1934.09.02 Wisła Kraków - Ruch Chorzów 2:1

Z Historia Wisły

(Różnice między wersjami)
Linia 3: Linia 3:
| nazwa rozgrywek = I liga, 13. kolejka
| nazwa rozgrywek = I liga, 13. kolejka
| stadion(miasto) = Kraków, [[Stadion Wisły]]
| stadion(miasto) = Kraków, [[Stadion Wisły]]
-
| godzina =
+
| godzina = 16:00
| herb gospodarzy = Wisła Kraków herb1.jpg
| herb gospodarzy = Wisła Kraków herb1.jpg
| herb gości = Ruch_Chorzów_herb5.jpg
| herb gości = Ruch_Chorzów_herb5.jpg
Linia 15: Linia 15:
| strzelcy bramek goście = <br><br>85' (g) Peterek
| strzelcy bramek goście = <br><br>85' (g) Peterek
| skład gospodarzy = 2-3-5<br>[[Maksymilian Koźmin]]<br>[[Aleksander Pychowski]]<br>[[Władysław Szumilas]]<br>[[Józef Kotlarczyk]]<br>[[Jan Kotlarczyk]]<br>[[Karol Bajorek]]<br>[[grafika:cz.jpg]] 86' [[Bolesław Habowski]]<br>[[Henryk Kopeć]]<br>[[Artur Woźniak]]<br>[[Antoni Łyko]]<br>[[Mieczysław Balcer]]<br><br>trener: [[Vilmos Nyúl]]
| skład gospodarzy = 2-3-5<br>[[Maksymilian Koźmin]]<br>[[Aleksander Pychowski]]<br>[[Władysław Szumilas]]<br>[[Józef Kotlarczyk]]<br>[[Jan Kotlarczyk]]<br>[[Karol Bajorek]]<br>[[grafika:cz.jpg]] 86' [[Bolesław Habowski]]<br>[[Henryk Kopeć]]<br>[[Artur Woźniak]]<br>[[Antoni Łyko]]<br>[[Mieczysław Balcer]]<br><br>trener: [[Vilmos Nyúl]]
-
| skład gości = 2-3-5<br>Tatuś<br> Różański<br> Kacy [[grafika:cz.jpg]] 86'<br> Dziwisz<br> Panhirsz<br> Zorzycki<br> Urban<br> Majcherek<br> Peterek<br> Wilimowski<br> Włodarz<br><br>trener: Gustav Wieser
+
| skład gości = 2-3-5<br>Tatuś<br> Różański<br> Kacy [[grafika:cz.jpg]] 86'<br> Dziwisz<br> Panhirsz<br> Zorzycki<br> Urban<br> Majcherek<br> Peterek<br> Wilimowski[[Grafika:Kontuzja.png]]<br> Włodarz<br><br>trener: Gustav Wieser
| statystyki = Habowski i Kacy na polecenie sędziego opuszczają boisko.
| statystyki = Habowski i Kacy na polecenie sędziego opuszczają boisko.
}}
}}

Wersja z dnia 07:55, 17 maj 2013

1934.09.02, I liga, 13. kolejka, Kraków, Stadion Wisły, 16:00
Wisła Kraków 2:1 (1:0) Ruch Hajduki Wielkie
widzów: ok. 4.000
sędzia: Wawrzyniec Staliński z Poznania
Bramki
Władysław Szumilas (w) 44’
Artur Woźniak 79’

1:0
2:0
2:1


85' (g) Peterek
Wisła Kraków
2-3-5
Maksymilian Koźmin
Aleksander Pychowski
Władysław Szumilas
Józef Kotlarczyk
Jan Kotlarczyk
Karol Bajorek
grafika:cz.jpg 86' Bolesław Habowski
Henryk Kopeć
Artur Woźniak
Antoni Łyko
Mieczysław Balcer

trener: Vilmos Nyúl
Ruch Hajduki Wielkie
2-3-5
Tatuś
Różański
Kacy grafika:cz.jpg 86'
Dziwisz
Panhirsz
Zorzycki
Urban
Majcherek
Peterek
WilimowskiGrafika:Kontuzja.png
Włodarz

trener: Gustav Wieser
Habowski i Kacy na polecenie sędziego opuszczają boisko.

O Wiśle Kraków czytaj także w oficjalnym serwisie Przeglądu Sportowego - przegladsportowy.pl

Relacje prasowe

Przegląd Sportowy nr 71/1934 str. 5:

Druga porażka Ruchu

KRAKÓW. 2.9. Tel. wł. - Wisła - Ruch 2:1 (1:0). Bramki zdobyli: Szumilas i Artur oraz Peterek. Sędzia p. Staliński.

Niedzielna wizyta Ruchu w Krakowie miała tym razem specjalnie ważne znaczenie. W przededniu meczu z Niemcami chodziło o skontrolowanie sprawności naszej siły ofenzywnej, opartej o formacje Ruchu, jak również o zbadanie możliwości Kotlarczyka I - trzonu naszej drużyny, - który na skutek kontuzji nie pojechał do Belgradu, i na którego tak bardzo liczymy w Warszawie.

Pomimo deszczu i wody zalewającej wspaniałą murawę boiska, nawierzchnia przedstawiała się niespodziewanie dobrze. Drużyny, świadome stawki spotkania, walczyły z dużą dozą ambicji. To też przebieg był wcale ciekawy i gdzieś do 70-tej minuty trzymał w napięciu widownię. Potem dopiero przyszła kolej na kilka przykrych incydentów, psujących nastrój i wpływających decydująco na przebieg.

Wynik spotkania, wyrażający przewagę Wisły różnicą jednej bramki, jest sprawiedliwy. Atak śląski wykazał wprawdzie więcej płynności w swych akcjach i krakowianie nie mogli poszczycić się graczem miary Wilimowskiego, ale w sumie biorąc, zagranie ofenzywy krakowskiej stwarzało więcej pozycyj, aniżeli jej przeciwnika. Akcje krakowian niweczył jeszcze do przerwy skutecznie Dziwisz. Po przerwie opadł on jednak na siłach. Dobrze wypadli obrońcy Ruchu wkraczając z powodzeniem w wielu ciężkich momentach. Skrzydłowi Włodarz i Urban byli natomiast dalecy od swej słynnej formy. Wisła jak za dawnych czasów "brylowała" swą pomocą. Na pierwszym planie Kotlarczyk II, gracz jak zwykle najpewniejszy i wywiązujący się w 100 procentach ze swej roli. Obok niego brat na środku spełnił rolę, jeśli chodzi o jakość piłek nadawanych atakowi; nie jest jednak jeszcze w pełnej swej formie defenzywnej. Trzeci z "muszkieterów" Bajorek dostroił się i teraz do roli swych kompanów. Atak Wisły zmienił znów swe oblicze: wrócił na skrzydło Balcer, a Łyko powędrował na łącznika. Pierwszy nie zmienił się zupełnie ani o jotę, jest dalej mieszaniną żywiołu i rozmachu, ze skromną domieszką techniki, drugi natomiast czuje się kiepsko na swej nowej pozycji, grawitując raczej w kierunku linii bocznej aniżeli w kierunku Artura. To też prawa strona była do przerwy groźniejsza. Po przerwie Kopeć był jednak mniej zatrudniany.

Wisła: Koźmin, Pychowski, Szumilas, Kotlarczyk II, Kotlarczyk I, Bajorek, Habowski, Kopeć, Artur, Łyko, Balcer.

Ruch: Tatuś, Różański, Kacy, Dziwisz, Panhirsz, Zorzycki, Urban, Majcherek, Peterek, Wilimowski, Włodarz.

Po serii ataków Wisły następuje groźny przebój Wilimowskiego,, zakończony strzałem obok słupka. Za chwilę Balcer demonstruje wspaniały bieg i jemu jednak brak jest zakończenia. Obie drużyny walczą w ostrem tempie, wysyłając w bój to skrzydłowych, to znów Wilimowskiego i Kopecia.

W 44-ej minucie sędzia dyktuje rzut wolny z 40 metrów. Następuje strzał Szumilasa. Bramkarz Ruchu łapie piłkę i oślizgłą puszcza z ręki do bramki. Wisła uzyskała prowadzenie, a gwizdek sędziego przerywa grę.

W drugiej połowie Ruch przechodzi do ofenzywy. Wilimowski strzela kilkakrotnie ostro, dając Koźminowi możność wykazania swej wysokiej klasy. Wynik ulega zmianie w 34-ej minucie, gdy Artur pewnym strzałem lokuje piłkę w siatce. Po rozpoczęciu gry Wilimowski fauluje Kotlarczyka I. Dochodzi do incydentu, w wyniku którego znoszą Wilimowskiego z boiska i jest on nieobecny przez pięć minut. Gra staje się ostra. Habowski i Kacy na polecenie sędziego opuszczają boisko. Ruch gra obecnie w dziewiątkę. Pomimo to uzyskuje punkt honorowy w 40-tej minucie, po ładnej główce Peterka. Wśród ulewnego deszczu kończą się zawody. Sędzia p. Staliński słaby.


„Ilustrowany Kurier Codzienny” z 02.09

Ruch—Wisła.

Mecz niedzielny, jego ewent. wynik oraz ocena składów w obu walczących w niedzielę drużyn, jest tematem rozmów wszystkich sportowców Krakowa i Śląska. Wiadomość, iż Wisła wzmocniła swój zespół Kotlarczykiem I (który powrócił do pełni formy), Kopeciem oraz Balcerem, podziałała podniecająco na masy, które spodziewają się obecnie zwycięstwa czerwonych. Oznaczałoby ono nie tylko zdobycie dwóch punktów dla Wisły, nie tylko utorowanie drogi do mistrzostwa dla innych zespołów, a temsamem wzmożenie rywalizacji w Lidze, ale przedewszystkiem podniosłoby prestiż piłkarstwa krakowskiego, które zostało zepchnięte na dalszy plan przez Śląsk.

Tymczasem wydaje się nam, iż piłkarze Grodu Podwawelskiego są oceniani niesłusznie poniżej swej wartości w stosunku do graczy śląskich. Odpowiedź na to padnie na meczu niedzielnym z Wisłą, zainteresowanie którym przewyższa wszystko, co dotąd widzieliśmy w Lidze.

Ruch przygotowuje się bardzo solidnie do tego spotkania i zapewnia sobole wystawienie najsilniejszego zespołu z Włodarzem, Peterkieni, Urbanem, Badurą, Dziwiszem i Wilimowskiin na czele. W bramce wystąpi nowy talent śląskiego piłkarstwa w osobie nowopozyskanego bramkarza Tatusia, który przewyższył głośnego Kurka.

Początek tego sensacyjnego spotkania w niedzielę na boisku Wisły o godz. 4-tej popołudniu, poprzedzi mecz drużyn młodszych Legji i Wisły. Pozostałe jeszcze bilety można zakupić już w ograniczonej ilości w przedsprzedaży po zniżonych cenach.

„Ilustrowany Kurier Codzienny” z 4.09

Wisła-Ruch 3:1 (1:0).

Wyjątkowy pech prześladował organizatorów spotkania, którzy trafili na niebywałą słotę. Od samego rana po pięknym sobotnim dniu padał ulewny deszcz bez przerwy, który niemiłosiernie siekał zawodnikom w oczy i utrudniał grę, stwarzając okropne warunki dla ery. Pomimo to zainteresowanie było temi zawodami tak wielkie, iż przybyło na nie blisko .4000 widzów. Boisko, mimo tak niesprzyjających okoliczności, odpowiadało wymogom na mecz o mistrzostwo.

Już od pierwszej minuty dało się odczuć, iż mecz wygra Wisłą, za która stała cała publiczność za wyjątkiem nieznacznej grupy Ślązaków, którzy przybyli specjalnie na powyższe zawody. Mecz był niezwykle nerwowy i utrzymywał uwagę widzów od pierwszej aż do ostatniej minuty ery.

Warunki fatalne terenowe przeszkadzały, by zawody stały na specjalnie wysokim poziomie, gdyż ciągłe poślizgnięcia graczy nie pozwalały na normalne prowadzenie i opanowanie piłki.

Jeżeli chodzi o przebieg gry i jej końcowy efekt, to stwierdzić trzeba, iż zwycięstwo Wisły było w pełni zasłużone i wynik cyfrowy jest nawet za niski, inicjatywa na meczu była w Poważnej części po stronie Wisły która mogła mecz wyżej wygrać zwłaszcza w drugiej połowie, gdyby nie nadzwyczajne szczęście bramkarza Ruchu. Zarazem jednak przyznać, iż drużyna śląska zaprezentowała się dobrze, dzięki jednak kilku jednostkom z Wilimowskim na czele. Jako całość górowała bezsprzecznie Wisła, która miała swoje najlepsze punkty w linji pomocy i Koźminie, który uratował w dwu niewiarygodnie ciężkich sytuacjach. Tym razem wypadłą też doskonale linja obrony Wisły, tak Pychowski, jak i młody Szumilas wykazali bardzo dobrą formę, przyczyniając się walnie do zwycięstwa drużyny. Atak natomiast był najsłabszą częścią.

Kuch walczył niezwykle ambitnie, jednak; niższość jego techniczna i kombinacyjna w porównaniu z Wisłą wystąpiła dość jaskrawo na jaw. To było najprzyjemniejszem do stwierdzenia dla zwolenników piłkarstwa w Krakowie, którzy wracali po ukończonych zawodach. Wygrana Wisły wedle tego przebiegu gry, jaki obserwowaliśmy, świadczy, iż walka_ o prymat w rywalizacji śląsko krakowskiej w piłce nożnej nie jest bynajmniej na niekorzyść Krakowa rozstrzygnięta. Mecz ten trzeba określić jako jeden z najlepszych w tym sezonie.

Przechodząc do przebiegu gry podkreślić należy, iż do przerwy gra toczy się otwarta ze zmiennem szczęściem, przyczem jednak atak Wisły ma ładniejsze zespołowo pociągnięcia, podczas gdy w Ruchu pracują jednostki Wilimowski, Włodarz i Peterek. —Urban pracowity, jednak z powodu tuszy cały zwrotny, centrował jednak często i dość celnie. Bramkarz śląski Tatuś pracował z wielkiem zczęściem, ratując dwukrotnie swą bramkę przed strzałami Balcera, który miał ciężką walkę z Dziwiszem.

Pomocnik ten poświęcił się wyłącznie zadaniu pilnowania lewoskrzydłowego Wisły, co udawało mu się ze zmiennem szczęściem. Zdawało się, iż wynik bezbramkowy utrzyma się do pauzy, tymczasem w ostatniej minucie gry rzut wolny, strzelony dobrze przez Szumilasa, przynosi Wiśle prowadzenie. Ostro bita śliska piłka wymyka się z rąk bramkarzowi i wtłacza się do bramki Ruchu.

Po przerwie Wisła, grająca z wiatrem, ma znaczną przewagę nad swym przeciwnikiem, lecz nie może jej wykorzystać, na skutek nieskładnie pracującej miejscami linji napadu i ciężkiego terenu. Piękne centry Balcera, nie wykorzystane wobec małej stanowczości i braku decyzji w linji napadu Wisły. Mimo to udaje się parokrotnie Arturowi oddać parę pięknych strzałów na bramkę (w tem piękny voley), lecz Tatuś broni szczęśliwie.

W końcu po dobrem zagraniu lewą stroną z dośrodkowania Łyki, strzela Artur drugą bramkę dla Wisły. Ruch zdenerwowany zaczyna grać ostro, a sędzia Staliński, którego wadą jest, że dopuszcza do ostrej gry, nie reaguje niemal zupełnie.

Coraz więcej „fauli” powoduje, iż w końcu dochodzi do niemiłych wykroczeń. Gra się zaostrza, co zmusza arbitra do usunięcia po jednym z graczy obu stron za wzajemną kopaninę. Ruch wykorzystuje pewne zamieszanie na boisku i w drużynach, jakie zaszły w związku z temi faktami i przeprowadza parę groźnych wypadów, zakończonych dobrymi strzałami, obronionymi jednak kapitalnie przez Koźmina. Ten ostatni kapituluje w końcu po dobrem odbiciu gry piłkę, ponownie dobija Peterek po dośrodkowaniu Urbana na parę minut przed końcem gry, który już nie ulega zmianie.

Skład drużyn. Wisła: Koźmin, Pychowski, Szumilas, Kotlarczyk II, I, Bajorek, Chałubowski, Kopeś, Artur. Łyko, Balcer.

Ruch: Tatuś, Rurański, Kacy, Dziwisz, Panchyrz, Zarzycki, Urban, Malcherek, Peterek, Wiłimowski, Wodarz.