1938.06.26 Pogoń Lwów - Wisła Kraków 2:1

Z Historia Wisły

1938.06.26, I liga, 9. kolejka, Lwów,
Pogoń Lwów 2:1 (0:0) Wisła Kraków
widzów: 3-5.000
sędzia: Alfons Raettig z Łodzi
Bramki
Władysław Szumilas (sam) 53'
Stanisław Szmyd (k) 64'

1:0
2:0
2:1


69' Mieczysław Gracz
Pogoń Lwów
2-3-5
Spirydion Albański
Wacław Jerzewski
Władysław Lemiszko
Leon Hanin
Jan Wasiewicz
Stefan Sumara
Edmund Majowski
Michał Matyas (II)
Adam Wolanin
Adolf Zimmer
Antoni Borowski

grający trener: Wacław Jerzewski
Wisła Kraków
2-3-5
Jerzy Jurowicz
Władysław Szumilas
Alojzy Sitko
Józef Kotlarczyk
Franciszek Gierczyński
Michał Filek
Bolesław Habowski
Wiktor Cholewa
Mieczysław Gracz
Władysław Filek
Antoni Łyko

trener: brak

O Wiśle Kraków czytaj także w oficjalnym serwisie Przeglądu Sportowego - przegladsportowy.pl

„Ilustrowany Kuryer Codzienny”

1938, nr 176 (28 VI)

Pogoń—Wisła 2:1 (0:0).

Lwów, 26 czerwca (Fk). Wisła: Jurewicz, Szumilas, Sitko, Kotlarczyk, Gierczyński, Filek I, Habowski, Cholewa, Gracz, Filek II i Łyko.

Pogoń: Albański, Jeżewski, Lemiszko, Hanin, Schmidt, Sumara, Majowski, Zimmer, Wolanin, Dreher i Borowski. Wisła wystąpiła bez Artura, Pogoń bez Wasiewicza i Matjasa II, który po odniesionej ostatnio kontuzji musi pozostać parę tygodni w leczeniu.

Spotkanie zostało rozegrane w bardzo nerwowej atmosferze i obfitowało w częste zderzenia graczy, bo Szczególnie w pierwszej połowie spotykało się z głośną reakcją widowni. Gra na niskim poziomie stała pod znakiem przewagi Pogoni, która często i groźnie atakowała i według przebiegu spotkania niewątpliwie zasłużyła na zwycięstwo. Niemniej obie bramki Pogoni uzyskane zostały z winy graczy Wisły, jedna ze „samobójczego” strzału Szumilasa, druga zaś z karnego rzutu za ręką Sitki. Wisła jedynie w okresie końcowych 20 minut poważnie zagrażała bramce Pogoni Pogoń grała, jak zwykle bez zarzutu w obronie i pomocy, gdzie miejsce Wasiewicza zajął Schmidt.

Słabiej wypadła gra napadu, w którym jedynie Wolanin był dobrze dysponowany. Albański był mało zatrudniony, jedyną bramką zaś puścił bez obrony zupełnie nieprzygotowany na szybki strzał Gracza.

W szeregach Wisły dobre momenty miał Jurowicz na bramce, który często bronił z powodzeniem i nie bez szczęścia. W obu utraconych bramkach nie ponosi żadnej winy. Z obrońców lepszy był Szumilas, w pomocy zadowolili Kotlarczyk i Gierczyński. Atak z wyjątkiem końcowych 20 minut tylko sporadycznie dochodził do głosu, przyczem na pierwszy plan wybijał sią Gracz.

Przebieg gry.

Do przerwy wynik był bezbramkowy. Pogoń uzyskała prowadzenie w 59 min. po rzucie wolnym ze „samobójczego” strzału Szumilasa. W 65 min. uzyskał Schmidt drugą bramką z rzutu karnego za ręką Sitki. Je dyną bramkę dla Wisły uzyskał Gracz w 71 min. ostrym strzałem przyziemnym z linji pola karnego. Sędziował p. Rettig. Widzów 4000.


Kurjer Polski. R. 41, 1938, nr 174

POGOŃ _WISŁA 2:1 We Lwowie w meczu ligowym Pogoń pokonała Wisłę w stosunku 2:1 (0:0).

Mecz stał na słabym poziomie. Po goń wystąpiła bez Matjasa i Wasiewicza, lecz mimo to była drużyną lepszą i wygrała zasłużenie. Wisła zaprezentowała się bardzo słabo.

Bramki dla Pogoni padły z samobójczego strzału obrońcy Wisły Szumilasa i z rzutu karnego, strzelonego przez Szmyda. Punkt dla Wisły uzyskał Oracz. Sędz. p. Rettig z Łodzi



http://buwcd.buw.uw.edu.pl/e_zbiory/ckcp/p_sportowy/1938/numer051/imagepages/image2.htm do przepisania