1927.04.03 Jutrzenka Kraków – Wisła Kraków 0:4

Z Historia Wisły

Historyczny, pierwszy ligowy mecz Wisły
1927.04.03, I liga, 1. kolejka, Kraków, Stadion Jutrzenki, 15:45
Jutrzenka Kraków 0:4 (0:2) Wisła Kraków
widzów: 1.200-2.000
sędzia: Bronisław Danziger z Łodzi
Bramki
0:1
0:2
0:3
0:4
21' Stanisław Czulak
Józef Adamek
(k) Józef Adamek
Henryk Reyman
Jutrzenka Kraków
2-3-5
Julian Elsner
Erwin Kellermann
Maks Balsam
Józef Steigler
Samuel Klotz
Abraham Pitzele
Józef Grünberg
Bernard Halpern
Dawid Grünberg
Zygmunt Krumholz
Hirch Barmherzig

trener: brak
Wisła Kraków
2-3-5
Emil Folga
Kazimierz Kaczor
Emil Skrynkowicz
Stefan Wójcik
Bronisław Makowski
Jan Kotlarczyk
Józef Adamek
Stanisław Czulak
Henryk Reyman
Władysław Kowalski
Mieczysław Balcer

trener: brak
Brak pewności co do występu Bernarda Halperna

O Wiśle Kraków czytaj także w oficjalnym serwisie Przeglądu Sportowego - przegladsportowy.pl


Spis treści

Relacje i opisy

Wisła rozpoczęła sezon ligowy z pewnym opóźnieniem w porównaniu z innymi zespołami. W ogóle w rozgrywkach nie przestrzegano wspólnych terminów dla poszczególnych kolejek ligowych - stąd brały się spore różnice w ilości rozegranych spotkań między poszczególnymi zespołami. Wisła szybko nadrobiła zaległości i wyprzedzała stawkę ligową w ilości rozegranych spotkań - co doprowadziło w konsekwencji do tego, że zapewniła sobie mistrzostwo ligi na parę kolejek przed końcem i ostatnie mecze były jakby bez stawki.

Prasa o meczu

Nowa Reforma z 02.04.1927

Ze sportu WISŁA - JUTRZENKA
Nowa Reforma, 2 kwietnia 1927
Zawody tych dwu lokalnych rywali ligowych zapowiadają się nadzwyczaj interesująco, ponieważ oba kluby wystąpią w swych najlepszych składach, wzmocnionych szeregiem nowych graczy. Zawody odbędą się w niedzielę 3. kwietnia o godz. 3.45 na boisku Jutrzenki,


Nowy Dziennik z 05.04.1927

Wisła - Jutrzenka 4:0 (2:0)
Nowy Dziennik, 05.04.1927
Pierwszy mecz mistrzowski klubów ligowych w Krakowie, rozegrany na boisku Jutrzenki przyniósł zwycięstwo czerwonym z różnicą całej klasy. Skład drużyn: Wisła: Folga (nabytek z BBSV), Kaczor, Skrynkowicz, Wójcik, Kotlarczyk, Makowski, Adamek, Czulak, Reyman I, Reyman III, Balcer. Jutrzenka: Elsner (Meller chory), Kellermann (nabytek z Hakoahu Bielsko), Balsam, Steigler, Klotz, Pitzele II, Grünberg II (nabytek z ŻPS Amatorzy), Grünberg I, Krumholz, Barmherzig - Wybitna przewaga Wisły, która w każdej połowie zdobywa po 2 bramki. Mecz nie bardzo interesujący z powodu zbyt wielkiej różnicy umiejętności gry. Czerwoni przechodzą pomału do formy. Jutrzenka nie może się jeszcze znaleźć i zlepić. Sędzia p. Dancygier.Nowa Reforma z 06.04.1927

Ze sportu. Wisła-Jutrzenka 4:0 (2:0),
Nowa Reforma, 06.04.1927
Zasłużonem zwycięstwem czerwonych zakończyły się powyższe zawody. Drużyna Wisły grała w dniu tym niezwykle ambitnie i match ten mógł się z łatwością skończyć wysoką klęską biało-czarnych - którzy w dodatku wystąpili z rezerwowym bramkarzem, gdyby nie pech, prześladujący czerwonych pod bramką, oraz niedyspozycja strzałowa ich ataku. Na ogół jednak inicjatywa należała przez cały nieomal przeciąg czasu do Wisły, z wyjątkiem krótkiego okresu po pauzie.

To też debjutujący w bramce Wisły Folga (dotychczas B. B. S. V.) mało miał sposobności wykazać swoje niepoślednie walory na tem stanowisku, uratował jednak swoją drużynę od bramki niemal niechybnej. Balcer, którego oddawna nie widzieliśmy w Krakowie, wykazał doskonałą formę.

Zawody rozpoczynają się serją żywiołowych ataków Wisły, załamujących się w ostatniej chwili pod bramką przeciwnika. Po zastąpieniu kulejącego Melera przez Elsnera, rezerwowego bramkarza, zdobywają czerwoni pierwszy punkt ze strzału Adamka. Jutrzenka otrząsa się nieco z przewagi, jednak rzadko kiedy przechodzi połowę boiska. W tym okresie gra Wisły zasługuje na uznanie, brak jedynie celowego wykończenia, przyczem dobre tyły Jutrzenki stoją temu również na przeszkodzie. Drugi punkt do pauzy zdobywa z karnego Adamek.

Po pauzie tempo gry słabnie znacznie, zwłaszcza znać zmęczenie na drużynie Wisły. Biało-czarni przychodzą coraz częściej do głosu, jednak nie umieją energicznie działać w sytuacjach podbramkowych. W początkowym okresie po pauzie podwyższa Adamek wynik. Na kilka minut przed końcem Reyman ustala ostateczny rezultat matchu. Po pauzie gra czerwonych słabsza, wogóle w drużynie tej znać dość poważne braki techniczne, szczególnie w napadzie, które występują wówczas na zewnątrz, kiedy tempo gry wskutek wypompowania słabnie, co w konsekwencji ujawnia te braki, dotychczas mniej widoczne wskutek ambitnej gry i żywszego startu do piłki. Uwagi te odnoszą się szczególnie do plasowania piłek, stopowania i techniki strzału. Do dodatnich w tym kierunku wyjątków należą Adamek, Czulak i Kotlarczyk, przyczem jednak Czulak jest mało produktywny. Na wyróżnienie zasłużyli u czerwonych: w napadzie Adamek, Czulak, Balcer, ten ostatni dysponuje ostrym strzałem ale mało precyzyjnym, całkiem słabi byli Reyman I i Kowalski; w pomocy Kotlarczyk i Makowski dobrzy, podobnie Kaczor w obronie.


Przegląd Sportowy nr 41/1927, str. 2:

Kraków. Wisła – Jutrzenka 4:0 (2:0).
Przegląd Sportowy, 09.04.1927
Pierwsze spotkanie o mistrzostwo Ligi w Krakowie było zarazem spotkaniem dwu lokalnych rywali „ligowych”. Zapewne "gdyby" Cracovia należała do Ligi – byłoby inaczej z … publicznością. Tymczasem sam tytuł „Liga” nie wystarczył – i publiczności było 1200 – 1500 osób.

Zresztą, jak na wczesną porę - to nieźle.

Jeżeli pominiemy kilka nieciekawych momentów szczególnie pod bramką Jutrzenki – dzieło dobrze grającego Reymana i pracowitej obrony czarno – białych, możemy przejść nad grą do porządku dziennego. Pierwsza bramka padła z ostrego strzału Czulaka, druga – Adamka (zawiniona przedewszystkiem przez „kiks” Kellermana), trzecia z karnego, wykonana również przez Adamka.

Tu kilka słów na temat tego karnego. W zamieszaniu pod bramką wybija Eisner piłkę w pole. Za chwilę silny strzał wchodzi do bramki, a stojący wewnątrz bramki – zdaje się Steigler – wybija go rękami. Karny był nieuzasadniony. Steigler stał w bramce i bramkę należało uznać. Ostatnią wreszcie bramkę strzelił Reyman.

U Wisły uderza przedewszystkiem nowość w pomocy: nowy środek pomocy. Makowski, nabytek z Cracovii. Nie można mówić o zawodniku po jednej grze, ale można powiedzieć, że już dziś jest równorzędny z Kotlarczykiem. Na razie brak mu jeszcze wykończenia technicznego i zgrania ze skrzydłami pomocy. Pozatem linia pomocy (Wójcik i Kotlarczyk) dobra. W obronie Skrynkowicz doskonały. Kaczor chwilami niepewny zwłaszcza z lewej nogi. Folga dobry, ale - rzeczywiście nie miał ciężkiej pracy. W ataku przedewszystkiem Reyman i skrzydło. Balcer w Poznaniu poprawił się w biegu i w przebojowości, technicznie natomiast nie posunął się naprzód. Adamek bardzo dobry, strzela dużo - zanadto chwilami natomiast podchodzi ku środkowi, stwarzając niebezpieczną próżnię na skrzydle. Kowalski bardzo słaby, Czulak chwilami nieprzytomny, strzelał jednak ładnie.

U Jutrzenki obrona dobra. Eisner, rezerwowy bramkarz pracował za Mellera doskonale – pierwsze trzy gole nie do obrony – ostatni też bardzo ostry. W obronie dalej pracowali doskonale Balsam i Steigler. Kellerman ma szereg złych pozycji na sumieniu, między innymi drugą bramkę. W ataku dobre skrzydła, szczególnie Bannhering, choć może zanadto „unikał” Kaczora. Środek słaby – nawet bardzo słaby. P. Danziger okazał się sędzią dobrym.

Ilustrowany Kuryer Codzienny z 02.04.1927

Wisła Jutrzenka.
IKC, 1927, nr 91 (2 IV)
Pierwsze to spotkanie o mistrzostwo Polskiej Ligi Piłki Nożnej rozegrane zostanie w Krakowie w najbliższą niedzielę na boisku Jutrzenki o godz. 3.45 popołudniu między pierwszemi drużynami Wisły i Jutrzenki. Do meczu tego, którego wynik decyduje o zdobyciu dwóch cennych punktów, obie drużyny przygotowywały się długim i pilnym treningiem i wzmocniły się przez pozyskanie nowych graczy, co dostatecznie już przemawia za wielkiem zainteresowaniu, jakie towarzyszy tym zawodomIlustrowany Kuryer Codzienny z 05.04.1927

Wisła-Jutrzenka 4:0 (2:0).
Ilustrowany Kuryer Codzienny, 1927, nr 94 (5 IV)
Pierwszy mecz ligowy, mimo przenikliwe go chłodu, ściągnął na boisko Jutrzenki wcale liczną, bo 2.000 osób liczącą publiczność. Zawody należały do bardzo zajmujących ze względu na zmienność sytuacyj oraz tempo, towarzyszące im przez cały niemal czas. Dopiero pod koniec meczu wystąpiło u pewnych graczy znużenie, na których znać był brak treningu.

W drużynie Wisły debiutował z powodzeniem w bramce Folga, b. bramkarz BBSV, oraz Balcer, który powrócił na kilkutygodniowy pobyt z Poznania do Krakowa. Na obu drużynach znać już duży postęp od ostatnich ich zawodów, zwłaszcza zespół Jutrzenki potrafił przeciwstawić bardzo silny opór Wiśle i niejednokrotnie zagrozić poważ niej jej bramce, gdzie interwenjował skutecznie Folga.

We Wiśle ataki wychodziły głównie od skrzydeł, które okazały się nadzwyczaj dysponowane. Adamek jest może w najlepszej swej formie, Balcer za to zadziwiał swą wytrzymałością i doskonałymi biegami, a nawet i prowadzeniem piłki, mimo braku treningu. W trójce środkowej Wisły nie kleiło się Reymanowi I i Kowalskiemu, znać u nich brak treningu, Czulak natomiast ustawia się nieodpowiednio przy otrzymywaniu piłek z pomocy. Pomoc całkiem dobra. Tak Makowski jatę Kotlarczyk, stoją na wysokości zadania. W obronie Kaczor już lepszy jak dotychczas, ale jeszcze niepewny, w porównaniu ze swym partnerem. Bramki strzelili: Adamek (2), w tem jedną z rzutu karnego, oraz Reyman I i Czulak po jednej.

Drużyna Jutrzenki grała cała bardzo ambitnie, dobrze bronił przez pewien czas bramkarz Meller, którego zastąpił z powodu kontuzji Elsner. Najlepszym graczem Jutrzenki był bez wątpienia Steigler, który uratował cały szereg niebezpiecznych pozycyj. W ataku wyróżniła się prawa strona i środkowy Grunberg. Osobna wzmianka należy się sędziemu p. Dancygierowi z Łodzi, który po doskonałem prowadzeniu zawodów Turyści—Polonia, oraz IFC—Turyści, zapisał się znakomicie w pa mięci krakowskiej publiczności sportowej pro wadzeniem wzorowem wczorajszych zawodów.
Stadjon: R. 5, 1927, nr 14

1927.04.05

Kraków. Wisła — Jutrzenka 4:0 (2:0). Powyższe spotkanie ligowych zespołów o mistrzostwo Ligi były interesujące. Gra stała na bardzo niskim poziomie, przy stałej przewadze Wisły, dla której bramki zdobyli Adamek (2), Reyman I i Czulak.


IKC z 04.04.1927

Kurier sportowy.
IKC, 04.04.1927
Program niedzielnych zawodów piłkarskich.

Początek zawodów mistrzowskich.

KRAKÓW, boisko Jutrzenki, godz. 15.45. Wisła - Jutrzenka. Sędzia p. Dansygier. Zainteresowanie tymi, pierwszymi zawodama o mistrzostwo Polskiej Ligi Piłki Nożnej ogromnie wzmogło się na wiadomość, iż drużyny Wisły i Jutrzenki wystąpią w zmienionych składach a to z powodu wstąpienia do obydwu towarzystw nowych graczy. W drużynie Wisły grać będzie Balcer oraz zadebiutuje znany bramkarz reprezentatywny Polski Folga (przedtem BBSV). O godz. 2 poprzedzi zawody główne spotkanie Wisła II - Jutrzenka II.
Głos Narodu z 04.04.1927

Co sportowiec wiedzieć powinien?
Głos Narodu, 04.04.1927
Wisła-Jutrzenka, Mistrzostwo Polskiej Ligi Państwowej. Zawody tych drużyn, wzmocnionych ostatnio kilkoma doskonałymi graczami stanowią lokalną senzację. Początek o godzinie 3.45 na boisku Jutrzenki za Parkiem Dr. Jordana. Poprzedzi spotkanie drużyn młodszych.


Głos Narodu z 05.04.1927

ZAWODY PIŁKARSKIE,
Głos Narodu, 05.04.1927
Wisła - Jutrzenka 4:2 (2:0). Rozgrywki ligowe rozpoczęte. Match pod znakiem przewagi Wisły, w której wyróżnili się znowu Adamek i Rejman I., zdobywcy bramek, oraz Balcer przybyły z Poznania i Makowski w pomocy.