2023.10.04 Historia Włączona, warsztat 4 - gość Zbigniew Krawczyk

Z Historia Wisły

alt=Sfinansowano z programu Małopolska Lokalnie ze środków Rządowego Programu NOWEFIO Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, Komitetu Pożytku Publicznego, Powiatu Oświęcimskiego i Miasta Krakowa



Czwarty z cyklu czterech warsztatów włączających cyfrowo i społecznie sportowych seniorów w ramach realizowanego przez Stowarzyszenie Historia Wisły projektu pod nazwą "Historia włączona - utrwalenie i popularyzacja sportowego dziedzictwa kulturowego poprzez warsztaty z digitalizacji" przeprowadzono w środę 4 października 2023 w sali konferencyjnej Towarzystwa Sportowego Wisła Kraków SA znajdującej się na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana w Krakowie.


Spis treści

Gość warsztatów

Gościem specjalnym drugiej edycji warsztatów prowadzonych przez Zdzisława Skupnia i Jakuba Zalotyńskiego był Zbigniew Krawczyk - piłkarz Wisły Kraków w latach 1964-75.

Przebieg spotkania

Wraz z początkiem spotkania przedstawiono informacje o projekcie oraz przywitano zebranych. Prowadzący przekazali podziękowania oraz pamiątkowe dyplomy bohaterom, wszystkich czterech warsztatów w ramach projektu Historia Włączona. Osią spotkania były wspomnienia Zbigniewa Krawczyka z czasów piłkarskiej kariery. Podczas opowieści bohatera spotkania do dyskusji włączali się pozostali uczestnicy wśród, których znajdowali się m.in. wcześniejsi goście specjalni warsztatów jak Piotr Kleszcz i Marek Motyka, ale także przedstawiciel Rady Seniorów TS Wisła, Adam Zdziechowicz. Opowieść uzupełniana była prezentacją wyjątkowych pamiątek, jak przykładowo proporzec z 1972 roku z towarzyskiego meczu z austriackim Hollabrunn oraz statuetka z 1969 roku z okazji wygranych derbów z Cracovią. Jej fundatorem była Wisła Chicago. Podczas warsztatów zaznajomiono uczestników z możliwościami digitalizacji, jakie niesie ze sobą zakupiony w ramach projektu sprzęt. Wykorzystano go zarówno do prezentacji pamiątek i wspomnień, zapisu wypowiedzi, jak również doświetlenia podczas wywiadu przeprowadzonego przez goszczącą na Warsztatach ekipę Myślenice ITV przygotowującą materiał wideo o projekcie we współpracy z Biurem Inicjatyw Społecznych.

Efekty

W efekcie przeprowadzonych warsztatów doszło do prawdziwej wielopokoleniowej sztafety wiślackich zawodników rodzonych w latach 30. (Adam Zdziechowicz zawodnik Wisły w latach 1948-1960, 40. (Zbigniew Krawczyk zawodnik Wisły w latach 1964 -1975), 50. (Marek Motyka zawodnik Wisły w latach 1978-1989, Piotr Kleszcz, zawodnik Wisły od okresu Trampkarza do początku lat 80.) XX wieku. Zbudowany został międzypokoleniowy most odświeżający historię polskiego futbolu i samego Zbigniewa Krawczyka. Dokonano cyfrowego włączenia osóby w wieku emerytalnym umożliwiając przeszkolenie i bezpośrednie użytkowanie cyfrowych narzędzi, z głównym naciskiem na użycie wizualizera oraz namiotu bezcieniowego wraz z aparatem fotograficznym. Z historycznego punktu widzenia niezwykle ważnym rezultatem jest cyfrowe utrwalenie materialnych dowodów historii oraz przekazu ustnego. Podtrzymano i rozwinięto relacje z pasjonatami historii. Na podstawie warsztatów pozyskano chętnego do wejścia w skład grup roboczych zajmujących się rozwojem działalności stowarzyszenia.

Finansowanie i wsparcie

Projekt sfinansowano przez Program Małopolska Lokalnie ze środków Narodowego Instytutu Wolności Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO Komitetu do Spraw Pożytku Publicznego, Miasta Kraków oraz Powiatu Oświęcimskiego, partnerem projektu jest Województwo Małopolskie.

Relacje medialne

Stowarzyszenie Historia Wisły wyraża swoją wdzięczność Towarzystwu Sportowemu Wisła Kraków SA wsparcie w realizacji warsztatów.


alt=Sfinansowano z programu Małopolska Lokalnie ze środków Rządowego Programu NOWEFIO Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, Komitetu Pożytku Publicznego, Powiatu Oświęcimskiego i Miasta Krakowa