1934.08.12 Wisła Kraków - Reprezentacja Emigracji Francuskiej 12:2

Z Historia Wisły

1934.08.12, Mecz towarzyski, Kraków, Stadion Wisły, 15:15
Wisła Kraków 12:2 (5:0) Reprezentacja Emigracji Francuskiej
widzów:
sędzia: Kochanek
Bramki
Henryk Kopeć
Henryk Kopeć
Mieczysław Balcer
Antoni Łyko
Henryk Kopeć
Stanisław Obtułowicz
Stanisław Obtułowicz
Stanisław Obtułowicz
Henryk Kopeć


?
?
(sam.)
1:0
2:0
3:0
4:0
5:0
6:0
7:0
8:0
9:0
9:1
9:2
10:2
11:2
12:2








Czubak
Czubak


Wisła Kraków
2-3-5
Maksymilian Koźmin
Władysław Szumilas
Andrzej Woźniak
Józef Kotlarczyk
Marian Sawicki
Karol Bajorek
Bolesław Habowski
Henryk Kopeć
Artur Woźniak
Antoni Łyko
Mieczysław Balcer (Stanisław Obtułowicz)

trener: Vilmos Nyúl
Reprezentacja Emigracji Francuskiej
2-3-5
Suchodolski
Kulik
Kubik
Chmara
Matuszewski
Stachowiak
Bednarz
Łuczak
Łączny
Czubak
Pawlak

O Wiśle Kraków czytaj także w oficjalnym serwisie Przeglądu Sportowego - przegladsportowy.pl

Relacje Prasowe

Przegląd Sportowy 65/5

KRAKÓW, 12.8. - Tel. wł. - Dwudniowe zawody reprezentacyjnego zespołu emigracji francuskiej przyniosły dwa rezultaty zupełnie nieoczekiwane, pozostające ze sobą w rażącej sprzeczności. Wysoka porażka z Wisłą oraz nieznaczna przegrana z Cracovią są nietylko wykładnikiem siły zespołu francuskiego ale i poziomu naszych zespołów.

Wisła - Reprezentacja Emigracji 12:2 (5:0).

W pierwszem spotkaniu goście zaprezentowali się jako przeciętny zespół A klasowy, nadrabiający swe braki dużą dozą ambicji. Akcje ich cechował brak jakichś kombinacyj czy też jednolitości a polegały one jedynie na solowych wyczynach poszczególnych jednostek. Nic dziwnego, iż w tych warunkach Wisła uzyskała kompletną przewagę i w regularnych odstępach podwyższała wynik. Dobrze usposobiony atak Wisły wzmocniony Kopciem z Małej Dąbrówki i występującym po dłuższej przerwie Balcerem przejeżdżał swobodnie teren. Po długiej serji ataków Wisły otwiera serję bramek dwoma celnymi strzałami Kopeć, Balcer, Łyko a wreszcie znów Kopeć ustalając wynik do przerwy.

Po przerwie gra Wisła w zmienionym składzie. Zamiast Balcera - Łyko, a na łączniku - Obtułowicz. Goście starają się obecnie uzyskać punkt honorowy. Kilkunastominutowe ich wysiłki są jednak bez rezultatu. Wisła strzela dalsze 4 bramki, poczem goście uzyskują dwa punkty przez Czubaka; atak Wisły po krótkim okresie bezczynności dochodzi do imponującej cyfry 12 bramek. Strzelcami byli teraz Obtułowicz: trzy bramki, Kopeć jedna, jedna samobójcza.

Sędzia p. Kochanek.


Dnia następnego mecz:
Cracovia - Reprezentacja Emigracji Francuskiej 3:2 (0:0).


źródło: http://buwcd.buw.uw.edu.pl/e_zbiory/ckcp/p_sportowy/1934/numer065/imagepages/image5.htm

„Ilustrowany Kuryer Codzienny”

1934, nr 221 (11 VIII)

Sportowcy emigracji francuskiej gośćmi Cracovii i Wisły.

Sportowy Kraków oczekuje w najbliższych (liniach wyjątkowa impreza, bo o charakterze więcej, aniżeli czysto-sportowym. Oto gośćmi najstarszych czołowych klubów krakowskich będą sportowcy Emigracji francuskiej, których niewątpliwie spotka manifestacyjne i jak najserdeczniejsze po witanie w Podwawelskim grodzie. Drużyna Emigracji francuskiej jest doskonałym zespołem, w pamięci wszystkich są jej zwycięstwa nad Wisłą, z którą grała w swym najlepszym zespole, przyjeżdżającym właśnie obecnie do Krakowa. Drużyna ta jest bezwzględnie silniejszą od tego zespołu, który onegdaj uległ reprezentacji Polski.

Niezależnie od tego porównanie pry Cracovii i Wisły z tym samym przeciwnikiem interesować musi każdego zwolennika sportu w Krakowie. Nic przeto dziwnego, iż na mecze Emigracji francuskiej wybierają się gromadnie wszyscy sportowcy Krakowa. Początek meczu w sobotę, dnia 11 b. m, na boisku Wisły o godz. 5.15 popołudniu zaś w niedzielę na boisku Cracovii o godz. 5-tej popołudniu. Każdorazowo poprzedzą zawody drużyn młodszych. Bilety do nabycia w przedsprzedaży.



„Ilustrowany Kurier Codzienny” z 11.08

Sportowy Kraków oczekuje w najbliższych (liniach wyjątkowa impreza, bo o charakterze więcej, aniżeli czysto-sportowym. Oto gośćmi najstarszych czołowych klubów krakowskich będą sportowcy Emigracji francuskiej, > których niewątpliwie spotka manifestacyjne i jak najserdeczniejsze powitanie w Podwawelskim grodzie. Drużyna Emigracji francuskiej jest doskonałym zespołem, w pamięci wszystkich są jej zwycięstwa nad Wisłą, z którą grała w swym najlepszym zespole, przyjeżdżającym właśnie obecnie do Krakowa.

Drużyna ta jest bezwzględnie silniejszą od tego zespołu, który onegdaj uległ reprezentacji Polski. Niezależnie od tego porównanie pry Cracovii i Wisły z tym samym przeciwnikiem interesować musi każdego zwolennika sportu w Krakowie. Nic przeto dziwnego, iż na mecze Emigracji francuskiej wybierają się gromadnie wszyscy sportowcy Krakowa.

Początek meczu w sobotę, dnia 11 b. m, na boisku Wisły o godz. 5.15 popołudniu zaś w niedzielę na boisku Cracovii o godz. 5-tej popołudniu. Każdorazowo poprzedzą zawody drużyn młodszych. Bilety do nabycia w przedsprzedaży.

„Ilustrowany Kurier Codzienny” z 12.08

Zapowiedź dwu meczów reprezentacyjnej drużyny emigracyjnej Francji wywołała w sferach sportowych Krakowa ogromne zainteresowanie. Emigracja francuska rozegra dziś w sobotę; zawody z Wisłą (rewanżowe), którą pokonała już dwukrotnie we Francji. Jest to już dowodem wysokiej klasy gości, którzy stanowią całkiem inny zespól, bez porównania silniejszy od tego, który grał we środę, jako reprezentacja Emigracji z reprezentacją Polski w Warszawie.

Teraz dopiero staje się Sajnem, iż Wisła, dążyła do rewanżu, występując do tych zawodów ze specjalnie wzmocnionym zespołem, w którym wystąpią: Balcer, znajdujący się stale w doskonalej kondycji, jako wybitny lekkoatleta, oraz nowopozyskany doskonały zawodnik śląski Kopeć, rywal Wilimowskiego, słynnego łącznika Ruchu.

Początek meczu o godz. 5.15 popołudniu na boisku Wisły, poprzedzi mecz juniorów z Hagiborem.

Drugi mecz Emigracji francuskiej odbędzie się w niedziele o godz. 6-tej popołudniu z Cracovią na jej boisku.

„Ilustrowany Kurier Codzienny” z 13.08

Wisła rewanżuje się się Emigracji z Francji, wygrywając 12:2. Kiedy rok temu emigracja polska we Francji pokonała Wisłę, doszukiwano się rozmaitych przyczyn porażki drużyny krakowskiej, dlatego z tem większą ciekawością oczekiwano przyjazdu emigracji do Krakowa. Niestety cały szereg przyczyn złożył się na to, że oczekiwania tylko w części zostały spełnione.

Emigracja bowiem zmęczona podróżą, podobnie jak Wisła we Francji, nie mogła pokazać właściwej swej klasy uległa wysoko Wiśle. Ta ostatnia zrehabilitowała się za swoje porażki we Francji i wykazała Wyjątkowo doskonałą formę. Wszystkie jej linje grały b. dobrze, bez słabych punktów.

Drużyna emigracji stoi na poziomie przeciętnych naszych drużyn ligowych. Brak jej przebojowości, ustępuje wyraźnie w grze kombinacyjnej. Braki te nadrabiają dużą dozą ambicji, co jednak nie wystarcza na uzyskanie zwycięstwa. Wisła wystąpiła do tych zawodów wzmocniona Balcerem i nowym nabytkiem Kopeciem, którzy okazali się bardzo dobrymi. Przewaga Wisły była wyraźna, czego zresztą dowodzi bogaty łup bramkowy.

Emigracja początkowo dorównuje Wiśle i utrzymuje grę wcale otwartą. Po kilkunastu jednak minutach opada na siłach i Wisła zaczyna przeważać, uzyskując bramki ze strzałów Kopecia w 16 i 19 Min. Potem Balcer strzela trzecią bramkę głową po kornerze, a Łyko podwyższa stosunek bramek do 4:0 w 28 min. Wreszcie w 32 min. Kopeć strzela 1-iątą bramkę.

Po pauzie Wisła zmienia swój skład. Balcera zastępuje Łyko, a na łącznika wchodzi Obtułowicz. Przez kwadrans emigracja, grając z dużą ambicją, zagraża bramce Wisły, lecz znowu potem opada na siłach. Wisła dochodzi do głosu i uzyskuje 4 bramki. Potem emigracja zrywa się do ataku, wykorzystuje zachwianie się Wisły i uzyskuje dwa goale. Odpowiedzią na to jest atak Wisły, który przynosi jej pod koniec jeszcze trzy goale. Bogatym łupem bramkowym w tym okresie podzielili się dla Wisły: Obtułowicz (3), Artur (2) Kopeć (1) i jedna samobójcza. Dla Emigracji bramki strzelili: Pawiak i Czubak.

Drużyny wystąpiły w nast. składach: Wisła: Koźmin, Woźniak, Szumilas, Bajorek, Sawicki, Kotlarczyk II, Balcer (Obtułowicz), Łyko, Artur, Kopeć i Habowski. Emigracja-. Suchodolski, Kulik, Kubik, Chmara, Matuszewski, Stachowiak, Bednarz, Łuczak, Łączny, Czubak i Pawlak. Sędziował p. Kochanek.