1922.07.01-04 Turniej jubileuszowy Pogoni Lwów

Z Historia Wisły

1922.07.01-04 Turniej jubileuszowy Pogoni Lwów

1-4 lipca 1922 roku odbył się Turniej jubileuszowy Pogoni Lwów.

Wzięły w nim udział opróc gospodarzy drużyny Wisły i Polonii Warszawa.

W pierwszym meczu Wisła ulega gospodarzom aż 1:5.

Wisła nie chcąc popsuć uroczystości przegrała w niespotykanych wcześniej rozmiarach. Na usprawiedliwienie „Czerwonych” trzeba jednak dodać, że mecz toczył się w anormalnych warunkach, na błotnistym boisku i przy padającym deszczu. Piłka co chwilę grzęzła w kałużach błota i wyglądało to dość humorystycznie. Nic dziwnego, że w takich okolicznościach kombinacyjna grą Wisły zupełnie się nie udawała mimo zaangażowania zawodników w grę. Wisła wprawdzie wyszła na prowadzenie w tym meczu, ale szybko Pogoń uzyskała przewagę udokumentowaną kolejnymi bramkami.

Dzień później Wisła zremisowała z Polonią Warszawa 4:4 w meczu bez większego naczenia dla ostatecznej rywalizacji turniejowej, gdyż szanse na zwycięstwo pogrzebała w pierwszym spotkaniu. Jeśli dodmy do tego, że był to 5. mecz w ciągu tygodnia rozegrany przez naszych piłkarzy zrozumiały okaże się dość niespodziewany wynik tego spotkania, które zresztą i tak pozostało w cieniu uroczystości jubileuszowych, które odbyły się przed jego rozpoczęciem.

Przed meczem reprezentacyjna drużyna jubilatki wyszła na boisko i stanęła pośrodku - boki półkola utworzyły drużyny Wisły i Polonii - naprzeciw ustawili się przedstawiciele klubów i weterani Pogoni” – pisał „Przegląd Sportowy”. Po okolicznościowych przemiówieniach „p. Orzelski imieniem Wisły”, wręczył „bratniemu klubowi do rąk prezesa statuetkę piłkarza, pięknej, snycerskiej roboty”… „Skończono przemowy i życzenia, huczne oklaski i brawa, - następnie wspólna fotografia, po której drużyna Pogoni zeszła z boiska, by jedynie przypatrywać się zawodom Wisły i Polonii”.


Turniej zakończyło spotkanie Pogoni z Polonią 4 lipca. Wynik 4:0 (4:0). Tym samym turniej trzech drużyn zakończył się bezapelacyjnym sukcesem jubilatki ze Lwowa…

Turniej jubileuszowy Pogoni
msc drużyna m pkt zw r p br
1. Pogoń Lwów 2 4 2 0 0 9-1
2. Wisła Kraków 2 1 0 1 1 5-9
3. Polonia Warszawa 2 1 0 1 1 4-8