I. Igrzyska Polskie

Z Historia Wisły

(Różnice między wersjami)
Linia 10: Linia 10:
==Igrzyska w prasie==
==Igrzyska w prasie==
*[[:Grafika:Czas 1911-08-25.JPG|Zapowiedź w "Czasie"]]
*[[:Grafika:Czas 1911-08-25.JPG|Zapowiedź w "Czasie"]]
 +
*[[:Grafika:Czas 1911-10-11.JPG|Zapowiedź w "Czasie" 2]]

Wersja z dnia 18:54, 16 wrz 2009

Idea zorganizowania zawodów sportowych zrodziła się przed zbliżającymi się V Igrzyskami Olimpijskimi w Sztokholmie w 1912 roku. Polska nie mogła w nich wystartować, jednakże w reprezentacji Rosji oraz Austrii wielu rodaków się znalazło. Byli to między innymi: Władysław Ponurski z Pogoni Lwów (bieg na 400m.), Fiodor Rimsza (piłka nożna), czy Oswald Reszke (strzelectwo). Olimpiada wśród polaków została uznana za wzór do organizacji większych imprez sportowych. Tak powstały m. in. I. Igrzyska Polskie oraz Wielkie Igrzyska Olimpijskie (Łódź, 1912).

I. Igrzyska Polskie, zorganizowane przez Towarzystwo Zabaw Ruchowych, miały odbyć się w dniach 14-18 października 1911 roku we Lwowie. Do zawodów zgłosiło się wiele drużyn piłkarskich, więc zdecydowano się tą konkurencją rozpocząć wcześniej, bo już 10 października. Na początek rozegrano mecze: Czarni LwówSparta Lwów oraz Pogoń LwówLechia Lwów. Prócz wymienionej czwórki, w zawodach uczestniczyły jeszcze: Pogoń II Lwów, "Litwa", Czarni II Lwów, San Przemyśl, Rewera Stanisławów oraz oczywiście Wisła. Niewiadomo czy tych drużyn było więcej. W/w nazwy pojawiają się w ówczesnej prasie. Regulamin turnieju był zbliżony do tego z turnieju jesiennego z 1906r., a więc drużyna, która przegrała trzy mecze z rzędu odpada z zawodów. Ponadto "…5.minutowe spóźnienie sprowadza walkower", jak pisano w "Czasie" z 11 października 1911 roku. Wisła w zawodach zagrała trzy mecze. W swym inauguracyjnym spotkaniu 13 października pokonała Rewerę9:2. Dzień później wiślacy rozprawili się z Lechą 4:0. Ostatni mecz przypadł na niedzielę 15 października. Wisła grając w zmienionym składzie zwyciężyła z Czarnymi 3:1, choć do przerwy to lwowiacy prowadzili. J. Kukulski pisał, że "Po niedzielnym zwycięstwie nad Czarnymi otrzymała w nagrodę dyskobola z brązu". Nagrodę ta znajduje się w muzeum Wisły, a także w ramce obok. "Biała Gwiazda" rozegrała w całym turnieju trzy mecze, wszystkie zwyciężyła i to dało jej wygraną również w całym turnieju. W planach był jeszcze pojedynek z Pogonią. Mecz miał odbyć się 15 października, natomiast z Czarnymi dzień później. Pogoń (a także Sparta) jednakże wycofała się z zawodów, przez co harmonogram został zmieniony.

Złoty Dyskobol - nagroda za zwycięstwo w turnieju piłkarskim. Więcej w Wirtualnym  muzeum
Złoty Dyskobol - nagroda za zwycięstwo w turnieju piłkarskim. Więcej w Wirtualnym muzeum

Po za piłką rywalizacja toczyła się w innych konkurencjach lekkoatletycznych. Tutaj Wisła nie miała przedstawicieli. Niewielu zawodników zgłosiło się do zawodów, toteż nazwiska zwycięzców powtarzały się niejednokrotnie. W zawodach na pewno wystąpili: Jakubowicz, Radzki, Kirchner (wszyscy Czarni Lwów), Nowak (Sokół z Berlina) oraz Nieniewski. Czy są to wszystkie nazwiska – nie wiadomo. Z powodu braku zgłoszeń z harmonogramu wypadł pięciobój nowoczesny, przez co zawody zostały skrócone i zakończyły się 17 października.

"Spóźniona pora, w parze z nią idąca mała liczba zgłoszeń i krótkość dnia pozbawiają lwowskie igrzyska polskie obranego tytułu i sprowadzają je do rozmiarów wszechstronnego meetingu". Tak pisał „Czas” jeszcze podczas trwania igrzysk. Mała ilość zgłoszeń, nienajlepsza pogoda, niewielu kibiców oraz znaczne 'odległości placów Towarzystwa zabaw ruchowych od środka miasta" spowodowały to, że Igrzyska można uznać raczej za nieudane.

Igrzyska w prasie


Zobacz też

Żródła

"Powstanie i działalność polskich związków sportowych (I) Przełom wieku XIX i XX" - Historia Sportu, Maria Rutkiewicz, Kajetan Hądzelek
"Czas" - z 11, 16 i 17 października 1911 roku