Szermierka 2016

Z Historia Wisły

Spis treści

Reaktywacja sekcji po 60 latach

2016.05.11 Szermierka w Wiśle! Zapowiedź

Data publikacji: 11 maja 2016
Źródło: tswisla.pl

Po sześćdziesięciu latach TS Wisła reaktywuje Sekcję Szermierczą.

Od nowego sezonu zawodnicy z Białą Gwiazdą na piersi wyjdą na plansze, aby toczyć swoje pojedynki. Aktualnie trwają sprawy związane z dopełnieniem wszelkich formalności, aby przygotować kompletny zespół na rozgrywki w nowym sezonie.

Na potrzeby Sekcji Szermierczej przygotowano specjalnie wyremontowaną salę. Kierownikiem sekcji jest Bartłomiej Język - trener Kadry Seniorek, a zawodniczkami będą między innymi:

Renata Knapik-Miazga – czołowa zawodniczka Kadry Polski seniorek, medalistka Mistrzostw Europy seniorów, dwukrotna Mistrzyni Polski.

Aleksandra Zamachowska – Mistrzyni Europy U23, czołowa zawodniczka Kadry Polski Seniorek oraz Kadry Polski U23.

2016.06.27 Sala Sekcji Szermierczej Otwarta

Źródło: tswisla.pl
Data publikacji: 28 czerwca 2016

Wczoraj tj. 27 czerwca odbyło się oficjalne otwarcie salki Sekcji Szermierczej TS Wisła.

Sekcja Szermiercza już od września rozpocznie swoją działalność w ramach TS Wisła. Oprócz startów w zawodach, które wierzymy przyniosą Białej Gwieździe mnóstwo sukcesów i splendoru, w sekcji powstanie grupa naborowa dla dzieci, będzie także możliwość zapisania się na zajęcia stricte amatorskie.

Sekcja Szermiercza to reaktywacja sekcji rozwiązanej ponad pięćdziesiąt lat temu. Jest to tym samym powrót do tradycji Białej Gwiazdy, a także jej przedwojennych założeń i idei. Koordynatorem sekcji jest Bartłomiej Język-trener kadry narodowej szermierzy.

Naszym szermierzom życzymy powodzenia!

Kadra

Kronika sportowa

Wywiad z Bartłomiejem Językiem - koordynatorem Sekcji Szermierczej

Spełniło się moje marzenie!

Data publikacji: 17 maja 2016

Źródło: tswisla.pl

Skąd pomysł reaktywacji Sekcji Szermierczej TS Wisła?

Byłem związany z Krakowskim Klubem Szermierza od dwudziestu pięciu lat i z dniem 30 stycznia 2016 zakończyłem z nim współpracę. Zawodnicy z tamtego klubu nadal chcieli ze mną pracować, szukaliśmy miejsca do treningów, a pomógł nam trochę przypadek. Jedna z zawodniczek Renata Knapik-Miazga spotkała na spotkaniu absolwentów VII LO Pana Ludwika Mięttę i od słowa do słowa zaproponował nam pomoc. Historia zatoczyła koło- sześćdziesiąt lat temu zawodnicy przeszli z Wisły do Krakowskiego Klubu Szermierzy, a teraz mam nadzieje przejdą do Wisły.

Jakie cele stawia sobie Pan, jako kierownik sekcji i jakie cele stawia sobie sekcja?

Na razie załatwiamy formalności związane z przejściem do Wisły zawodniczek i zawodników. Według regulaminu Polskiego Związku Szermierczego zawodnicy, który są w kadrze narodowej mają określony okres, żeby zmieniać barwy klubowe.

Jaka idea przyświeca działalności Sekcji Szermierczej?

Chcemy, aby to była szermierka dla każdego. Zarówno dla zawodników, którzy reprezentują Polskę i traktują to wyczynowo, przez szkolenie dzieci od siódmego, ósmego roku życia, na początku jako zabawę, potem docelowo prowadząc ich do sportu wyczynowego. Wiadomo, że jeśli nie będzie dzieciaków ta sekcja długo nie przetrwa. Chcemy jednak też, abyśmy mieli szermierkę rekreacyjną.

Co może Pan powiedzieć o tej dyscyplinie sportu? Nie jest ona zbyt popularna, a ludzie kojarzą ją głównie z Jerzym Pawłowskim i to nie ze względu na jego osiągnięcia, a przez to, że jako agent CIA walczył z komunizmem.

Na razie będziemy prowadzili zajęcia wyłącznie w szpadzie. Południe jest kojarzone ze szpadą, północ z floretem, a szabla występuje w rejonach, w których nie ma tych dwóch odmian. Natomiast z czasem zastanowimy się, czy nie rozszerzyć zajęć o szablę. Wiadomo, że Polakom szermierka kojarzy się głównie z szablą. Szermierka to piękna dyscyplina, z bezpośrednim kontaktem z przeciwnikiem. Pojedynki są toczone indywidualnie albo grupowo. Trzeba mieć zmysł taktyczny, szybkość, zwinność, a to same zalety.

Jak wygląda typowy trening szermierza?

Profesjonalna szermierka poszła w stronę ogólnego rozwoju. Wiadomo, że podstawą jest sama szermierka, ale do tego dochodzą ćwiczenia ogólnorozwojowe, siłownia. Profesjonalni szermierze, uznani na świecie poświęcają temu około sześciu godzin dziennie. Natomiast zaczynając pracę z dziecmi zwracamy uwagę na ogólny rozwój, żeby nie doszło do kontuzji, aby były one sprawne. Kiedy to mamy za sobą, uczymy postawy szermierczej, potem dostaje broń do ręki, kiedy już potrafi ją trzymać przechodzimy do nauki techniki. Potem przychodzi kolej na walki kontrolne. Teraz na świecie już nawet ośmiolatkowie mają swoje turnieje. Wiadomo, że walczy się na krótkie szpady, lżejsze, sprzęt jest atestowany, a dzieciom nie dzieje się krzywda. Wierze, że każdy znajdzie w tej dyscyplinie coś dla siebie.

W jaki sposób chciałby Pan zachęcić do uprawiania tej dyscypliny?

Zobaczyć ją na żywo. 29 maja będzie Wiślacki Dzień Dziecka. Będziemy na nim mieli swoje stanowisko ze swoim sprzętem zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Zapraszamy!

Ostatnie słowo należy do Pana.

Spełniło się moje marzenie, bo od dziecka jestem kibicem Wisły. Najważniejsze jest dla mnie, że wystąpię z Białą Gwiazdą na ramieniu. Wierzę, że niebawem przyjdą sukcesy, które rozsławią Wisłę na przynajmniej na razie polskiej arenie.

Galeria

Sekcja na FB

Linki




Poprzedni sezon Powrót Następny sezon