1922.07.30 ŁKS Łódź - Wisła Kraków 3:0

Z Historia Wisły

Wersja z dnia 07:55, 7 lut 2010; PawelP (Dyskusja | wkład)
(różn) ← Poprzednia wersja | Aktualna wersja (różn) | Następna wersja → (różn)
1922.07.30, Mecz towarzyski, Łódź,
Grafika:ŁKS Łódź herb3.gif ŁKS Łódź 3:0 (0:0) Wisła Kraków
widzów:
sędzia: Fiedler z Krakowa
Bramki
Kubik 75'
Lange 78'
(k) 82'
1:0
2:0
3:0
ŁKS Łódź
2-3-5
Fiszer
Cyll
Piotrowicki
Hanke
Otto
Gabryel
Kubik I
Lange
Muller
Kubik II
Kowalczyk

trener:
Wisła Kraków
2-3-5
Mieczysław Wiśniewski
Andrzej Bujak
Stanisław Stopa
Stefan Wójcik
Stefan Śliwa
Witold Gieras
Franciszek Danz
Władysław Krupa
Henryk Reyman
Władysław Kowalski
Stanisław Marcinkowski

trener: brak

O Wiśle Kraków czytaj także w oficjalnym serwisie Przeglądu Sportowego - przegladsportowy.pl


Relacje prasowe

30.07. Łódź. Wisła-ŁKS 0:3 (0:0). Wiśniewski (k) - Bujak, Stopa I - Wójcik, Śliwa, Gieras - Danz, Krupa, Reyman I, Kowalski II, Marcinkowski. s. Fiedler.

Gra toczyła się pod znakiem brutalnej gry łodzian i niezaradności sędziego - wg prasy krakowskiej. W I. połowie ataki z obu stron i lekka przewaga Wisły, która pokazała dobrą grę techniczną. Sędzia niesprawiedliwie odgwizdywał spalone przeciw Wiśle i pozwalał na coraz brutalniejszą grę ŁKS. Po przerwie Wisła zdeprymowana ostrą grą i wyczynami sędziego odpuściła mecz (brzydkie odzywki graczy ŁKS, obijanie piłki o ciała graczy Wisły przy autach). Gole padły po przerwie: w 35', 38' (karny) i 42’. Reyman parokrotnie próbował sił w strzałach, ale pewnie wychwytywał je bramkarz łódzki.

Na podstawie: Tygodnik sportowy nr 68; Wiadomości Sportowe nr 21; Sport lwowski nr 22.

Przegląd Sportowy nr 31/1922 str. 14:

Ł.K.S - Wisła 3:0 (0:0)

Łódź

Niebywałą wręcz sensację wywołały zawody powyższe. Aczkolwiek Wisła wystąpiła z 3 graczami rezerwy, to trudno było przypuszczać, że poniesie aż taką porażkę. Krakowiacy byli "nie w formie", podczas gdy gospodarze grali wyjątkowo dobrze, ofiarnie i z poświęceniem. W Wiśle grał dobrze Śliwa i Wiśniewski, całość jednak, szczególnie atak, szwankowała. Zgromadzone tłumy miały sensację nielada, gdyż gra obfitowała w ładne momenty, szczególnie w drugiej połowie. Aż do czasu zdobycia przez Łodzian pierwszej bramki gra prowadzona była fair, czego już o późniejszej grze powiedzieć nie można.

Drużyny wystąpiły w następującym składzie:
Wisła: Wiśniewski, Bujak, Stopa, Wójcik, Śliwa, Gieras, Danc, Krupa, Reyman, Kowalski i Marcinkowski.
Ł.K.S: Fiszer, Cyll, Piotrowicki, Hanke, Otto, Gabryel, Kubik I, Lange, Muller, Kubik II i Kowalczyk.

Opis meczu

Grę rozpoczyna Wisła, grając przeciw słońcu, atakiem na bramkę miejscowych, który skończył się autem. Następnie ŁKS podchodzi pod bramkę gości, Kubik drybluje, a następnie strzela w poprzeczkę. Następują ataki Krakowian, które odpiera obrona Czerwonych. Atakują znów Łodzianie i Kubik, zetknąwszy się z Bujakiem, pada zemdlony.

Po 5 min. wraca witany oklaskami. Ładny atak Łodzian kończy się strzałem w aut. Następnie atakują Krakowianie, lecz sędzia odgwizduje spalony, którego jeszcze nie było. Następują obustronne ataki, tempo słabe, granie nie bardzo ciekawa. Ostatni atak Wisły unicestwia Cyll i sędzia odgwizuje pauzę.

Po przerwie biali znów atakują bezskutecznie. Kilka silnych strzałów środkowej trójki Łodzian chwyta pewnie Wiśniewski. Bieg wspaniały Kubika sędzia wstrzymuje, odgwizdując przedwcześnie aut. W 30 min. Kubik z przeprowadzonej kombinacji strzela piękną bramkę. Rozpoczyna się ciekawa gra. Tempo wzmaga się i gra prowadzona jest już mniej fair.

Silny strzał Reymana chwyta Fiszer. W 33 min. Lange silnym strzałem zdobywa drugiego goala. Rozpoczyna się mordercze tempo. Wisła stara się usilnie wyrównać. Brak jednak strzałów, oraz nieszczególna orjentacja pod bramką, nie pozwala im na zdobycie honorowego goala. W 37 min ŁKS uzyskuje trzeciego goala. Następnie jeszcze jeden ładny atak Wisły, strzał do bramki Łodzian odbija padając Fiszer i piłka idzie na niewyzyskany róg. Goście wykazali doskonały stoping i technikę, zaś Łodzianie siłę przebojową. Sędzia p. Fiedler niezły.