1959.05.10 Polonia Bytom - Wisła Kraków 4:0

Z Historia Wisły

(Różnice między wersjami)
Linia 11: Linia 11:
| ilość widzów = ok. 10.000
| ilość widzów = ok. 10.000
| sędzia = T. Nowak z Kielc
| sędzia = T. Nowak z Kielc
-
| strzelcy bramek gospodarze =
+
| strzelcy bramek gospodarze = Trampisz 73'<br>Trampisz<br>Liberda 81'<br>Liberda 86'
| wyniki po kolei = 1:0<br>2:0<br>3:0<br>4:0
| wyniki po kolei = 1:0<br>2:0<br>3:0<br>4:0
| strzelcy bramek goście =
| strzelcy bramek goście =
-
| skład gospodarzy = 3-2-5<br>
+
| skład gospodarzy = 3-2-5<br>Szymkowiak<br>Dymarczyk<br>Olejniczak<br>Widawski<br>Wieczorek<br>Grzegorczyk<br>Sąsiadek<br>Trampisz<br>Kempny<br>Liberda<br>Skwara[[grafika:zmiana.PNG]](Pogrzeba)
| skład gości = 3-2-5<br>[[Bronisław Leśniak]]<br>[[Fryderyk Monica]]<br>[[Władysław Kawula]]<br>[[Ryszard Budka]]<br>[[Adam Michel]]<br>[[Leszek Snopkowski]]<br>[[Marian Machowski]] [[grafika:zmiana.PNG]] (46'? [[Andrzej Sykta]])<br>[[Wiesław Gamaj]]<br>[[Stanisław Adamczyk]]<br>[[Józef Maniecki]]<br>[[Kazimierz Kościelny]]<br><br>trener [[Károly Kósa]]
| skład gości = 3-2-5<br>[[Bronisław Leśniak]]<br>[[Fryderyk Monica]]<br>[[Władysław Kawula]]<br>[[Ryszard Budka]]<br>[[Adam Michel]]<br>[[Leszek Snopkowski]]<br>[[Marian Machowski]] [[grafika:zmiana.PNG]] (46'? [[Andrzej Sykta]])<br>[[Wiesław Gamaj]]<br>[[Stanisław Adamczyk]]<br>[[Józef Maniecki]]<br>[[Kazimierz Kościelny]]<br><br>trener [[Károly Kósa]]
| statystyki =
| statystyki =

Wersja z dnia 06:45, 3 lip 2013

1959.05.10, I liga, 8. kolejka, Bytom, Stadion Polonii,
Polonia Bytom 4:0 (0:0) Wisła Kraków
widzów: ok. 10.000
sędzia: T. Nowak z Kielc
Bramki
Trampisz 73'
Trampisz
Liberda 81'
Liberda 86'
1:0
2:0
3:0
4:0
Polonia Bytom
3-2-5
Szymkowiak
Dymarczyk
Olejniczak
Widawski
Wieczorek
Grzegorczyk
Sąsiadek
Trampisz
Kempny
Liberda
Skwaragrafika:zmiana.PNG(Pogrzeba)
Wisła Kraków
3-2-5
Bronisław Leśniak
Fryderyk Monica
Władysław Kawula
Ryszard Budka
Adam Michel
Leszek Snopkowski
Marian Machowski grafika:zmiana.PNG (46'? Andrzej Sykta)
Wiesław Gamaj
Stanisław Adamczyk
Józef Maniecki
Kazimierz Kościelny

trener Károly Kósa

O Wiśle Kraków czytaj także w oficjalnym serwisie Przeglądu Sportowego - przegladsportowy.pl

Relacje prasowe

”Przegląd Sportowy” z 1959.05.11

http://buwcd.buw.uw.edu.pl/e_zbiory/ckcp/p_sportowy/1959/nr075/directory.djvu

BYTOM 10.5 (tel. wł.) Polonia By. tom — Wisła Kraków 4:0 (0:0). Bramki: 73 i 75 min. Trampisz, 81 i 86 min. Liberda. Sędziował Nowak z Kielc. Widzów 10 tys.

POLONIA: Szymkowiak, Dymarczyk, Olejniczak, Widawski, Wieczorek, Grzegorczyk, Sąsiadek, Trampisz, Kempny, Liberda, Skwara, (Pogrzeba).

WISŁA: Leśniak, Monica, Kawula, Budka, Michel, Snopkowski, Machowski, (Sykta), Gamaj, Adamczyk, Maniecki, Kościelny II.

Nie dziwimy się wcale, że Polonia Bytom mogła przegrać w Halle z II-ligową drużyną NRD, Do przerwy grała słabo, nawiązując równorzędną grę z krakowską Wisłą, pomimo że sprzymierzeńcem jej był wiatr. W tym okresie obie drużyny miały szereg okazji do zdobycia bramek. W 11 min. Sąsiadek decyduje się na rajd, mija obrońców Wisły i z pozycji sam na sam strzel w ręce Leśniakowi. W 42 min. z kolei Wisła ma kapitalną okazję, kiedy to do centry Machowskiego wyskakuje Adamczyk, podając piłkę z odległości 3 m obok pustej bramki.

Po zmianie stron początkowo nic nie zapowiadało klęski gości, w 44 min. Maniecki z Syktą znaleźli się w obliczu Szymkowiaka i nie potrafili go zmusić do kapitulacji, w chwilę później Kempny w podobnej sytuacji strzela w poprzeczkę, zaś bombę Gamaja z 30 m wypiąstkował Szymkowiak na róg. Powoli atak Polonii zaczyna zdobywać teren i coraz bardziej zagraża bramce Leśniaka. W 73 min. prawy łącznik Polonii Trampisz z niezbyt groźnej sytuacji „zrobił" bramkę po ograniu Kawuli. Od tego momentu w szeregi piłkarzy z białą gwiazdą wkrada się zdenerwowanie. Obrońcy popełniają błąd po błędzie, a z impetem atakujący napastnicy Polonii uzyskują wysoką przewagę. Sypia się też dalsze bramki, które były wynikłem zarówno dobrej gry bytomskiego ataku tej części spotkania, Jak również błędów obrony przeciwnika. W 15 min. Trampisz ogrywa znowu Kawulę, w 81 i 86 min. dwukrotnie Liberda mija kilku przeciwników, zdobywając bramki z bezpośredniej odległości.

Tylko w tym ostatnim, 20 minutowym okresie podobała się wszystkim gra jedenastki bytomskiej, która zebrała zasłużone brawa. Poprzednio widzieliśmy na boisku zupełnie inny zespół, który niczym się nie wyróżniał. W przekroju całego spotkania wyróżnić należy przede wszystkim młodego pomocnika Grzegorczyka, a następnie Trampisza i stopera Olejniczaka, a za ostatnie 20 min — Liberdę. Wisła zaprezentowała się znacznie korzystniej niż przed kilkoma tygodniami w Zabrzu. Kiedy konto bramkowe było jeszcze czyste, ładnie kombinowali w polu, piłka trzymała się nóg jak zaczarowana. Atakowi Wisły brakowało jednak siły przebojowej i dlatego właśnie krakowianie nie potrafili zmusić do kapitulacji defensywy bytomskiej. W zespole tym wyróżniamy przede wszystkim bramkarza Leśniaka, obu bocznych obrońców Snopkowskiego i Gamaja.

J. Wykrota

”Dziennik Polski” z 1959.05.12

http://mbc.malopolska.pl/dlibra/doccontent?id=5927

Wiśle nie poszczęściło się niestety w Bytomiu. Można różnie tłumaczyć sobie porażkę wiślaków — i zamianą Machowskiego na Syktę, i zbyt silnym przeciwnikiem, i słabo grającą obroną. Wisła przegrała coprawda ten mecz, wykazała jednak dobrą postawę i trudno aby ta porażka w jakikolwiek sposób miała wpłynąć na dalszą grą drużyny w meczach ligowych.

Ligowców czeka teraz krótka, dwutygodniowa przerwa. Jeżeli zostanie mądrze wykorzystana, może wydatnie przyczynić się do poprawy obecnej sytuacji.