Sezon 1989/1990 (piłka nożna)

Z Historia Wisły

poprzedni sezon Rozgrywki w tym sezonie następny sezon
Wszystkie mecze, I Liga, Puchar Polski, Puchar Prezydenta Mecze towarzyskie międzynarodowe,
Mecze towarzyskie i sparingi, Rezerwy Juniorzy i trampkarze
Kadra Statystyki Spis Sezonów

Spis treści

Ważniejsze wydarzenia

  • Początek sezonu kiepski.
  • 19.10. Umiera Jerzy Jurowicz, bramkarz Wisły.
  • Jesienne humory ratują trzy listopadowe mecze na koniec rundy. Wygrane z Ruchem, Legią i Zagłębiem Lubin dają Wiśle spokojną zimę.
  • Kończy wiślacką karierę piłkarską Marek Motyka. Debiut w lidze zalicza Zbigniew Świętek.
  • 8.01. Umiera Adam Michel, pomocnik Wisły.
  • 28.01. Mecz o Puchar Prezydenta Miasta przegrany z Cracovią 0:1. Nie wynik w tym spotkaniu był najważniejszy. Ambasador ZSRR w Polsce wręczył sekretarzowi stanu MSZ notę protestacyjną w sprawie napaści na konsulat radziecki w Krakowie 1000 kibiców, głównie Wisły.
  • Wiosna toczona pod znakiem remisów i bez większych sensacji daje Wiśle 9. miejsce w tabeli.
  • Kończy karierę Leszek Lipka.

Prasa o Wiśle

1989

Echo Krakowa. 1989, nr 145 (26 VII) nr 12954

Jak tak dalej pójdzie to w inauguracyjnym meczu I ligi piłkarskiej z Olimpia w Poznaniu w barwach Wisły wystania chyba... trenerzy Adam Musiał i Kazimierz Kmiecik. Może zdążą z mistrzostw Europy weteranów. które w tym tygodniu odbywała się w Danii.

Żarty jednak na bok, bo sytuacja w krakowskiej drużynie jest naprawdę alarmująca.

Nie dość, że kontuzjowani są m. in.: Zenon Małek, Jarosław Giszka, Tomasz Dziubiński, Marcin Jałocha. Zbigniew Krzyżoś, Zbigniew Klaja, nie wyleczył dolegliwości Artur Bożek, to jeszcze podczas wczorajszego treningu Marek Motyka w przypadkowym starciu wybił zęba bramkarzowi Grzegorzowi Maśnikowi.

Doszły do nas wieści, iż wyznaczeni do opieki nad wiślakami lekarze nie wywiązują się ze swych obowiązków, rzadko bywają na treningach, nie interesują się stanem zdrowia piłkarzy.

Inna sprawa, że krakowianie zamiast leczyć urazy, uczestniczyli w rozgrywkach Pucharu Lata. Początek nowego sezonu ligowego rysuje się wiec dla nich w czarnych barwach.


Echo Krakowa. 1989, nr 147 (28/30 VII) nr 12956

JUZ tylko jeden dzień dzieli nas cd inauguracji ligowych rozgrywek. Piłkarskich kibiców zainteresują więc z pewnością informacje na temat zmian kadrowych, jakie w trakcie przerwy, w tym roku wyjątkowo krótkiej, zaszły w krakowskich zespołach. Ten krótki przegląd zaczniemy cd jedynej przedstawicielki w ekstraklasie WISŁY. Działaczom nie udało się pozyskać żadnego z bardziej znanych futbolistów. Z Igloopolu Dębica do klubu przy ul. Reymonta wrócił Zdzisław Strojek. W zamian za Marka Świerczewskiego z GKS Katowice przyszedł Zbigniew Krzyżoś. W koszulce z biała gwiazda, od nowego sezonu będzie także występował Zdzisław Janik (Garbarnia). Z kadry ubył, do Rakowa Częstochowa Jacek Mróz



Echo Krakowa. 1989, nr 231 (28 XI) nr 13040

POD koniec października miała miejsce w Wiśle konferencja prasowa. W jej trakcie trener Bogusław Hajdas mówił o swych planach i nadziejach ( związanych z końcową fazą rozgrywek ligowych piłkarzy, Stwierdził, iż do końca rundy zostały cztery mecze i on zakłada uzyskanie w tych spotkaniach czterech punktów co pozwoli w rundzie wiosennej grać nieco spokojniej bez strachu o spadek z ekstraklasy. Pierwszy wystąp piłkarzy Wisły po konferencji był kiepski. Przegrana w Lublinie z Motorem 0:2 (a mogło być i więcej), słaba gra. smutne miny kibiców. Potem jednak był imponujący finisz: 3:0 z Ruchem, 3:0 z Legią i 2:1 z Zagłębiem Lubin. Łącznie osiem punktów. Dwieście procent normy ustalonej przez trenera! I od razu nadzieja na lepsze czasy w wiosennej rundzie, nadzieją na powrót „Białej gwiazdy" do grona czołowych polskich zespołów piłkarskich. Na ile te nadzieje się ziszczą, jaka będzie wiosna futbolistów Wisły dziś trudno wyrokować. Niemniej imponujący finał jesiennych mer wart jest podkreślenia i słów uznania pod adresem zawodników i ich opiekunów