Wisła w ECA

Z Historia Wisły

Tylko dwa polskie kluby, Wisła Kraków i Legia Warszawa, zostały zaproszone do nowej organizacji, która na początku tygodnia powstała w Szwajcarii.

European Club Association zrzesza 101 europejskich klubów. Na pierwszym posiedzeniu obecnych było 90 przedstawicieli klubów ze 101 zaproszonych. ECA formalnie zastąpi tzw. grupę G14, która została rozwiązana. Po tym jak doszło do porozumienia między najsilniejszymi klubami Europy a UEFA, nic nie stało już na przeszkodzie, żeby stworzyć organizację, w skład której wejdą nie tylko najsilniejsi, ale przedstawiciele wszystkich członków europejskiego futbolu.

Wisłę Kraków w Nyonie na pierwszym posiedzeniu ECA reprezentował Adrian Ochalik. Po powrocie mówił, jakie korzyści mogą odnieść polskie kluby z członkostwa w tym elitarnym gronie.

- Zaproszono nas i Legię, ponieważ mamy najwyższy współczynnik spośród wszystkich polskich klubów - mówi Ochalik. - Pod uwagę brano ostatnie lata. Powstanie tej organizacji powinno jednak w najbliższym czasie przynieść wiele korzyści nie tylko nam i Legii . Te najważniejsze, to rekompensata, jaką będziemy otrzymywać za każdy dzień pobytu naszego piłkarza na zgrupowaniu kadry. Jest również duża szansa na poważną reformę Ligi Mistrzów, dzięki której klubom, z takich krajów jak Polska, łatwiej będzie awansować do tych rozgrywek. Jeśli chodzi o reprezentację, to do tej pory często było tak, że klub oddawał swoich piłkarzy do kadry, a gdy zawodnik odnosił kontuzje, musiał ponosić koszty leczenia. Teraz będzie opłacało się oddawać piłkarzy do reprezentacji, bo kluby będą miały z tego tytułu korzyści nie tylko promocyjne, ale również finansowe. Ta sprawa w szczególny sposób dotyczy Wisły, która z polskich klubów od lat dostarcza do reprezentacji największe grono piłkarzy.

W przypadku europejskich pucharów reforma nastąpi już od sezonu 2009/2010. Ważną zmianą, którą chce wprowadzić ECA, będzie naliczanie punktów w europejskich pucharach. Do tej pory za mecze w kwalifikacjach punkty były dzielone. Teraz mają być traktowane już w taki sam sposób, jak w rundach zasadniczych, co pozwoli polskim klubom poprawić swoją pozycję na europejskiej arenie.


Więcej w "Gazecie Krakowskiej"

wislakrakow.com, 24. stycznia 2008, (dorotja)