1918.09.22 Cracovia - Wisła Kraków 3:2

Z Historia Wisły

1918.09.22, mecz towarzyski, Kraków, Stadion Cracovii,
Cracovia 3:2 (1:0) Wisła Kraków
widzów:
sędzia: Fleissig z Wiednia
Bramki
Stanisław Mielech 23'


Józef Kałuża 63'
Stanisław Mielech 64'
1:0
1:1
1:2
2:2
3:2

47' Henryk Reyman
52' Henryk Reyman


Cracovia
2-3-5
Wittek
Władysław Dąbrowski
Kazimierz Grabowski
Wykręt
Stanisław Cikowski
Majcherczyk
Tadeusz Dąbrowski
Antoni Poznański
Józef Kałuża
Stanisław Mielech
Prochowski

trener: brak
Wisła Kraków
2-3-5
Michał Szubert
Andrzej Bujak
Albin Węgrzyn
Stanisław Habina
Stanisław Mróz
Jacek ?
Tadeusz Przystawski
Marian Szpórna
Henryk Reyman
Stefan Śliwa
Turmiński ?

trener: brak
"Czas" nr 420 z 23 września 1918 podaje wynik 4:3.

O Wiśle Kraków czytaj także w oficjalnym serwisie Przeglądu Sportowego - przegladsportowy.pl


Spis treści

Relacje prasowe

Wisła-Cracovia 2:3 (0:1). Skład ze zdjęcia w "Nowościach Ilustrowanych": Szubert - Bujak, Węgrzyn, Habina, Mróz, Jacek, Przystawski, Szpurna, Reyman, Śliwa, Turmiński. Gole: Reyman 2 gole (w I poł. i 52’) s. Fleissig.


Skład Wisły oparty był na przedwojennych graczach (w bramce grał Szubert): "brak im jeszcze zgrania się, lecz na ogół, jako drużyna robią korzystne wrażenie. Napad, zwłaszcza środek i prawe skrzydło, bardzo dobry". "Ataki przeprowadza Wisła szybkie, przyziemne, często bardzo ładnie kombinując”.

Na podstawie: Nowa Reforma nr 419 i Nowy Dziennik nr 76.


Zapowiedź
Zapowiedź

"IKC" z 1918.09.21

ZE SPORTU. Po czteroletniej przerwie po raz pierwszy zmierzają się ze sobą dwa najsilniejsze kluby krakowskie „Cracovia” i „Wisła”. Zwolennicy sportu pamiętają, że w przedwojennych sezonach mecze tych dwóch drużyn były silną atrakcyą dla widzów krakowskich. Obecnie zjawi się „Cracovia” na boisku syta pierwszorzędnych zwycięstw z poważnymi przeciwnikami – „Wisła” zaś zarekomendowała się jak najlepiej, odnosząc łatwe zwycięstwa nad najsilniejszą drużyną lwowską „Pogonią” (3:0).


„Czas” z 1918.09.23

W ostatnią niedzielę odbyło się spotkanie „Cracovii” z jej dawną współzawodniczką „Wisłą”, która dopiero w tym roku zorganizowała się na nowo. Mimo to osiągnęła rezultat bardzo obiecujący, uzyskują 3 goale przeciwko 4. Jeżeli się zważy, że „Wisła” pracuje w warunkach trudnych, gdyż nie posiada własnego boiska, trzeba przyznać, że jej sportowy wysiłek jest wyjątkowo poważny. Istnienie drugiego silnego Stowarzyszenia sportowego ożywi niezawodnie ruch sportowy Krakowa.


Relacja
Relacja

"IKC" z 1918.09.24

Cracovia – Wisła 3:2

Można powinszować wczorajszego sukcesu Wiśle. Wynik 3:2 jest dla niej bardzo zaszczytny. Nie mając możności spotkać się z drużynami …, ani nie mając własnego boiska celem trenowania, zdołała mimo to nietylko stawić czoło Cracovii, ale nawet poważnie jej stawić zagrożenie.

W pierwszej połowie dopiero w 23 minucie strzela Mielech pierwszy punkt dla Cracovii. Kilka … przeciw Wiśle niewykorzystanych. W drugiej połowie atak Wisły, który zbytnio bawił się poprzednio pod bramką Cracovii, strzela z ciężkiej pozycyi. Dzięki temu już w 2 m. wyrównuje partyę jej lewy skrzydłowy pięknym strzałem w 5 minut później pada strzał drugi w bramkę Cracovii.

Dopiero teraz zaczyna grać Cracovia, jakby jej było potrzeba bodźca. W 18 m. strzela Kałuża jako drugi, w minutę później piłkę wypuszczoną przez bramkarza skutkiem strzału armatniego … posyła Mielech w siatkę. Kilka wspaniałych strzałów dalszych nie weszło w bramkę Wisły.

Cracovia grała znacznie słabiej niż zwykle. Zawodziła pomoc, obrona, Mielech zbyt często stał na offside, zawodziło skrzydło lewe. Nie wątpimy, że Wisła przyczyni się odtąd do … ruchu sportowego u nas.