1974.01.19-20 Halowy turniej o "Puchar Wyzwolenia", III edycja

Z Historia Wisły

Spis treści

Trzecia edycja „Pucharu Wyzwolenia”.

W hali Hutnika rozpoczął się piłkarski Turniej o puchar Wyzwolenia. Drużyny występowały, oprócz bramkarzy, w zmieniających się 4-osobowych składach, grając 2x25 min. … W pierwszym spotkaniu występująca bez braci Szymanowskich i Sarnata Wisła pokonała Cracovię 2:1. Specyficzne warunki gry zniwelowały różnicę klas obu rywali. W kolejnym meczu Hutnik wygrał z tarnowską Unią 2:0” – informował Dziennik Polski”.

W finale Wisła rozgromiła Hutnika 7:4 w meczu, który tylko w pierwszej połowie miał wyrównany przebieg.

W meczu o 3. miejsce Cracovia pokonała Unię 4:2.

Najlepszym zawodnikiem turnieju został wybrany Adam Musiał.

Najskuteczniejszym strzelcem – Kazimierz Kmiecik


Puchar Wyzwolenia
rozgr. data gdzie przeciwnik wynik strzelcy
1/2 1974.01.19 wyjazd Cracovia 2:1 (1:1) Adam Musiał, Henryk Maculewicz
Finał 1974.01.20 wyjazd Hutnik Kraków 7:4 (2:2) Kazimierz Kmiecik 3, Henryk Maculewicz, Zbigniew Krawczyk, Andrzej Garlej, Stokłosa sam.

Tabela końcowa turnieju

miejsce: Klub:
1. Wisła Kraków
2. Hutnik Kraków
3. Cracovia
4. Unia Tarnów


Relacje prasowe

Echo Krakowa. 1974, nr 17 (21 I) nr 8810

W hali Hutnika, staraniem tamtejszego klubu, rozegrany został III halowy turniej piłkarski z okazji 29 rocznicy wyzwolenia Krakowa. Zakończył się on zwycięstwem I-ligowej Wisły przed Hutnikiem, Cracovią i Unią Tarnów.

W spotkaniu o pierwsze miejsce Wisła pokonała Hutnika 7:4 (2:2).

Bramki zdobyli, dla zwycięzców i— Kmiecik 3 oraz Maculewicz, Krawczyk, Garlej i Stokłosa ze strzału samobójczego, dla pokonanych — Szewczyk, Ankus, Szumiec i Stokłosa. Mecz ten stał na dobrym poziomie, a zmieniające się piątki zawodników wykazały, jak na okres przygotowawczy do letniego sezonu, bardzo obiecującą formę. Prowadzenie uzyskał dla Hutnika Szewczyk a wyrównanie padło z samobójczego strzału Stokłosy. Gospodarze prowadzili też 3:2, lecz kiedy goście przyspieszyli grę, bramki zaczęły się sypać coraz częściej.

Wyśmienitą dyspozycję strzelecką zaprezentował K. Kmiecik.

W meczu o trzecie miejsce Cracovia, wygrała z Unią Tarnów 4:2 (2:0). Bramki zdobyli, dla zwycięzców — Piotrowski, Szczepankiewicz, Zamojdzik i Hefko, dla pokonanych — Bogdanowicz i Spiżak, I ten mecz był żywy, ciekawy, obfitujący w wiele interesujących akcji.

W sobotę, w pierwszym dniu turnieju, Wisła po zaciętej walce wygrała z Cracovią 2:1 (1:1). zdobywając bramki ze strzałów — Musiała i Maculewicza, natomiast Hutnik pokonał Unię 2:0 (2:0), zdobywając bramki że strzałów Szumca i Kruszca. O pożytecznej, cennej inicjatywie Hutnika, który organizuje turniej, nie trzeba nikogo przekonywać. Zarówno trenerzy zainteresowanych drużyn, jak i zawodnicy, mówili o korzyściach wypływających z takich imprez.

Wręczenia pucharu dla zwycięzców dokonał sekretarz generalny HKS Hutnik — mgr Aleksander Barnaś.

Najlepszym piłkarzem turnieju uznano Adama Musiała z Wisły, najlepszym bramkarzem Andrzeja Tutaja z Hutnika, a królem strzelców został Kazimierz Kmiecik.


Gazeta Krakowska. 1974, nr 17 (21 I) nr 8051

Dużym zainteresowaniem cieszył się rozegrany w hali Hutnika piłkarski tradycyjny turniej halowy. Rozgrywany on jest o Puchar Wyzwolenia. W finałowym pojedynku Wisła pokonała Hutnika 7:4 (2:2). W pierwszej połowie spotkania gra miała wyrównany przebieg. Po zmianie stron zespół nowohucki w przeciągu jednej minuty stracił trzy bramki i to przesądziło o jego porażce. W sumie interesujące i na dobrym poziomie spotkanie, które zadowoliło sympatyków piłkarstwa. Bramki dla zwycięzców uzyskali: Kmiecik 3, Maculewicz. Krawczyk, Garlej po 1, jedna ze strzału samobójczego Stokłosy