2018.04.04 Unia Oświęcim Klubem Partnerskim Wisły

Z Historia Wisły

Unia Oświęcim kolejnym Klubem Partnerskim Wisły

Miło nam poinformować, że do grona Klubów Partnerskich Wisły Kraków dołącza Unia Oświęcim. Przedstawiciele klubu z Oświęcimia gościli na poniedziałkowym meczu Wisły z Lechem Poznań, a w przerwie tego spotkania złożyli podpisy pod umową partnerską, która ma zacieśnić relacje oraz współpracę w zakresie szkolenia zawodników w oświęcimskim klubie.

Jest to już piąty, po Piaście Skawina, Juvencie Starachowice, Futbolu Brzączowice i AP Wisła Czarny Dunajec, klub który wkracza do grona najbliższych klubów Wiśle Kraków. Tym razem działacze 13-krotnego Mistrza Polski postawili na największy ośrodek sportowy w Małopolsce Zachodniej. Akademia Unii szkoli obecnie już ponad 400 dzieci. Aktualnie trzy młodzieżowe drużyny Unii występują w ligach wojewódzkich: U13, U14 i U15, a drużyna seniorów ma aspiracje na awans do trzeciej ligi, ale też chce stawiać na ogrywanie młodzieży.

Unia Oświęcim to największy klub w Małopolsce Zachodniej, obecnie występujący w IV lidze, w której plasuje się na piątym miejscu. Podstawowym zawodnikiem klubu jest Marcin Pluta, który w naszej Akademii prowadzi najstarszą drużynę – U17. Unia Oświęcim założona została w 1946 roku i już wtedy w struktury klubu wchodziły inne sekcje, m.in. takie jak tenis stołowy, koszykówka, narciarstwo czy boks. Obecnie klub z Oświęcimia mocno utożsamiany jest z hokejem na lodzie, którą to sekcję powołano w 1958 roku. Po dwunastu latach hokeiści weszli do ekstraklasy, i do tej pory aż ośmiokrotnie zdobywali tytuł Mistrza Polski.

Sekcja piłkarska, która pozostawała w tle hokeja, od momentu założenia występowała w klasie B, plasując się w środku tabeli. Po fuzji z Sołą klub został dopuszczony do klasy A. W 1952 r. zdobył tytuł mistrza ligi wojewódzkiej. Po utworzeniu w strukturach organizacyjnych polskiego sportu III ligi Unia została do niej zakwalifikowana i wielokrotnie w następnych sezonach plasowała się tam na wysokich pozycjach, nie udało się jednak nigdy awansować do II ligi. Na początku XXI wieku Unia znalazła się na miejscu spadkowym w IV lidze, co zakończyło się wycofaniem klubu z rozgrywek i sezonu 2002/03 w Oświęcimiu nie odnotowano. Do gry Unia wróciła po roku, ale już zaczynając jak w 1946 roku – od Klasy B. Po wielu latach, w sezonie 2015/16, udało się wrócić do IV ligi, w której w debiutanckim sezonie Unia zajęła wysokie siódme miejsce.

Wychowankiem Unii Oświęcim jest między innymi Michał Nalepa, który mając 14 lat trafił do Wisły. Wcześniej piłkarskie szlify mistrz Węgier z 2016 roku zbierał właśnie w Oświęcimiu. Ponadto Unia wyszkoliła takich zawodników jak Maciej Iwański, Bartłomiej Dudzic czy choćby Paweł Moskwik.

– Wychowanie przez sport, to główne motto przyświecające Akademii Piłkarskiej Unia Oświęcim, która realizuje swoją działalność poprzez krzewienie piłki nożnej jako dyscypliny sportowej, rozwijanie zainteresowania sportem i sprawnością fizyczną, nauczanie gry w piłkę nożną oraz edukacja w zakresie zasad „fair play”. Zważywszy na to, że cele Akademii MKP Unia są bliskie celom Akademii Białej Gwiazdy, zawarcie partnerstwa pomiędzy klubami jest najlepszym z możliwych rozwiązań dającym realne korzyść obu klubom – mówi Jerzy Jarosz, prezes MKP Unia Oświęcim.

W ramach współpracy z Wisłą Kraków Unia Oświęcim może liczyć na wsparcie szkolenia, poprzez realizowanie planu szkoleniowego Wisły oraz liczne wizyty krakowskich trenerów podczas treningów Unii. Akademia będzie organizować również cykliczne warsztaty oraz turnieje szkoleniowe, a wyróżniający się zawodnicy mają trafiać do Krakowa na treningi i turnieje. By przyśpieszyć proces identyfikacji talentu kluby współpracujące mają za zadanie raportować o swoich zawodnikach oraz informować o takowych wyróżniających się w regionie. Współpraca ma też podnieść jakość drużyn Unii – tych najmłodszych poprzez dobieranie wyróżniających zawodników regionu i starszych, wliczając drużynę seniorów, poprzez wypożyczenia, w celu ogrywania, zawodników Wisły Kraków.

Źródło: akademiawisly.pl