1951.11.01 Wisła Kraków - Polonia Warszawa 2:0

Z Historia Wisły

(Różnice między wersjami)
Linia 3: Linia 3:
| nazwa rozgrywek = I liga, 21. kolejka
| nazwa rozgrywek = I liga, 21. kolejka
| stadion(miasto) = Kraków, [[stadion Wisły]]
| stadion(miasto) = Kraków, [[stadion Wisły]]
-
| godzina = czwartek
+
| godzina = czwartek, 11:45
| herb gospodarzy = Wisła Kraków herb5.jpg
| herb gospodarzy = Wisła Kraków herb5.jpg
| herb gości = Kolejarz herb.jpg
| herb gości = Kolejarz herb.jpg
Linia 34: Linia 34:
Spotkanie CWKS o wejście do ekstraklasy z Górnikiem Wałbrzych odbędzie się w dn. 28 października br. w godz. przedpołudniowych.
Spotkanie CWKS o wejście do ekstraklasy z Górnikiem Wałbrzych odbędzie się w dn. 28 października br. w godz. przedpołudniowych.
-
===Echo Krakowskie. 1951, nr 285 (30 X) nr 1837 1 listopada Gwardia Kr Kolejarz W-wa
+
===Echo Krakowskie. 1951, nr 285 (30 X) nr 1837 1 listopada Gwardia Kr Kolejarz W-wa===
[[Grafika:Echo 1951-10-30.jpg‎‎|thumb|right|200 px]]‎‎
[[Grafika:Echo 1951-10-30.jpg‎‎|thumb|right|200 px]]‎‎

Wersja z dnia 11:57, 8 sie 2019

1951.11.01, I liga, 21. kolejka, Kraków, stadion Wisły, czwartek, 11:45
Gwardia Kraków 2:0 (0:0) Kolejarz Warszawa
widzów: 8-12.000
sędzia: Krumholtz z Bielska
Bramki
Mieczysław Gracz 61'
Mieczysław Dudek (g) 68'
1:0
2:0
Gwardia Kraków
3-2-5
Jerzy Jurowicz
Mieczysław Dudek
Stanisław Flanek
Jan Wapiennik
Mieczysław Szczurek
Józef Mamoń
Rudolf Patkolo Grafika:Zmiana.PNG(Zbigniew Kotaba)
Mieczysław Gracz
Zbigniew Jaskowski
Wiesław Gamaj
Zdzisław Mordarski

trener: Michał Matyas
Kolejarz Warszawa
3-2-5
Borucz Grafika:Zmiana.PNG (Sosnowski)
Wołosz
Jaźnicki
Brzozowski
Szczawiński
Łabęda
Zelenay
Popiołek
Łącz
Strojny
Wesołowski

trener: Szczepaniak

O Wiśle Kraków czytaj także w oficjalnym serwisie Przeglądu Sportowego - przegladsportowy.pl

Spis treści

Relacje prasowe

‎‎
‎‎

Echo Krakowskie. 1951, nr 279 (24 X) nr 1831

‎‎

Gwardia Kr Kolejarz W-wa 1 listopada

W nadchodzącą niedzielę tj. 28 października br. miał się odbyć ligowy mecz piłkarski pomiędzy Gwardią a Kolejarzem warszawskim. Spotkanie to zostało przesunięte na dzień 1 listopada.

W dniu 4 listopada Ogniwo krakowskie grać będzie ze stołecznym CWKS w Krakowie, w godzinach przedpołudniowych — bowiem po południu grać będzie w Krakowie Dynamo Tbilisi z Gwardią krakowską.

Spotkanie CWKS o wejście do ekstraklasy z Górnikiem Wałbrzych odbędzie się w dn. 28 października br. w godz. przedpołudniowych.

Echo Krakowskie. 1951, nr 285 (30 X) nr 1837 1 listopada Gwardia Kr Kolejarz W-wa

‎‎

W nadchodzący czwartek, tj. 1 listopada br. rozegrane zostanie na boisku Gwardii interesujące spotkanie piłkarskie o mistrzostwo I ligi pomiędzy krakowską Gwardią, a jedenastką Kolejarza Warszawa.

Początek o godzinie 11.45.


Echo Krakowskie. 1951, nr 286 (1 XI) nr 1838

‎‎

GWARDII WYSTARCZY REMIS

NA skutek ostatnich dwóch porażek swego najgroźniejszego rywala — CWKS. Gwardii do mistrzostwa wystarczy już tylko remis w meczu z Kolejarzem Warszawa. Gwardziści jednak będą chcieli zdobyć w dzisiejszym spotkaniu dwa punkty i w ten sposób definitywnie zapewnić sobie tytuł mistrza ligi na rok bieżący.

Kolejarz stanowiący zespół wyrównany, ale grający ostatnio całkiem przeciętnie nie powinien zmusić gospodarzy do wydania z siebie maksimum wysiłku w walce o tytuł mistrzowski. Na wet brak kontuzjowanego Kohuta, nie powinien mieć większego wpływ na uzyskanie zwycięstwa przez gwardzistów.

Piątka szybkich napastników Gwardii postara się zatrudnić odpowiednio Borucza, a linie ofensywne gospodarzy powinny zastopować atak gości, utrudniając mu dostęp bramki Jurowicza


”Przegląd Sportowy” z 1951.11.02

Antadze i trener Minajew oceniają mecz Gwardia Kr. — Kolejarz W-wa 2:0

KRAKÓW 1. 11. (tel. wł.).

Gwardia Kraków — Kolejarz Warszawa 2:0 (0:0).

Bramki zdobyli Gracz i Dudek. Sędzia Krumholtz. Widzów ok. 12 tys.

GWARDIA: Jurowicz, Dudek, Flanek Wapiennik, Szczurek, Mamoń, Patkolo (Kotaba), Gracz, Jaśkowski, Gamaj, Mordarski. Trener Matjas.

KOLEJARZ: Borucz (Sosnowski), Wołosz, Jaźnicki, Brzozowski, Szczawiński, Łabęda, Zelenay, Popiołek. Łącz, Strojny, Wesołowski. Trener Szczepaniak.

Przy którymś tam z rzędu kornerze przeciw Kolejarzowi pobiegł Dudek pod bramkę przeciwnika i przejąwszy na głowę dobrze bity przez Kotabę rzut rożny, zdobył drugą bramkę dla Gwardii. W chwilę po tym drugi obrońca Flanek mógł także wpisać się na listę zdobywców bramek. Flanek strzelał rzut karny, jednak tak słabo, że Sosnowski zdołał go obronić.

Dudek i Flanek ze Szczurkiem, Graczem i Mordarskim stanowili piątkę, która o klasę przewyższała pozostałych zawodników. O ile jeszcze obaj obrońcy i stoper znajdowali pełne poparcie w nieodzownym Jurowiczu, w szybkim i agresywnym Mamoniu oraz w rozumnym i spokojnym Wapienniku, o tyle Gracz i Mordarski zdani byli wyłącznie na swoje siły. Ale ich właśnie czujnie pilnowali Kolejarze, pozostawiając daleko większą swobodę ruchu Jaśkowskiemu, Gamajowi czy Patkolo, kiedy mimo miażdżącej przewagi Gwardii wynik bezbramkowy utrzymywał się przez 60 min. gry.

W tym okresie godnym rywalem Gwardzistów był Borucz, wyłapujący wszystkie bliskie i dalsze strzały. Bramkarz Kolejarza zbyt ryzykownie interweniując doznał po przerwie kontuzji, a jego miejsce zajął Sosnowski. Bardzo słabo w zespole Kolejarza wypadli Brzozowski, który braki kondycyjne usiłował nadrabiać ostrą i niebezpieczną grą oraz egoistycznie grający Wesołowski.

Na meczu Gwardia — Kolejarz obecni byli: trener Dynamo Tbilisi Minajew oraz znakomity piłkarz Antadze. Podkreślali oni zgodnie, że Gwardia zwyciężyła zasłużenie, będąc w ogólnym przekroju lepszą drużyną. Gościom radzieckim podobali się specjalnie obaj obrońcy Gwardii oraz Gracz i Szczurek.

Trener Minajew oświadczył, że z widzianych dotąd przez niego piłkarzy polskich, środkowy pomocnik Gwardii ma największe wyczucie gry stopera, nie trzyma się kurczowo tyłu, lecz podąża za atakiem i bierze na siebie rolę konstruktora akcji ofensywnych. Antadze zwrócił uwagę na to, że szybki i agresywny Mamoń, byłby o wiele wartościowszym zawodnikiem, gdyby nie marnował wielu sił (a nawet i czasu) na dalekie rajdy, których nie umie jednak zakończyć strzałem na bramkę. Wytwarza on sytuację, których zakończeniem danie jak robi to wop tuan powinien być strzał, a nie podanie, jak robi to Mamoń. Zarówno trener jak i piłkarz wyrazili opinię, że dwaj konstruktywnie grający zawodnicy Gracz i Mordarski nie znajdują zrozumienia u pozostałych partnerów.

(sh)