1977.05.28 ROW Rybnik - Wisła Kraków 0:5

Z Historia Wisły

1977.05.28, Puchar Ligi, 1. mecz, Rybnik, Stadion ROW,
ROW Rybnik 0:5 (0:2) Wisła Kraków
widzów: 500-1.000
sędzia: Lenkiewicz
Bramki
0:1
0:2
0:3
0:4
0:5
25’ Leszek Lipka
33’ Andrzej Iwan
48’ Michał Wróbel
63’ Andrzej Targosz
86’ (k) Kazimierz Kmiecik
ROW Rybnik
Wisła Kraków
4-3-3
Marek Holocher
Kazimierz Gazda
Adam Mikoś
Krzysztof Budka
Adam Musiał
Henryk Szymanowski grafika: Zmiana.PNG (56’ Andrzej Targosz)
Andrzej Iwan grafika: Zmiana.PNG (46’ Leszek Pawlikowski)
Leszek Lipka
Jan Jałocha
Kazimierz Kmiecik
Michał Wróbel

trener:

O Wiśle Kraków czytaj także w oficjalnym serwisie Przeglądu Sportowego - przegladsportowy.pl

Spis treści

Relacje prasowe

Echo Krakowa. 1977, nr 121 (30 V) nr 9798

UDANY START Białej gwiazdy" w pucharze ligi

EFEKTOWNEGO zwycięstwa 5:0 (2:0), rozpoczęli piłkarze Wisły występy w rozgrywkach o puchar ligi. Krakowianie mimo iż występowali bez czwórki kadrowiczów przebywających na tournee w Ameryce i z młodym Holocherem w bramce, zdecydowanie górowali nad gospodarzami, którzy potraktowali. męcz bardzo ulgowo, nie angażując się zupełnie w walkę. Gra nie była zbyt ciekawa, nie stała też na dobrym poziomie. Dla trenera Brożyniaka występ w Rybniku stanowił natomiast doskonałą okazję do wypróbowania młodych zawodników, którzy nawet, jeśli grają w pierwszej drużynie, w meczach ligowych, są tłem dla bardziej renomowanych graczy, a tym razem mieli okazję zaprezentowania swych umiejętności, w pierwszoplanowych rolach. Szczególnie udany był występ Holochera, Wróbla i Lipki, a także H. Szymanowskiego, który był rzucającą się w oczy postacią meczu. Bramki dla Wisły strzelili: Lipką, Iwan. Wróbel, Targosz i Kmiecik (z rzutu karnego).


Gazeta Południowa. 1977, nr 120 (28/29 V) nr 9046

Wczoraj informowaliśmy o niedzielnej inauguracji piłkarskiego Pucharu Ligi. Dziś kilka szczegółów o tej innowacji w polskim piłkarstwie.

W Pucharze startuje 16 drużyn I-ligowych łącznie ze spadkowiczami, których degradacja nie pozbawiła startu w imprezie. 16-tka ta została podzielona na 4 grupy, których skład zamieściliśmy we wczorajszym numerze.

Według regulaminu zespoły rozegrają z sobą tylko po 1 meczu eliminacyjnym, a gospodarze spotkań zostali wylosowani.

Fortuna nie była zbyt łaskawa dla krakowskiej Wisły, bowiem wiślacy raz tylko grają na swoim boisku (4. VI i Zagłębiem), a dwukrotnie na wyjeździe (jutro z ROW-em i 9. VI z Górnikiem w Zabrzu).

Zwycięzcy grup awansują. do półfinału, przy czym w półfinale pierwszym zmierzą się zwycięzca gr. II ze zwycięzcą gr. I w parze drugiej mistrz gr. IV z triumfatorem gr. III. Półfinały odbędą się 12. VI, natomiast mecz finałowy w tydzień później.

Trenerzy w trakcie meczu będą mogli wymienić nie dwóch — jak w rozgrywkach mistrzowskich, ale trzech zawodników


Gazeta Południowa. 1977, nr 121 (30 V) nr 9047

ROW Rybnik -Wisła 0:5

Dobrze wystartowali piłkarze krakowskiej Wisły w Pucharze Ligi. W pierwszym pojedynku „Biała Gwiazda” wygrała wysoko, bo aż 5:0 z byłym I-ligowcem ROW-em Rybnik.

Spotkanie które oglądało zaledwie ok. 400 osób — nie należało do ciekawych, wiślacy od pierwszej minuty mieli zdecydowaną przewagę. Gospodarze, którzy wystąpili bez 5 czołowych graczy (w ROW-ie po spadku z I ligi zapowiadają się duże zmiany personalne) walczyli ospale, bez ambicji, jakby w ogóle nie zależało im ha wyniku.

Tak słabo dysponowany rywal nie był równorzędnym przeciwnikiem dla Wisły, która pokazała kilka szybkich, dobrych akcji. Zwycięstwo krakowian ani przez moment nie było zagrożone.

Serię bramek rozpoczął w 25 minucie Lipka, a wynik na 2:0 podwyższył w 33 minucie Iwan.

Po przerwie gospodarze całkowicie oddali inicjatywę gościom, którzy w tym okresie strzelili jeszcze 3 bramki. Zdobyli je kolejno: Wróbel w 48 minucie, Targosz — w 63 minucie i Kmiecik z karnego w 86 minucie.

Trener Brożyniak wypróbował w tym meczu kilku młodych graczy, w bramce bronił (z powodzeniem) M. Holocher, w pomocy wystąpił — Targosz. W drużynie krakowskiej podobali się obok bramkarza: Wróbel, Lipka i H. Szymanowski, w zespole gospodarzy jedynie Sobczyński i Błachut grali na przyzwoitym poziomie. Najbliższy mecz gra Wisła z Zagłębiem Sosnowiec W Krakowie 4 czerwca.

WISŁA: Holocher, Mikoś, Budka. Musiał, Gazda, H. Szymanowski (od 57 min. Targosz), Lipka, Iwan (od 45 min. Pawlikowski), Jałocha, Kmiecik, Wróbel.