1946.03.17 Wisła Kraków - Dalin Myslenice 8:0

Z Historia Wisły

1946.03.17, Eliminacje do Klasy A, Kraków, Stadion Wisły, 11:30
Wisła Kraków 8:0 (2:0) Dalin Myślenice
widzów: mało
sędzia: Flumenkehr
Bramki
Mieczysław Gracz
Mieczysław Gracz
Mieczysław Gracz
Mieczysław Gracz
Mieczysław Gracz
Mieczysław Gracz
Michał Filek
Mieczysław Gracz
1:0
2:0
3:0
4:0
5:0
6:0
7:0
8:0
Wisła Kraków
Jerzy Jurowicz
Michał Filek
Józef Worytkiewicz
Mieczysław Gracz
Władysław Giergiel
Dalin Myślenice
miejsce rozegrania za: Dziennik Polski nr 76 z 17 marca

O Wiśle Kraków czytaj także w oficjalnym serwisie Przeglądu Sportowego - przegladsportowy.pl

Spis treści

Relacje prasowe

Sportowiec Poznański: tygodnik poświęcony wychowaniu fizycznemu. R.2, 1946, nr 7 1946.02.18

Wisła czy Dalin? Wydział Gier i Dyscypliny KOZPN wyznaczył już termin zawodów, które jak wiadomo zadecydują o tym, która z drużyn „Dalin" czy „Wisła" znajdą się w klasie A okręgu krakowskiego. Spotkanie to odbędzie się w dniu 3 marca na boisku „Olszy"


Echo Krakowa. 1946, nr 7 (16 III)

Wisła — Dalin

Wydział Gier i Dysc. — K. 0. Z. P. N. wyznaczył nowy termin niedoszłych do skutku zawodów eliminacyjnych o wejście do klasy A między drużynami Wisły i Dalin. Zawody te zostaną rozegrane w niedzielę 47 bm. ó godz. 11,30 na boisku TS. Wisła. Zawody te miały odbyć się 10 bm., jednak z powodu wypadku samochodowego w czasie jazdy drużyny Dalina, nie doszły do skutku. Termin ten jest ostateczny. -Gdyby drużyna Dalina nie stawiła się na zawody, odbędzie się mecz Wisła — Zwierzyniecki KS.

Echo Krakowa. 1946, nr 10 (19 III)

T. S. Wisła—Dalin 8:0 (2:0)

Gra, tocząca się do przerwy pod znakiem silnej przewagi Wisły, zamieniła się po pauzie w trening na jedną bramkę. Winę ponosi tu wyłącznie atak Dalina, który ani na chwilę nie potrafił odciążyć przepracowanych tyłów.

O pracy formacyj obronnych Dalina, mimo wysokiej porażki, możemy wyrazić się z uznaniem.

Dowodem tego wynik do pauzy, przy czym trzeba podkreślić, że pierwsza bramka została strzelona przez Gracza, z podania lewoskrzydłowego, który przejął centrę Giergiela na pozycji wyraźnie spalonej.

Po pauzie jednak brakło sił drużynie Dalina i Wisła całkowicie opanowuje teren, strzelając 6 bramek. Szczęśliwym strzelcem i najlepszym graczem na boisku był doskonały w tym dniu Gracz, egzekutor 7-miu bramek. Strzelcem ósmej był Filek. Publiczności mało.


"Dziennik Polski", nr 237

23.09 miał się odbyć mecz Wisły z Dalinem „z powodu niestawienia się na boisku drużyny Wisły” nie odbył się.

"Dziennik Polski" z 1945.10.01

Epilog niedoszłego meczu Wisła – Dalin przed sądem Grodzkim w Krakowie

Kraków będzie miał sensacyjną rozprawę sądową, która będzie epilogiem niedoszłego do skutku w dniu 23 września meczu Wisła – Dalin z powodu niestawienia się na boisku drużyny Wisły. Oto jeden z sympatyków myślenickich Dalina wniósł przez adwokata krakowskiego dr B. skargę sądową przeciwko Wiśle, domagając się w niej zwrotu kosztów przejazdu z Myślenic do Krakowa i z powrotem w wysokości 200 zł. Oraz zł 500 tytułem nawiązki za „utraconą przyjemność” oglądania zawodów piłki nożnej.

Wiadomość powyższą notujemy z obowiązku dziennikarskiego, nadmieniając, że tego rodzaju rozprawa sądowa nie ma precedensu w Polsce!

"Start" z 1945.09.25

Dalin—Wisła 3:0 v.o. Drużyna Wisły nie zjawiła się na boisku, wobec czego sędzia ob. J. Rutkowski po odczekaniu przepisanego czasu (15 minut) odgwizdał walkower dla Dalinu.

"Start" z 1946.01.08

Mecz Wisła—Dalin zostanie rozegrany!
Na ostatnim plenarnym posiedzeniu P. Z. P. N. powzięto po długotrwałej dyskusji uchwałę, na mocy której nierozegrany w dniu 23. IX. na skutek wyjazdu drużyny Wisły do Łodzi mecz Wisła—Dalin (zweryfikowany początkowo v. o. 3:0 dla Dalina) zostanie rozegrany. W ten sposób tabela III grupy eliminacyjnych rozgrywek K. O. Z. P. N. ulegnie zmianie. Treść innych uchwał oraz przebieg obrad konferencji komisji wyszkoleniowej P. Z. P. N. ze względu na brak miejsca - podamy w następnym numerze.

"Start" z 1946.02.05

Tabela grupy III-ciej rozgrywek eliminacyjnych KOZPN po rozegraniu zawodów TS Dalin-Wisła (patrz uchwała PZPN z dnia 6. I. 1946) ulegnie zmianie o tyle, że zwycięzca tego spotkania zajmie w tabeli miejsce III-cie, powodując tymsamym przesunięcie KS Prądniczanka na miejsce IV-te w tabeli.

"Start" z 1946.02.12.

Mecz Dalin—Wisła w dniu 3. III.
W. G. i D. KOZPN wyznaczył termin zawodów, które jak wiadomo zadecydują o tym, który z przeciwników — Dalin czy Wisła — znajdą się w „A" klasie, na dzień 3 marca br. o godz. 11-tej na boisku "Olszy".

"Start" z 1946.03.19

Wisła w klasie „A”
Wisła — Dalin 8:0 (2:0)
Myśleniczanie przyjechali wreszcie do Krakowa. dając tym dowód dyscypliny sportowej. W dzisiejszym zestawieniu i formie nie stanowili jednak dla Wisły groźnego przeciwnika i poza kilkunastoma minutami pierwszej połowy gra toczyło się przeważnie no polu Dalina, gdzie napastnicy Wisły kompromitowali się w niesłychany sposób . A kiedy wreszcie obrońca, Filek I po przeboju zdobył siódmą bramkę, wystawił swoim kolegom z przednich linii dostateczne świadectwo ubóstwa. Że w tych warunkach uzyskano wysokie zwycięstwo, to były ku temu dwie przyczyny, 1) wyczerpanie tria obronnego gości z doskonałym bramkarzem na czele, i 2) przytomność i rutyna Gracza, który sam zdobył 7 bramek, z czego 6 pod rząd. Poziom tych zawodów nasuwa smutne refleksje. Oto w przeddzień międzynarodowego spotkania — na decydującym meczu, nie można mówić o przeglądzie graczy-kandydatów do reprezentacji, gdyż obrońcy i bramkarz Wisły nie są wcale zatrudnieni, z pomocników jeden Kubik może zadowolić, a z napastników, jeśliby który znalazł się w reprezentacji, to chyba przez jakąś pomyłkę, tak jak pewnie znalazł się Worytkiewicz na lewym skrzydle. Dalin w osobowym składzie, bez doskonałych braci Rożankowskich próbuje wskrzesić tradycje świetnej lwowskiej Pogoni, wstawiając do pierwszej jedynastki aż pięciu braci Święchów (obaj obrońcy, środkowy napastnik. łącznik i skrzydłowy). Są to młodzi, ambitni, lecz niewyrobieni jeszcze piłkarze — nie mniej jednak zdradzający talent. Najjaśniejszym punktem drużyny jest bramkarz Kołodziejczyk.
Z ośmiu bramek najlepiej podobały się: 2-ga (Gracz) z voley'a po centrze Giergiela, 7-ma Filka i 8-ma (Gracz) głową po rzucie z rogu.
Sędziował b. dobrze Flumenkehr. Widzów mało.

"Przegląd Sportowy"

17.03 Wisła-Dalin 8:0 (2:0). „Drużyna myślenicka przyjechała jednak do Krakowa na decydujące spotkanie o wejście do klasy A. Osłabiona brakiem Rożankowskich nie stanowiła dla Wisły, mimo że ta zagrała jeden z najgorszych dotychczas meczów, groźnego przeciwnika. Gdyby nie przytomność i rutyna Gracza wynik mimo słabej gry Dalina byłby wątpliwy. Środkowy napastnik Wisły strzelił sam 7 bramek, z czego 6 pod rząd. Ósmą bramkę strzelił obrońca Filek I kompromitując w ten sposób swoich kolegów z napadu. Sędziował dobrze Blumenker. Widzów mało”.


Sport: tygodnik. 1945, nr 9

Kraków. (Tel. wł.) Krakowski O. Z. P. N. wyznaczył na niedzielę mecz między Wisłą a Dalinem z Myślenic. Goście stawili się o oznaczonej porze, sędzia również. Brakło tylko drużyny gospodarzy. Po odczekaniu przepisanego okresu czasu sędzia zawodów odgwizdał walkower dla Dalina 3:0.


Sport: tygodnik. 1946, nr 12

1946.03.18

WISŁA — DALIN 8 : 0 (2 : 0)

Historyczny już ten mecz o wejście do klasy A Krak. OŹPN, który nie do, szedł do skutku przed 2-ma tygodniami z. powodu zepsucia się auta Dalinu odbył się tym razem na boisku Wisły, przynosząc gospodarzom pewne i zasłużone zwycięstwo i awans do A klasy Zdobywcą 7-miu bramek był Gracz, który zagrał na środku ataku z doskonałym rezultatem.

8-mą bramkę dalekim strzałem zdobył obrońca Hymek I.

W drużynie Dalinu, opartej na 5-ciu braciach Świechów wyróżnili się dwaj z nich grający na obronie. Sędziował Flumenkier — dobrze. Widzów 2000.


Naprzód: dziennik socjalistyczny : organ Wojewódzkiego Komitetu Polskiej Partii Socjalistycznej. 1946, nr 28 - 1946.03.04

Wskutek niestawienia się T. 3. Dalin do decydującego spotkania, wyznaczonego przez W. G. 1 D. — KOZPN-u na dzień 3. III. o godz. 11 na boiska „Olszy" — Wisła wygrała te zawody valcoverem 3:0 i wchodzi definitywnie do klasy „a“ KOZPN


===Naprzód: dziennik socjalistyczny : organ Wojewódzkiego Komitetu Polskiej Partii Socjalistycznej. 1946, nr 35 - 1946.03.11

Na skutek stwierdzonego przez posterunek Milicji Obywatelskiej w Głogoczowic wypadku samochodowego piłkarzy Dalinu udających się w dn. 3 marca na decydujące zarody o wejście do klasy A w Krakowie postanowił Wydział Gier i Dyscypliny KOZPN wyznaczyć ostateczny termin spotkania Dalin — Wisła na dzień 17 marca br. o godz. 11.30 przedpołudn. na boisku »Wisły«. Tak to oczekiwane od jesieni - zeszłego roku spotkanie Dalin — Wisła, które nawet odbiło się głośnym echem w całej Polsce na skutek procesu sądowego dojdzie do skutku w najbliższą niedzielę i rozstrzygnie, który i wymienionych przeciwników wejdzie w bieżącym roku do klasy A KOZPN



===Naprzód: dziennik socjalistyczny : organ Wojewódzkiego Komitetu Polskiej Partii Socjalistycznej. 1946, nr 42 - 1946.03.18

WISŁA - DALIN 8:0 (2:0)

Po długich perypetiach rozegrano wreszcie dziś na boisku Wisły zawody, w wyniku których Wisła znalazła się definitywnie w klasie „A.“ K. O. Z. P. N.u. Poziom tych zawodów był przeraźliwie niski a wysokocyfrowe zwycięstwo przypisać należy w pierwszym rzędzie całkowitemu opadnięciu ze sił defensywy Dalinu i przytomności środkowego napastnika Wisły, Gracza, który sam strzelił 7 bramek. Ósmą bramkę zdobył obrońca, Filek I kompromitując w ten sposób napastników Wisły, z których lewoskrzydłowy, Worytkiewicz był najgorszym na boisku. W drużynie Dalinu najlepiej spisywało się trio obronne: Kołodziejczyk, Święch I i Święch II dopóki wystarczyło mu sił. W Wiśle najlepszym był skrajny pomocnik, Kubich. Obrońcy i bram karz mało zatrudnieni. Sędziował dobrze ob. Flumnenkehr. Widzów niewiele.