1928.06.10 Polska - USA 3:3

Z Historia Wisły

(Różnice między wersjami)
(Komentarze prasowe po występach Wiślaków w reprezentacji:)
Linia 2: Linia 2:
Z Wisły zagrali: [[Mieczysław Balcer]], [[Jan Kotlarczyk]].
Z Wisły zagrali: [[Mieczysław Balcer]], [[Jan Kotlarczyk]].
 +
Debiut [[Jan Kotlarczyk|Kotlarczyka]] w oficjalnym meczu reprezentacji Polski.
'''Skład reprezentacji Polski:'''
'''Skład reprezentacji Polski:'''

Wersja z dnia 07:46, 9 lut 2015

Z Wisły zagrali: Mieczysław Balcer, Jan Kotlarczyk.

Debiut Kotlarczyka w oficjalnym meczu reprezentacji Polski.

Skład reprezentacji Polski:

Stefan Kisieliński - Polonia Warszawa

Władysław Karasiak - Klub Turystów Łódź

Tadeusz Zastawniak - Cracovia

Bronisław Seichter - Polonia Warszawa

Jan Kotlarczyk - Wisła Kraków Grafika:Zmiana.PNG (między 50 i 70 minutą Jana Kotlarczyka zastępował Jan Luxenburg - Warszawianka)

Franciszek Zastawniak- Cracovia

Józef Kubiński - Cracovia

Józef Nawrot - Legia Warszawa Grafika:Zmiana.PNG (36' Zygmunt Steuermann - Hasmonea Lwów)

Józef Kałuża - Cracovia

Wacław Kuchar - Pogoń Lwów

Mieczysław Balcer - Wisła Kraków



Miejsce/Stadion: Warszawa.

Strzelcy bramek: Wacław Kuchar 12'(1:0), Francis Ryan 59' (k) (1:1), James Gallagher 64' (1:2), Henry O’Carroll 74' (1:3), Wacław Kuchar 78' (2:3), Zygmunt Steuermann 89' (k) (3:3).

Selekcjoner: Tadeusz Kuchar.

Opis meczu

  • Źródło: Paweł Pierzchała, Z białą gwiazdą w sercu, Kraków 2006.

Komentarze prasowe po występach Wiślaków w reprezentacji:

  • Jan Kotlarczyk:
    • "[...] graczem o wartości 100% był Kotlarczyk [...]. Świetny środkowy pomocnik Wisły był rzeczywiście granitowym filarem drużyny, a jego kilkuminutowa nieobecność podkreśla jaskrawo rolę jaką odgrywał na boisku. Świetny w podaniu, niezawodny w taklingu, spokojny i opanowany, reprezentował on klasę, której pozazdrościć może każdy klub w Europie. Niestety do fenomenalnego Wiślaka nie potrafili się dostosować absolutnie jego koledzy spod sztandaru Cracovii."
    • W 50’ minucie „Kotlarczyk zostaje znokautowany i musi opuścić boisko… Brak Kotlarczyka rzuca się w oczy natychmiast” – pada gol dla USA na 1:1, potem na 1:2. „Tymczasem wraca na boisko Kotlarczyk, który spokojem i celowością swych akcyj, musi długo wypierać bezład, jaki zapanował podczas jego 10-minutowej nieobecności”.
      • Źródło: „Przegląd Sportowy” nr 24
    • „Najlepszym na boisku był Kotlarczyk I. Był on dla Amerykanów zaporą nie do przebycia. Jego chwilowa nieobecność z powodu kontuzji kosztowała Polskę dwie stracone bramki. Kotlarczyk równie wspaniale grał dla ofensywy jak dla obrony. Precyzja i celność jego podań nic nie pozostawiała do życzenia. Tempo wytrzymał doskonale”.
      • Źródło: Stadjon nr 24.


  • Mieczysław Balcer:
    • W meczu z USA Balcer niezwykle aktywny, obsługuje centrami Kałużę i partnerów w ataku. Sytuacja z I połowy: „zwrotny Balcer przechodzi błyskawicznie przez linie obronne i w chwili gdy – zdawałoby się – powinna paść bramka, nie trafia w piłkę”. Tchórzliwy i bez ambicji Kubiński grał na jednym skrzydle „jego vis-avis z Wisły – Balcer, był jakby antytezą Kubińskiego. Ambitny, świetny biegowo i bojowo, indywidualnie pracował doskonale, ale za to znów wcale nie centrował. Słowem - optycznie był doskonały, efektownie – słabszy”.
    • „Biegi Balcera nie przyniosły drużynie żadnej korzyści, gdyż gracz ten nie wie, gdzie zcentruje i żadne gracz nie umiał obliczyć, gdzie ma oczekiwać na jego podanie. Pozatem prowadząc piłkę prawą nogą, zawsze ją sobie źle do strzału lub centry ustawiał”. Na początku spotkania „Balcer często ucieka pomocnikowi i podaje…”.
      • Źródło: "Stadjon nr" 24.

Relacje prasowe