1976.03.26-28 Mistrzostwa okręgowe w boksie

Z Historia Wisły

Spis treści

Relacje prasowe

Gazeta Południowa. 1976, nr 67 (23 III) nr 8695

Wyjątkowo liczną obsadę będą miały tegoroczne — 48 indywidualne mistrzostwa okręgu krakowskiego seniorów i juniorów w boksie. Weźmie w nich udział 167 pięściarzy z 8 klubów: Wisły, Hutnika, Metalu Tarnów, GKS Jaworzno, Górnika Libiąż, oraz Górnika Siersza, GKS Glinik Gorlice, Błękitnych Tarnów. Tak duża liczba startujących jest od lat nie notowana w kronikach krakowskiego pięściarstwa. Tytułów mistrzów okręgu z ub. r. bronią w kat. seniorów — J. Rajch (Metal), W. Dusik (Wisła), R. Talar (Hutnik), J. Bohosiewicz (Wisła), J. Konopka (GKS Jaworzno), G. Bohosiewicz (Wisła), M. Kubik (Hutnik), P. Sobański, J. Piska, K. Mrowieć, J. Romanek (wszyscy Metal), w kat. juniorów — K. Lipkowski (GKS Jaworzno), E. Cieślicki (Górnik Siersza), St. Libront (Hutnik), R. Korlacki (GKS Jaworzno), W. Zajfert (GKS Jaworzno), Zb. Partyński (Metal), M. Majkrzak (Hutnik), Fr. Soszyński (GKS Jaworzno), Zb., Bachanek (Górnik Libiąż), A. Nowak (Wisła) i B. Łęczyński (Błękitni). Mistrzostwa trwać będą od 25 do 28 marca br. w hali Wisły przy ul. Reymonta 22. Oto program mistrzostw: 25. bm. godz. 17 — uroczyste otwarcie mistrzostw, walki eliminacyjne, 26 bm. — godz. 17 walki ćwierćfinałowe, 27 bm. godz. 16 —, walki półfinałowe, 28 bm. godz. 10 walki finałowe juniorów, godz. 12 walki finałowe senior rów. (W. G.)


Echo Krakowa. 1976, nr 68 (24 III) nr 9450

25 BM. w hali sportowej krakowskiej Wisły rozpoczną się 48 indywidualne mistrzostwa okręgu juniorów i seniorów w boksie, organizowane przez WFS i GTS Wisła, dla której mistrzostwa te stanowią jeden z bardziej uroczystych akcentów 70-lecia klubu i 45-lecia działalności sekcji bokserskiej. W rekordowo obsadzonych mistrzostwach weźmie udział 167 zawodników z ośmiu klubów. Hutnika, Metalu Tarnów, GKS-u Jaworzno, Górnika Libiąż i Wisły (seniorzy i juniorzy) oraz Błękitnych Tarnów, Glinika Gorlice, Górnika Siersza (juniorzy).


Echo Krakowa. 1976, nr 70 (26 III) nr 9452

Wczoraj w hali krakowskiej Wisły zainaugurowane zostały 48 indywidualne mistrzostwa okręgu seniorów i juniorów w boksie. Niestety, mimo dużych wysiłków organizacyjnych, nie wszyscy startujący stanęli na wysokości zadania. O ile nie można wnosić pretensji pod adresem klubów krakowskich — Wisły i Hutnika oraz GKS-u Jaworzno, które wystawiły swych reprezentantów, we wszystkich kategoriach, i to zarówno wśród juniorów jak i seniorów, o tyle pozostałe kluby nie potraktowały poważnie tej prestiżowej imprezy. Dotyczy to zwłaszcza obsady turnieju seniorów.

Tak np. tarnowski Metal wystawił zaledwie 6 zawodników a które Górnik Siersza tylko 2. Doszło w związku z tym do paradoksalnej sytuacji, w trzech kategoriach zostało zgłoszonych po dwóch bokserów, którzy automatycznie stoczą między sobą pojedynki finałowe. Zresztą z awizowanych uprzednio 176 bokserów na starcie Zobaczyliśmy tylko 126, stąd też eliminacje zredukowane zostały do niezbędnego minimum. Dzisiaj walki ćwierćfinałowe, lecz prawdziwe emocje czekają nas dopiero w sobotę (półfinały), kiedy to do walki wkroczą najlepsi.


Echo Krakowa. 1976, nr 71 (27/28 III) nr 9453

PODCZAS rozgrywanych w hali krakowskiej Wisły 43 indywidualnych mistrzostw okręgu juniorów i seniorów w boksie, zakończono wczoraj walki ćwierćfinałowe oraz stoczono awansem kilka pojedynków półfinałowych. Dotychczasowy poziom walk w turnieju juniorów nie zachwycił, zbyt dużo widzieliśmy w ringu chaosu, przepychania, szarpaniny, zbyt mało natomiast czystego, technicznego boksu. Z 21 stoczonych wczoraj walk, aż 12 zakończyło się przed czasem, co nie świadczy najlepiej o trenerach decydujących się na wystawienie surowych, niewiele jeszcze umiejących chłopców. Najkorzystniejsze wrażenie zrobił K. Soszyński z GKS-u Jaworzno w wadze lekkiej, szybki, mocny i niezły technicznie. Znacznie ciekawiej zaprezentowali się seniorzy. Rozpoczęło się od dynamicznego, zaciętego spotkania w wadze muszej, w którym R. Jarnot (Górnik Libiąż) wygrał jednogłośnie na punkty z E. Cieślickim z Sierszy. Interesująco zapowiada się rywalizacja w silnie obsadzonej wadze piórkowej. Faworyci A. Zieliński z Wisły oraz St. Libront i R. Talar z Hutnika wygrali w dobrym stylu swe walki. Przypominamy, że dzisiaj o godz. 16.00 rozpoczynają się pojedynki półfinałowe


Echo Krakowa. 1976, nr 72 (29 III) nr 9454

W szczelnie wypełnionej hali krakowskiej Wisły zakończyły się wczoraj 48 indywidualne mistrzostwa okręgu juniorów i seniorów w boksie. Potwierdziły one zdecydowaną supremację bokserów Wisły w okręgu krakowskim. Podopieczni trenerów Pietrzykowskiego i T. Kowalskiego wywalczyli bowiem aż 10 tytułów mistrzowskich i 3 wicemistrzowskie.

Walki finałowe w turnieju juniorów, z wyjątkiem pojedynku w wadze półciężkiej, stały, na dobrym poziomie. Zawodnicy słabsi, stawiający dopiero. pierwsze kroki na ringu, wykruszyli się w eliminacjach i do pojedynków finałowych stanęli zupełnie poprawnie boksujący chłopcy. Wynik walk finałowych od papierowej do ciężkiej: A. Chorobik (Wisła) pokonał Z. Włodykę (Metal) — II r., przewaga, G. Kopeć (Hutnik) wypunktował T. Samusia (Wisła), J. Gondek (GKS Jaworzno) wygrał z R. Smoterem (Hutnik) stos, głosów 3:2, A. Soboczyński (GKS Jaworzno) przegrał z J. Janikiem (Wisła), K. Soszyński zwyciężył R. Twardowskiego (obaj GKS Jaworzno), Cepuła (GKS Jaworzna) pokonał J. Wikara (Górnik Libiąż) — II r., przewaga, M. Kloska (GKS Jaworzno) wygrał z Z. Poznańskim (Górnik Libiąż), J. Gacek (Hutnik) wygrał z J. Buczkiem (Górnik Libiąż), J. Koszyk (GKS Glinik) uległ Z. Kotuli (Wisła), A. Nowak (Wisła) zwyciężył J. Chlebka (KS Siersza), J. Kiełbasa przegrał z A. Klichem (KS Błękitni).

Na słabszym niż oczekiwano poziomie stały finały w kategorii seniorów. Po dobrych pojedynkach w ćwierćfinałach i półfinałach część zawodników odczuwała już trudy turnieju, inni dali się ponieść emocji i w ferworze walki zapominali o taktyce. Kilka walk mogło się jednak podobać, szczególnie niezwykle zacięte, widowiskowe, obfitujące w wymianę silnych ciosów pojedynki: Jóźwiaka z Bandą i Roja z Pieniążkiem.

Bardzo korzystnie zaprezentował się również W. Pawluśkiewicz z Libiąża w wadze półciężkiej.

Wyniki walk finałowych, od papierowej do ciężkiej: H. Spasiuk (Wisła) przegrał z K. Lipkowskim (GKS Jaworzno) — II r., przewaga, W. Dusik (Wisła) wygrał z R. Jarnotem (Górnik Libiąż) — II r., dyskwalifikacja, R. Kopeć (Metal) przegrał z J. Szponderem (Wisła), A. Zieliński (Wisła) zwyciężył R. Talara (Hutnik), Z. Jóźwiak (GKS Jaworzno) uległ A. Bandzie (Metal), M. Roj (Hutnik) przegrał z K. Pieniążkiem (Wisła), J. Aftyka przegrał z G. Bohosiewiczem (obaj Wisła), K. Lewandowski (Wisła) pokonał P. Sobańskiego (Metal), R. Jakowicz (GKS Jaworzno) przegrał z J. Piską (Metal), St. Chodnicki uległ W. Pawluśkiewiczowi (Górnik Libiąż) — Ir., przewaga, A. Węgrzynowski (Hutnik) zwyciężył J. Romanka (Metal) — Ir., przewaga.

Zakończone wczoraj finały mistrzostw okręgu dowiodły, że boks ma nadal wielu sympatyków w Krakowie. Zawody otrzymały niezwykle staranną, godną dużo poważniejszej imprezy, oprawę. Sądzę zresztą, że były one przymiarką — bardzo udaną — do mistrzostw Polski w boksie, o których organizacje krakowscy działacze zamierzają wystąpić


Gazeta Południowa. 1976, nr 70 (26 III) nr 8698

Wczoraj w hali krakowskiej Wisły rozpoczęły się 48 indywidualne mistrzostwa okręgu krakowskiego juniorów i seniorów w boksie. Uroczystego otwarcia imprezy dokonał kierownik sekcji bokserskiej GTS Wisła — kpt mgr Antoni Lipień. Ostatecznie w zawodach bierze udział 76 juniorów i 50 seniorów. Najliczniej obsadzony¬ mi wagami są: w kat. juniorów — lekkopółśrednia — 12 i lekkośrednia — 11 zawodników, a w kat. seniorów — piórkowa i lekka po 7 zawodników. W pierwszym dniu rozegrano 19 walk w kat. juniorów i 5 walk w kat. seniorów. Oto wyniki seniorów: w. lekka — Z. Jóźwiak (GKS Jaworzno) wygrał z W. Czubakiem (Górnik Libiąż) przez dyskw. w III r., R. Korlacki (GKS Jaworzno) pokonał B. Jaskiernika (Wisła) st. gł. 4:1, A. Banda (Metal Tarnów) wygrał z S. Michalczewskim (GKS Jaworzno), w. lekkośrednia — P. Sobański (Metal) wygrał z K. Kalinowskim (GKS Jaworzno) przez przew. w III r., Zb. Kaim (Wisła) pokonał J. Szczerbę (Hutnik) przez dyskw. w III r. Dalszy ciąg zawodów dziś o godz. 17, zostanie rozegranych 27 walk. (W.Gor.)


Gazeta Południowa. 1976, nr 71 (27/28 III) nr 8699

W drugim dniu rozgrywanych w hali krakowskiej Wisły 48 indywidualnych mistrzostw okręgu krakowskiego w boksie rozegrano 21 walk w kat. juniorów i 6 walk w kat. seniorów. Spośród juniorów najlepiej zaprezentowali się: K. Soszyński (GKS Jaworzno), Z. Opach (Hutnik), S. Sternicki (Górnik Libiąż) i Zb. Kotula (Wisła). Oto wyniki walk seniorów: waga musza — R. Jarnot (Górnik Libiąż) wypunktował E. Cieślickiego (Górnik Siersza), w. piórkowa— A. Zieliński (Wisła) wygrał przez dyskw. w I r. z E. Zielińskim (Hutnik), St. Libront (Hutnik) wygrał ze swoim kolegą klubowym R. Starzomskim, R. Talar (Hutnik) wygrał przez przewagę w II r. z E. Borowym (Górnik Libiąż), w. średnia — J. Piska (Metal Tarnów) wygrał przez przew. w III r. ze Zb. Bachankiem (Górnik Libiąż), w. ciężka — J. Romanek (Metal) pokonał A. Gorlewicza (GKS Jaworzno). Dziś zostaną rozegrane walki półfinałowe, a jutro walki finałowe. (W. Gor.)