1922.04.23 BBSV Bielsko - Wisła Kraków 0:4

Z Historia Wisły

Wersja z dnia 21:51, 29 cze 2023; Zdzis (Dyskusja | wkład)
(różn) ← Poprzednia wersja | Aktualna wersja (różn) | Następna wersja → (różn)
1922.04.23, A klasa, 4. kolejka, Bielsko,
BBSV Bielsko 0:4 (0:2) Wisła Kraków
widzów:
sędzia: Jakub Seidner z Krakowa
Bramki
0:1
0:2
0:3
0:4
26' Władysław Kowalski
32' Henryk Reyman
76' Henryk Reyman
86' Władysław Kowalski
BBSV Bielsko
2-3-5
Folga
Piesch
Lubich
Pfoertner
Dlabatsch
Zalesiński
Kramer
Stuermer
Reichel
Dyck
Hojdisch

trener:
Wisła Kraków
2-3-5)
Mieczysław Wiśniewski
Wilhelm Cepurski
Kazimierz Kaczor
Witold Gieras
Stefan Śliwa
Stanisław Kowalski
Stanisław Marcinkowski
Władysław Kowalski
Henryk Reyman
Marian Szpórna
Franciszek Danz

trener: brak
Rogi: 4:6

O Wiśle Kraków czytaj także w oficjalnym serwisie Przeglądu Sportowego - przegladsportowy.pl

Spis treści

Relacje prasowe

Przegląd Sportowy : 1922, nr 16

Okręg krakowski. W Krakowie gości Cracovia na swem odnowionem boisku M a k k a b i. Ostatnie spotkanie obu tych drużyn w listopadzie ub. r., w którem Cracovia dopiero w ostatnich 6 minutach wywalczyła zwycięstwo (3 : 2), wahająca się forma mistrza, wreszcie ambitna gra Makkabi wskazują na to, że mecz ten dla białoczerwonych nie jest, jak dawniej, pewniakiem. Równie ciekawa będzie walka między Sturmem z Bielska a Jutrzenką; od wyniku dużo zależeć będzie, która z drużyn stanie przed groźbą spadnięcia do klasy B. Zwycięstwo Jutrzenki postawiłoby ją narazie na miejscu trzeciem lub czwartem. Wisła wreszcie ma w Bielsku najtwardszy po meczach z Cracovią orzech do zgryzienia: BBSV bowiem jest przeciwnikiem bardzo groźnym, zwłaszcza gdy gra u siebie.Wiadomości Sportowe nr 7

Nr 7. Kraków, Poniedziałek 24 kwietnia 1922. Rok I.Rozgrywki o mistrzostwo klasy A. Wisła—B. B. S. V. 4:0 (2:0).

Dobiegająca do końca pierwsza serja rozgrywek o mistrzostwo okręgowe K- Z. O. P. N. przyniosła mało naogół spodziewane wyniki. Między drużynami wspólzawodniczącemi ze sobą ostatniej niedzieli, najpiękniejsze zwycięstwo odniosła Wisła w spotkaniu z najgroźniejszym dla siebie po Cracovii przeciwnikiem, B. B. S. V. w Bielsku. Zwycięstwem tem wysunęła się Wisła obecnie na czoło drużyn okręgu krakowskiego.

Do zawodów wystąpiła Wisła w następującym składzie: Wiśniewski, Cepurski, Kaczor, Gieras, Śliwa, Kowalski I, Marcinkowski, Kowalski II, Reyman, Szpurna, Danz; — B. B. S. V.: Folga, Piesch, Lubich, Pfórtner, Dlabatsch, Zalesiński, Kramer, Sturmer, Reichel, Dyck, Hojdisch.

Przebieg gry: Po rozpoczęciu ze środka przeprowadza Wisła szybki atak, zakończony rogiem, niewyzyskanym. Gospodarze usiłują podsunąć się pod bramkę gości, lecz już Gieras zatrzymuje ich w miejscu i odbierając im piłkę, podaje ją swoim napastnikom, których piękny atak kończy Reyman silnym strzałem w ręce bramkarza. B. B. S. V. odwzajemnia się gościom atakiem przeprowadzonym swem prawem skrzydłem, którego strzał idzie w aut. Przez chwilę gra toczy się na środku. Następuje ostry atak Wisły, Szpurna przenosi z najbliższej odległości, rewanżowy atak Bielszczan kończy Reichel strzałem koło słupka. Gra otwarta, ostra. Obie strony grają ambitnie i ofiarnie, nie mogąc wykorzystać kilku sposobnych do zdobycia punktu pozycyj. Ataki Wisły udaremnia doskonały bramkarz. B. B. S. V. nie wyzyskuje rzutu z rogu. Błyskawicznie przez Wisłę przeprowadzony atak przestrzela Szpurna. Dwa bezpośrednio po sobie następujące groźne rzuty z rogu przeciw Wiśle broni spokojnie i pewnie Wiśniewski, poczem następuje ładny atak Krakowian, kończący się strzałem Reymana ponad bramką. Wisła więcej na froncie. Kombinacja Reyman, Marcinkowski, Kowalski II, przynosi Wiśle w 26 in., z pięknego strzału tego ostatniego, pierwszą bramkę. Zachęceni zdobytym punktem Wiślacy, wzmagają tempo. Przeprowadzają atak za atakiem. Wszelkie jednak wysiłki Krakowian udaremniają skupieni pod swoją bramką gracze Bielska. Dopiero w 32 min. zdobywa Reyman z podania Danza drugiego gola. Bielszczanie starają się za wszelką cenę zrewanżować, poczynają więc grać zbyt ostro, skutkiem czego często odzywa się gwizdek sędziego, który zarządza przeciw nim szereg rzutów wolnych. Dalsze zmagania się przeciwników przeważnie na polu karnem gospodarzy nie zmieniają do przerwy wyniku.

Po pauzie Bielsko z miejsca przeprowadza silny atak i za „rękę” Śliwy, uzyskuje z linji pola karnego bezpośredni rzut wolny, strzelony ostro w ręce Wiśniewskiego. Również przeprowadzony przez Wisłę atak, niewyzyskany. Rzut z rogu przeciw Wiśle, ratuje Śliwa. Ataki przenoszą się szybko z jednej połowy boiska na drugą. Wkrótce Wisła stwarza groźną pozycję pod bramką B. B. S. V., której nie wyzyskuje Kowalski II. Silny strzał Szpurny na bramkę Bielszczan, broni bramkarz piękną robinsonadą. Z przeprowadzonego następnie ataku uzyskują gospodarze rzut wolny tuż z poza linji pola karnego Wisły, przestrzelony przez Dycka. Rzut z rogu przeciw Bielsku, bije Danz na aut. Pięknie, kombinacyjnie przeprowadzony atak lewej strony napadu Wisły kończy Reyman strzałem koło słupka bramkowego. Niebezpieczny wypad Dycka udaremnia Wiśniewski. Bielszczanie zbierają resztki sił i przez kilka minut silnie nacierają. Szereg ich groźnych ataków nie przynosi jednak żadnej zmiany. Wiślacy przeprowadzają błyskawiczny atak, nadzwyczajnie silny strzał Reymana z poza pola karnego, przysparza gościom w 31 m. trzeci punkt. Od tej chwili Wisła urządza trening na bramkę Bielszczan. Liczne strzały oddawane na ich bramkę broni przytomnie bramkarz, lub też*nie trafiają one celu. Dopiero w 41 m. Kowalski II, wyminąwszy trzech przeciwników, strzela czwartego i ostatniego gola dla swoich. Wypad Sturmera udaremnia Cepurski. Wiślacy już do końca gry nie schodzą niemal z pola karnego przeciwnika, lecz wyniku powiększyć się im już nie udaje.

Rzutów z rogu 6 :4 dla Wisły. Sędzia p. Seidner z Krakowa potrafił zaraz w początkach gry skutecznie zapanować nad obu drużynami, przez co uczynił grę piękną i stojącą na wysokim poziomie sportowym.


Sport lwowski

Nr. 7. Piątek, 28. kwietnia 1922. Rok I.


Wisła (Kraków) — BBSV 4:0 (2:0).

23 kwietnia. Mistrzostwo klasy A. Boisko BBSV. Widzów około 2000. Sędzia p. Seidner z Krakowa. Do niespodzianek, które zgotowała nam ubiegła niedziela, należy bezsprzecznie wysokie zwycięstwo Wisły nad BBSV, przez które obecnie Wisła prowadzi w mistrzostwie Okręgu Krakowskiego 7 punktami, Cracovja z powodu przegranej z Makkabi znajduje się na drugiem miejscu z 5 punktami, Jutrzenka 4 punkty, Makkabi 3 punkty, BBSV 3 punkty, Szturm bez punktu. BBSV jest u siebie w domu trudnym do pokonania przeciwnikiem, czego dowodem wynik Cracovji tylko 3:0. Wygrana Wisły aż 4:0 nie była oczekiwana. Grę rozpoczynają Krakowianie silnem tempem, od początku przypierając BBSV do własnej bramki. W 26’ strzela Kowalski II z podania Marcinkowskiego pierwszy punkt dla gości, w 32’ Reyman przyziemnym strzałem osiąga drugi. Połowa 2:0. Po zmianie połów gra staje się de facto treningiem na bramkę gospodarzy gdyż piłka podczas drugiej części kilka razy tylko przechodzi poza linją środkową. W 31’ Reyman kolosalnie silnym strzałem odbijającym się od ręki bramkarza, pakuje w siatkę trzecią piłkę dla czerwonych, zaś w 41’ Kowalski II ładnym rzutem w róg po wyminięciu wszystkich przeciwników czwartą.

Gra fair. Przed przerwą dość otwarta z techniczną i fizyczną przewagą Wisły, u której atak doskonale zgrany bardzo często strzelał. Po pauzie zawody drużyn zamieniły się w pojedynek ataku i pomocy Wisły z obroną i bramkarzem BBSV. Wisła obecnie w doskonałej formie, pokazała grę kombinacyjną i tempo błyskawiczne. BBSV Wisła obecnie w doskonałej formie, pokazała grę kombinacyjną i tempo błyskawiczne. BBSV mimo wystąpienia w najlepszym składzie (Dick i Pepi Sturmer) jest zwłaszcza w ataku słaby. Obrona niezgorsza; bramkarz dokazywał heroicznych wysiłków i Wiśniewski, bramkarz Wisły, jak zwykle dobry, zresztą mało miał do roboty. Zel. Tórekves (Budapeszt) — BBSV 2:0 (0:0), 20 kwietnia. Zawody międzynarodowe.


Przegląd Sportowy nr 17/1922 str. 9:

Wisła (Kraków) – BBSV 4:0 (2:1)

Zasłużone zwycięstwo drużyny krakowskiej, której ładną grę licznie zebrana publiczność nagrodziła rzęsistymi oklaskami. Przez to zwycięstwo nad najpoważniejszym po Cracovii przeciwnikiem wysunęła się Wisła na pierwsze miejsce w mistrzostwie, którego stan przedstawia się obecnie następująco: Wisła 7 punktów, Cracovia 5 p., Jutrzenka 4p., (wszystkie drużyny grały po 4 razy), Makkabi i BBSV po 3 p. (Makkabi 3, BBSV 4 gry) Sturm bez punktów.

Na podstawie: IKC 112

Mecz rozegrany 24.04.! w Bielsku. Przygniatająca przewaga Wisły, która potraktowała w końcówce mecz jako spraing. Liczna publiczność nagrodziła zawodników owacją po meczu.


Po porażce Cracovii z Makkabi 0:1 Wisła gromadzi 7 pkt., Cracovia 5, Jutrzenka 4 - w 4 meczach.