Juniorzy 1968/1969 (piłka nożna)

Z Historia Wisły

poprzedni sezon Rozgrywki w tym sezonie następny sezon
Wszystkie mecze, I Liga, Puchar Polski, Puchar Intertoto Mecze towarzyskie międzynarodowe,
Mecze towarzyskie i sparingi, Turnieje, Rezerwy, Juniorzy i trampkarze
Kadra Statystyki Spis Sezonów



Spis treści

Mistrzostwa Polski

Po wywalczeniu mistrzostwa na szczeblu okręgowym Wiślacy najpierw tyriumfowali w turnieju eliminacyjnym.

Chorzów był miejscem rozegrania turnieju półfinałowego. Daty rozegrania spotkań są prawdopodobne.

  • 9.07. Wisła Kraków – Pafawag Wrocław 3:0 (1:0). Gole: Kazimierz Kmiecik 2x, Mrugalski. Ruch Chorzów - Zastal Zielona Góra 2:1.

Tym samym z dorobkiem pięciu punktów zakończyły rywalizację Wisła i Ruch. Wiślacy awansowali do finałów dzięki lepszemu bilansowi strzelonycyh i straconych bramek.


Turniej finałowy rozegrano na obiektach Lublinianki i oprócz tej drużyny brały w nim udział Legia Warszawa i Stal Mielec. W tej rywalizacji Wisła zajęła według statystyk (patrz Wikipedia) ostatnie miejsce, choć bardziej uprawnione jest stwierdzenie, że zdobyła miejsca 3-4.

Turniej finałowy MP w Lublinie rozpoczął się 24 lipca meczami: Wisła – Lublinianka 1:1 (0:1); Stal Mielec – Legia 1:1 (1:1). Jak się okazało, decydującym stała się 2. kolejka spotkań odbyta 25 lipca. Wisła przegrała w niej z Legią 2:1 (1:1); Lublinianka – Stal 2:1.

W niedzielę 27 lipca rozegrano ostatnią kolejkę spotkań: Wisła zremisowała ze Stalą 2:2 (0:1). Wiślacy, choć przegrywali do 73 minuty 0:2, potrafili odwrócić losy spotkania: w 73’ Obarzanowski wykorzystał rzut karny, a 4 minuty przed końcem meczu strzelił wyrównującą bramkę. Tym samym obie drużyny wywalczyły brązowy medal, gdyż ich dorobek punktowy i bramkowy był taki sam. W meczu, który miał decydować o mistrzostwie Lublinianka zremisowała z Legią 1:1...

Turniej półfinałowy

Mistrzostwa Polski Juniorów
rozgr. data gdzie przeciwnik wynik strzelcy
Turniej półfinałowy 1969.07.09 Chorzów Pafawag Wrocław 3:0 (1:0) Kazimierz Kmiecik 2x, Mrugalski
Turniej półfinałowy 1969.07.11 Chorzów Ruch Chorzów 1:1 (0:1) Kazimierz Kmiecik
Turniej półfinałowy 1969.07.13 Chorzów Zastal Zielona Góra 5:0 (2:0) Krzysztof Obarzanowski 2x, Kazimierz Kmiecik, Tadeusz Michaliszyn i Zbigniew Stachel

Turniej finałowy

Mistrzostwa Polski Juniorów
rozgr. data gdzie przeciwnik wynik strzelcy
Turniej finałowy 1969.07.24 Lublin Lublinianka 1:1 (1:0)
Turniej finałowy 1969.07.25 Lublin Legia Warszawa 1:2 (1:1)
Turniej finałowy 1969.07.27 Lublin Stal Mielec 2:2 (0:1) Krzysztof Obarzanowski 2x

Tabela

Miejsce Nazwa klubu Punkty Bramki Z-R-P
1.Legia Warszawa4:24:31-2-0
2.Lublinianka4:24:31-2-0
3.Wisła Kraków2:44:50-2-1
3.Stal Mielec2:44:50-2-1

Ponieważ Legia i Lublinianka miały tyle samo bramek i punktów rozegrano 28 lipca mecz dodatkowy. Legia wygrała go 2:1.

W statystykach w Wikipedii 3. miejsce przyznaje się Stali Mielec, a 4. Wiśle. Nie dotarliśmy do informacji, by również rozegrano dodatkowy mecz o trzecie miejsce...

Turnieje

Mistrzostwa Federacji Gwardia

Juniorzy Wisły wygrali wszystkie mecze i wygrali turniej:



Międzynarodowy turniej piłkarski juniorów o puchar Komendanta Wojewódzkiego MO

W MIĘDZYNARODOWYM turnieju piłki nożnej o puchar ufundowany przez Komendanta Wojewódzkiego MO — płk M. Nowaka, pierwsze miejsce zajął Hutnik Nowa Huta 5 pkt, przed Dynamem Drezno 4 pkt., Wisłą 3 pkt. i Krakusem 0 pkt.



„Barbórkowy turniej juniorów” KS Bobrek

W grupie II Wisła rywalizowała z TSO Praga i Piastem Gliwice. znamy tylko jeden wynik Wisły. Do finału awansował Piast…


Turniej juniorów z okazji Dni Hutnika

Juniorzy Wisły wygrali wszystkie mecze i wygrali turniej:



Turniej juniorów Szombierek Bytom

Juniorzy Wisły wygrali ten turniej.

Trampkarze

Turniej trampkarzy o nagrodę Wawelu

30.04-1.05. Turniej trampkarzy o nagrodę Wawelu.

  • W turnieju trampkarzy z okazji jubileuszu Wawelu Wisła Kraków zajęłą trzecie miejsce.

2

2

Mistrzostwa Krakowa trampkarzy

  • Do 24.06. Mistrzostwa Krakowa trampkarzy. Finał.
    • Wisła Kraków – Cracovia 0:1.
    • Wisła Kraków – Orzeł Piaski 0:1. 2


Echo Krakowa. 1968, nr 248 (21 X) nr 7207

PIŁKA NOŻNA. W finałowym turnieju trampkarzy o mistrzostwo Krakowa po raz trzeci z rzędu zwyciężyła Cracovia. Drugie miejsce zajęła Wisła, a trzecie Bocheński KS


Gazeta Krakowska. 1968, nr 250 (21 X) nr 6427

Wczoraj na boisku Prądniczanki rozegrany został finałowy turniej trampkarzy o mistrzostwo Krakowa. Oto rezultaty: Cracovia — Wisła 2:0, Wisła — Bocheński 5:1, Cracovia — Bocheński 1:0. Trampkarze Cracovii zdobyli mistrzowski tytuł przed Wisłą i Bocheńskim. Dodać należy że zdobywają go już po raz trzeci.


Echo Krakowa. 1969, nr 53 (4 III) nr 7318

ONEGDAJ zakończył się halowy turniej piłkarski dla juniorów zorganizowany przez KOZPN.

Podwójny sukces odnieśli wiślacy. Zespół starszy pokonał Cracovię I 1:0 a zespół młodszy Cracovię II 2:1. Zwycięzcy zdobyli puchary.


Echo Krakowa. 1969, nr 146 (24 VI) nr 7411

ZAKOŃCZYŁY SIĘ. mistrzostwa Krakowa najmłodszych piłkarzy — trampkarzy.

W finale znalazły się drużyny: Cracovii, Wisły i Orła (Piaski Wielkie).

Mistrzem po raz czwarty z rządu zostali trampkarze Cracovii, wygrywając w finale z Wisłą 1:0 i z Orłem 1:0.

Drugie miejsce zajął Orzeł zwyciężając Wisłę 1:0

Relacje prasowe

Spotkanie kierownictwa GTS Wisła z utalentowanymi juniorami sekcji piłki nożnej. Podsumowania VII 1969

Echo Krakowa. 1969, nr 156 (5/6 VII) nr 7421

ostatnio odbyło się spotkanie kierownictwa GTS Wisła z utalentowanymi juniorami sekcji piłki nożnej. W spotkaniu wziął m. in. udział przew. Federacji KS „Gwardia” — gen. bryg. RYSZARD MATEJEWSKI oraz prezes GTS Wisła — płk MIECZYSŁAW NOWAK.

Podczas spotkania omówiono wyniki osiągnięte przez klub w zakresie wychowania i rozwijania umiejętności piłkarskich wśród młodzieży.

Wisła ma się czym pochwalić. Pierwsza drużyna grająca w lidze wydzielonej juniorów zdobyła I miejsce, kwalifikując się do gier o mistrzostwo Polski. Z 22 spotkań przegrała tylko jedno i jedno zremisowała, zdobywając 41 punktów i legitymując się różnicą bramek 96—9. W tych meczach na szczególne wyróżnienie zasłużyli: Kaczmarczyk — strzelec 28 bramek, Kmiecik (23) i Mrugalski (14).

Warto również podkreślić. że młodzi piłkarze Wisły zdobyli w tym roku po raz trzeci z rzędu puchar przewodniczącego Federacji KS „Gwardia”, który otrzymali już na własność. Obok wiślaków w rozgrywkach pucharowych uczestniczyły drużyny: Gwardii Katowice, Gwardii Białystok i Gryfa Słupsk. W rozgrywkach pucharowych zorganizowanych z okazji jubileuszu GKS Szombierek młodzi piłkarze Wisły także zajęli pierwsze miejsce.

Aktualnie Wisła dysponuje 4 reprezentantami Polski juniorów: Sikorskim, Szymanowskim, Fliśnikiem i Kmiecikiem oraz 10 reprezentantami okręgu krakowskiego. Kilku juniorów z powodzeniem brało udział w drużynie pierwszoligowej seniorów, a to: Obarzanowskl, Kmiecik, Szymanowski I Fliśnik.

Wyniki te świadczą bardzo dobrze o prawidłowej pracy z młodzieżą. trenerów i działaczy. Toteż podczas spotkania przekazano słowa uznania kadrze trenerskiej: M. Kurdzielowi, J. Steckiemu, L. Fronczakowi i A. Grabce oraz działaczom: W. Szwajcy. St. Kosteckiemu, A. Dziubie i J. Krawczykowi.


Chłopcy z „białą gwiazdą”. O osiągnięciach juniorów. VII 1969

Echo Krakowa. 1969, nr 176 (30 VII) nr 7441

CZĘSTO BYWA, ŻE FAWORYCI ZAWODZĄ, ZA TAKICH WŁAŚNIE POWSZECHNIE UWAŻANO PIŁKARSKI ZESPÓŁ JUNIORÓW WISŁY W TEGOROCZNYCH ROZGRYWKACH O MISTRZOSTWO POLSKI.

Chłopcy z „białą gwiazdą” w imponującym stylu zdobyli mistrzostwo okręgu i demonstrując wysoką formę zajęli pierwsze miejsce w półfinałach mistrzostw Polski rozgrywanych na Śląsku. Zresztą katowicki „Sport” nie miał dla wiślaków słów uznania, uważając że bez trudu powinni wywalczyć zaszczytny tytuł.

W piłkarstwie faworyci najczęściej zawodzą, szczególnie, gdy są to młodzi chłopcy, którzy mogą łatwo uwierzyć w swe umiejętności. Oczywiście nie chcemy przez to powiedzieć, że krakowianom uderzyła do głowy... sodowa woda. Nie, ale kto wie czy gdzieś w głębi serca nie byli zbyt pewni siebie, tym bardziej iż w składzie znalazło się wielu reprezentantów Polski juniorów.

W efekcie finałowy turniej w Lublinie nie przyniósł! im spodziewanego sukcesu. Najpierw, zresztą po bardzo dobrej grze, zremisowali z gospodarzami turnieju, z Lublinianką, aby w drugim spotkaniu przegrać różnicą 1 bramki z Legią. Przed ostatnim spotkaniem, ze Stalą Mielec, krakowianie wybrali się na wycieczkę samochodem, który wyleciał z szosy i... lądował na dachu.

Poturbowali się nieco młodzi wiślacy. Wprawdzie nic groźnego się im nie stało, ale szok przeszli, w meczu ze Stalą znów nie mogli przechylić szali zwycięstwa na swoją stronę i zdołali zaledwie zremisować.

I tak zamiast mistrzostwa, wiślacy zajęli wspólnie ze Stalą trzecie miejsce, co w żadnym wypadku nie zaspokaja ich ambicji. Oczywiście nie ma co rozdzierać szat. Kierownictwu sekcji piłkarskiej GTS Wisła nie o tytuły juniorów chodzi, lecz o dochowanie się z młodzieży jak najbardziej wartościowych piłkarzy. Takich, którzy jak najszybciej mogliby awansować do pierwszej jedenastki. Zresztą pod takim a nie innym kątem ustawione jest od pewnego czasu szkolenie w klubie. Wychowywać, wychowywać i jeszcze wychowywać.

Wracając do turnieju lubelskiego warto jeszcze dodać, że zdaniem fachowców wśród juniorów Wisły duże walory wykazali: Kmiecik, Obarzanowski, Z. Michaliszyn i Stachel.

A oto skład juniorów Wisły: Cisowski, Zagłobik, Janiszewski, Szmigiel, Z.

Michaliszyn, T. Michaliszyn, Szymanowski, Garlej, Stachel, Obarzanowski, Mietkowski. Trenerem był S. Kurdziel a kierownikiem kpt. A. Dziuba.