2023.09.06 Historia Włączona, warsztat 2 - gość Marek Motyka

Z Historia Wisły

alt=Sfinansowano z programu Małopolska Lokalnie ze środków Rządowego Programu NOWEFIO Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, Komitetu Pożytku Publicznego, Powiatu Oświęcimskiego i Miasta Krakowa



Drugi z cyklu czterech warsztatów włączających cyfrowo i społecznie sportowych seniorów w ramach realizowanego przez Stowarzyszenie Historia Wisły projektu pod nazwą "Historia włączona - utrwalenie i popularyzacja sportowego dziedzictwa kulturowego poprzez warsztaty z digitalizacji" przeprowadzono w środę 6 września 2023 w sali konferencyjnej Towarzystwa Sportowego Wisła Kraków SA znajdującej się na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana w Krakowie.


Spis treści

Gość warsztatów

Gościem specjalnym drugiej edycji warsztatów prowadzonych przez Zdzisława Skupnia i Jakuba Zalotyńskiego był Marek Motyka - piłkarz Wisły Kraków w latach 1978-89, Mistrz Polski z 1978 roku, znakomity obrońca, reprezentant Polski.

Przebieg spotkania

Osią spotkania były wspomnienia Marka Motyki z czasów piłkarskiej kariery. Nasz gość szczególnie dużo czasu poświęcił początkom futbolowej przygody - od dzieciństwa w Żywcu i gry podwórkowej, po treningi w Hutniku Kraków, które ukształtowały Motykę i pozwoliły naturalne predyspozycje przekuć w profesjonalne walory zawodnicze. Wspomnienia z czasów gry w Wiśle dotyczyły różnorodnych aspektów: od relacji w szatni, poprzez sukcesy i porażki sportowe, po materialne aspekty kariery piłkarza. Opowieść uzupełniana była prezentacją wyjątkowych pamiątek, z których najcenniejszymi były album unikatowych fotografii oraz oryginalne koszulki meczowe Wisły z lat 80.

Efekty

W efekcie przeprowadzonych warsztatów zbudowany został międzypokoleniowy most odświeżający historię popularnego zawodnika, który jak sam podkreśla oddał swe serce krakowskiej Wiśle, pomimo późniejszej gry w drużynie odwiecznego rywala. Stowarzyszenie otrzymało dostęp do materiałów fotograficznych, które dotychczas znajdowały się w prywatnym archiwum gościa warsztatów. Dokonano cyfrowego włączenia osoby w wieku emerytalnym umożliwiając przeszkolenie i bezpośrednie użytkowanie cyfrowych narzędzi, z głównym naciskiem na użycie wizualizera. Z historycznego punktu widzenia niezwykle ważnym rezultatem jest cyfrowe utrwalenie materialnych dowodów historii oraz przekazu ustnego. Podtrzymano także relacje z pasjonatami historii, uczestniczącymi już w drugim z kolei projektowym wydarzeniu. Wypracowano także możliwości przyszłej współpracy stowarzyszenia z byłym kierownikiem piłkarskiej drużyny, będącym właścicielem bogatej kolekcji pamiątek sportowych związanych z Wisłą Kraków.

Finansowanie i wsparcie

Projekt sfinansowano przez Program Małopolska Lokalnie ze środków Narodowego Instytutu Wolności Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO Komitetu do Spraw Pożytku Publicznego, Miasta Kraków oraz Powiatu Oświęcimskiego, partnerem projektu jest Województwo Małopolskie.

Relacje medialne

Stowarzyszenie Historia Wisły wyraża swoją wdzięczność Towarzystwu Sportowemu Wisła Kraków SA wsparcie w realizacji warsztatów.


alt=Sfinansowano z programu Małopolska Lokalnie ze środków Rządowego Programu NOWEFIO Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, Komitetu Pożytku Publicznego, Powiatu Oświęcimskiego i Miasta Krakowa