Stefan Cięszki

Z Historia Wisły

(Różnice między wersjami)
(Nowa strona: '''Stefan Cięszki''' - pływak, olimpijczyk. Mąż Anieli Kubik, również zawodniczki Wisły. [[Grafika: Cięszki Krokoszyński.jpg|thumb|right|300px|Cięszki i [[St...)
Aktualna wersja (15:25, 5 lis 2023) (edytuj) (anuluj zmianę)
 
(Nie pokazano 38 wersji pośrednich.)
Linia 1: Linia 1:
-
'''Stefan Cięszki''' - pływak, olimpijczyk. Mąż [[Aniela Kubik|Anieli Kubik]], również zawodniczki Wisły.
+
<imagemap>
 +
Grafika:Flaga Anglia.jpg|25px|alt=In English
 +
default [http://historiawisly.pl/wiki/index.php?title=Stefan_Ci%C4%99szki_%28English%29 This article is available in English]
 +
desc none
 +
</imagemap>
[[Grafika: Cięszki Krokoszyński.jpg|thumb|right|300px|Cięszki i [[Stanisław Krokoszyński]]]]
[[Grafika: Cięszki Krokoszyński.jpg|thumb|right|300px|Cięszki i [[Stanisław Krokoszyński]]]]
 +
'''Stefan Cięszki''' ( ur. 22 kwietnia 1932, zm. 26 grudnia 2018 w Krakowie ) - pływak, olimpijczyk. Mąż [[Aniela Kubik|Anieli Kubik]], również zawodniczki Wisły.
 +
[[Grafika:Sport i Wczasy 1949-06-30b.jpg‎|thumb|right|200px]]‎
 +
[[Grafika:Sport 1951-03-29.jpg‎|thumb|right|200 px]]
 +
[[Grafika:Sport 1951-04-05.jpg‎|thumb|right|200 px]]
 +
==Tramwajem na Olimpiadę==
 +
 +
„Często zastanawiam się, jakie było najważniejsze wydarzenie związane z uprawianiem przeze mnie sportu? Zawsze wychodzi mi, że było to uczestnictwo w ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Helsinkach. Nie pamiętam dokładnie, ile godzin to wszystko trwało. Chyba jakieś osiem, może nawet dziesięć. Ale dzisiaj, po latach, mogę na pewno powiedzieć, że warto było odstać swoje. To niezapomniana sprawa, gdy wchodzisz na Stadion Olimpijski, defilujesz. To jest coś wspaniałego” – tak Stefan Cięszki opowiada o wydarzeniach, które miały miejsce 19 lipca 1952 roku.
 +
 +
Zanim jednak Stefan Cięszki osiągnął poziom olimpijski, musiał przeskoczyć kolejne progi pływackiego abecadła.
 +
 +
Rozpoczął dosyć późno, bo w wieku czternastu lat, od nauki pływania na kursach prowadzonych przez YMCA na krytym basenie przy ul. Krowoderskiej. Było to w roku 1946. Pływanie bardzo mu się spodobało. Spodobało do tego stopnia, że – za namową jednego ze swoich kolegów – jeszcze w tym samym 1946 roku trafił do sekcji pływackiej TS Wisła. Tam zaopiekował się nim trener Józef Gryglewski. No i, jak mówi:„Dalej już się pociągło. Trenowaliśmy na YMCE i na basenie Cracovii, bo innych w mieście nie było. Zaczęły się pierwsze starty w zawodach. No i przyszły pierwsze sukcesy. Po roku treningów, podczas mistrzostw Polski w Bielsku-Białej, zdobyłem trzy tytuły mistrza Polski juniorów – na 100, 200 i 400 metrów stylem dowolnym. W nagrodę otrzymałem powołanie do kadry narodowej, byłem na obozach w Sierakowie i Żerkowie. Mogłem tam spotkać, jak wtedy o nich mówiłem, starych repów. To było duże wyróżnienie”.
 +
 +
Jako osiemnastolatek, w roku 1950, odniósł pierwszy wielki sukces w kategorii seniorów. Na letnich mistrzostwach Polski, które odbyły się w Krakowie, zdobył srebrny medal na 100 m kraulem, a na dystansie dwukrotnie dłuższym był w finale. Niewiele brakło, aby wraz ze sztafetą Wisły zdobył złoty medal na dystansie 4x100 m stylem zmiennym.
 +
 +
O tym niezwykle prestiżowym wyścigu Stefan Cięszki tak opowiada po latach: „Mało kto umiał wtedy dobrze pływać delfinem. Bo też trzeba pamiętać, że nie był to taki delfin, jakiego znamy dzisiaj. Pływało się go trochę inaczej. Nogami wykonywało się ruchy jak do "żaby", a tylko rękami jak do delfina. Taki styl motylkowy, jakim pływa się teraz, po raz pierwszy – jakiś czas później – pokazał w Polsce słynny węgierski pływak Tumpek. Ale wracając do naszej sztafety; ponieważ z naszej czwórki ja pływałem delfinem najlepiej, postanowiono, że – pomimo, iż kraul był moim popisowym stylem – odstąpię ostatnią zmianę Staszkowi Krokoszyńskiemu, a ja właśnie popłynę delfinem. Staszek był dobry na średnich dystansach, na krótkich pływał trochę słabiej. Liczyliśmy jednak, że nasz manewr się powiedzie. I prawie się udało. Jeszcze dziesięć metrów przed metą Staszek prowadził. Potem jednak osłabł i dał się wyprzedzić Procelowi. Początkowo mieliśmy do Staszka trochę pretensji, ale potem nam przeszło. No może nie wszystkim, ale mnie na pewno”.
 +
 +
Stefan Cięszki zdobył więc w roku 1950 dwa tytuły wicemistrza Polski. Jego aspiracje sięgały wszak nieco wyżej. Chciał być najlepszy w kraju. Wykuwał formę na międzyklubowych zawodach o Puchar Miast, grał także w wiślackiej drużynie w piłce wodnej (został nawet powołany na obóz kadry narodowej w Karl Marx Stadt w 1950 roku). Aż wreszcie przyszedł marzec 1951 roku. Na Bielanach w Warszawie odbywały się wtedy zimowe mistrzostwa Polski. Jak mówi pan Stefan:
 +
„Wreszcie dopiąłem swego. Na 100 m kraulem pokonałem Procela i zostałem najlepszym sprinterem w kraju. A potem były Akademickie Mistrzostwa Świata w Berlinie. Byli tam pływacy z całego świata, lecz poziom prezentowali raczej niski. Z niewielkimi oczywiście wyjątkami. Kraje bloku socjalistycznego były bardzo mocne, a Węgrzy wręcz rewelacyjni. Wystawili po prostu pierwszą reprezentację.
 +
 +
Na 100 m dowolnym odniosłem spory sukces. Awansowałem do finału, w którym zająłem piąte miejsce. Tołkaczewski był siódmy. A potem była sztafeta 3x100 zmiennym. Wiedzieliśmy, że Węgrzy są poza konkurencją, a z pozostałymi możemy powalczyć. Pamiętam skład naszej sztafety. Na pierwszej zmianie płynął Boniecki, na drugiej Dobrowolski, ja kończyłem. No i udało się! Zajęliśmy drugie miejsce, a szczególnie cieszyło nas to, że pokonaliśmy Niemców z NRD”.
 +
 +
Po mistrzostwach w Berlinie rozpoczęły się przygotowania do Igrzysk w Helsinkach. Początkowo kadra pływacka liczyła około dwadzieścia osób. Działacze związkowi powiedzieli, że ten kto wypełni ustanowione minima, pojedzie na Igrzyska. Cięszkiemu ogromnie zależało, żeby „załapać się” do reprezentacji olimpijskiej. Wszystko podporządkował przygotowaniom. No i szło mu dobrze. Zaliczał kolejne testy, aż wreszcie trafił na ostatni obóz do Tuszyn Lasu pod Łodzią. Warunki były tam fatalne. Przede wszystkim temperatura wody była bardzo niska. Sięgała raptem około 16 stopni. Po paru dniach trener Królik zarządził, że nie ma sensu tak trenować.
 +
 +
„Zapadła decyzja, że będziemy trenować w Łodzi. No i wpadliśmy z deszczu pod rynnę. Owszem, woda była nieco cieplejsza, ale aby do niej wskoczyć, trzeba było najpierw dotrzeć na pływalnię. Ponieważ stacjonowaliśmy dalej w Tuszyn Lesie, codziennie musieliśmy dojeżdżać do Łodzi tramwajem, jakieś 20 kilometrów. No i może nie byłoby z tego powodu jakiejś większej tragedii, gdyby nie fakt, że basen był dwudziestopięciometrowy. Ten, kto pływał profesjonalnie, wie, że pływanie na krótkim basenie to zupełnie co innego niż na długim. A przecież Igrzyska odbywają się właśnie na długim” – opowiada Stefan Cięszki.
 +
 +
Ostatnie sprawdziany wypadły pozytywnie i na Igrzyska miało ostatecznie pojechać ośmiu przedstawicieli pływania – sześciu mężczyzn i dwie kobiety. W ósemce tej był Stefan Cięszki.
 +
 +
Na początku lipca 1952 roku kadra przeniosła się do Warszawy. Pływaccy włodarze postanowili kontynuować łódzki model przygotowań. Nasi reprezentanci zostali zakwaterowani w budynkach AWF na Bielanach, a trenować mieli na basenie Legii. Czyli, aby dotrzeć na trening, musieli przejechać całą Warszawę. Czym? Oczywiście tramwajem. Dopiero w ostatnich trzech dniach zgrupowania dostali pieniądze na przejazd taksówkami.
 +
 +
No i wreszcie przyszedł ten dzień. Dzień, w którym miał zostać ogłoszony ostateczny skład na Igrzyska.
 +
 +
Stefan Cięszki: „Przyszedł do nas prezes Gruda i mówi:<br>
 +
– Pływacy na olimpiadę nie jadą. To znaczy jadą, ale w okrojonym składzie. A więc jedzie Milnikiel, Gremlowski i Petrusewicz. Reszta nie.
 +
– Dlaczego?<br>
 +
– Bo i tak nie będzie wyników.<br>
 +
Wtedy wstaje Petrusewicz i mówi:<br>
 +
– Jak oni nie jadą, to mnie też proszę skreślić.<br>
 +
Gruda się oburzył. Mówi: <br>
 +
– Co ty masz do gadania? Będzie tak, jak powiedziałem. Do widzenia. <br>
 +
Jak wyszedł, podchodzę do Marka i mówię mu: <br>
 +
– Nie bądź frajer. Jedź. Drugiej takiej szansy możesz już nie mieć. <br>
 +
Po godzinie wrócił Gruda. I mówi: <br>
 +
– Jedziecie wszyscy.<br>
 +
Poczułem wielką ulgę. A Petrusewicz bardzo, ale to bardzo mi zaimponował”.
 +
 +
Potem było zaprzysiężenie i wyjazd. Nasi olimpijczycy udali się na Dworzec Wschodni, skąd pojechali do Leningradu. Tam zostali "zapakowani" do szczelnie zamkniętych wagonów i przez następne trzy dni, w czterdziestostopniowym upale, przemieszczali się do stolicy Finlandii.
 +
„Gdy dojechaliśmy na miejsce, naszym oczom pokazał się inny świat. Nigdy wcześniej nie byłem na zachodzie, więc było to dla mnie coś niezwykłego. Cały świat się zmienił. Pamiętam, że jak zobaczyliśmy basen, to nie wiedzieliśmy za bardzo jak do niego wejść” – tak opowiada pan Stefan o swoich pierwszych godzinach w Helsinkach. I kontynuuje: „Pomimo, że kraje demoludów miały wydzieloną strefę (wioska olimpijska Otaniemi), przemieszczać można się było w miarę swobodnie. Była duża życzliwość ze strony Finów, którzy często zatrzymywali się i podwozili nas. Na basen mieliśmy bowiem około dwadzieścia kilometrów”.
 +
Z Helsinek Stefan Cięszki nie wywiózł jednak tylko samych pozytywnych wrażeń. W Igrzyskach bowiem ostatecznie nie wystartował. Nasi działacze nie dopełnili w terminie formalności związanych ze zgłoszeniem go do wyścigu na 100 m stylem dowolnym, zaś w składzie sztafety 4x200 m nie znalazł miejsca. Jak mówi:
 +
„Choć trochę żalu było, nic nie zmieni tego, że byłem olimpijczykiem. A że nie wystartowałem, no trudno”.
 +
 +
Po Igrzyskach startował dalej. Zdobył dla Wisły jeszcze trochę medali, głównie w mistrzostwach Zrzeszenia Gwardia. Na marginesie tych osiągnięć podkreśla, że dla większości ówczesnych zawodników Białej Gwiazdy, Wisła zawsze była Wisłą. A że przez jakiś czas nazywała się Gwardia? To nic.
 +
„Myśmy byli wiślakami. Zawsze czuliśmy się Wisłą” ¬– mówi pan Stefan.
 +
 +
Wiśle zawdzięcza także wybór swojej drogi życiowej. Na basenie, w roku 1950, poznał bowiem swoją przyszłą żonę, reprezentantkę i rekordzistkę Polski Nelę Kubik. Pani Nela rekord kraju pobiła na nietypowym dystansie 500 m stylem klasycznym, a w owych czasach specjalizowała się w pływaniu tzw. gleichem. Był to styl grzbietowy, przy czym ruchy wykonywało się w nim jak do żabki.
 +
 +
Państwo Cięszcy z rozrzewnieniem wspominają czasy swojej młodości. Częste były tzw. wyjazdy propagandowe na prowincję. Jak mówi pani Nela:
 +
„Jeździło się do różnych miejscowości, mniejszych i większych. Do tych, które były stosunkowo blisko, jeździliśmy samochodami ciężarowymi z plandeką. Do tych bardziej odległych, jak np. Łomża czy Krotoszyn, pociągami. Miejscowi mieli wielką atrakcję, bo przyjeżdżali pływacy z Krakowa. Dużo się startowało. Dostawało się różne nagrody. Aparat fotograficzny, który wygrałam – nie pamiętam już teraz gdzie – mam do dzisiaj. Medali z mężem nazbieraliśmy dwie walizki. Trzeba będzie kiedyś z nimi coś zrobić”.
 +
 +
Stefan Cięszki karierę pływacką zakończył jakieś dwa lata po Igrzyskach w Helsinkach. Został trenerem w Wiśle, grając równocześnie w drużynie piłki wodnej. Ostatnie mecze rozegrał w roku 1960. Dwa lata później dał się namówić do pokazowego startu z okazji otwarcia krytej pływalni TS Wisła. Ostatni start zakończył się sukcesem – wygrał na 50 m stylem dowolnym.
 +
 +
W roku 1974 Stefan Cięszki ukończył studia na krakowskiej AWF. Przeniósł się do pracy w Krakowskiej Federacji Sportu, a w 1979 roku został wicedyrektorem ds. sportu w Szkole Mistrzostwa Sportowego na Grochowskiej. Realizował tam swoją życiową pasję, dokładając swoją cegiełkę do wyszkolenia takich pływaków jak Agnieszka Czopek, Robert Kominiak, Konrad Gałka i wielu innych.
 +
Stefan Cięszki w dalszym ciągu jest w doskonałej kondycji fizycznej. I nie wyklucza, że jeszcze kiedyś stanie na słupku startowym. Wszak wiślacka sekcja masters ma się bardzo dobrze. Uwzględniając swój wiek, widzi jednak jeden problem związany z powrotem do startów. „Ze wskoczeniem do wody to może nie będzie większego problemu. Ważne, żeby potem znalazł się ktoś, kto pomoże mi z niej wyjść” – kończy z wrodzonym poczuciem humoru.
 +
 +
'''Artykuł powstał na podstawie wspomnień Stefana Cięszkiego. Autorem jest [[Dariusz Zastawny]], a został opublikowany w książce "Małopolski Okręgowy Związek Pływacki - 85 lat".'''
 +
 +
==Dorobek medalowy w zawodach rangi mistrzowskiej==
 +
W tabeli zamieszczamy medale zdobyte w mistrzostwach Polski.
 +
 +
{|class="wikitable sortable" style="text-align:center;border:2px red solid" width=100% rules=all cellspacing=1 cellpadding=1 align="center"
 +
!Data
 +
!Medal / Puchar
 +
!Ranga zawodów
 +
!Dyscyplina
 +
!Zawodnik
 +
!Uwagi
 +
|-
 +
|1947.08.09
 +
|bgcolor=Gold|Złoto
 +
|Mistrzostwa Polski
 +
|[[1947.08.08-10 Mistrzostwa Polski w pływaniu|Pływanie: 100 m stylem dowolnym]]
 +
|[[Stefan Cięszki]]
 +
|klasa I
 +
|-
 +
|1947.08.09
 +
|bgcolor=Gold|Złoto
 +
|Mistrzostwa Polski
 +
|[[1947.08.08-10 Mistrzostwa Polski w pływaniu|Pływanie: 400 m stylem dowolnym]]
 +
|[[Stefan Cięszki]]
 +
|klasa I
 +
|-
 +
|1950.08.21
 +
|bgcolor=Silver|Srebro
 +
|Mistrzostwa Polski
 +
|[[1950.08.19-21 Mistrzostwa Polski w pływaniu|Pływanie: 100 m stylem dowolnym]]
 +
|[[Stefan Cięszki]]
 +
|
 +
|-
 +
|1950.08.19
 +
|bgcolor=Brown|Brąz
 +
|Mistrzostwa Polski
 +
|[[1950.08.19-21 Mistrzostwa Polski w pływaniu|Pływanie: sztafeta 4x100 m stylem zmiennym]]
 +
|[[Włodzimierz Kękuś]] [[Wacław Kowalski]], [[Stefan Cięszki]] i [[Stanisław Krokoszyński]]
 +
|
 +
|-
 +
|1950.08.20
 +
|bgcolor=Brown|Brąz
 +
|Mistrzostwa Polski
 +
|[[1950.08.19-21 Mistrzostwa Polski w pływaniu|Pływanie: sztafeta 4x200 m stylem dowolnym]]
 +
|[[Włodzimierz Kękuś]], [[Tadeusz Kękuś]], [[Stanisław Krokoszyński]] i [[Stefan Cięszki]]
 +
|
 +
|-
 +
|1951.03.16-18
 +
|bgcolor=Gold|Złoto
 +
|Mistrzostwa Polski
 +
|[[1951.03.16-18 Zimowe Mistrzostwa Polski w pływaniu|Pływanie: 100 stylem dowolnym]]
 +
|[[Stefan Cięszki]]
 +
|
 +
|-
 +
|1951.09.15?
 +
|bgcolor=Silver|Srebro
 +
|Mistrzostwa Polski
 +
|[[1951.09.09-15 Pływacka Spartakiada. Zawody międzyzrzeszeniowe|Pływanie: 100 m stylem dowolnym]]
 +
|[[Stefan Cięszki]]
 +
|wątpliwe
 +
|-
 +
|1951.09.12
 +
|bgcolor=Brown|Brąz
 +
|Mistrzostwa Polski
 +
|[[1951.09.09-15 Pływacka Spartakiada. Zawody międzyzrzeszeniowe|Pływanie: 100 m stylem motylkowym]]
 +
|[[Stefan Cięszki]]
 +
|
 +
|-
 +
|1952.04.26-27
 +
|bgcolor=Silver|Srebro
 +
|Mistrzostwa Polski
 +
|[[1952.04.26-27 Zimowe Mistrzostwa Polski w pływaniu|Pływanie: 100 m stylem motylkowym]]
 +
|[[Stefan Cięszki]]
 +
|
 +
|-
 +
|1953.03.27-29
 +
|bgcolor=Silver|Srebro
 +
|Mistrzostwa Polski
 +
|[[1953.03.27-29 Mistrzostwa Polski w pływaniu|Pływanie: 100 m stylem dowolnym]]
 +
|[[Stefan Cięszki]]
 +
|
 +
|-
 +
|1953.03.27-29
 +
|bgcolor=Silver|Srebro
 +
|Mistrzostwa Polski
 +
|[[1953.03.27-29 Mistrzostwa Polski w pływaniu|Pływanie: sztafeta 4x 100 m stylem zmiennym]]
 +
|ZS Gwardia: [[Stefan Cięszki]] i [[Stanisław Wesołowski]]
 +
|
 +
|-
 +
|1954.07.19-22
 +
|bgcolor=Brown|Brąz
 +
|Mistrzostwa Polski
 +
|[[1954.07.19-22 II Spartakiada Zrzeszeń Sportowych (Mistrzostwa Polski) w pływaniu|Pływanie: sztafeta 4x200 m stylem zmiennym]]
 +
|ZS Gwardia: [[Stanisław Krokoszyński]] i [[Stefan Cięszki]]
 +
|
 +
|-
 +
|1955.12.05
 +
|bgcolor=Brown|Brąz
 +
|Mistrzostwa Polski
 +
|[[1955.12.01-05 Mistrzostwa Polski w pływaniu|Pływanie: 50 m stylem dowolnym]]
 +
|[[Stefan Cięszki]]
 +
|
 +
|}
 +
 +
==Kronika sportowa (pływanie)==
 +
(w opracowywaniu)
 +
[[Grafika:Dobrowolski Jaśkiewicz Cięszki.jpg|300px|right|thumb|Cięszki pierwszy z prawej]]
 +
[[Grafika:Stefan Cięszki.jpg|170px|right|thumb]]
 +
[[Grafika:Przekrój 1951.06.10c.JPG|225px|right|thumb|1951]]
 +
1945
 +
*'''25-27 sierpnia. [[1945.08.25-27 Mistrzostwa okręgowe w pływaniu|Mistrzostwa okręgowe w pływaniu]]''', pływalnia Stadionu Miejskiego.
 +
*'''26 sierpnia.
 +
**100 m stylem klasycznym mężczyzn klasy III: 3. [[Stefan Cięszki]] 1:59.
 +
1946
 +
*'''23-24 lutego [[1946.02.23-24 Mistrzostwa okręgowe w pływaniu|Mistrzostwa okręgowe w pływaniu]]'''.
 +
***3x50 m stylem zmiennym ind. klasy II: 1. [[Stefan Cięszki]] 2;44;8.
 +
*'''2 czerwca. [[1946.06.02 Zawody pływackie BBTS Bielsko - Wisła|Zawody pływackie BBTS Bielsko – Wisła]]'''.
 +
**100 m stylem dowolnym mężczyzn: 2. [[Stefan Cięszki]] 1:21:8.
 +
**sztafeta 3x50 m stylem zmiennym mężczyzn: 1. Wisła 3:12:2:[[Włodzimierz Kękuś]], [[Romer]] i [[Stefan Cięszki]].
 +
*'''?9 czerwca. [[1946.06 Propagandowe zawody pływackie|Propagandowe zawody pływackie]]'''. Stadion Miejski w Krakowie.
 +
**Klasa II:
 +
***100 m stylem dowolnym: 2. [[Stefan Cięszki]] 1:23:2.
 +
*'''22-27 czerwca. [[1946.06.22-27 Mistrzostwa okręgowe w pływaniu|Mistrzostwa okręgowe w pływaniu]]'''.
 +
**Drugiego dnia:
 +
**Klasa I:
 +
***100 m stylem dowolnym: 5. [[Stefan Cięszki]].
 +
*'''21-22 lipca. [[1946.07.21-22 Święto Wisły w Zakopanem|Święto Wisły w Zakopanem]].
 +
**100 m stylem klasycznym mężczyzn: 1. [[Loos]] 1:40:5; 2. [[Wapiennik (pływanie)]].
 +
**100 m stylem dowolnym:1-2 [[Stefan Cięszki]].
 +
*'''Grudzień. [[1946.12 Zawody pływackie Wisła - BBTS Bielsko 81:97|Zawody pływackie Wisła - BBTS Bielsko 81:97]]'''.
 +
***10 m stylem dowolnym chłopców: 1. [[Stefan Cięszki]] 1:18:9.
 +
***sztafeta 3x100 m: 1. Wisła:[[Włodzimierz Kękuś]], [[Wacław Kowalski]] i [[Stefan Cięszki]] 4:16.
 +
1947
 +
*'''30 marca. [[1947.03.30 Zawody pływackie juniorów Wisła - Cracovia 46:42|Zawody pływackie juniorów Wisła - Cracovia 46:42]].'''
 +
**50 m stylem dowolnym juniorów: 1. [[Stefan Cięszki]] 0:32:4.
 +
*'''20 kwietnia. [[1947.04.20 Międzymiastowe zawody pływackie Kraków-Bielsko|Międzymiastowe zawody pływackie Kraków-Bielsko]].
 +
***100 m stylem dowolnym: 2. [[Stefan Cięszki]] 1:13:8.
 +
*'''Koniec kwietnia. [[1947.04 Mistrzostwa okręgowe w pływaniu|Mistrzostwa okręgowe w pływaniu]] „w basenie krytym YMCA przyniosły w ogólnej klasyfikacji zwycięstwo Cracovii 467 punktów, przed Wisłą 372 i AZS 55”.
 +
***100 m stylem dowolnym: 3. [[Stefan Cięszki]] 1:12:6.
 +
***200 stylem dowolnym: 2. [[Stefan Cięszki]] 2:49; w klasie II; 3. [[Jerzy Kuźma]] 7:42:2.
 +
*'''29-30 czerwca. [[1947.06.29-30 Mistrzostwa okręgowe w pływaniu|Mistrzostwa okręgowe w pływaniu]]'''.
 +
***200 m stylem dowolnym; 2. [[Stefan Cięszki]] 2:58;8.
 +
***sztafeta 3x100 m zm: 1. Wisła: [[Włodzimierz Kękuś]], [[Wapiennik (pływanie)]] i [[Stefan Cięszki]] 4:12.
 +
***sztafeta 2x200 m: 2. Wisła: [[Włodzimierz Kękuś]], [[Tadeusz Kękuś]] 12:13:5; 4. Wisła II:[[Kasprzyk]] i [[Stefan Cięszki]].
 +
***sztafeta 5x50 m: 2. Wisła: [[Włodzimierz Kękuś]], [[Tadeusz Kękuś]], [[Kołsoński]], [[Kasprzyk]] i [[Stefan Cięszki]] 2:50.
 +
*'''8-10 sierpnia. [[1947.08.08-10 Mistrzostwa Polski w pływaniu|Mistrzostwa Polski w pływaniu]]''', Bielsko.
 +
**„W klasie pierwszej najlepszy materiał pływacki przedstawiają crawliści:Cięszki (Wisła), Broniecki (Filmowiec) i Wiśniewski (BBTS), chłopcy 14 i 15-letni, posiadający dobrze opanowany styl. W roku przyszłym, a może nawet w tegorocznym sezonie jesiennym powinni odegrać poważną rolę, startując razem z najlepszymi pływakami Polski”.
 +
***400 m stylem dowolnym: 1. [[Stefan Cięszki]] 5:54:8;.
 +
***100 m stylem dowolnym: 1. [[Stefan Cięszki]] 1:12: 2.
 +
**WYNIKI DRUGIEGO DNIA MISTRZOSTW
 +
***200 m. stylem dowolnym:[[Stefan Cięszki]] 2:46:9.
 +
*'''Połowa sierpnia. Zawody pływackie w Zakopanem.''':
 +
*50 m stylem dowolnym: 3. [[Stefan Cięszki]].
 +
*'''10. listopada. Zawody pływackie YMCA-Wisła-Cracovia. '''
 +
**[[Stefan Cięszki]] wygrał w swojej klasie.
 +
*'''Grudzień. [[1947.12 Zawody pływackie Wisła - Cracovia 310:289|Zawody pływackie Wisła - Cracovia 310:289]]''' o puchar Cetnarowskiego.
 +
***200 m stylem dowolnym: 2. [[Stefan Cięszki]] 2:42:9.
 +
***100 m stylem dowolnym: 3. [[Stefan Cięszki]] 1:11.
 +
***sztafeta 3x100 m stylem zmiennym: 2. Wisła II: [[Ryszard Juchowski]], [[Stefan Cięszki]] i [[Bajek]] 4:20; 3. Wisła I:[[Włodzimierz Kękuś]], [[Tadeusz Kękuś]] i [[Wacław Kowalski]] 4:22:4.
 +
***5x50 m stylem dowolnym: 2. Wisła: [[Wapiennik (pływanie)]], [[Kasprzyk]], [[Włodzimierz Kękuś]], [[Tadeusz Kękuś]] i [[Stefan Cięszki]] 2;47
 +
**Zawody zakończył mecz piłki wodnej wygrany przez Cracovię 6: 1. Gol:[[Stefan Cięszki]].
 +
1948
 +
*'''4 kwietnia. [[1948.04.04 Zawody pływackie Kraków-BBTS Bielsko|Zawody pływackie Kraków-BBTS Bielsko]]'''.
 +
**100 m stylem dowolnym: 2. [[Stefan Cięszki]] 1:41:2.
 +
**200 m stylem dowolnym: 1. [[Stefan Cięszki]] 2:42:3.
 +
1949
 +
*'''2. lutego. Zawody pływackie Bytom - Kraków 83:58'''
 +
**200 m stylem klasycznym: [[Stefan Cięszki]] 2:45:5.
 +
*'''26-27 lutego. [[1949.02.26-27 Mistrzostwa okręgowe w pływaniu|Mistrzostwa okręgowe w pływaniu]]'''. Pływalnia YMCA.
 +
***200 m stylem dowolnym: 1. [[Stefan Cięszki]] 2:39:9.
 +
***100 m stylem dowolnym: 3. [[Stefan Cięszki]] 1:11:2.
 +
*'''13. marca.. Wrocław - Kraków w pływaniu z udziałem zawodników Wisły.'''.
 +
**400 m stylem dowolnym: 2. [[Stefan Cięszki]] 5:55:2.
 +
**200 m stylem dowolnym: 1. [[Stefan Cięszki]] ale został zdyskwalifikowany.
 +
*'''22 maja. [[1949.05.22 Zawody pływackie. Kraków|Zawody pływackie]]'''. Kraków.
 +
**sztafeta 3x50 m stylem zmiennym: 1. Wisła: [[Włodzimierz Kękuś]], [[Ryszard Juchowski]] i [[Stefan Cięszki]] 1:45:2.
 +
*'''12 czerwca. [[1949.06.12 Trójmecz pływacki Wisła-Cracovia-Stal Katowice|Trójmecz pływacki Wisła-Cracovia-Stal Katowice]].'''
 +
**100 m stylem dowolnym: 2. [[Stefan Cięszki]] 1:07:1.
 +
**200 m stylem dowolnym: 2. [[Stefan Cięszki]] 2:38:8.
 +
**W piłce wodnej Stal-Wisła 7:1 . Gol: [[Stefan Cięszki]].
 +
*'''26 czerwca. [[1949.06.26 Mistrzostwa okręgowe juniorów w pływaniu|Mistrzostwa okręgowe juniorów w pływaniu]]. Wisła druga. Wygrała z dobrym wynikiem sztafetę 4x100 m: [[Ćmiel]], [[Stefan Cięszki]], [[Włodzimierz Kękuś]] i [[Jerzy Kuźma]] 5:41; 100 m stylem dowolnym wygrał [[Stefan Cięszki]] 1:13.
 +
*'''Od 28 czerwca- do 30. [[1949.06.28-30 Mistrzostwa okręgowe w pływaniu|Mistrzostwa okręgowe w pływaniu]]'''. Klasa I. Stadion Miejski.
 +
**100 m stylem dowolnym: 1. [[Stefan Cięszki]] 1:08.
 +
**50 m z granatem: 2. [[Stefan Cięszki]] 41:9.
 +
**200 m stylem dowolnym: 2. [[Stefan Cięszki]] 2:39:9.
 +
**400 m stylem dowolnym: 2. [[Stefan Cięszki]] 5:58;9.
 +
**sztafeta 4x100 mstylem zmiennym: 1. Wisła: [[Tadeusz Kękuś]], [[Wacław Kowalski]], [[Ryszard Juchowski]] i [[Stefan Cięszki]].
 +
*'''Od 30 lipca-1 sierpnia. [[1949.07.30-08.01 Mistrzostwa Polski w pływaniu|Mistrzostwa Polski w pływaniu]]'''. Warszawa.
 +
**31 lipca.
 +
***100 m stylem dowolnym:Przedbiegi – seria II: 5. [[Stefan Cięszki]] 1:07:1.
 +
***200 m stylem dowolnym:Przedbiegi – seria I:6. [[Stefan Cięszki]] 2:34:3; w finale 9. 2:34:8.
 +
***400 m stylem dowolnym:7. [[Stefan Cięszki]] 5:38:3.
 +
***50 m z granatem: 4. [[Stefan Cięszki]] 0:38:8.
 +
*'''28 sierpnia. [[1949.08.28 Zawody wpław przez Wisłę|Zawody wpław przez Wisłę]]''':
 +
**1. [[Stefan Cięszki]] 26:05.
 +
*'''4 września. [[1949.09.04 Międzymiastowe zawody pływackie Kraków-Łódź|Zawody pływackie Kraków-Łódź]]'''. Stadion Miejski.
 +
**100 m stylem dowolnym: 1. [[Stefan Cięszki]] 1:07:2.
 +
**200 m stylem dowolnym: 2. [[Stefan Cięszki]] 2:33:8.
 +
**sztafeta 4x100 m: [[Tadeusz Kękuś]], [[Stanisław Krokoszyński]] i [[Stefan Cięszki]] 11:10 i 1. miejsce.
 +
*'''4 grudnia. [[1949.12.04 Czwórmecz pływacki w Poznaniu|Czwórmecz pływacki w Poznaniu]]'''.
 +
**100 m stylem dowolnym: 3. [[Stefan Cięszki]] 1:06.
 +
*'''18 grudnia. [[1949.12.18 Zawody pływackie. Kraków|Zawody pływackie]]'''. Kraków.
 +
***[[Aniela Kubik]] wystąpiła w sztafecie 3x100 m: 1. miejsce.
 +
**Mężczyźni.
 +
***100 m stylem dowolnym: 2. [[Stefan Cięszki]] 1:09:9.
 +
*'''Najlepsze wyniki w 1949''' r. w poszczególnych konkurencjach (połowa roku):
 +
**200 m stylem dowolnym:10. [[Stefan Cięszki]] 2:35:8.
 +
**400 m stylem dowolnym:10. [[Stefan Cięszki]] 5:43:8.
 +
1950
 +
*'''8. stycznia. Zawody pływackie o Puchar PZP: [[1950.01.08 Kraków - Warszawa 72:72|Kraków - Warszawa 72:72]]. '''
 +
1:21:1.
 +
**100 m stylem dowolnym: 2. [[Stefan Cięszki]] 1:05:3 rek. okr.
 +
**sztafeta 4x200 m stylem dowolnym z udziałem Krokoszyńskiego i Cięszkiego na 2. miejscu.
 +
*'''22. stycznia. Zawody pływackie o Puchar PZP Śląsk - Kraków 83:61'''
 +
**100 m stylem dowolnym: 2. [[Stefan Cięszki]] 1:05:5.
 +
*'''12. lutego. Zawody pływackie o Puchar PZP: [[1950.02.12 Kraków - Wrocław 91:53|Kraków - Wrocław 91:53]]. '''
 +
**100 m stylem dowolnym: 2. [[Stefan Cięszki]] 1:07:3.
 +
*'''19. lutego. Zawody pływackie o Puchar PZP: [[1950.02.19 Śląsk - Kraków 76,5:67:5|Śląsk - Kraków 76,5:67:5]]. '''
 +
**100 m stylem dowolnym: 2. [[Stefan Cięszki]] 1:07:2.
 +
*'''26. lutego. Finał zawodów o Puchar PZP: [[1950.02.26 Śląsk - Kraków -Łodź|Śląsk - Kraków –Łodź]].'''
 +
**100 m stylem dowolwnym: 4. [[Stefan Cięszki]] 1:06:0.
 +
*'''4-5,9 marca. [[1950.03.4-9 Mistrzostwa okręgowe w pływaniu|Mistrzostwa okręgowe w pływaniu]].'''
 +
***400 m stylem dowolnym: 2. [[Stefan Cięszki]] 5:39:1;
 +
***50 m z granatem: 3. [[Stefan Cięszki]] 0:36:8.
 +
'''4-5,9 marca. [[1950.03.4-9 Mistrzostwa okręgowe w pływaniu|Mistrzostwa okręgowe w pływaniu]].'''
 +
*12. marca. Trzecia część mistrzostw okręgowych w pływaniu.
 +
**100 m stylem dowolnym: 1. [[Stefan Cięszki]] 1:06:4.
 +
**100 m stylem motylkowym: 1. [[Stefan Cięszki]] 1:24.
 +
*Dokończenie w czwartek:
 +
**200 stylem dowolnym : 1. [[Stefan Cięszki]] 2:35:2.
 +
*'''Od 18. marca. Mistrzostwa Polski w pływaniu.'''
 +
**100 m stlem dowolnym: 5. [[Stefan Cięszki]] 1:05:1.
 +
*'''18? czerwca. [[1950.06.18? Zawody pływackie. Kraków|Zawody pływackie]]'''. Stadion Miejski.
 +
**100 m stylem klasycznym B: 1. [[Stefan Cięszki]] 1:20.
 +
*'''5-6 sierpnia. [[1950.08.05-06 Ogólnopolskie Mistrzostwa ZS Gwardia|Ogólnopolskie Mistrzostwa ZS Gwardia]]'''.
 +
***100 m stylem dowolnym: 1. [[Stefan Cięszki]] 1:04.
 +
***sztafeta 3x50 m stylem zmiennym: 1. Wisła: [[Włodzimierz Kękuś]], [[Stefan Cięszki]] i [[Tadeusz Kękuś]] 1:40; 2. Wisła II 1:422:7.
 +
***sztafeta 5x50 m stylem dowolnym: 1. Wisła I: [[Włodzimierz Kękuś]], [[Stefan Cięszki]], [[Stanisław Krokoszyński]] i [[Kasprzyk]] 2:31:2.
 +
*'''19-21 sierpnia. [[1950.08.19-21 Mistrzostwa Polski w pływaniu|Mistrzostwa Polski w pływaniu]]'''. Kraków.
 +
**200 m stylem dowolnym: 5. [[Stefan Cięszki]] 2:27:3 – rekord okręgu.
 +
**sztafeta 4x200 m stylem dowolnym: 3. Wisła: [[Włodzimierz Kękuś]], [[Tadeusz Kękuś]], [[Stanisław Krokoszyński]] i [[Stefan Cięszki]] 10:33:8 – rekord okręgu.
 +
**sztafeta 4x100 m stylem zmiennym: 2. Wisła: [[Włodzimierz Kękuś]] [[Wacław Kowalski]], [[Stefan Cięszki]] i [[Stanisław Krokoszyński]] 5:07:4 – rekord okręgu.
 +
**100 m stylem dowolnym: 2. [[Stefan Cięszki]] 1:02:7.
 +
*'''3. września. Mistrzostwa Polski juniorów w pływaniu w Krotoszynie. '''
 +
**100 m stylem motylkowym wygrał [[Stefan Cięszki]] 1:18:6.
 +
*'''19? listopada. [[1950.11.19? Zawody pływackie. Kraków|Zawody pływackie]]'''. Kraków.
 +
**100 m stylem motylkowym: 1. [[Stefan Cięszki]] 1:18:8
 +
*'''9-10 grudnia. [[1950.12.09-10 Mistrzostwa okręgowe w pływaniu|Mistrzostwa okręgowe w pływaniu]]'''.
 +
**200 m stylem dowolnym: 2. [[Stefan Cięszki]] 2:28:6.
 +
**100 m stylem motylkowym: 1. [[Stefan Cięszki]] 1:18:4 – rekord okręgu.
 +
**sztafeta 4x100 m stylem zmiennym: 1. Wisła: [[Stanisław Wesołowski]], [[Winogrodzki]], [[Stefan Cięszki]] i [[Stanisław Krokoszyński]] 5:21:9.
 +
*'''17. grudnia. Puchar Miast. Kraków - Warszawa 82,5:61,5. '''
 +
**100 m stylem dowolnym: 3. [[Stefan Cięszki]] 1:05:7.
 +
1951
 +
*'''7 stycznia. [[1951.01.07 Zimowy Puchar Miast w pływaniu. Kraków-Wrocław 89:56|Zimowy Puchar Miast. Kraków-Wrocław 89:56]]. '''
 +
**100 m stylem dowolnym: 1. [[Stefan Cięszki]] 1:05:6.
 +
*'''14 stycznia [[1951.01.14 Propagandowe zawody pływackie|Propagandowe zawody pływackie]]'''.
 +
**100 m stylem dowolnym: 1. [[Stefan Cięszki]] 1:06:7.
 +
**sztafeta 5x50 m stylem dowolnym: 1. Wisła: [[Śpiewak]], [[Kasprzyk]], [[Staszel]], [[Stanisław Krokoszyński]] i [[Stefan Cięszki]] 2:36:7.
 +
*'''21 stycznia. [[1951.01.21 Zimowy Puchar Miast w pływaniu. Śląsk-Kraków 90-54|Zimowy Puchar Miast. Śląsk-Kraków 90-54]].'''
 +
**100 m stylem dowolnym: 2. [[Stefan Cięszki]] 1;03:1.
 +
*'''4. lutego. Puchar Miast. Warszawa - Kraków 68:57.'''
 +
**100 m stylem dowolnym: 1. [[Stefan Cięszki]] 1:02:4 rek. okr.
 +
*'''18 lutego. [[1951.02.18 Zimowy Puchar Miast w pływaniu. Wrocław-Kraków 65:79|Zimowy Puchar Miast. Wrocław-Kraków 65:79]].'''
 +
**100 m stylem dowolnym: 1. [[Stefan Cięszki]] 1:03:6.
 +
**w sztafecie 4x200 m stylem dowolnym wystąpili: [[Stefan Cięszki]] i [[Włodzimierz Kękuś]] – 2. miejsce.
 +
*'''4 marca. Półfinał. [[1951.03.04 Zimowy Puchar Miast w pływaniu. Poznań-Kraków 75:69|Zimowy Puchar Miast. Poznań-Kraków 75:69]].'''
 +
**100 m stylem dowolnym: 1. [[Stefan Cięszki]] 1:03:1.
 +
**w sztafecie 4x200 m stylem dowolnym wystąpili: [[Stefan Cięszki]] i [[Włodzimierz Kękuś]] i [[Stanisław Krokoszyński]]– 1. miejsce.
 +
*'''18. marca. Zakończyły się 3-dniowe Mistrzostwa Polski w pływaniu w Warszawie'''. **100 dow. I seria: 2. [[Stefan Cięszki]] 1:03:7. W finale: 1. [[Stefan Cięszki]] 1:02:6.
 +
**200 stylem dowolnym I seria: 2. [[Stefan Cięszki]] 2:25:9.
 +
*'''9-10. sierpnia. Akademickie Mistrzostwa Świata w Berlinie'''. Zawody pływackie.
 +
**100 m stylem dowolnym I seria: 4. [[Stefan Cięszki]] 1:02:6. Finał: 5. [[Stefan Cięszki]] 1:01:3.
 +
*'''9-16. września. Spartakiada (Mistrzostwa Polski). '''
 +
*11.09. Eliminacje:
 +
**100 m stylem klasycznym B I seria: 2. [[Stefan Cięszki]] 1:16:4.
 +
*12.09. Finały:
 +
**100 m stylem motylkowym: 3. [[Stefan Cięszki]] 1:14:5.
 +
*14.09.
 +
**100 m stylem dowolnym I seria: 1. [[Stefan Cięszki]] 1:02:5.
 +
*15.09. Finały:
 +
**100 m stylem dowolnym: 4. [[Stefan Cięszki]] 1:02:8.
 +
*'''2 grudnia. [[1951.12.02 Puchar Miast w pływaniu. Kraków-Katowice 89-105|Puchar Miast w pływaniu. Kraków-Katowice 89-105]].'''
 +
***100 m stylem klasycznym B: 1. [[Stefan Cięszki]] 1:18:8.
 +
**100 m stylem motylkowym: 1. [[Stefan Cięszki]] 1:18:8.
 +
***w sztafetach 4x100 i 4x 200 m startowali:. [[Stanisław Krokoszyński]], [[Stefan Cięszki]] i [[Włodzimierz Kękuś]].
 +
*'''16 grudnia. [[1951.12.16 Puchar Miast w pływaniu. Kraków-Bytom 113-88|Puchar Miast w pływaniu. Kraków-Bytom 113-88]].'''
 +
**100 m stylem dowolnym: 1. [[Stefan Cięszki]].
 +
**100 m stylem motylkowym: 1. [[Stefan Cięszki]] 1:20:5.
 +
**200 m stylem motylkowym: 1. [[Stefan Cięszki]] 1:20:5.
 +
1952
 +
*'''13. stycznia. Puchar Miast. Katowice - Kraków 122:84.'''
 +
**100 m stylem motylkowym: 2. [[Stefan Cięszki]] 1:17:6.
 +
**100 m stylem motylkowym: 1. [[Stefan Cięszki]] 1:17:9.
 +
*'''26-27. kwietnia. [[1952.04.26-27 Zimowe Mistrzostwa Polski w pływaniu|Zimowe Mistrzostwa Polski w pływaniu]]. '''
 +
**200 m xstylem dowolnym: 5. [[Stefan Cięszki]] 2:24:3.
 +
**100 m stylem dowolnym: 4. [[Stefan Cięszki]] 1:02:7.
 +
**100 m stylem motylkowym: 2. [[Stefan Cięszki]] 1:15:7.
 +
*'''10-11 sierpnia. [[1952.08.10-11 Międzyzrzeszeniowe zawody pływackie Gwardia-Stal|Międzyzrzeszeniowe zawody pływackie Gwardia-Stal]]'''. Kraków.
 +
**Startowali więc zawodnicy z zrzeszeń. Zidentyfikowani Wiślacy: 200 m stylem grzbietowym: 3. [[Stanisław Wesołowski]] 2:46; sztafeta 3x100 m stylem zmiennym: 2. Wisła: [[Stanisław Wesołowski]], [[Stefan Cięszki]] i [[Staszel]] 3:40.
 +
***sztafeta 4x200 m stylem dowolnym: 1. Gwardia: [[Stefan Cięszki]], [[Stanisław Krokoszyński]] i [[Włodzimierz Kękuś]] – Procel nie był Wiślakiem? 9:58:9.
 +
*'''Sierpień/Wrzesień. Spartakiada ZS Gwardia'''.
 +
**100 m stylem dowolnym: 2. [[Stefan Cięszki]] 1: 02:9.
 +
1953
 +
*'''18. stycznia. Zimowy Puchar Miast. Kraków - Katowice II 100:58.'''
 +
**100 m stylem motylkowym: 1. [[Stefan Cięszki]] 1:16:4.
 +
*'''8. lutego.Zimowy Puchar Miast. Katowice II - Kraków 56:106? '''.
 +
**200 m stylem motylkowym: 1. [[Stefan Cięszki]] .
 +
*'''15. lutego. Zimowy Puchar Miast. Kraków - Opole 102:48.'''
 +
**100 m stylem dowolnym: 1. [[Stefan Cięszki]] 1:02:9.
 +
*'''22. lutego. Zimowy Puchar Miast. Kraków - Szczecin 84:82. '''
 +
**100 m stylem dowolnym: 1. [[Stefan Cięszki]] 1:03:8..
 +
*'''27-29. marca. Mistrzostwa Polski w pływaniu.'''
 +
**100 m stylem dowolnym: 2. [[Stefan Cięszki]] 1:01:3.
 +
**sztafeta 4x 100 m stylem zmiennym: 2. Gwardia z Cięszkim i Wesołowskim.
 +
*'''Do 22. sierpnia. Mistrzostwa okręgowe w pływaniu. '''
 +
**sztafeta 4x100 m (Kękuś, Wesołowski, Krokoszyński i Cięszki) ustanowiła rekord okręgu 4:27:6.
 +
**100 m stylem dowolnym wygrał [[Stefan Cięszki]].
 +
*'''Od 23. sierpnia. Spartakiada ZS Gwardia w Krakowie. '''
 +
**200 m stylem dowolnym: 3. [[Stefan Cięszki]] 2:27:4.
 +
**100 m stylem dowolnym: 2. [[Stefan Cięszki]] 1:03:0.
 +
**100 m stylem motylkowym: 3. [[Stefan Cięszki]] 1:17:8.
 +
*'''20 grudnia. [[1953.12.20 Towarzyskie zawody pływackie Wisła-Polonia Warszawa 100:92|Towarzyskie zawody pływackie Wisła-Polonia Warszawa 100:92]].'''
 +
**sztafeta Wisły 4x50 m stylem dowolnym: [[Włodzimierz Kękuś]], [[Staszel]], [[Tadeusz Kękuś]], [[Stanisław Wesołowski]] i [[Stefan Cięszki]] ustanowiła rekord okręgowy 2:25:2.
 +
1954
 +
*'''10. stycznia. Puchar Miast. Stalinogród II - Kraków 68:90.'''
 +
**100 m stylem motylkowym: 1. [[Stefan Cięszki]] 1:28:8.
 +
*'''17. stycznia. Puchar Miast. Kraków - Stalinogród II 56:78. '''
 +
**100 m stylem motylkowym: 1. [[Stefan Cięszki]] 1:16:1.
 +
*'''Od 3. kwietnia. Mistrzostwa Polski w pływaniu. '''
 +
*100 m stylem dowolnym: 5. [[Stefan Cięszki]] 1:02:5.
 +
**100 m stylem dowolnym: 6. [[Stefan Cięszki]] 1:02:5.
 +
*'''19-22 lipca. [[1954.07.19-22 II Spartakiada Zrzeszeń Sportowych (Mistrzostwa Polski) w pływaniu|Mistrzostwa Polski w pływaniu]]. '''
 +
**sztafeta 4x100 m stylem zmienny: 3. Gwardia z Wesołowskim i Cięszkim.
 +
**100 m?: 9. [[Stefan Cięszki]] 1:03:9.
 +
1955
 +
*'''Od 12. września. Mistrzostwa okręgowe w pływaniu. '''
 +
**100 m stylem dowolnym: 1. [[Stefan Cięszki]] 1:19:3.
 +
**100 m stylem dowolnym: 1. [[Stefan Cięszki]] 1:04:6.
 +
*'''15. października. Zawody pływackie o mistrzostwa drużynowe ZS Gwardia. Wisła - Gwardia Poznań 67,5:74. '''
 +
**100 m stylem dowolnym: 1. [[Stefan Cięszki]] 1:01:7.
 +
*'''1-5 grudnia. [[1955.12.01-05 Mistrzostwa Polski w pływaniu|Mistrzostwa Polski w pływaniu]]'''. Warszawa.
 +
**5 grudnia. 50 m stylem dowolnym: 3. [[Stefan Cięszki]] 27:6.
 +
1959
 +
*'''22 lutego. [[1959.02.22 Drużynowe Mistrzostwa Polski w pływaniu. Ćwierćfinały|Ćwierćfinały Drużynowych Mistrzostw Polski w pływaniu]]'''. W Siemianowicach Wisła miała się spotkać z Siemianowiczanką i Naprzodem Szopienice. Zajęła 3. miejsce. Jedynie na 100 m stylem dowolnym wygrał [[Stefan Cięszki]] 1:03.
 +
1960
 +
*'''19. marca. Drużynowe mistrzostwa okręgowe w pływaniu. '''
 +
**100 m stylem dowolnym: 1. [[Stefan Cięszki]] 1:05:6.
==Zobacz także==
==Zobacz także==
*[[Wiślackie klany]]
*[[Wiślackie klany]]
*[[Wiślacy na Olimpiadach]]
*[[Wiślacy na Olimpiadach]]
 +
[[Kategoria: Zawodnicy (pływanie)|Cięszki Stefan]]
[[Kategoria: Zawodnicy (pływanie)|Cięszki Stefan]]
[[Kategoria: Olimpijczycy|Cięszki Stefan]]
[[Kategoria: Olimpijczycy|Cięszki Stefan]]
 +
[[Kategoria: Reprezentanci Polski (pływanie)|Cięszki Stefan]]
 +
[[Kategoria: Zawodnicy (piłka wodna)|Cięszki Stefan]]

Aktualna wersja

alt=In English

Stefan Cięszki ( ur. 22 kwietnia 1932, zm. 26 grudnia 2018 w Krakowie ) - pływak, olimpijczyk. Mąż Anieli Kubik, również zawodniczki Wisły.

Spis treści

Tramwajem na Olimpiadę

„Często zastanawiam się, jakie było najważniejsze wydarzenie związane z uprawianiem przeze mnie sportu? Zawsze wychodzi mi, że było to uczestnictwo w ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Helsinkach. Nie pamiętam dokładnie, ile godzin to wszystko trwało. Chyba jakieś osiem, może nawet dziesięć. Ale dzisiaj, po latach, mogę na pewno powiedzieć, że warto było odstać swoje. To niezapomniana sprawa, gdy wchodzisz na Stadion Olimpijski, defilujesz. To jest coś wspaniałego” – tak Stefan Cięszki opowiada o wydarzeniach, które miały miejsce 19 lipca 1952 roku.

Zanim jednak Stefan Cięszki osiągnął poziom olimpijski, musiał przeskoczyć kolejne progi pływackiego abecadła.

Rozpoczął dosyć późno, bo w wieku czternastu lat, od nauki pływania na kursach prowadzonych przez YMCA na krytym basenie przy ul. Krowoderskiej. Było to w roku 1946. Pływanie bardzo mu się spodobało. Spodobało do tego stopnia, że – za namową jednego ze swoich kolegów – jeszcze w tym samym 1946 roku trafił do sekcji pływackiej TS Wisła. Tam zaopiekował się nim trener Józef Gryglewski. No i, jak mówi:„Dalej już się pociągło. Trenowaliśmy na YMCE i na basenie Cracovii, bo innych w mieście nie było. Zaczęły się pierwsze starty w zawodach. No i przyszły pierwsze sukcesy. Po roku treningów, podczas mistrzostw Polski w Bielsku-Białej, zdobyłem trzy tytuły mistrza Polski juniorów – na 100, 200 i 400 metrów stylem dowolnym. W nagrodę otrzymałem powołanie do kadry narodowej, byłem na obozach w Sierakowie i Żerkowie. Mogłem tam spotkać, jak wtedy o nich mówiłem, starych repów. To było duże wyróżnienie”.

Jako osiemnastolatek, w roku 1950, odniósł pierwszy wielki sukces w kategorii seniorów. Na letnich mistrzostwach Polski, które odbyły się w Krakowie, zdobył srebrny medal na 100 m kraulem, a na dystansie dwukrotnie dłuższym był w finale. Niewiele brakło, aby wraz ze sztafetą Wisły zdobył złoty medal na dystansie 4x100 m stylem zmiennym.

O tym niezwykle prestiżowym wyścigu Stefan Cięszki tak opowiada po latach: „Mało kto umiał wtedy dobrze pływać delfinem. Bo też trzeba pamiętać, że nie był to taki delfin, jakiego znamy dzisiaj. Pływało się go trochę inaczej. Nogami wykonywało się ruchy jak do "żaby", a tylko rękami jak do delfina. Taki styl motylkowy, jakim pływa się teraz, po raz pierwszy – jakiś czas później – pokazał w Polsce słynny węgierski pływak Tumpek. Ale wracając do naszej sztafety; ponieważ z naszej czwórki ja pływałem delfinem najlepiej, postanowiono, że – pomimo, iż kraul był moim popisowym stylem – odstąpię ostatnią zmianę Staszkowi Krokoszyńskiemu, a ja właśnie popłynę delfinem. Staszek był dobry na średnich dystansach, na krótkich pływał trochę słabiej. Liczyliśmy jednak, że nasz manewr się powiedzie. I prawie się udało. Jeszcze dziesięć metrów przed metą Staszek prowadził. Potem jednak osłabł i dał się wyprzedzić Procelowi. Początkowo mieliśmy do Staszka trochę pretensji, ale potem nam przeszło. No może nie wszystkim, ale mnie na pewno”.

Stefan Cięszki zdobył więc w roku 1950 dwa tytuły wicemistrza Polski. Jego aspiracje sięgały wszak nieco wyżej. Chciał być najlepszy w kraju. Wykuwał formę na międzyklubowych zawodach o Puchar Miast, grał także w wiślackiej drużynie w piłce wodnej (został nawet powołany na obóz kadry narodowej w Karl Marx Stadt w 1950 roku). Aż wreszcie przyszedł marzec 1951 roku. Na Bielanach w Warszawie odbywały się wtedy zimowe mistrzostwa Polski. Jak mówi pan Stefan: „Wreszcie dopiąłem swego. Na 100 m kraulem pokonałem Procela i zostałem najlepszym sprinterem w kraju. A potem były Akademickie Mistrzostwa Świata w Berlinie. Byli tam pływacy z całego świata, lecz poziom prezentowali raczej niski. Z niewielkimi oczywiście wyjątkami. Kraje bloku socjalistycznego były bardzo mocne, a Węgrzy wręcz rewelacyjni. Wystawili po prostu pierwszą reprezentację.

Na 100 m dowolnym odniosłem spory sukces. Awansowałem do finału, w którym zająłem piąte miejsce. Tołkaczewski był siódmy. A potem była sztafeta 3x100 zmiennym. Wiedzieliśmy, że Węgrzy są poza konkurencją, a z pozostałymi możemy powalczyć. Pamiętam skład naszej sztafety. Na pierwszej zmianie płynął Boniecki, na drugiej Dobrowolski, ja kończyłem. No i udało się! Zajęliśmy drugie miejsce, a szczególnie cieszyło nas to, że pokonaliśmy Niemców z NRD”.

Po mistrzostwach w Berlinie rozpoczęły się przygotowania do Igrzysk w Helsinkach. Początkowo kadra pływacka liczyła około dwadzieścia osób. Działacze związkowi powiedzieli, że ten kto wypełni ustanowione minima, pojedzie na Igrzyska. Cięszkiemu ogromnie zależało, żeby „załapać się” do reprezentacji olimpijskiej. Wszystko podporządkował przygotowaniom. No i szło mu dobrze. Zaliczał kolejne testy, aż wreszcie trafił na ostatni obóz do Tuszyn Lasu pod Łodzią. Warunki były tam fatalne. Przede wszystkim temperatura wody była bardzo niska. Sięgała raptem około 16 stopni. Po paru dniach trener Królik zarządził, że nie ma sensu tak trenować.

„Zapadła decyzja, że będziemy trenować w Łodzi. No i wpadliśmy z deszczu pod rynnę. Owszem, woda była nieco cieplejsza, ale aby do niej wskoczyć, trzeba było najpierw dotrzeć na pływalnię. Ponieważ stacjonowaliśmy dalej w Tuszyn Lesie, codziennie musieliśmy dojeżdżać do Łodzi tramwajem, jakieś 20 kilometrów. No i może nie byłoby z tego powodu jakiejś większej tragedii, gdyby nie fakt, że basen był dwudziestopięciometrowy. Ten, kto pływał profesjonalnie, wie, że pływanie na krótkim basenie to zupełnie co innego niż na długim. A przecież Igrzyska odbywają się właśnie na długim” – opowiada Stefan Cięszki.

Ostatnie sprawdziany wypadły pozytywnie i na Igrzyska miało ostatecznie pojechać ośmiu przedstawicieli pływania – sześciu mężczyzn i dwie kobiety. W ósemce tej był Stefan Cięszki.

Na początku lipca 1952 roku kadra przeniosła się do Warszawy. Pływaccy włodarze postanowili kontynuować łódzki model przygotowań. Nasi reprezentanci zostali zakwaterowani w budynkach AWF na Bielanach, a trenować mieli na basenie Legii. Czyli, aby dotrzeć na trening, musieli przejechać całą Warszawę. Czym? Oczywiście tramwajem. Dopiero w ostatnich trzech dniach zgrupowania dostali pieniądze na przejazd taksówkami.

No i wreszcie przyszedł ten dzień. Dzień, w którym miał zostać ogłoszony ostateczny skład na Igrzyska.

Stefan Cięszki: „Przyszedł do nas prezes Gruda i mówi:
– Pływacy na olimpiadę nie jadą. To znaczy jadą, ale w okrojonym składzie. A więc jedzie Milnikiel, Gremlowski i Petrusewicz. Reszta nie. – Dlaczego?
– Bo i tak nie będzie wyników.
Wtedy wstaje Petrusewicz i mówi:
– Jak oni nie jadą, to mnie też proszę skreślić.
Gruda się oburzył. Mówi:
– Co ty masz do gadania? Będzie tak, jak powiedziałem. Do widzenia.
Jak wyszedł, podchodzę do Marka i mówię mu:
– Nie bądź frajer. Jedź. Drugiej takiej szansy możesz już nie mieć.
Po godzinie wrócił Gruda. I mówi:
– Jedziecie wszyscy.
Poczułem wielką ulgę. A Petrusewicz bardzo, ale to bardzo mi zaimponował”.

Potem było zaprzysiężenie i wyjazd. Nasi olimpijczycy udali się na Dworzec Wschodni, skąd pojechali do Leningradu. Tam zostali "zapakowani" do szczelnie zamkniętych wagonów i przez następne trzy dni, w czterdziestostopniowym upale, przemieszczali się do stolicy Finlandii. „Gdy dojechaliśmy na miejsce, naszym oczom pokazał się inny świat. Nigdy wcześniej nie byłem na zachodzie, więc było to dla mnie coś niezwykłego. Cały świat się zmienił. Pamiętam, że jak zobaczyliśmy basen, to nie wiedzieliśmy za bardzo jak do niego wejść” – tak opowiada pan Stefan o swoich pierwszych godzinach w Helsinkach. I kontynuuje: „Pomimo, że kraje demoludów miały wydzieloną strefę (wioska olimpijska Otaniemi), przemieszczać można się było w miarę swobodnie. Była duża życzliwość ze strony Finów, którzy często zatrzymywali się i podwozili nas. Na basen mieliśmy bowiem około dwadzieścia kilometrów”. Z Helsinek Stefan Cięszki nie wywiózł jednak tylko samych pozytywnych wrażeń. W Igrzyskach bowiem ostatecznie nie wystartował. Nasi działacze nie dopełnili w terminie formalności związanych ze zgłoszeniem go do wyścigu na 100 m stylem dowolnym, zaś w składzie sztafety 4x200 m nie znalazł miejsca. Jak mówi: „Choć trochę żalu było, nic nie zmieni tego, że byłem olimpijczykiem. A że nie wystartowałem, no trudno”.

Po Igrzyskach startował dalej. Zdobył dla Wisły jeszcze trochę medali, głównie w mistrzostwach Zrzeszenia Gwardia. Na marginesie tych osiągnięć podkreśla, że dla większości ówczesnych zawodników Białej Gwiazdy, Wisła zawsze była Wisłą. A że przez jakiś czas nazywała się Gwardia? To nic. „Myśmy byli wiślakami. Zawsze czuliśmy się Wisłą” ¬– mówi pan Stefan.

Wiśle zawdzięcza także wybór swojej drogi życiowej. Na basenie, w roku 1950, poznał bowiem swoją przyszłą żonę, reprezentantkę i rekordzistkę Polski Nelę Kubik. Pani Nela rekord kraju pobiła na nietypowym dystansie 500 m stylem klasycznym, a w owych czasach specjalizowała się w pływaniu tzw. gleichem. Był to styl grzbietowy, przy czym ruchy wykonywało się w nim jak do żabki.

Państwo Cięszcy z rozrzewnieniem wspominają czasy swojej młodości. Częste były tzw. wyjazdy propagandowe na prowincję. Jak mówi pani Nela: „Jeździło się do różnych miejscowości, mniejszych i większych. Do tych, które były stosunkowo blisko, jeździliśmy samochodami ciężarowymi z plandeką. Do tych bardziej odległych, jak np. Łomża czy Krotoszyn, pociągami. Miejscowi mieli wielką atrakcję, bo przyjeżdżali pływacy z Krakowa. Dużo się startowało. Dostawało się różne nagrody. Aparat fotograficzny, który wygrałam – nie pamiętam już teraz gdzie – mam do dzisiaj. Medali z mężem nazbieraliśmy dwie walizki. Trzeba będzie kiedyś z nimi coś zrobić”.

Stefan Cięszki karierę pływacką zakończył jakieś dwa lata po Igrzyskach w Helsinkach. Został trenerem w Wiśle, grając równocześnie w drużynie piłki wodnej. Ostatnie mecze rozegrał w roku 1960. Dwa lata później dał się namówić do pokazowego startu z okazji otwarcia krytej pływalni TS Wisła. Ostatni start zakończył się sukcesem – wygrał na 50 m stylem dowolnym.

W roku 1974 Stefan Cięszki ukończył studia na krakowskiej AWF. Przeniósł się do pracy w Krakowskiej Federacji Sportu, a w 1979 roku został wicedyrektorem ds. sportu w Szkole Mistrzostwa Sportowego na Grochowskiej. Realizował tam swoją życiową pasję, dokładając swoją cegiełkę do wyszkolenia takich pływaków jak Agnieszka Czopek, Robert Kominiak, Konrad Gałka i wielu innych. Stefan Cięszki w dalszym ciągu jest w doskonałej kondycji fizycznej. I nie wyklucza, że jeszcze kiedyś stanie na słupku startowym. Wszak wiślacka sekcja masters ma się bardzo dobrze. Uwzględniając swój wiek, widzi jednak jeden problem związany z powrotem do startów. „Ze wskoczeniem do wody to może nie będzie większego problemu. Ważne, żeby potem znalazł się ktoś, kto pomoże mi z niej wyjść” – kończy z wrodzonym poczuciem humoru.

Artykuł powstał na podstawie wspomnień Stefana Cięszkiego. Autorem jest Dariusz Zastawny, a został opublikowany w książce "Małopolski Okręgowy Związek Pływacki - 85 lat".

Dorobek medalowy w zawodach rangi mistrzowskiej

W tabeli zamieszczamy medale zdobyte w mistrzostwach Polski.

Data Medal / Puchar Ranga zawodów Dyscyplina Zawodnik Uwagi
1947.08.09 Złoto Mistrzostwa Polski Pływanie: 100 m stylem dowolnym Stefan Cięszki klasa I
1947.08.09 Złoto Mistrzostwa Polski Pływanie: 400 m stylem dowolnym Stefan Cięszki klasa I
1950.08.21 Srebro Mistrzostwa Polski Pływanie: 100 m stylem dowolnym Stefan Cięszki
1950.08.19 Brąz Mistrzostwa Polski Pływanie: sztafeta 4x100 m stylem zmiennym Włodzimierz Kękuś Wacław Kowalski, Stefan Cięszki i Stanisław Krokoszyński
1950.08.20 Brąz Mistrzostwa Polski Pływanie: sztafeta 4x200 m stylem dowolnym Włodzimierz Kękuś, Tadeusz Kękuś, Stanisław Krokoszyński i Stefan Cięszki
1951.03.16-18 Złoto Mistrzostwa Polski Pływanie: 100 stylem dowolnym Stefan Cięszki
1951.09.15? Srebro Mistrzostwa Polski Pływanie: 100 m stylem dowolnym Stefan Cięszki wątpliwe
1951.09.12 Brąz Mistrzostwa Polski Pływanie: 100 m stylem motylkowym Stefan Cięszki
1952.04.26-27 Srebro Mistrzostwa Polski Pływanie: 100 m stylem motylkowym Stefan Cięszki
1953.03.27-29 Srebro Mistrzostwa Polski Pływanie: 100 m stylem dowolnym Stefan Cięszki
1953.03.27-29 Srebro Mistrzostwa Polski Pływanie: sztafeta 4x 100 m stylem zmiennym ZS Gwardia: Stefan Cięszki i Stanisław Wesołowski
1954.07.19-22 Brąz Mistrzostwa Polski Pływanie: sztafeta 4x200 m stylem zmiennym ZS Gwardia: Stanisław Krokoszyński i Stefan Cięszki
1955.12.05 Brąz Mistrzostwa Polski Pływanie: 50 m stylem dowolnym Stefan Cięszki

Kronika sportowa (pływanie)

(w opracowywaniu)

Cięszki pierwszy z prawej
Cięszki pierwszy z prawej
1951
1951

1945

  • 25-27 sierpnia. Mistrzostwa okręgowe w pływaniu, pływalnia Stadionu Miejskiego.
  • 26 sierpnia.
    • 100 m stylem klasycznym mężczyzn klasy III: 3. Stefan Cięszki 1:59.

1946

1947

1948

1949

  • 2. lutego. Zawody pływackie Bytom - Kraków 83:58
    • 200 m stylem klasycznym: Stefan Cięszki 2:45:5.
  • 26-27 lutego. Mistrzostwa okręgowe w pływaniu. Pływalnia YMCA.
      • 200 m stylem dowolnym: 1. Stefan Cięszki 2:39:9.
      • 100 m stylem dowolnym: 3. Stefan Cięszki 1:11:2.
  • 13. marca.. Wrocław - Kraków w pływaniu z udziałem zawodników Wisły..
    • 400 m stylem dowolnym: 2. Stefan Cięszki 5:55:2.
    • 200 m stylem dowolnym: 1. Stefan Cięszki ale został zdyskwalifikowany.
  • 22 maja. Zawody pływackie. Kraków.
  • 12 czerwca. Trójmecz pływacki Wisła-Cracovia-Stal Katowice.
    • 100 m stylem dowolnym: 2. Stefan Cięszki 1:07:1.
    • 200 m stylem dowolnym: 2. Stefan Cięszki 2:38:8.
    • W piłce wodnej Stal-Wisła 7:1 . Gol: Stefan Cięszki.
  • 26 czerwca. Mistrzostwa okręgowe juniorów w pływaniu. Wisła druga. Wygrała z dobrym wynikiem sztafetę 4x100 m: Ćmiel, Stefan Cięszki, Włodzimierz Kękuś i Jerzy Kuźma 5:41; 100 m stylem dowolnym wygrał Stefan Cięszki 1:13.
  • Od 28 czerwca- do 30. Mistrzostwa okręgowe w pływaniu. Klasa I. Stadion Miejski.
    • 100 m stylem dowolnym: 1. Stefan Cięszki 1:08.
    • 50 m z granatem: 2. Stefan Cięszki 41:9.
    • 200 m stylem dowolnym: 2. Stefan Cięszki 2:39:9.
    • 400 m stylem dowolnym: 2. Stefan Cięszki 5:58;9.
    • sztafeta 4x100 mstylem zmiennym: 1. Wisła: Tadeusz Kękuś, Wacław Kowalski, Ryszard Juchowski i Stefan Cięszki.
  • Od 30 lipca-1 sierpnia. Mistrzostwa Polski w pływaniu. Warszawa.
    • 31 lipca.
      • 100 m stylem dowolnym:Przedbiegi – seria II: 5. Stefan Cięszki 1:07:1.
      • 200 m stylem dowolnym:Przedbiegi – seria I:6. Stefan Cięszki 2:34:3; w finale 9. 2:34:8.
      • 400 m stylem dowolnym:7. Stefan Cięszki 5:38:3.
      • 50 m z granatem: 4. Stefan Cięszki 0:38:8.
  • 28 sierpnia. Zawody wpław przez Wisłę:
    • 1. Stefan Cięszki 26:05.
  • 4 września. Zawody pływackie Kraków-Łódź. Stadion Miejski.
    • 100 m stylem dowolnym: 1. Stefan Cięszki 1:07:2.
    • 200 m stylem dowolnym: 2. Stefan Cięszki 2:33:8.
    • sztafeta 4x100 m: Tadeusz Kękuś, Stanisław Krokoszyński i Stefan Cięszki 11:10 i 1. miejsce.
  • 4 grudnia. Czwórmecz pływacki w Poznaniu.
    • 100 m stylem dowolnym: 3. Stefan Cięszki 1:06.
  • 18 grudnia. Zawody pływackie. Kraków.
    • Mężczyźni.
      • 100 m stylem dowolnym: 2. Stefan Cięszki 1:09:9.
  • Najlepsze wyniki w 1949 r. w poszczególnych konkurencjach (połowa roku):
    • 200 m stylem dowolnym:10. Stefan Cięszki 2:35:8.
    • 400 m stylem dowolnym:10. Stefan Cięszki 5:43:8.

1950

1:21:1.

    • 100 m stylem dowolnym: 2. Stefan Cięszki 1:05:3 rek. okr.
    • sztafeta 4x200 m stylem dowolnym z udziałem Krokoszyńskiego i Cięszkiego na 2. miejscu.
  • 22. stycznia. Zawody pływackie o Puchar PZP Śląsk - Kraków 83:61
    • 100 m stylem dowolnym: 2. Stefan Cięszki 1:05:5.
  • 12. lutego. Zawody pływackie o Puchar PZP: Kraków - Wrocław 91:53.
    • 100 m stylem dowolnym: 2. Stefan Cięszki 1:07:3.
  • 19. lutego. Zawody pływackie o Puchar PZP: Śląsk - Kraków 76,5:67:5.
    • 100 m stylem dowolnym: 2. Stefan Cięszki 1:07:2.
  • 26. lutego. Finał zawodów o Puchar PZP: Śląsk - Kraków –Łodź.
    • 100 m stylem dowolwnym: 4. Stefan Cięszki 1:06:0.
  • 4-5,9 marca. Mistrzostwa okręgowe w pływaniu.
      • 400 m stylem dowolnym: 2. Stefan Cięszki 5:39:1;
      • 50 m z granatem: 3. Stefan Cięszki 0:36:8.

4-5,9 marca. Mistrzostwa okręgowe w pływaniu.

1951

1952

  • 13. stycznia. Puchar Miast. Katowice - Kraków 122:84.
    • 100 m stylem motylkowym: 2. Stefan Cięszki 1:17:6.
    • 100 m stylem motylkowym: 1. Stefan Cięszki 1:17:9.
  • 26-27. kwietnia. Zimowe Mistrzostwa Polski w pływaniu.
    • 200 m xstylem dowolnym: 5. Stefan Cięszki 2:24:3.
    • 100 m stylem dowolnym: 4. Stefan Cięszki 1:02:7.
    • 100 m stylem motylkowym: 2. Stefan Cięszki 1:15:7.
  • 10-11 sierpnia. Międzyzrzeszeniowe zawody pływackie Gwardia-Stal. Kraków.
  • Sierpień/Wrzesień. Spartakiada ZS Gwardia.
    • 100 m stylem dowolnym: 2. Stefan Cięszki 1: 02:9.

1953

  • 18. stycznia. Zimowy Puchar Miast. Kraków - Katowice II 100:58.
    • 100 m stylem motylkowym: 1. Stefan Cięszki 1:16:4.
  • 8. lutego.Zimowy Puchar Miast. Katowice II - Kraków 56:106? .
    • 200 m stylem motylkowym: 1. Stefan Cięszki .
  • 15. lutego. Zimowy Puchar Miast. Kraków - Opole 102:48.
    • 100 m stylem dowolnym: 1. Stefan Cięszki 1:02:9.
  • 22. lutego. Zimowy Puchar Miast. Kraków - Szczecin 84:82.
    • 100 m stylem dowolnym: 1. Stefan Cięszki 1:03:8..
  • 27-29. marca. Mistrzostwa Polski w pływaniu.
    • 100 m stylem dowolnym: 2. Stefan Cięszki 1:01:3.
    • sztafeta 4x 100 m stylem zmiennym: 2. Gwardia z Cięszkim i Wesołowskim.
  • Do 22. sierpnia. Mistrzostwa okręgowe w pływaniu.
    • sztafeta 4x100 m (Kękuś, Wesołowski, Krokoszyński i Cięszki) ustanowiła rekord okręgu 4:27:6.
    • 100 m stylem dowolnym wygrał Stefan Cięszki.
  • Od 23. sierpnia. Spartakiada ZS Gwardia w Krakowie.
    • 200 m stylem dowolnym: 3. Stefan Cięszki 2:27:4.
    • 100 m stylem dowolnym: 2. Stefan Cięszki 1:03:0.
    • 100 m stylem motylkowym: 3. Stefan Cięszki 1:17:8.
  • 20 grudnia. Towarzyskie zawody pływackie Wisła-Polonia Warszawa 100:92.

1954

  • 10. stycznia. Puchar Miast. Stalinogród II - Kraków 68:90.
    • 100 m stylem motylkowym: 1. Stefan Cięszki 1:28:8.
  • 17. stycznia. Puchar Miast. Kraków - Stalinogród II 56:78.
    • 100 m stylem motylkowym: 1. Stefan Cięszki 1:16:1.
  • Od 3. kwietnia. Mistrzostwa Polski w pływaniu.
  • 100 m stylem dowolnym: 5. Stefan Cięszki 1:02:5.
    • 100 m stylem dowolnym: 6. Stefan Cięszki 1:02:5.
  • 19-22 lipca. Mistrzostwa Polski w pływaniu.
    • sztafeta 4x100 m stylem zmienny: 3. Gwardia z Wesołowskim i Cięszkim.
    • 100 m?: 9. Stefan Cięszki 1:03:9.

1955

  • Od 12. września. Mistrzostwa okręgowe w pływaniu.
    • 100 m stylem dowolnym: 1. Stefan Cięszki 1:19:3.
    • 100 m stylem dowolnym: 1. Stefan Cięszki 1:04:6.
  • 15. października. Zawody pływackie o mistrzostwa drużynowe ZS Gwardia. Wisła - Gwardia Poznań 67,5:74.
    • 100 m stylem dowolnym: 1. Stefan Cięszki 1:01:7.
  • 1-5 grudnia. Mistrzostwa Polski w pływaniu. Warszawa.
    • 5 grudnia. 50 m stylem dowolnym: 3. Stefan Cięszki 27:6.

1959

1960

  • 19. marca. Drużynowe mistrzostwa okręgowe w pływaniu.
    • 100 m stylem dowolnym: 1. Stefan Cięszki 1:05:6.

Zobacz także