1953.08.19 Wisła Kraków - Legia Warszawa 2:1

Z Historia Wisły

(Różnice między wersjami)
Linia 10: Linia 10:
| goście = [[Legia Warszawa]]
| goście = [[Legia Warszawa]]
| ilość widzów = 15000
| ilość widzów = 15000
-
| sędzia = Gorączniak z Poznania
+
| sędzia = Antoni Gorączniak z Poznania
-
| strzelcy bramek gospodarze = [[Józef Kohut]] wolny 21'<br><br>[[Antoni Rogoza]] 87'
+
| strzelcy bramek gospodarze = [[Józef Kohut]] (w) 21'<br><br>[[Antoni Rogoza]] 87'
| wyniki po kolei = 1:0<br>1:1<br>2:1
| wyniki po kolei = 1:0<br>1:1<br>2:1
-
| strzelcy bramek goście = <br>69' k. Henryk Szymborski<br><br>
+
| strzelcy bramek goście = <br>69' (k) Henryk Szymborski<br><br>
| skład gospodarzy = 3-2-5<br>[[Jerzy Jurowicz]]<br>[[Antoni Talik]]<br>[[Mieczysław Szczurek]]<br>[[Stanisław Flanek]]<br>[[Leszek Snopkowski]]<br>[[Ryszard Jędrys]]<br>[[Antoni Rogoza]]<br>[[Zbigniew Jaskowski]]<br>[[Włodzimierz Kościelny]] ([[Zbigniew Kotaba]])<br>[[Józef Kohut]]<br>[[Zdzisław Mordarski]]<br><br>trener: [[Michał Matyas]]
| skład gospodarzy = 3-2-5<br>[[Jerzy Jurowicz]]<br>[[Antoni Talik]]<br>[[Mieczysław Szczurek]]<br>[[Stanisław Flanek]]<br>[[Leszek Snopkowski]]<br>[[Ryszard Jędrys]]<br>[[Antoni Rogoza]]<br>[[Zbigniew Jaskowski]]<br>[[Włodzimierz Kościelny]] ([[Zbigniew Kotaba]])<br>[[Józef Kohut]]<br>[[Zdzisław Mordarski]]<br><br>trener: [[Michał Matyas]]
-
| skład gości = <br>Edward Szymkowiak [[Grafika:Zmiana.PNG]] 14' (Gerard Koźlik)<br>Feliks Polak<br>Jerzy Orłowski<br>Paweł Budziński<br>Józef Wieczorek<br>Zdzisław Bieniek<br>Wacław Sąsiadek<br>Edward Jankowski<br>Henryk Szymborski<br>Marian Olejnik<br>Janusz Gogolewski [[Grafika:Zmiana.PNG]] 46' (Andrzej Cehelik)<br><br>trener:
+
| skład gości = <br>Edward Szymkowiak [[Grafika:Zmiana.PNG]] 14' (Gerard Koźlik)<br>Feliks Polak<br>Jerzy Orłowski<br>Paweł Budziński<br>Józef Wieczorek<br>Zdzisław Bieniek<br>Wacław Sąsiadek<br>Edward Jankowski<br>Henryk Szymborski<br>Marian Olejnik<br>Janusz Gogolewski [[Grafika:Zmiana.PNG]] 46' (Andrzej Cehelik)<br><br>trener: Wacław Kuchar
| statystyki =
| statystyki =
}}
}}

Wersja z dnia 16:36, 8 kwi 2009

1953.08.19, I liga, stadion Gwardii,
[[Grafika:|150px]] Gwardia Kraków 2:1 (1:0) Legia Warszawa
widzów: 15000
sędzia: Antoni Gorączniak z Poznania
Bramki
Józef Kohut (w) 21'

Antoni Rogoza 87'
1:0
1:1
2:1

69' (k) Henryk Szymborski

Gwardia Kraków
3-2-5
Jerzy Jurowicz
Antoni Talik
Mieczysław Szczurek
Stanisław Flanek
Leszek Snopkowski
Ryszard Jędrys
Antoni Rogoza
Zbigniew Jaskowski
Włodzimierz Kościelny (Zbigniew Kotaba)
Józef Kohut
Zdzisław Mordarski

trener: Michał Matyas
Legia Warszawa

Edward Szymkowiak Grafika:Zmiana.PNG 14' (Gerard Koźlik)
Feliks Polak
Jerzy Orłowski
Paweł Budziński
Józef Wieczorek
Zdzisław Bieniek
Wacław Sąsiadek
Edward Jankowski
Henryk Szymborski
Marian Olejnik
Janusz Gogolewski Grafika:Zmiana.PNG 46' (Andrzej Cehelik)

trener: Wacław Kuchar

O Wiśle Kraków czytaj także w oficjalnym serwisie Przeglądu Sportowego - przegladsportowy.pl


Relacje prasowe

Przegląd sportowy, rok 1953/ nr.71/ 20 sierpnia/ str.1:

Gwardia Kr. - CWKS 2:1

Piękna gra piłkarzy obu drużyn

KRAKÓW 19.8. (tel. wł.). Gwardia Kraków - CWKS 2:1 (1:0). Bramki dla Gwardii zdobyli: Kohut z wolnego i Rogoza, dla CWKS - Szymborski z karnego. Sędziował Gorączniak z Poznania; widzów ok 15.000.

Gwardia: Jurowicz, Talik, Szczurek, Flanek, Snopkowski, Jędrys, Rogoza, Jaśkowski, Kościelny, (Kotaba), Kohut, Mordarski.

CWKS: Szymkowiak, (Koźlik), Polak, Orłowski. Budziński, Wieczorek, Bieniek, Sąsiadek, Jankowski, Szymborski, Gogolewski (Cehelik), Olejnik.

CWKS w pełni potwierdził dobrą opinię zasygnalizowaną zwycięskim meczem przeciw Unii. Wyrównany, dobrze technicznie i kondycyjnie zespół zademonstrował szereg zagrań wysokiej klasy, w tym rzadko oglądane na naszych boiskach dalekie, zaskakujące strzały, prostopadłe podania w uliczki, umiejętne rozprzestrzenianie i szybkie przenoszenie gry z jednej flanki na drugą.

Drużyna wojskowych natrafiła jednak na bardzo dobry dzień przeciwnika, grającego równomiernie przez całe 90 minut i atakującego z bezprzykładną ambicją w końcówce, kiedy to po zbyt pochopnym podyktowaniu karnego przeciwnik doprowadził do stanu 1:1. Mimo, iż w tym okresie wojskowi ściągnęli na swoje przedpola posiłki obu łączników, potrafiła Gwardia znaleźć lukę w defensywie CWKS, a bliski i ostry strzał Rogozy ustalił w 86 min. gry wynik meczu.

Zarówno przy tej jak i przy pierwszej bramce zdobytej przez Kohuta wspaniałym strzałem z dalekiego rzutu wolnego, bramkarz CWKS Koźlik był bez winy i bezradny. Tak on jak i broniący w pierwszym kwadransie Szymkowiak, któremu odnowiła się niedzielna kontuzja, wykazali doskonałą formę, broniąc niejednokrotnie w pozornie beznadziejnych sytuacjach. M. in. Szymkowiak uchronił już w 1 min. drużynę od utraty bramki i wówczas to przy brawurowej robinsonadzie nadwyrężył niewygojone należycie ścięgno w obojczyku.

Na dobre noty zasłużyli również z CWKS Jankowski, Orłowski i Bieniek, choć ci dwaj ostatni nie zawsze grają czystko.

W Gwardii klasą dla siebie był Szczurek. Jego interwencje były spokojne, pewne, a nie rzadko wprost błyskotliwe.

Widownia długo demonstrowała przeciw sędziemu, który w jednej z jego interwencji dopatrzył się przekroczenia przepisów i zasądził rzut karny przeciw Gwardii. Arbiter w ogóle krzywdził obie drużyny - w tym niepomiernie więcej Gwardię - przerywając grę po faulach mimo, że poszkodowany pozostał przy piłce w dogodnej dla swej drużyny pozycji. Oprócz Szczurka na uznanie i pochwały zasłużyli w Gwardii: Flanek, Mordarski, Kohut, Jurowicz i Kościelny.

15-tysięczna rzesza widzów opuszczała stadion ze szczerym zadowoleniem, jakie daje widok pięknych, na dobrym poziomie stojących i emocjonujących zawodów. Wiele emocji przeżywali widzowie w momentach, kiedy dalekie strzały Jankowskiego i Cehelika lądowały na poprzeczce lub stawały się łupem niezawodnego Jurowicza. Po drugiej znów stronie obaj bramkarze CWKS interweniowali brawurowo i stylowo, a wiele groźnych strzałów napastników Gwardii mijało cel o centymetry.