1945.06.01-02 Turniej na jubileuszowy Cracovii

Z Historia Wisły

1945.06.01-02 Turniej na jubileuszowy Cracovii Z okazji 40-lecia Cracovii rozegrano na odnowionym stadionie Pasów czwórmecz piłkarski.

Wzięły w nim udział drużyny: AKS Chorzów, Polonia Bytom, Wisła Kraków i Cracovia.

Grano systemem pucharowym: zwycięzcy pierwszych spotkań spotykali się w meczu o 1. miejsce, przegrani grali o miejsca 3-4.

Niespodziewanie w pierwszym meczu AKS Chorzów pokonał Wisłę aż 5:2. Dzień później nasi piłkarze zrehabilitowali się, pokonując Polonię 6:2 w meczu, w którym „miała nad swoim przeciwnikiem miażdżącą przewagę”.

Cały turniej wygrała Cracovia, odnosząc dwa pewne zwycięstwa nad drużynami śląskimi…

Wątpliwości budzi wynik Wisły w ostatnim meczu z Polonią Bytom. Doszło bowiem podczas niego scysji boiskowych, w wyniku których mecz przerwano na kilkanaście minut, a potem wznowiono z innym sędzią – co odbyło się wbrew przepisom. Tak okoliczności tego zdarzenia opisywał krakowski „Start”: „Dnia 2 czerwca b. r. w czasie zawodów między drużynami K. S. Polonia (Bytom) a T. S. Wisła (Kraków) na 12 minut przed zakończeniem meczu zawodnik K. S. Polonia kopnął rozmyślnie zawodnika Wisły, będącego przy piłce. Następnie zawodnik ten chwycił kopniętego przez siebie zawodnika Wisły za brodę, potrząsając nim. Sędzia przerwał wówczas zawody z zamiarem wykluczenia zawodnika K. S. Polonia, który dopuścił się przewinienia. Wspomniany zawodnik zapytany przez sędziego o nazwisko, odmówił podania swego nazwiska, — wobec czego sędzia zwrócił się z zapytaniem o nazwisko gracza, który dopuścił się przewinień, do kapitana drużyny K. S. Polonia, Matiasa Michała. Wymieniony odmówił również podania nazwiska gracza swej drużyny: na skutek tego sędzia oświadczył, ze jeżeli do dwóch minut kapitan drużyny. Matias Michał, nie poda nazwiska gracza, który dopuścił się przewinienia, wówczas odgwizdał koniec zawodów.

W tym czasie tak kapitan drużyny jak i inni zawodnicy K. S. Polonia, skierowali pod adresem prowadzącego zawody sędziego szereg obelżywych słów, wyzwisk i pogróżek, niedających się powtórzyć.Wobec takiego stanu rzeczy sędzia — zgodnie z przepisami — odgwizdał zawody i opuścił boisko.Niewiadomo z jakich powodów zjawił się na boisku członek W. G. I D. — K. O. Z. P. N., Wilczkiewicz i prowadził, w roli sędziego, przerwane zawody przez kilkanaście minut. W związku z powyższym Wydział Spraw Sędziowskich wyjaśnia, że zawodów przerwanych i odgwizdanych przez sędziego z winy zawodników względnie drużyny, nikt nie ma prawa skończyć, albowiem jest to niezgodne z obowiązującymi przepisami gry w piłkę nożną”.


Pierwszego dnia:

Drugiego dnia:

Tabela końcowa turnieju

Tabela końcowa turnieju
msc drużyna m pkt zw r p br
1. Cracovia 2 6 2 0 0 8-2
2. Wisła Kraków 2 3 1 0 1 8-7
3. AKS Chorzów 2 3 1 0 1 6-7
4. Polonia Bytom 2 0 0 0 2 3-9