1961.03.26 Wisła Kraków - Lechia Gdańsk 1:1

Z Historia Wisły

1961.03.26, I Liga, 2. kolejka, Kraków, Stadion Wisły, 15.30
Wisła Kraków 1:1 (1:1) Lechia Gdańsk
widzów: 10.000-20.000
sędzia: Gerard Kania z Katowic
Bramki
Ryszard Miceusz 26’

1:0
1:1

34' Zygmunt Gadecki
Wisła Kraków
3-2-5
Bronisław Leśniak
Antoni Zalman
Władysław Kawula
Leszek Snopkowski
Ryszard Wójcik Grafika:Zmiana.PNG (Stefan Mazur)
Ryszard Jędrys
Andrzej Sykta
Antoni Rogoza
Ryszard Miceusz
Stanisław Śmiałek
Kazimierz Kościelny

trener: Karel Finek
Lechia Gdańsk
3-2-5
Henryk Gronowski
Stanisław Jarząbek
Roman Korynt
Czesław Lenc
Ryszard Szyndlar
Władysław Musiał
Zygmunt Gadecki
Janusz Charczuk
Arkadiusz Bieńkowski
Bogdan Adamczyk
Jerzy ApolewiczGrafika:Zmiana.PNG (Henryk Wieczorkowski)

trener: Lajos Szolar

O Wiśle Kraków czytaj także w oficjalnym serwisie Przeglądu Sportowego - przegladsportowy.pl


Afisz zapowiadający mecz
Afisz zapowiadający meczSpis treści

Relacje prasowe

Echo Krakowa. 1961, nr 71 (24 III) nr 4891

CZEKAMY NA REHABILITACJĘ WISŁY

Część sympatyków Wisły miała wątpliwą przyjemność oglądania w akcji swej jedenastki podczas jej występu w Bobrku k. Bytomiu. Nie ma chyba takich, którzy mogli być zadowoleni z gry „gwiaździstych”, chociaż sami zawodnicy twierdzą, że bramkę Polonii „zaczarował” — Szymkowiak i dlatego w ewidentnych sytuacjach podbramkowych wszystkie zakusy Miceusza, Sykty, czy Śmiałka spełzły na niczym. Dziś, w przededniu meczu z Lechią sympatycy Wisły oczekują od zawodników pełnej rehabilitacji za niechlubną porażkę z Polonią.

GRONOWSKI SKAPITULUJE?...

— Gronowski, który ostatni raz wystąpi przed krakowską widownią w drużynie Lechii (wyjeżdża do Kanady), będzie musiał wyciągać piłkę z siatki! — twierdzą Wiślacy. Oby te zapowiedzi znalazły potwierdzenie.

Czy na podstawie zaprezentowanej dotychczas formy Wisła może pokusić się o wywalczenie pierwszych punktów właśnie na Lechii? Nie ulega wątpliwości, że Wisła reprezentuje większe umiejętności niż niedzielny przeciwnik. Wykazała to nawet w meczu z Polonią i jak pisałem w sprawozdaniu — mogła pokonać słabo grającą Polonię. W zespole krakowskim musi się jednak zacząć grać zespołowo, gdyż daje to większą szansę na „sforsowanie” defensywy przeciwnika, niż husarskie, indywidualne ataki. Jednostronność w piłkarstwie prowadzi do sukcesów... na krótką metę.

AMBICJA — POSZUKIWANA

Tegoroczne występy wiślaków wykazały, że grają oni bez odrobiny zaciętości, że załamują się. pod wpływem chwilowych niepowodzeń. — „Mimozy do cieplarni”! — takie winno być hasło wiślaków, gdyż na boisku muszą walczyć ambitni i wytrzymali kondycyjnie zawodnicy. Wówczas rzadziej będziemy świadkami niepowodzeń i rozczarowań.

Odnośnie składu wiślaków na mecz z Lechią, to zajdą w nim tylko nieznaczne korekty i prawdopodobnie pomoc zostanie wzmocniona Michelem, który szybko wraca do zdrowia.


Echo Krakowa. 1961, nr 73 (27 III) nr 4893

‎‎‎‎


Nieudolna gra krakowian

Remis Wisły z Lechią 1:1 zadowolił gdańszczan WISŁA — LECHIA 1:1 (1:1). Bramki zdobyli: dla Wisły — Miceusz w 26 min., dla Lechii — Gadecki w Kania z Katowic. Widzów ok. 20 tysięcy.

Sędziował p. WISŁA: Leśniak — Zelman (Mazur), Kawula, Snopkowski — Wójcik (Zelman), Jędrys — Sykta, Rogoża, Miceusz, Śmiałek, Kościelny.

LECHIA: Gronowski — Jarząbek, Korynt, Lenc — Musiał, Szyndlar — Gadecki, Charczuk, Bieńkowski, Adamczyk, Apolewicz (Wieczorkowski). Ponad 20 tysięcy widzów opuszczało wczoraj stadion Wisły w minorowym nastroju.

Takiej gry, jaką oglądali w wydaniu wiślaków podczas meczu z gdańską Lechią — nie spodziewali się w żadnym wypadku. Krakowianie nadal znajdują się w kameleonowej formie i poza starymi wadami (wolne rozgrywanie piłki, brak zdecydowania pod bramką przeciwnika i słaba dyspozycja strzałowa) niczego pozytywnego nie wnieśli do gry.

Krótkie okresy poprawnych poczynań to stanowczo za mało na odnoszenie sukcesów na ligowych boiskach.

GOŚCIE GRALI NA REMIS

Jeszcze raz mieliśmy możność stwierdzić, że gdańszczanie przyjechali do Krakowa z „planem minimum”. Kiedy przy stanie 1:0 dla Wisły zdołali w 34 min. uzyskać wyrównanie — wyraźnie wzmocnili defensywę trzymać wynik. Ten plan powiódł się Lechii w 100 procentach a na minutę przed końcem była nawet bliska odniesienia niespodziewanego zwycięstwa. W zespole „zielonych najmocniejsze punkty stanowili: bramkarz — Gronowski, stoper — Korynt, pomocnik — Musiał oraz Charczuk, Gadecki i Wieczorkowski w ataku.

KAWULA WRACA DO FORMY

W zespole Wisły, który jako całość zawiódł, można wyróżnić jedynie Leśniaka w bramce (mimo częściowej winy przy utracie bramki), który w kilku sytuacjach wykazał znane walory, Kawulę na stoperze (po pierwszych 15 min. „drzemki”) oraz Jędrysa w pomocy i Śmiałka w ataku. Natomiast Miceusz został całkowicie wyeliminowany z gry przez Korynta.

Jeden jedyny raz, zresztą w ładnym stylu — zdołał się uwolnić spod opieki stopera Lechii i wówczas zdobył dla Wisły bramkę. O innych zawodnikach lepiej nie wspominać, gdyż ich forma pozostawia jeszcze wiele do życzenia.

POCZĄTEK NALEŻAŁ... DO GOŚCI

Tylko jeden wypad przeprowadziła Wisła w pierwszym kwadransie, ale Rogozę uprzedził wówczas Korynt, zażegnując niebezpieczeństwo pod własną bramką.

Po chwilowym natarciu gości, Wisła przystępuje do ataku i uzyskuje nieznaczną przewagę.

Ostre strzały Śmiałka i Rogoży broni jednak Gronowski. Dopiero w 26 min. Miceusz ucieka Koryntowi i „szpicem” wpycha piłkę do siatki. 1:0 dla Wisły, ale w 8 min.

później zamiast podwyższenia wyniku, pada wyrównująca bramka dla Lechii ze strzału Gadeckiego, który okazał się szybszy od Leśniaka i Wójcika.

Po zmianie stron krakowianie przeprowadzają kilka ładnych akcji, ale są to „rodzynki” na tle szarzyzny wiejącej z boiska. W ostatniej minucie Lechia mogła nawet zabrać Wiśle ten jeden jedyny punkt mistrzowski, lecz Charczuk z bliska posłał piłkę obok słupka.

J. FRANDOFERT


Gazeta Krakowska. 1961, nr 72 (25/26 III) nr 3993

Po raz pierwszy w tegorocznym sezonie piłkarze Wisły wystąpią przed własną publicznością. Odpowiedzialność drużyny jest tym większa, że zespół „czerwonych” przegrał w Bytomiu swój pierwszy mecz. Doniesienia bytomskie Choć niezbyt pochlebne mówiły jednak, że Wisła miała momenty dobrej gry. W zespole brak było współpracy szczególnie w linii ataku. Ustrzeżenie się tych błędów w niedzielnym pojedynku z gdańską Lechią powinno wyjść Wiśle bardzo na korzyść. Kibice oczekują, że w Krakowie rozstrzygnięcie będzie zdecydowanie korzystne dla zespołu Wisły. Krakowianie reprezentują na pewno wyższy poziom niż gdańszczanie i zdobycie obydwu punktów leży absolutnie w granicach ich możliwości. Poważnym atutem Wisły będzie własne boisko i doping publiczności ‎

Gazeta Krakowska. 1961, nr 73 (27 III) nr 3994

‎‎

Kibice niezadowoleni

Wisła-Lechia 1:1

Bramkę dla Wisły zdobył Miceusz w 16 min., dla Lechii Gadecki w 24 min. Sędziował p.

Kania z Katowic, widzów ok. 20 tys.

Pierwszy występ Wisły przed własną publicznością w tegorocznym sezonie piłkarskim wypadł bardzo mizernie. Rozczarowali przede wszystkim napastnicy, którzy nie umieli znaleźć skutecznej recepty na ogranie Korynta. Stoper gdańskiej Lechii zaszachował całkowicie Miceusza i Rogozę.

Kościelny gubił się w swoich rajdach po skrzydle i tracił b.

często piłkę na korzyść obrońców gości. W początkowej fazie meczu bardziej widoczny był Sykta, ale egoistycznie grający koledzy zapomnieli o nim i piłkarz ten bezczynnie poruszał się potem po boisku.

Kiedy nudziła mu się bezczynność, przechodził on do środka lub nawet na lewe skrzydło! Wywoływało to często dość duże zamieszanie. Jedynie Śmiałek próbował wprowadzić ład w linii ataku, ale koledzy niezbyt go rozumieli.

Uciekał się on wówczas do solowych akcji. W pomocy zadowolił jak zazwyczaj pracowity Jędrys. Grającego dość słabo Wójcika zastąpiono po przerwie Zelmanem.

Wisła zaczęła spotkanie bardzo obiecująco. Gronowski kilkakrotnie musiał interweniować, a w 26 min. atakowany przez obrońcę Lechii Miceusz zdołał zmylić Gronowskiego i lekkim strzałem posiał piłkę do siatki. Za chwilę Śmiałek popisał się bardzo ostrym strzałem, który z trudem wybił bramkarz na korner. Przez kilka minut Wisła atakowała groźnie na przedpolu gości.

Skończyło się to jednak wszystko, kiedy w 34 min. Gadecki poszedł w uliczkę i wygrał pojedynek biegowy o piłkę z Leśniakiem i Wójcikiem, zdobywając wyrównanie., Lechia wzmocniła wówczas swoją defensywę chcąc utrzymać wynik. Do pomocy cofnął się Charczuk. Jeśli taka taktyka Lechii jest w pewnym sensie zrozumiała, to bardzo trudno zrozumieć postawy Wisły. Po utracie bramki czerwoni „rozkleili” się, grając mało ambitnie, chaotycznie. Głowy nie stracił jedynie Śmiałek, i W pomocy dobrze spisywał się nadal Jędrys, a w obronie Kawula. Poświęcenie i ambicja i tylko trzech graczy nie mogły jednak dać pożądanego efektu — zwycięstwa. Oceniła to zresztą najlepiej publiczność, która pod koniec meczu nie szczędziła gwizdów za grę swoich pupilów.

W zespole Lechii najlepiej zagrali: prawoskrzydłowy Gadecki, środkowy obrońca Korynt oraz prawy pomocnik Musiał.


Gazeta Krakowska. 1961, nr 74 (28 III) nr 3995

Publiczność bardzo ostro oceniła niedzielny występ piłkarzy Wisły. Wynik nierozstrzygnięty I grę Wisły z dezaprobatą przyjęli studenci domu akademickiego AGH, którzy po meczu wywiesili na prędce zrobiony transparent: „To nie Wisła lecz Rudawa”. Cóż, trudno się dziwić młodzieży akademickiej, te wymaga więcej od swoich sąsiadów zza miedzy. Lepszej gry Wisły domaga się również cały sportowy Kraków. Nie chodzi tylko o zwycięstwa. Chodzi o to, aby wyniki uzyskiwana były w ambitnych pojedynkach.