1927.04.24 Wisła Kraków – Hasmonea Lwów 3:1

Z Historia Wisły

Wersja z dnia 05:37, 19 sie 2008; PawelP (Dyskusja | wkład)
(różn) ← Poprzednia wersja | Aktualna wersja (różn) | Następna wersja → (różn)
1927.04.24, I liga, stadion Wisły,
[[Grafika:|150px]] Wisła Kraków 3:1 (1:1) Hasmonea Lwów [[Grafika:|150px]]
widzów:
sędzia: Al. Kowalski
Bramki

Józef Adamek 18' z karnego
Józef Adamek 55' z karnego
Mieczysław Balcer 73'
0:1
1:1
2:1
3:1
10' Steuermann



Wisła Kraków
2-3-5
Emil Folga
Kazimierz Kaczor
Emil Skrynkowicz
Karol Bajorek
Jan Kotlarczyk
Bronisław Makowski
Józef Adamek
Stanisław Czulak
Henryk Reyman
Stanisław Wójcik
Mieczysław Balcer
Hasmonea Lwów

Medlinger
Redler
Birnback
Schneder
Horowitz
Flesher
Parmes
Steuermann
Habel
Wolfstbal
Urich

O Wiśle Kraków czytaj także w oficjalnym serwisie Przeglądu Sportowego - przegladsportowy.pl


Opis

Wisła pokazała wszystkie swe walory w tym meczu: twardość. ambicję i pracowitość. Poza pierwszym kwadransem, kiedy to Steuermann zdobył gola (10') Wisła była w nieustannym ataku. Wyrównał z karnego Adamek. Po przerwie gole Adamka (z karnego) i Balcera po błędzie obrońcy. PS podsumowuje toczące się rozgrywki: zespoły zostały zmuszone do treningu wskutek niespodziewanych porażek (półbogi zeszły z niedostępnych piedestałów). Skończyła się "bezpowrotnie nudna młócka mistrzowska", okręgowa. Zawody zaczęły interesować całą Polskę, wyniki często niespodziewane. Spora frekwencja, mimo często niesprzyjającej pogody, odbija zdecydowania na plus w porównaniu do rozgrywek mistrzowskich okręgowych. "Przez polską piłkę nożną przeszedł potężny, ożywczy i twórczy oddech wielkiego sportu". Do faworytów należy 1.FC, ŁKS, Turyści - potem Wisła, Czarni, Pogoń. Wyniki między nimi nie do odgadnięcia. Może 14 drużyn to za dużo. Jak będzie dalej - niewiadomo (zespoły po raz pierwszy grają tym systemem, a brak treningu, szczupła kadra graczy nie gwarantuje równej formy przez cały sezon). Wisła niezbyt ceniona: "szybka, twarda, oparta o parę lotnych skrzydłowych Adamka i Balcera, nie potrafi nadać grze swej wyrazu i stylu". Jerzy Grabowski. Tabela: ŁKS 8:0, Wisła 8:2, Czarni 7:1, TKS 7:3, 1.FC 4:2 - czyli Wisła już wyprzedziła rywali w ilości gier, a 1.FC miał o dwie gry mniej (przegrał z Wartą ostatni mecz). Na podstawie: Przegląd Sportowy nr 17 i 18.

Relacje prasowe

Przegląd Sportowy nr 17/1927 str. 2:

Wisła-Hasmonea (Lwów) 3:1 (1:0)

Zasłużone zwycięstwo krakowian.

Wisła: Folga; Kaczor-Skrynkowicz; Bajorek-Kotlarczyk-Makowski; Adamek-Czulak-Reyman I-Wójcik II-Balcer. Hasmonea: Medlinger; Redler-Birnback; Schneder-Horowitz-Flesher; Parmes-Steuermann-Habel-Wolfstbal-Urich

Pierwsza ligowa wizyta Hasmonei w Krakowie wypadła dla gości nienajlepiej. Poza startem-piętnastoma minutami pierwszej połowy meczu, kiedy niebiescy wyraźnie górowali nad Wisłą, twardzi, ambitni i pracowici gospodarze byli niemal stale w ataku. Ostoją ich drużyny był Skrynkowicz, najlepszy gracz ich drużyny Kotlarczyk i doskonały lewoskrzydłowy Balcer. Gracze pozostali nie dali się trójce wymienionej zdystansować, to też o ile możnaby dyskutować o pięknej gry krakowian, o tyle wszelkie debaty na temat jej twardości są zupełnie zbyteczne. Hasmonea to przedewszystkim Redler, Schneider i Steuermann, reszta niewątpliwie słabsza, ale w każdym razie stojąca na poziomie polskich graczy ligowych. Przebieg gry przyniósł już w 10-minucie bramkę uzyskaną przez Steuermanna, na którego notabene grał cały napad lwowian. Wyrównanie nastąpiło z rzutu karnego, egzekwowanego bez zająknienia przez Adamka. Po przerwie prowadzenie zdobył znów Adamek i znów z rzutu karnego, a zwycięstwo przypieczętował ostatecznie Balcer po przytomnym wykorzystaniu błędu Redlera.