Wisła w pytaniach i odpowiedziach

Z Historia Wisły

Kiedy powstała Wisła Kraków?
Rok 1906 uznawany jest za rok, w którym powołano do życia drużynę piłkarską i nadano jej nazwę "Wisła". Więcej informacji znajdziesz w artykule Historia Wisły - zarys wstępniaka

Dlaczego drużynę a następnie klub nazwano "Wisła"?
Nazwa pochodzi od "królowej polskich rzek", Wisły, przepływającej przez Kraków. Na początku istnienia klubu wstęga przecinająca piłkę (niczym Wisła Polskę i Kraków) była symbolem umieszczonym na koszulkach zawodników.

Czy "Wisła" jest jedyną nazwą w dziejach klubu?
Nie, ale jest to nazwa tradycyjna, najbliższa sercu wszystkich ludzi oddanych klubowi. Nazwy narzucone, wynikające z układu politycznego, takie jak "Gwardia Kraków" czy "GTS Wisła Kraków" nigdy nie zostały zaakceptowane. Szczegółowe informacje znajdziesz w artykule Nazwa klubu.

Czy "Wisła" jest jedynym klubem o tej nazwie?
Nie. Istnieje wiele klubów w Polsce i poza jej granicami, które w nazwie mają wyraz "Wisła", przykładowo "Wisła Płock" czy "Wisła Chicago". Polecamy artykuł: Inne Wisły.

Co jest symbolem Wisły Kraków?
Pięcioramienna Biała Gwiazda na czerwonym tle.

Jakie są tradycyjne barwy Wisły?
Czerwono-biało-niebieskie. O ich pochodzeniu przeczytasz w dziale Barwy

Czy Wisła ma swoją maskotkę?
Tak, jest nią Wiślacki Smok, symbolizujący związek klubu z historią Krakowa (smok to bohater średniowiecznej krakowskiej legendy).

Jakie przydomki ma Wisła?
Najczęściej na Wisłę mówi się "Biała Gwiazda". Koszykarze nazywani są "Wawelskimi Smokami". Kiedyś na Wiślaków wołano "Czerwoni".

Która drużyna jest derbowym rywalem Wisły?
Cracovia Kraków, nazywana "sąsiadką z drugiej strony Błoń", rozległej łąki w centrum miasta. Historię pojedynków z lokalnym rywalem znajdziesz w artykule: Cracovia (Derby)

Kto był pierwszym kapitanem Wisły?
Józef Szkolnikowski, bramkarz i pomysłodawca nazwy "Wisła"; późniejszy prezes Klubu; żołnierz Legionów i Armii Andersa.

Kto jest obecnie kapitanem Wisły?
Arkadiusz Głowacki, środkowy obrońca związany z Wisłą od 2000 roku.

cdn