Ciężkoatletyka 1930

Z Historia Wisły

Wybory zarządu okręgowego związku ciężkoatletycznego
Wybory zarządu okręgowego związku ciężkoatletycznego
Informacja o treningach
Informacja o treningach
Zapowiedź walnego zebrania sekcji Wisły
Zapowiedź walnego zebrania sekcji Wisły
Opis stanu ciężkiej atletyki w Krakowie
Opis stanu ciężkiej atletyki w Krakowie

Najważniejsze wydarzenia z dziejów sekcji w skrócie i ujęciu chronologicznym

1930

  • Luty. Wybory nowych władz Okręgowego Związku Atletycznego. Kapitanem związkowym wybrano Mieczysława Tylko. Przewodniczącym kolegium sędziów został Franciszek Pawlikowski. W zarządzie zasiadał również Jan Gawronek. Dwaj pierwsi odpowiadali za przygotowania krakowskich zapaśników do Mistrzostw Polski.
  • 15 marca. Walne Zebranie Sekcji Atletycznej Wisły.
  • Kwiecień. Ocena wiślackich zapaśników i ich szans przed Mistrzostwami Polski dokonana przez katowicki „Sport”: „Kraków posiada szanse przede wszystkiem w wadze lekkiej, pół średnij i ciężkiej. Chluba Krakowa, mistrz Polski – w wadze lekkiej Bajorek – poprawił się znacznie w ciągu zimy i mimo silnej konkurencji …powinien zatrzymać prymat na rok bieżący. Drugim asem Krakowa w mistrzostwach, posiadającym szanse jest Jaworski, Wisła. Odpowiednia siła przy dobrej metodzie i technice bez zarzutu, będą plusami krakowianina… Nowym zawodnikiem, który w brawach Wisły startować będzie, o nieprzeciętnych warunkach jest Nigryn, w wadze ciężkiej. Waży on 103 kg, a wielka siła przy dużym repertuarze chwytów, stwarzają z niego poważnego kandydata do tytułu mistrzowskiego”. W sumie Wisła miała wystawić w mistrzostwach aż 10 zapaśników. W podnoszeniu ciężarów startować miał Władysław Derbot, nie bez szans na sukces.
  • Wisła prowadzi ożywioną działalność propagandową sportu zapaśniczego na prowincji. Wyjazdy do Wieliczki i innych miasteczek podkarpackich, gdzie zapaśnicy Wisły rozgrywają między sobą zawody.
  • 20-21 kwietnia. Mistrzostwa Polski w zapasach i podnoszeniu ciężarów, Kraków – ujeżdżalnia wojskowa, ul. Zwierzyniecka.
  • 8 czerwca. Międzynarodowe zawody w zapasach, Siemianowice.
  • 30 listopada. Zawody towarzyskie Wisły w Siemianowicach z Towarzystwem Atletycznym „Lurych” oraz w Nowej Wsi z Towarzystwem Atletycznym "Powstaniec". Znamy tylko wynik pierwszej rywalizacji. Wisła wygrała te zawody 13:9.

Zawody w zapasach i podnoszeniu ciężarów w ujęciu chronologicznym

1930.04.20-21 Mistrzostwa Polski w zapasach i podnoszeniu ciężarów

1930.06.08 Międzynarodowe zawody w zapasach. Siemianowice

1930.11.30 Lurych Siemianowice-Wisła


Poprzedni sezon Powrót Następny sezon