia 254:
*„Dziennik Polski” nr 283. Ostatni rzut indywidualno-drużynowej ligi judo w Krakowie 4.12. 60 kg: 1. [[Ireneusz Kiejda]]; 86 kg: 1. [[Andrzej Pęcikiewicz]]; 71 kg: 5. [[Krzysztof Wojdan]]. W klasyfikacji na 1988: 5. Wisła.
*„Dziennik Polski” nr 283. Ostatni rzut indywidualno-drużynowej ligi judo w Krakowie 4.12. 60 kg: 1. [[Ireneusz Kiejda]]; 86 kg: 1. [[Andrzej Pęcikiewicz]]; 71 kg: 5. [[Krzysztof Wojdan]]. W klasyfikacji na 1988: 5. Wisła.
*„Dziennik Polski” nr 300. Podsumowanie sezonu judoków.
*„Dziennik Polski” nr 300. Podsumowanie sezonu judoków.
 +
 +
 +
 +
===Echo Krakowa. 1988, nr 55 (18/19/20 III) nr 12610===
 +
 +
Judo HALA WISŁY (nowa) — sobota — niedziela — godz. 9.30 — młodzieżowe mistrzostwa Polski
 +
 +
 +
 +
===Echo Krakowa. 1988, nr 105 (30 V) nr 12660===
 +
[[Grafika:Echo 1988-05-30.jpg‎|thumb|right|200px]]‎
 +
 +
Międzynarodowy turniej juniorów tu judo toczni się pod dyktando zawodników zagranicznych. Główne role odgrywali Węgrzy którzy przysłali bardzo silna ekipę oraz prezentujący wysoki poziom Rumuni Wiślacy nie zawiedli walcząc na miarę swych możliwości" — stwierdził do zakończeniu dwudniowych zmagań sędzia główny tej imprezy Stanisław Mrzygłodzki.
 +
 +
Wyniki doskonale potwierdzają tę opinię. W klasyfikacji zespołowej pierwsze miejsce zajął Vasutas Miskolc (Węgry), przed Rapidem Bukareszt (Rumunia) i Wisłą. Dopiero na piątej pozycji znalazła się reprezentacja Polski.
 +
 +
Indywidualnie Węgrzy triumfował. w czterech kategoriach.
 +
 +
W wadze 60 kg po palmę pierwszeństwa sięgnął Illyes, 71 kg — Bodnar, 78 kg — Pusztai i 86 kg — Kiss. Pozostali zwycięzcy to: 65 kg — Constantin (Rapid) 95 kg — Bednarz (Pałac Młodzieży Tarnów) powyżej 95 kg — Berezowski (Gwardia Bielsko-Biała).
 +
 +
Z judoków Wisły na uwagę zasługuje postawa Wojciecha Rukasza. który po groźnej kontuzji przerwie w treningach, dochodzi do kategorii 65 wywalczył strzeżeń nie że do Grzegorza Lecha. W wadze 78 kg zajął trzecia pozycję a trzeba pamiętać że niedawno ciężko chorował przez miesiąc przebywał w szpitalu.
 +
 +
Wśród gospodarzy nie zawiedli również: Piotr Buczyński (drugi w 86 kg) i Paweł Latoś (trzeci w 71 kg).
 +
 +
W wyrównane ekipie węgierskiej pierwszoplanową postacią był zwycięzca kategorii 60 kg — Miklos Illyes.
 +
 +
W drużynie Wisły zabrakło dwóch czołowych zawodników Pawła Knaczki i Tomasza Dyrdy. przygotowujących się do egzaminów na wyższe studia.
 +
 +
 +
 +
===Echo Krakowa. 1988, nr 109 (6 VI) nr 12664===
 +
 +
OLSZTYN. Podczas mistrzostw Polski w judo, zawodnik krakowskiej Wisły — Ireneusz Kiejda wywalczył złoty medal w kategorią 60 kg. W wadze 86 kg jego kolega klubowy. Andrzej Pęcikiewicz zajął 3. miejsce
 +
 +
 +
 +
===Echo Krakowa. 1988, nr 211 (27 X) nr 12766===
 +
 +
DUŻYM sukcesem młodych judoków Wisły zakończyły się, rozegrane we Wrocławiu, drużynowe mistrzostwa Polski juniorów.
 +
 +
Krakowianie występując w mocno osłabionym składzie, bez kontuzjowanych Krzysztofa Wojdana, Grzegorza Lecha, Pawła Kraczki, zdobyli tytuł wicemistrzowski, wygrywając kolejno z Mostostalem Siedlce 6—1, Śląskiem Wrocław 7—0 i Olimpią Poznań 5—1.
 +
 +
Przegrali dopiero w finale z wrocławskimi akademikami 2—4.
 +
 +
Srebrną drużynę, prowadzoną przez trenera Czesława Łaksę, tworzyli: Tomasz Dyrda, Bogdan Wincencik, Krzysztof Krawczyk, Sylwester Linek, Dariusz Makówka, Piotr Tomczak i Marek Matejko.
 +
 +
Warto przy okazji wspomnieć, że w kadrze narodowej przygotowującej się do występu w mistrzostwach Europy znajduje się dwóch wiślaków: Bogdan Wincencik i Krzysztof Wojdan
 +
 +
 +
===Echo Krakowa. 1988, nr 215 (4/6 XI) nr 12770===
 +
 +
Tegoroczny już XIX z kolei międzynarodowy turniej o „Białą gwiazdę Wisły" będzie miał wyjątkowo silną obsadę. Po wielu latach nieobecności do Krakowa zawitają judocy ze Związku Radzieckiego — drużyna Dynama Czelabińsk. Wysoki poziom gwarantują także mistrzowie Rumunii — Rapid Bukareszt, węgierskie zespoły MVSC Miskolc i Honved Solvay Bekescsaba oraz zawodnicy SC Lipsk Ponadto w hali przy ul. Reymonta swoje umiejętności zaprezentują: UJZ Reiffeisen Muhlviertel (Austria), a z krajowych ekip reprezentacja Polski juniorów. Czarni Bytom, ROW Rybnik, Gwardia Katowice, Gwardia Bielsko-Biała, Śląsk Wrocław oraz oczywiście gospodarze. team Wisły. HALA WISŁY — sobota — niedziela — godz. 10 — międzynarodowy turniej o „Białą gwiazdę Wisły”
 +
 +
 +
===Echo Krakowa. 1988, nr 216 (7 XI) nr 12771===
 +
[[Grafika:Echo 1988-11-07b.jpg‎|thumb|right|200px]]‎
 +
 +
Niespodziewana zmiana scenariusza
 +
 +
Bez radzieckich judoków
 +
 +
W zachodnim stylu
 +
 +
GŁÓWNĄ atrakcję turnieju o „Białą gwiazdę »Wisły«” mieli stanowić judocy Dynama Czelabińsk. Udział w zawodach potwierdzili dwoma telegramami, ze spokojem oczekiwano więc ich przyjazdu. Nadaremnie. Ekipa ze Związku Radzieckiego nie dotarła do Krakowa, sprawiając spory zawód kibicom, organizatorów narażając na dodatkowe wydatki. Będą musieli pokryć koszty wynajęcia hotelu.
 +
 +
Na szczęście jednak absencja Dynama nie wpłynęła w istotny sposób na poziom zawodów. Goście z Austrii, NRD, Rumunii i Węgier zaprezentowali bowiem dobrą formę, byli wymagającymi rywalami dla Polaków. O niespodziankę postarał się także trener Wisły Czesław Łaksa, który postanowił przeprowadzić turniej w zachodnim stylu, dopuszczając możliwość występu jednego zawodnika w dwóch kategoriach. Po raz pierwszy w Krakowie. Ze szkoleniowego punktu widzenia tego typu novum niesie wiele pożytku. Pozwala zawodnikom sprawdzić się walkach z silniejszymi przeciwnikami, stoczyć większą ilość potyczek.
 +
 +
W nowej formule świetnie czuł się Piotr Weiss (Wisła), który dwukrotnie stawał na podium. W wadze do 95 kg krakowianin uznał wyższość jedynie Jepse Geislera (SC Lipsk) natomiast w kategorii powyżej 95 kg. w finale przegrał z Januszem Kąkolem (reprezentacja Polski juniorów). Trzeci był tutaj inny z wiślaków Piotr Tomczak.
 +
 +
Czesław Łaksa miał zresztą więcej powodów do radości. W kategorii 60 kg Ireneusz Kiejda zdążył już zapomnieć o niepowodzeniu w Seulu, Wygrał trzy walki przed czasem i zdobył złoty medal. Wśród triumfatorów turnieju znalazł się także Andrzej Pęcikiewicz (86. kg). Bardzo bliski zwycięstwa był Krzysztof Wojdan. Przegrał dosłownie w ostatnich sekundach z Udo Guellmazlem (SC Lipsk), medalistą mistrzostw Europy i reprezentantem NRD podczas ostatnich Igrzysk Olimpijskich.
 +
 +
Dodajmy, że w tej kategorii (11 kg) startowała rekordowa liczba aż 35 zawodników.
 +
 +
W dwóch pozostałych wagach sukcesy święcili: 65 kg — Zbigniewy Szaforz (Czarni Bytom), po zwycięstwie nad medalistą mistrzostw Europy i świata Klausem Stollbergiem (SC Lipsk), 78 kg — Wiesław Czekaj (Czarni).
 +
 +
Dobry występ wiślaków, zawiedli nieco jedynie Grzegorz Lech i Bogdan Przystasz, dał im, z dorobkiem 49.5 pkt. zwycięstwo w klasyfikacji zespołowej.
 +
 +
Drugie miejsce zajęli Czarni Bytom — 30 pkt, a trzecie SC Lipsk — 26 pkt.
 +
 +
 +
 +
===Echo Krakowa. 1988, nr 217 (8 XI) nr 12772===
 +
 +
W MINIONĄ sobotę i w niedzielę hala Wisły była areną międzynarodowego turnieju judo „Białą gwiazdę”. Zjechały nań klubowe zespoły z Niemieckiej Republiki Demokratycznej, Rumunii, Węgier i otrzymały poglądową lekcję na temat polskich obyczajów, krakowskiej gościnności. Otóż podczas dekoracji zwycięzców rolę mistrza ceremonii wziął na siebie... jeden z porządkowych. Nie zważając, iż zawodnicy stoją na podium, krzykiem zaczął ponaglać do przyspieszenia tych całkowicie, jego zdaniem, zbędnych uroczystości. Gdy to nie pomogło wziął się za składanie i przesuwanie krzeseł. Szybko zresztą znalazł pomocników, w osobach grupy porządkowych. którzy mimo zdziwionych spojrzeń zagranicznych gości, przy akompaniamencie fanfar, zabrali się do... usuwania mat.
 +
 +
Nie dziwmy się więc później, że tak trudno do Polski ściągnąć atrakcyjnych rywali, że coraz rzadziej mamy okazję oglądać ciekawe imprezy. Ale skoro jesteśmy tak „gościnni”.
 +
 +
 +
 +
{|style="text-align:center;border:1px grey solid" width=20% rules=all cellspacing=1 cellpadding=1 align="center"
{|style="text-align:center;border:1px grey solid" width=20% rules=all cellspacing=1 cellpadding=1 align="center"
|'''[[Sezon 1987 (judo)|Poprzedni sezon]]'''
|'''[[Sezon 1987 (judo)|Poprzedni sezon]]'''

Wersja z dnia 08:11, 24 lis 2019

Spis treści

Kadra sekcji

Kronika sportowa

Wyniki sekcji judo w 1988 r.

IGRZYSKA OLIMPIJSKIE Seul1988.

DRUŻYNOWE MISTRZOSTWA EUROPY SENIORÓW

MISTRZOSTWA EUROPY JUNIORÓW - Wiedeń

MISTRZOSTWA POLSKI SENIORÓW

Miejsca punktowane: *Krzysztof Wojdan - 71 kg - V m.

W drużynowych rozgrywkach o mistrzostwo I ligi GTS „Wisła" zdobyła V miejsce, gromadząc 52,5 punktów. Udział poszczególnych zawodników w zdobywaniu punktów był następujący:


  • 29 marca
  • 4 grudnia
    • Kraków. Ostatni rzut ligi ind.-druż. judo. 60 kg: 1. Ireneusz Kiejda; 86 kg: 1. Andrzej Pęcikiewicz. W końcowej kalsyfikacji: 1. AZS Wrocław, 2. Czarni Bytom, 3. Wybrzeże Gdańsk,... 5. Wisła... Potem zweryfikowano 1. miejsce z powodu występów judoków radzieckich w AZS.

DRUŻYNOWE MISTRZOSTWA POLSKI JUNIORÓW - Wrocław

Drużyna GTS „Wisła" w składzie: Tomasz Dyrda, Bogdan Wincencik, Krzysztof Krawczyk, Sylwester Linek, Dariusz Makówka, Piotr Tomczak, Marek Matejko - wywalczyła tytuł wicemistrza Polski Juniorów. W poszczególnych meczach zespół uzyskał następujące rezultaty:

Wisła - Mostostal Siedlce 5 - 1 (50 - 10)

Wisła - Olimpia Poznań 5 - 2 (35 - 10)

Wisła - Śląsk Wrocław 7 - 0(65 - 0)

Wisła - AZS Wrocław 2 - 4(17 - 33)

MISTRZOSTWA POLSKI MŁODZIEŻY - Kraków - OSM

Punktowane miejsca:


W punktacji drużynowej GTS „Wisła" zajęła II m., uzyskując 108 punktów. W finałach w/w mistrzostw, po eliminacjach w makroregionie, występowali zdobywając punkty spartakiadowe następujący zawodnicy:

MISTRZOSTWA POLSKI JUNIORÓW - Olsztyn - OSM

Po eliminacjach w makroregionie wystąpili w finałach następujący zawodnicy, nie uzyskując punktowanych miejsc:

MISTRZOSTWA POLSKI JUNIORÓW MŁODSZYCH - Olsztyn - OSM

Po eliminacjach w makroregionie wystąpili w finałach zdobywając punktowa¬ne miejsca następujący zawodnicy:

Bez punktowanych miejsc:

MISTRZOSTWA POLSKI GPS JUNIORÓW - Katowice

MISTRZOSTWA OKRĘGU KRAKOWSKIEGO SENIORÓW:

Medale złote:

Medale srebrne:

Medale brązowe:

OGÓLNOPOLSKIE TURNIEJE KLASYFIKACYJNE (OTK)

Seniorów: -

Juniorów: -

Juniorów młodszych: -

ZNACZĄCE WYNIKI W IMPREZACH MIĘDZYNARODOWYCH:

W reprezentacji Polski:

  • Andrzej Pęcikiewicz - 86 kg - III m. - Międzynarodowy Turniej Warszawski
  • Krzysztof Wojdan - 71 kg - III m. - Międzynarodowy Turniej i Juniorów (NRD)
  • Bogdan Wincencik - 65 kg - V m. - Międzynarodowy Turniej Juniorów (Olsztyn); 65 kg - V m.- - Międzynarodowy Turniej Juniorów (Budapeszt)

W reprezentacji klubu:

  • Andrzej Pęcikiewicz - 86 kg - III m. - Międzynarodowy Turniej Seniorów, Miskolc (Węgry)
  • Krzysztof Sarad - 86 kg - II m. - Międzynarodowy Turniej Seniorów GPS, Wrocław
  • Andrzej Jaśkow - 60 kg - III m. - Międzynarodowy Turniej Seniorów GPS, Wrocław
  • Bogdan Przystasz - 60 kg. - II m. - Międzynarodowy Turniej Seniorów, Rohrbach (Austria)
  • Piotr Weiss - 95 kg - III m. - Międzynarodowy Turniej Seniorów, Rohrbach (Austria)
  • Krzysztof Wojdan - 71 kg - II m. - Międzynarodowy Turniej Seniorów RFT - Pokal, Lipsk (NRD) *Wojciech Rukasz - 65 kg - II m. - I Międzynarodowy Turniej Juniorów GPS, Kraków
  • Tomasz Buczyński - 86 kg - II m. - I Międzynarodowy Turniej Juniorów GPS, Kraków
  • Paweł Latos - 71 kg - III m. - I Międzynarodowy Turniej Juniorów GPS, Kraków
  • Grzegorz Lech - 78 kg - III m. - I Międzynarodowy Turniej Juniorów GPS, Kraków

Drużynowo GTS „Wisła" - III m.. I Międzynarodowy Turniej Juniorów

XIX „BIAŁA GWIAZDA WISŁY" W JUD0 1988.11.5- 6

Międzynarodowy turniej seniorów z udziałem reprezentantów Węgier, Rumunii, NRD, Austrii i Polski. Wyniki indywidualne:

60 kg:

65 kg:

  • 1. Szaforz Zbigniew Czarni Bytom
  • 2. Stollberg Klaus SC Lipsk
  • 3. Praher Klaus UJZ Muhlviertel; *Grzegorz Januś

71 kg:

  • 1. Ouellmalz Udo SC Lipsk
  • 2. Krzysztof Wojdan
  • 3. Rak Robert Czarni Bytom; Sadowski Piotr Czarni Bytom

78 kg:

  • 1. Czekaj Wiesław
  • 2. Kardos Atilla Honved Bekescsaba
  • 3. Klobukowski Arkadiusz; Praher Michael UJZ Muhlviertel

86 kg:

95 kg:

  • 1. Geisler Jens SC Lipsk
  • 2. Piotr Weiss
  • 3. Bednarz Jacek PM Tarnów; Simion Joan Rapid Bukareszt

+ 95 kg:


Wyniki drużynowe:

  • 1. GTS Wisła 49.5
  • 2. Czarni Bytom 30.0
  • 3. SC Lipsk 26.0
  • 4. Kadra Polski Juniorów 14.5
  • 5. Rapid Bukareszt 12.0
  • 6. UJZ Muhlviertel 10.5
  • 7. PM Tarnów 7.0
  • 8-9. Gwardia Bielsko-Biała; Honved Bekescsaba 6.5
  • 10. Vasutas Miskolc 5.0

Statystyki za Sekcja Judo GTS "Wisła" Kraków 1959-1989

  • Drużynowe Mistrzostwa Polski
  • Seniorzy
    • 1988 - V
  • Drużynowe Mistrzostwa Polski
  • Juniorzy
    • 1988 - II



  • MISTRZOSTWA GWARDYJSKIEGO PIONU SPORTOWEGO
  • Juniorzy


Prasa

  • „Dziennik Polski” nr 65, 67. 20.03. Młodzieżowe MP w judo w hali Wisły. 67. Złoto Krzysztof Wojdan, srebro Krzysztof Sarad, brąz Bogdan Wincencik.
  • „Dziennik Polski” nr 164. O szansach Kiejdy na wyjazd do Seulu.
  • „Dziennik Polski” nr 256, 259. Anons turnieju judo o „Białą Gwiazdę Wisły”.
  • „Dziennik Polski” nr 283. Ostatni rzut indywidualno-drużynowej ligi judo w Krakowie 4.12. 60 kg: 1. Ireneusz Kiejda; 86 kg: 1. Andrzej Pęcikiewicz; 71 kg: 5. Krzysztof Wojdan. W klasyfikacji na 1988: 5. Wisła.
  • „Dziennik Polski” nr 300. Podsumowanie sezonu judoków.


Echo Krakowa. 1988, nr 55 (18/19/20 III) nr 12610

Judo HALA WISŁY (nowa) — sobota — niedziela — godz. 9.30 — młodzieżowe mistrzostwa Polski


Echo Krakowa. 1988, nr 105 (30 V) nr 12660

Międzynarodowy turniej juniorów tu judo toczni się pod dyktando zawodników zagranicznych. Główne role odgrywali Węgrzy którzy przysłali bardzo silna ekipę oraz prezentujący wysoki poziom Rumuni Wiślacy nie zawiedli walcząc na miarę swych możliwości" — stwierdził do zakończeniu dwudniowych zmagań sędzia główny tej imprezy Stanisław Mrzygłodzki.

Wyniki doskonale potwierdzają tę opinię. W klasyfikacji zespołowej pierwsze miejsce zajął Vasutas Miskolc (Węgry), przed Rapidem Bukareszt (Rumunia) i Wisłą. Dopiero na piątej pozycji znalazła się reprezentacja Polski.

Indywidualnie Węgrzy triumfował. w czterech kategoriach.

W wadze 60 kg po palmę pierwszeństwa sięgnął Illyes, 71 kg — Bodnar, 78 kg — Pusztai i 86 kg — Kiss. Pozostali zwycięzcy to: 65 kg — Constantin (Rapid) 95 kg — Bednarz (Pałac Młodzieży Tarnów) powyżej 95 kg — Berezowski (Gwardia Bielsko-Biała).

Z judoków Wisły na uwagę zasługuje postawa Wojciecha Rukasza. który po groźnej kontuzji przerwie w treningach, dochodzi do kategorii 65 wywalczył strzeżeń nie że do Grzegorza Lecha. W wadze 78 kg zajął trzecia pozycję a trzeba pamiętać że niedawno ciężko chorował przez miesiąc przebywał w szpitalu.

Wśród gospodarzy nie zawiedli również: Piotr Buczyński (drugi w 86 kg) i Paweł Latoś (trzeci w 71 kg).

W wyrównane ekipie węgierskiej pierwszoplanową postacią był zwycięzca kategorii 60 kg — Miklos Illyes.

W drużynie Wisły zabrakło dwóch czołowych zawodników Pawła Knaczki i Tomasza Dyrdy. przygotowujących się do egzaminów na wyższe studia.


Echo Krakowa. 1988, nr 109 (6 VI) nr 12664

OLSZTYN. Podczas mistrzostw Polski w judo, zawodnik krakowskiej Wisły — Ireneusz Kiejda wywalczył złoty medal w kategorią 60 kg. W wadze 86 kg jego kolega klubowy. Andrzej Pęcikiewicz zajął 3. miejsce


Echo Krakowa. 1988, nr 211 (27 X) nr 12766

DUŻYM sukcesem młodych judoków Wisły zakończyły się, rozegrane we Wrocławiu, drużynowe mistrzostwa Polski juniorów.

Krakowianie występując w mocno osłabionym składzie, bez kontuzjowanych Krzysztofa Wojdana, Grzegorza Lecha, Pawła Kraczki, zdobyli tytuł wicemistrzowski, wygrywając kolejno z Mostostalem Siedlce 6—1, Śląskiem Wrocław 7—0 i Olimpią Poznań 5—1.

Przegrali dopiero w finale z wrocławskimi akademikami 2—4.

Srebrną drużynę, prowadzoną przez trenera Czesława Łaksę, tworzyli: Tomasz Dyrda, Bogdan Wincencik, Krzysztof Krawczyk, Sylwester Linek, Dariusz Makówka, Piotr Tomczak i Marek Matejko.

Warto przy okazji wspomnieć, że w kadrze narodowej przygotowującej się do występu w mistrzostwach Europy znajduje się dwóch wiślaków: Bogdan Wincencik i Krzysztof Wojdan


Echo Krakowa. 1988, nr 215 (4/6 XI) nr 12770

Tegoroczny już XIX z kolei międzynarodowy turniej o „Białą gwiazdę Wisły" będzie miał wyjątkowo silną obsadę. Po wielu latach nieobecności do Krakowa zawitają judocy ze Związku Radzieckiego — drużyna Dynama Czelabińsk. Wysoki poziom gwarantują także mistrzowie Rumunii — Rapid Bukareszt, węgierskie zespoły MVSC Miskolc i Honved Solvay Bekescsaba oraz zawodnicy SC Lipsk Ponadto w hali przy ul. Reymonta swoje umiejętności zaprezentują: UJZ Reiffeisen Muhlviertel (Austria), a z krajowych ekip reprezentacja Polski juniorów. Czarni Bytom, ROW Rybnik, Gwardia Katowice, Gwardia Bielsko-Biała, Śląsk Wrocław oraz oczywiście gospodarze. team Wisły. HALA WISŁY — sobota — niedziela — godz. 10 — międzynarodowy turniej o „Białą gwiazdę Wisły”


Echo Krakowa. 1988, nr 216 (7 XI) nr 12771

Niespodziewana zmiana scenariusza

Bez radzieckich judoków

W zachodnim stylu

GŁÓWNĄ atrakcję turnieju o „Białą gwiazdę »Wisły«” mieli stanowić judocy Dynama Czelabińsk. Udział w zawodach potwierdzili dwoma telegramami, ze spokojem oczekiwano więc ich przyjazdu. Nadaremnie. Ekipa ze Związku Radzieckiego nie dotarła do Krakowa, sprawiając spory zawód kibicom, organizatorów narażając na dodatkowe wydatki. Będą musieli pokryć koszty wynajęcia hotelu.

Na szczęście jednak absencja Dynama nie wpłynęła w istotny sposób na poziom zawodów. Goście z Austrii, NRD, Rumunii i Węgier zaprezentowali bowiem dobrą formę, byli wymagającymi rywalami dla Polaków. O niespodziankę postarał się także trener Wisły Czesław Łaksa, który postanowił przeprowadzić turniej w zachodnim stylu, dopuszczając możliwość występu jednego zawodnika w dwóch kategoriach. Po raz pierwszy w Krakowie. Ze szkoleniowego punktu widzenia tego typu novum niesie wiele pożytku. Pozwala zawodnikom sprawdzić się walkach z silniejszymi przeciwnikami, stoczyć większą ilość potyczek.

W nowej formule świetnie czuł się Piotr Weiss (Wisła), który dwukrotnie stawał na podium. W wadze do 95 kg krakowianin uznał wyższość jedynie Jepse Geislera (SC Lipsk) natomiast w kategorii powyżej 95 kg. w finale przegrał z Januszem Kąkolem (reprezentacja Polski juniorów). Trzeci był tutaj inny z wiślaków Piotr Tomczak.

Czesław Łaksa miał zresztą więcej powodów do radości. W kategorii 60 kg Ireneusz Kiejda zdążył już zapomnieć o niepowodzeniu w Seulu, Wygrał trzy walki przed czasem i zdobył złoty medal. Wśród triumfatorów turnieju znalazł się także Andrzej Pęcikiewicz (86. kg). Bardzo bliski zwycięstwa był Krzysztof Wojdan. Przegrał dosłownie w ostatnich sekundach z Udo Guellmazlem (SC Lipsk), medalistą mistrzostw Europy i reprezentantem NRD podczas ostatnich Igrzysk Olimpijskich.

Dodajmy, że w tej kategorii (11 kg) startowała rekordowa liczba aż 35 zawodników.

W dwóch pozostałych wagach sukcesy święcili: 65 kg — Zbigniewy Szaforz (Czarni Bytom), po zwycięstwie nad medalistą mistrzostw Europy i świata Klausem Stollbergiem (SC Lipsk), 78 kg — Wiesław Czekaj (Czarni).

Dobry występ wiślaków, zawiedli nieco jedynie Grzegorz Lech i Bogdan Przystasz, dał im, z dorobkiem 49.5 pkt. zwycięstwo w klasyfikacji zespołowej.

Drugie miejsce zajęli Czarni Bytom — 30 pkt, a trzecie SC Lipsk — 26 pkt.


Echo Krakowa. 1988, nr 217 (8 XI) nr 12772

W MINIONĄ sobotę i w niedzielę hala Wisły była areną międzynarodowego turnieju judo „Białą gwiazdę”. Zjechały nań klubowe zespoły z Niemieckiej Republiki Demokratycznej, Rumunii, Węgier i otrzymały poglądową lekcję na temat polskich obyczajów, krakowskiej gościnności. Otóż podczas dekoracji zwycięzców rolę mistrza ceremonii wziął na siebie... jeden z porządkowych. Nie zważając, iż zawodnicy stoją na podium, krzykiem zaczął ponaglać do przyspieszenia tych całkowicie, jego zdaniem, zbędnych uroczystości. Gdy to nie pomogło wziął się za składanie i przesuwanie krzeseł. Szybko zresztą znalazł pomocników, w osobach grupy porządkowych. którzy mimo zdziwionych spojrzeń zagranicznych gości, przy akompaniamencie fanfar, zabrali się do... usuwania mat.

Nie dziwmy się więc później, że tak trudno do Polski ściągnąć atrakcyjnych rywali, że coraz rzadziej mamy okazję oglądać ciekawe imprezy. Ale skoro jesteśmy tak „gościnni”.



Poprzedni sezon Powrót Następny sezon