Tomasz Komornicki

Z Historia Wisły

Tomasz Komornicki, lekkoatleta, członek Zarządu sekcji lekkoatletycznej TS Wisła, profesor doktor nauk rolniczych w zakresie gleboznawstwa, wykładowca na Akademii Rolniczej im. Hugona Kołłątaja w Krakowie urodził się 21 lipca 1916 r. w Krakowie.

Tomasz Komornicki po ukończeniu gimnazjum im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie, w 1934 r. rozpoczął studia na Wydziale Rolniczym Uniwersytetu Jagiellońskiego, które ukończył w 1938 r. W 1959 r. został docentem, w 1967 r. otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego, a w 1974 r. - profesora zwyczajnego.

Po ukończeniu studiów odbył służbę wojskową w Szkole Podchorążych Rezerwy Artylerii we Włodzimierzu Wołyńskim. Brał udział w bitwie pod Kutnem i w obronie Warszawy. Po zakończeniu działań frontowych powrócił do Krakowa. Pod koniec okupacji w 1944 r. przyjął propozycję profesora Franciszka Górskiego pracy w tajnym uniwersytecie. W styczniu 1945 r. podjął pracę w Katedrze Gleboznawstwa UJ.

Na uczelni pełnił m.in. funkcję kierownika Katedry Gleboznawstwa (1960-1986), wicedyrektora Instytutu Gleboznawstwa, Chemii Rolnej i Mikrobiologii (1972-1980), prodziekana Wydziału Rolniczego (1960-1962)i dziekana tego Wydziału (1981-1983).

Opublikował ponad sto oryginalnych prac naukowych, pięć opracowań książkowych oraz kilkadziesiąt artykułów i recenzji. Na szczególną uwagę zasługuje pięciojęzyczny słownik gleboznawczy i francusko-polski słownik rolniczy.

Prowadził zajęcia dydaktyczne na różnych wydziałach Akademii Rolniczej i UJ. Był pedagogiem bardzo lubianym przez młodzież akademicką, która trzykrotnie przyznała mu dyplom Najmilszego Wykładowcy.

Prof. dr Tomasz Komornicki był człowiekiem o niezwykle rozległej wiedzy ogólnej, biegle władał sześcioma językami. Był wielkim autorytetem moralnym, występował w obronie studentów wiosną 1968 r. i zimą 1981 r. W latach 1980-1989 zaangażował się w działalność społeczno-polityczną w NSZZ „Solidarność".

Prof. dr Tomasz Komornicki otrzymał liczne nagrody i odznaczenia, w tym Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Profesor zmarł 26 stycznia 1994 roku w Krakowie, został pochowany w rodzinnym grobowcu w Rząsce koło Krakowa.


  • Powyższy tekst to fragmenty biografii Tomasza Komornickiego autorstwa J. Niemyskiej-Łukaszuk, S. Skiby i E. Barszcz. Pełna treść znajduje się na stronie oskary.nazwa.pl

Kronika sportowa (lekkoatletyka)

1945

  • 25 maja. Ukonstytuował się Zarząd Sekcji Lekkoatletycznej TS Wisła. strona 4..
    • skarbnik Tomasz Komornicki.