1944.06.24-25 Turniej z okazji otwarcia boiska KS Borek

Z Historia Wisły

1944.06.24-25 Turniej z okazji otwarcia boiska KS Borek

24 i 25 czerwca odbył się turniej na nowowybudowanym boisku Borku.

Wzięły w nim udział: Borek, Garbarnia Kraków, Groble i Wisła.

Najpierw grano mecze półfinałowe, a później finał i mecz o 3. miejsce.

Zawody wygrała Wisła, choć mogła nawet nie awansować do finału. Jej mecz półfinałowy zakończył się bowiem wynikiem 0:0, a dogrywka nie przyniosła zwycięzcy. Zarządzono losowanie, w którym szczęście uśmiechnęło się do „Białej Gwiazdy”.

Tak o okolicznościach i przebiegu turnieju pisał Stanisław Chemicz:

„"Natomiast w dniach 24 i 25 czerwca działacze KS „Borek” zorganizowali turniej piłkarski z okazji otwarcia nowego boiska piłkarskiego z udziałem drużyn: KS „Borek”, RKS „Garbarnia", KS „Groble”, TS „Wisła". Boisko to, którego budowa została zapoczątkowana przed wybuchem drugiej wojny światowej, zostało wykończone dzięki pomocy robotników Zakładów Sodowych „Solvay", którzy po godzinach pracy pod kierownictwem Jana Kałuży, działacza KS „Borek”, wykonali wszystkie wymagane roboty, a dyrektor tych zakładów Kurt Fahl, Niemiec, nie stawiał w zakresie budowy boiska żadnych przeszkód.


Pracowała przy budowie boiska również grupa jeńców radzieckich, zatrudnionych w tych zakładach; korzystali oni z pomocy działaczy KS „Borek”, co pomogło im przetrwać do chwili uzyskania wolności w styczniu 1945 r. Turniej został rozegrany systemem pucharowym przy bardzo dużym zainteresowaniu publiczności.

W pierwszym dniu spotkanie drużyn KS „Groble” - TS „Wisła" zakończyło się wynikiem bezbramkowym 0:0. Zarządzona przez sędziego meczu A. Wódkę dogrywka nie zmieniła wyniku i dopiero losowanie okazało się szczęśliwe dla TS „Wisła"; zdobyła ona prawo gry o pierwsze miejsce z drużyną RKS „Garbarnia", która wygrała z KS „Borek” 2:1, uzyskując bramki przez M. Nowaka i C. Rakoczego, a KS „Borek” przez A. Bandta.

W drugim dniu w meczu o trzecie miejsce drużyna KS „Borek” wygrała z drużyną KS „Groble” 2:1, uzyskując bramki przez Wł. Tatara i St. Poskróbka, a KS „Groble” przez K. Cisowskiego. Mecz o pierwsze miejsce między drużynami TS „Wisła" i RKS „Garbarnia" zakończył się zwycięstwem TS „Wisła" w stosunku 3:1, a bramki zdobyli: M. Gracz - dwie, Z. Mordarski -jedną, dla RKS „Garbarnia" - F. Solek.

Drużyna KS „Borek” została wzmocniona zawodnikami TS „Wisła": W. Cholewą, F. Gierczyńskim, A. Bandtem i K. Sołtysikiem oraz Wł. Goryckim z KS „Zwierzyniecki”. O zainteresowaniu czwórmeczem piłkarskim świadczy fakt zebrania przez działaczy KS „Borek” z dobrowolnych datków widzów kwoty 34 000 zł".


Za: S. Chemicz, SPORT W KRAKOWIE W LATACH 1939-1945,s. 153-154

Inne mecze w turnieju:

Tabela końcowa turnieju

miejsce: Klub:
1. Wisła Kraków
2. Garbarnia Kraków
3. Borek
4. Groble