1960.05.29 Wisła Kraków - Zagłębie Sosnowiec 0:1

Z Historia Wisły

(Różnice między wersjami)
Linia 10: Linia 10:
| goście = [[Stal Sosnowiec]]
| goście = [[Stal Sosnowiec]]
| ilość widzów = 15.000
| ilość widzów = 15.000
-
| sędzia = T. Nowak z Kielc
+
| sędzia = Tadeusz Nowak z Kielc
| strzelcy bramek gospodarze =
| strzelcy bramek gospodarze =
| wyniki po kolei = 0:1
| wyniki po kolei = 0:1
-
| strzelcy bramek goście = 51' Myga
+
| strzelcy bramek goście = 51' Zbigniew Myga
| skład gospodarzy = 3-2-5<br>[[Bronisław Leśniak]]<br>[[Fryderyk Monica]]<br>[[Władysław Kawula]]<br>[[Ryszard Budka]] <br>[[Adam Michel]]<br>[[Ryszard Jędrys]]<br>[[Marian Machowski]]<br>[[Andrzej Sykta]]<br>[[Stanisław Adamczyk]]<br>[[Stanisław Śmiałek]]<br>[[Kazimierz Kościelny]]<br><br>trener: [[Károly Kósa]]
| skład gospodarzy = 3-2-5<br>[[Bronisław Leśniak]]<br>[[Fryderyk Monica]]<br>[[Władysław Kawula]]<br>[[Ryszard Budka]] <br>[[Adam Michel]]<br>[[Ryszard Jędrys]]<br>[[Marian Machowski]]<br>[[Andrzej Sykta]]<br>[[Stanisław Adamczyk]]<br>[[Stanisław Śmiałek]]<br>[[Kazimierz Kościelny]]<br><br>trener: [[Károly Kósa]]
-
| skład gości = 3-2-5<br>Dziurowicz <br>Skiba <br>Śpiewak <br>Komoder <br>Fulczyk <br>Marek <br>Ciszek <br>Myga <br>Uznański <br>Majewski <br>Smilowski [[Grafika:Zmiana.PNG]] (Gzik)<br><br>trener:
+
| skład gości = 3-2-5<br>Dziurowicz <br>Skiba <br>Śpiewak <br>Komoder <br>Fulczyk <br>Marek <br>Ciszek <br>Myga <br>Uznański <br>Majewski <br>Śmiłowski [[Grafika:Zmiana.PNG]] (Gaik)<br><br>trener: [[Alojzy Sitko]]
| statystyki =
| statystyki =
}}
}}

Wersja z dnia 10:46, 18 sty 2014

1960.05.29, I Liga, 8. kolejka, Kraków, Stadion Wisły, 18.00
Wisła Kraków 0:1 (0:0) Stal Sosnowiec
widzów: 15.000
sędzia: Tadeusz Nowak z Kielc
Bramki
0:1 51' Zbigniew Myga
Wisła Kraków
3-2-5
Bronisław Leśniak
Fryderyk Monica
Władysław Kawula
Ryszard Budka
Adam Michel
Ryszard Jędrys
Marian Machowski
Andrzej Sykta
Stanisław Adamczyk
Stanisław Śmiałek
Kazimierz Kościelny

trener: Károly Kósa
Stal Sosnowiec
3-2-5
Dziurowicz
Skiba
Śpiewak
Komoder
Fulczyk
Marek
Ciszek
Myga
Uznański
Majewski
Śmiłowski Grafika:Zmiana.PNG (Gaik)

trener: Alojzy Sitko

O Wiśle Kraków czytaj także w oficjalnym serwisie Przeglądu Sportowego - przegladsportowy.pl


Afisz zapowiadający mecz
Afisz zapowiadający mecz

Relacje prasowe

"Tempo" z 1960.05.30

„Subtelna” Wisła uległa twardej Stali

Mowa była o piłkarzach Wisły podczas meczu ich ze Stalą. Meczu zakończonego porażką krakowian 0:1 (0:0). Rzeczywiście zwłaszcza na tle ambitnie grających sosnowiczan, dla których żadna piłka nie była stracona, Wisła wypadła dziwnie blado, niezaradnie. Możliwe, że gdyby jedna z dwóch pozycji tzw. murowanych, jakie Wisła miała przed przerwą, zamieniona została w bramkę, gra potoczyłaby się inaczej. Ala najpierw, w 15 min. Machowski, który ładnie wyszedł na czystą pozycją, uzyskał tylko kornera. Druga okazja trafiła się Śmiałkowi w 48 min. Piłkę bitą z wolnego przez Monicę, uzyskał w takiej sytuacji, że znalazł się oko w oko z Dziurowiczem i trafił w niego. Śmiałek ten szczęściarz! Fortuna opuściła go po raz pierwszy.

Do przerwy przewagę w polu miała raczej Wisła, jej obrońcy często rozgrywali piłką już z linii środkowej boiska. Niestety im bliżej bramki Dziurowicza tym bardziej niedokładne były podania piłkarzy Wisły, a celował w tym Adamczyk.

— Ja się dziwie — narzekał nawet kibic Cracovii Kwiatkowski — że gdyby w „naszej” Cracovii (po sobotnim zwycięstwie 4:1 białoczerwonych gładko mówi się „nasza") decydują się na wprowadzanie młodych, takiego Kowalika, Sudera, to w Wiśle cała zmiana kręci się wokół wariantu Adamczyk—Rogoża. Przecież w końcu raz trzeba zrobić radykalne pociągniecie i zaryzykować z kimś nowym.

Trzeba przyznać, że Gaik, uczestnik reprezentacji Polski juniorów na mistrzostwach Świata, spisywał się na skrzydle wcale dobrze. Z jego właśnie świetnego podania Myga omal nie uzyskał w 43 min. prowadzenia dla Stali A Myga? To też reprezentant Polski juniorów. W tym meczu pełnił on rolą wysuniętego do przodu „desanta" i każde jego wyjście do piłki groziło niebezpieczeństwem. Takie były zalożenia gry mojej drużyny — zaznajamiał mnie po meczu trener Stali A. Sitko niegdyś obrońca ligowej Wisły. (…)

Istotnie, takie właśnie momenty złożyły się na uzyskanie przez Stal bramki w 51 minucie. „Zmistrzony" już i kłócący się z kolegami Monica, który nabrał maniery „bawienia się z piłką" w pobilżu własnej bramki, dał temu początek. Piłkę dorwał Uznański, podał prostopadle do Mygi, ten sprytnie wywinął się spod kontroli Kawuli i obok wybiegającego Leśniaka posłał piłkę do siatki. 1:0. Teraz Stal uzyskuje wyraźną przewagę, gra składnie — wygrywa zasłużenie.

WISŁA: Leśniak, Monica, Kawula, Budka, Michel, Jędrys, Machowski, Sykta, Adamczyk, Śmiałek, Kościelny.

STAL: Dziurowicz, Skiba, Śpiewak, Komodor, Fulczyk, Marek, Ciszek, Myga. Uznański, Majewski, Śmiłowski (Gaik).

Sędziował p. Nowak z Kielc. Widzów 15.000.

Jan Rotter

”Dziennik Polski” z 1960.05.31

http://mbc.malopolska.pl/dlibra/doccontent?id=5770