1949.06.26 Ruch Chorzów - Wisła Kraków 0:3

Z Historia Wisły

1949.06.26, I ligi, 10. kolejka, Chorzów,
Ruch Chorzów 0:3 (0:3) Gwardia - Wisła Kraków
widzów: 20.000
sędzia: Aleksandrowicz z Warszawy
Bramki
0:1
0:2
0:3
1' Mieczysław Gracz
31’ Mieczysław Gracz
17' Józef Kohut
Ruch Chorzów
3-2-5
Szeja
Oślizłok
Glebur
Hajduk
Bartyla
Bomba
Przycherka
Sumczyk
Alszer
Cebula
Kubicki

trener: brak
Gwardia - Wisła Kraków
3-2-5
Jerzy Jurowicz
Mieczysław Dudek
Stanisław Flanek
Tadeusz Legutko
Mieczysław Szczurek
Jan Wapiennik
Kazimierz Cisowski
Mieczysław Gracz
Józef Kohut
Mieczysław Rupa
Józef Mamoń

trener: Josef Kuchynka

O Wiśle Kraków czytaj także w oficjalnym serwisie Przeglądu Sportowego - przegladsportowy.pl


Spis treści

Relacje prasowe

”Piłkarz” z 1949.06.27

Gwardia Kraków wiosennym mistrzem ligi

Na boisku Ruchu w Chorzowie zapadł w niedziele decyzja odnośnie tytułu wiosennego mistrza Klasy Państwowej. Krocząca od zwycięstwa do zwycięstwa drużyna leadera tabeli Gwardii-Wisły po pokonaniu Ruchu w stosunku 3:0 uzyskała tytuł wiosennego mistrza ligi.

Wprawdzie drużyna krakowska ma jeszcze do rozegrania w pierwszej rundzie jedno spotkanie z Wartą, ale nawet w wypadku problematycznej zresztą utraty punktów, nie dojdzie już odda już ona w pierwszej rundzie nikomu prowadzenia.

"Przegląd Sportowy" z 1949, nr.51

Gwardziści Krakowa biją nerwowy Ruch 3:0

Chorzów, 26.6 (tel. wł.) - Wisła Gwardia - Ruch 3:0 (3:0). Bramki zdobyli w pierwszej min. Gracz, w 17-ej Kohut i w 31 - Gracz. Sędziował - red. Aleksandrowicz z Warszawy, widzów ponad 20 tys.

Wisła Gwardia - Jurowicz; Dudek, Flanek; Legutko, Szczurek, Wapiennik I; Cisowski, Gracz, Kohut, Rupa, Mamoń.

Ruch - Szeja; Oślizłok, Glebur, Hajduk, Bartyla, Bomba; Przycherka, Sumczyk, Alszer, Cebula, Kubicki.

Zwycięstwo nie przyszło tak łatwo jakby to wyglądało z suchego wyniku. Prawda, że Ruch nie potrafił zmusić krakowian do grania całą parą niemniej jednak w meczu niedzielnym obserwowaliśmy lekki spadek formy Gwardzistów.

Osłabieni brakiem Cieślika chorzowianie siali często zamieszanie na połowie Wisły i oni raczej nadawali ton grze. Zupełna jedna indolencja strzałowa była powodem, że nie potrafili oni zdobyć się nawet na jedną bramkę.

Odwrotnie sprawa przedstawiała się u Wiślaków. Atakowali wypadami, które ze względu na szybkość były zawsze niezwykle groźne. Grając pod silny, przeciwny wiatr zapewnili sobie stosunkowo wcześnie prowadzenie, a później ograniczali się już raczej tylko do paraliżowania zapędów Ruchu. W Wiśle wszyscy grali równo i poza szybkim, wędrującym po wszystkich pozycjach Mamoniem, niezłym do przerwy Szczurkiem i niezawodnym Jurowiczem trudno kogoś wyróżnić. Szczurek wykazał duże zaległości kondycyjne i po przerwie zamienił się miejscem z Legutką. U gospodarzy zauważyliśmy lekką poprawę formy u Bartyli. Reszta grała na normalny dla niej ostatnio poziomie, tj. słabo.

Występ Suszczyka na łączniku wypadł nieudanie i potwierdził, że nie ma on czego szukać na tej pozycji.

Krakowianie przewyższali miejscowych lepszą kondycją, dokładniejszym kryciem, wyrównaniem we wszystkich liniach, a przede wszystkim szybkością i wiarą we własne siły. Grę gospodarzy cechowała niezwykła nerwowość, przypadkowość w akcjach i kompletny brak powiązania poszczególnych członów w zespole.

Wisła zdobyła prowadzenie już w pierwszej minucie z winy Oślizłoka, który nie potrafił utrzymać idącego na przebój Gracza. Wzorowa akcja Mamoń - Kohut kończy się strzałem do pustej bramki po minięciu z piłką wybiegającego Szeję.

W podobnych okolicznościach padła bramka ostatnia. Strzelcem był Gracz, któremu wyłożył pięknie piłkę Kohut.

”Piłkarz” z 1949.06.27

Najlepsi strzelcy ligowi

W tabeli najlepszych strzelców nie zaszły większe zmiany. Do Łącza prowadzącego w tabeli strzelców dołączył się Anioła i obaj Ci gracze mają w tej chwili po 11 bramek na swym koncie.

10 bramek zdobyło trzech zawodników, w tym dwóch „gwardzistów” — Gracz i Kohut oraz Krosówka (Szombierki), Spodzieja uzyskał 8 bramek, a Cieślik — 7.


Chrzanów-Kraków 3:1 (1:1)

Rozegrane w dniu wczorajszym spotkanie piłki nożnej pomiędzy reprezentacją Krakowa a reprezentacją Chrzanowa zakończyło się zwycięstwem Chrzanowa w stosunku 3:1. Gra do przerwy wyrównana, po przerwie lekka przewaga Chrzanowa. Zawody stały na dobrym poziomie.

Bramki dla Chrzanowa zdobyli: Obtułowicz, Zamorski, Kumała; dla Krakowa Piszczek. Drużynę krakowską, która oparta była na zawodnikach drużyn A- klasy od większej porażki uchronił doskonały bramkarz Stefaniszyn. Sędziował b. dobrze p. Kula. Widzów 3.000.