1912.11.17 Cracovia – Wisła Kraków 2:0

Z Historia Wisły

1912.11.17, mecz towarzyski, Kraków, Boisko pozlotowe,
Cracovia 2:0 (1:0) Wisła Kraków
widzów:
sędzia: Moskal
Bramki
Bruno Luska 20'
Józef Kałuża 60'
1:0
2:0
Cracovia
2-3-5
Gustaw Rogalski
Obert
Stefan Fryc
Robert Traub
Franciszek Owsionka
Tadeusz Synowiec
Stanisław Mielech
Tadeusz Dąbrowski
Józef Kałuża
Brunon Luska
Tadeusz Prochowski

trener: brak
Wisła Kraków

O Wiśle Kraków czytaj także w oficjalnym serwisie Przeglądu Sportowego - przegladsportowy.pl


Spis treści

Relacje prasowe

Nowiny : dziennik powszechny. R.10, 1912, nr 263 - 1912.11.17

„Cracovia“—”Wisła”. W niedzielę d. 17 b. m. odbędą się zawody rewanch owe pierwszych drużyn „Cracovii“ i „Wisły”. Match ze względu na przebieg ostatniej gry wymienionych drużyn budzi wielkie zainteresowanie u miłośników footbalu, zwłaszcza, że jak się dowiadujemy, „Wisła” wystąpi w nieco zmienionym i korzystniejszym składzie niż w dniu ostatniej przegranej.Nowiny : dziennik powszechny. R.10, 1912, nr 264 - 1912.11.19

Ze sportu. Match-rewanche między „Wisłą i „Cracovią“ zakończył się przegraną ,Wisły” w stosunku 2:0. Podczas zawodów nie brakło wielce interesujących momentów, które wykazały zdolność szybkiej oryentacyi dobrej kombinacyi w obu drużynach. „Cracovia“ wykazała jednak większe zgranie i wyćwiczenie. Zawodom przyglądała się liczna publiczność."Ilustrowany Kurier Codzienny" z 1912.11.17

Ilustrowany Kurier Codzienny, 17 listopada 1912
Cracovia-Wisła match rewanche. W niedzielę dnia 17 bm. odbędą się zawody rewanchowe pierwszych drużyn Cracovii i Wisły, które ze względu na przebieg ostatniej gry wymienionych drużyn budzą prawdziwe i żywe zainteresowanie u miłośników tego sportu, zwłaszcza, że jak nas informują, Wisła w nieco zmienionym i korzystniejszym wystąpi składzie niż w dniu swej porażki.


”Nowiny” z 1912.11.19

Nowiny, 19 listopada 1912
Match-rewanche między „Wisłą” i „Cracovią” zakończył się przegraną „Wisły” w stosunku 2:0. Podczas zawodów nie brakło wielce interesujących momentów, które wykazały zdolność szybkiej oryentacyi i dobrej kombinacyi w obu drużynach. „Cracovia” wykazała jednak większe zgranie i wyćwiczenie. Zawodom przyglądała się liczna publiczność."Ilustrowany Kurier Codzienny" z 1912.11.20

Ilustrowany Kurier Codzienny, 20 listopada 1912
Onegdajsze zawody rewanżowe w piłkę nożna między „Wisłą” a „Cracovią”, przyniosły również porażkę pierwszej, a to tem dotkliwszą, iż „Cracovia” wystąpiła w składzie bardzo słabym.

Gra w pierwszy kwadransie toczy się na środku boiska, następnie przenosi się już to pod bramkę „Wisły” lub „Cracovii”, dłużej jednak goszcząc u „Wisły”. Wreszcie po 20 m., po pięknym „durchbruchu” Bruna, piłka dostaje się w siatkę czerwonych. Pauza 1:0.

Po pauzie gra jest cośkolwiek żywsza, gdyż „Wisła” chce koniecznie wyrównać grę. To jednak się jej nie udaje z powodu znanej dezoryentacyi pod bramką przeciwnika. U graczy „Cracovii” widać przemęczenie, z powodu coniedzielnych match’y, nie idą też oni tak na piłkę jak z początkiem sezonu. W 15 m. po pięknej kombinacyi Bruno-Kowalski pakuje ostatni piłkę w bramkę czerwonych.

Match-rewanż żądany tak przez „Wisłę” (motywując wyzwanie przypadkowem przegraniem pierwszego matchu) ośmieszył ją i okazał, że dużo musi jeszcze pracować nad sobą, ażeby dorównać „Cracovii”.

Z „Wisły” wyróżniał się jedynie bramkarz.

Z „Cracovii” Synowiec, Bruno,. Borowski i Kowalski. Ostateczny wynik 2:0.

Sędzią był p. Moskal, który okazał zupełną ignorancyę kardynalnych prawideł gry footbalowej.


W.S.