Stanisław Habzda

Z Historia Wisły

Działacz TS Wisła także podczas okupacji.

Znany po wojnie dziennikarz sportowy. Pisywał m.inn. do Przeglądu Sportowego, Głosu Sportowca, czy Tempa...

Spis treści

Materiały prasowe

Przed ligą 1939

Przegląd Sportowy nr 26 /czwartek 30 marca 1939 roku/ strona 2:


Meldunki z obozów - Wisła

O nastrojach w obozie Wisły informuje nas kierownik sekcji piłkarskiej p. Habzda. Dowiadujemy się na wstępie, że zmian personalnych nie należy oczekiwać.

- Odeszli dwaj gracze - Sitko dostał pracę w Trzyńcu i przeniósł się na Zaolzie, Habowski gra w Junaku drohobyckim.

- Nikt zaś nie przybył?

- Mamy własne siły, na które zawsze liczyliśmy i tej tradycji będziemy wierni.

- Jak wygląda sprawa przygotowań i składu?

- graliśmy niewiele, wyłącznie z drużynami Ligi Okręgowej i klasy A, na tej zaś podstawie trudno wyrokować o formie i możliwościach drużyny. Skład nasz będzie następujący: - bramka - Koczwara, rezerwa Jurowicz i Brudny, obrona ma jednego pewnego gracza w Szumilasie. Na drugiej pozycji wystąpi Kotlarczyk lub Serafin, to nie jest jeszcze ustalone. Od tego zależy skład pomocy, gdzie na środku wystąpią Kotlarczyk i Filek. Ponieważ Filek ma po meczu z Fablokiem wysiąk w kolanie, możliwe że w najbliższym czasie zastąpi go Liszka. Wreszcie atak prowadzić będzie Artur, mając po bokach Hattsnera i Gracza. Sprawa ze skrzydłowymi nie jest jeszcze ustalona. Łyko przechodził w zimie aż trzy operacje. Ostatnio przechodziło operację wyrostka robaczkowego i narazie nie można powiedzieć, kiedy zacznie grać. O ileby początkowo nie mógł występować, zastąpi go ktoś z młodszych. Na prawym skrzydle zagra Giergiel.

- Jedyny wolny termin przed mistrzostwami - kończy p. Habzda - wykorzystamy na mecz z reprezentacją Bielska lub wyjazd do Tarnowa.


1970: Stanisław Habzda odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. 6


Echo Krakowa. 1975, nr 10 (13 I) nr 9105

Zmarł red. St. Habzda

W KRAKOWIE, po długiej i ciężkiej chorobie, zmarł w wieku 68 lat senior dziennikarzy sportowych podwawelskiego grodu — redaktor Stanisław Habzda. Wychowanek UJ, był, w młodości czynnym sportowcem a następnie działaczem, m. in. kierując sekcją piłkarską TS Wisła. Następnie poświęci! się bez reszty dziennikarstwu. Z Jego inicjatywy i pod Jego kierownictwem powstało pierwsze po wojnie pismo sportowe w Krakowie pn. „start”. Był też On współzałożycielem krakowskiego oddziału PAP.

Śmierć red. Stanisława Habzdy jest niepowetowaną stratą dla polskiego dziennikarstwa sportowego. Cześć Jego pamięci!

Gazeta Krakowska. 1975, nr 10 (13 I) nr 8448 [sic!]

11 bm. w Krakowie, po długiej i ciężkiej chorobie zmarł w wieku 68 lat senior krakowskich dziennikarzy sportowych - red. STANISŁAW HABZDA.

Wychowanek Uniwersytetu Jagiellońskiego, W młodości był czynnym sportowcem krakowskich klubów, a następnie oddał się bez reszty dziennikarstwu sportowemu. Po wyzwoleniu był współzałożycielem krakowskiego oddziału Polskiej Agencji Prasowej, wychowując wielu młodych dziennikarzy sportowych.

Z jego inicjatywy i pod jego kierownictwem powstało w Krakowie pierwsze po wojnie pismo sportowe „Start”. Był aktywnym działaczem społecznym.

Odszedł z grona dziennikarzy człowiek niezwykle szanowany i ceniony, wybitny publicysta i znawca sportu. Materiały ( publikacje red. Stanisława Habzdy zamieszczaliśmy również, na tamach „Gazety Krakowskiej”.

Echo Krakowa. 1975, nr 15 (18/19 I) nr 9110

Wczoraj na cmentarzu Rakowickim w Krakowie odbył się pogrzeb znanego publicysty sportowego, nestora krakowskich dziennikarzy — redaktora Stanisława Habzdy. Obok rodziny, żegnali Zmarłego koledzy po piórze ze środowiska krakowskiego, katowickiego i warszawskiego, liczni przyjaciele, działacze sportowi, sportowcy klubowe

Galeria