Sezon 1969/1970 (piłka nożna)

Z Historia Wisły

poprzedni sezon Rozgrywki w tym sezonie następny sezon
Wszystkie mecze, I Liga, Puchar Polski, Puchar Intertoto Mecze towarzyskie międzynarodowe,
Mecze towarzyskie i sparingi, Turnieje Turnieje halowe Juniorzy Rezerwy
Kadra Statystyki Spis Sezonów

Spis treści

Prasa o Wiśle

 • Młodzież piłkarska w Wiśle. 2
 • Przed sezonem
 • Piłkarze przed sezonem. 2
 • Przygotowania piłkarzy do sezonu. 2

Ważniejsze wydarzenia

 • 8. sierpnia 1969: Udana inauguracja sezonu - wyjazdowa wygrana ze Stalą.
 • 10. września 1969: 750. mecz Wisły w lidze. Wysoka porażka z Legią w Warszawie.
 • 29. września 1969: Wygrane derby z Cracovią 3:2 jedynym jaśniejszym momentem tej szarej piłkarsko jesieni dla Wisły,
 • 12. października 1969: Wiślacką karierę kończy Fryderyk Monica w meczu z Gwardią 1:0.
 • 3. stycznia 1970: Umiera Józef Kohut, napastnik Wisły.
 • 6. stycznia 1970: Piłkarze wznawiają treningi.
 • Luty: Ponieważ trenerem Wisły od roku był Węgier Teleky piłkarze przed sezonem rozgrywają szereg sparingów na Węgrzech.
 • 23. marca: Spotkanie zawodników pierwszej jedenastki ze sprawozdawcami prasy i radia.
 • 23. maja 1970: Pierwszy ligowy gol Kazimierza Kmiecika w barwach Wisły w 3. roku po przyjściu na Reymonta i to strzelony w meczu derbowym z Cracovią (2:0)!
 • Czerwiec: Opieka Wisły nad 6 klasą SP nr 41
 • 2-13. czerwca: Turniej dzikich drużyn „Gazety" i GTS Wisła.
 • 17. czerwca 1970: Wiślacką karierę kończy Krzysztof Hausner, rozgrywając 90 minut wspotkaniu z Zagłębiem.
 • 21. czerwca 1970: Porażka z Polonią na zakończenie sezonu.
  • 8. miejsce w lidze przy zaledwie 7 bramkach strzelonych w 13 meczach rundy wiosennej to „dorobek” piłkarzy „Białej Gwiazdy na zakończenie sezonu.
 • 1. sierpnia 1970: Ponowny sukces w Pucharze Lata wieńczy pogrom szwajcarskiego Winterthuru (hat trick Kazimierza Kmiecika).

Relacje prasowe

Piłkarze wznawiają trreningi. I 1970

Echo Krakowa. 1970, nr 4 (6 I) nr 7574

DZIŚ PIŁKARZE KRAKOWSKIEJ WISŁY — POD WODZĄ WĘGIERSKIEGO TRENERA — TELEKY EGO WZNAWIAJĄ TRENINGI. PIERWSZY OKRES, TO WPROWADZENIE DO WŁAŚCIWEGO TRENINGU KONDYCYJNEGO, ABY Z KOLEI PRZEJŚĆ DO ZAJĘĆ TECHNICZNYCH I TAKTYCZNYCH.

— Tak się złożyło — mówi Z-ca kierownika sekcji pn GTS Wisła — płk mgr A. Cicirko — że już na wstępie będziemy) rozgrywać kilka spotkań w ramach turnieju halowego organizowanego z okazji 25-lecia Wyzwolenia Stolicy (9—10 bm.).

— Następnie — dodaje trener Teleky — trenować będziemy w Krakowie, skąd 10 bm. jedziemy na zgrupowanie do Myślenic, Następny okres przygotowań odbywać się będzie w Jugosławii, bądź na Węgrzech (15. II. — 1. III.), gdzie planujemy rozegranie kilku spotkać sparringowych z ligowymi zespołami. Po powrocie do Krakowa pozostanie nam ok. 2 tygodni na doszlifowanie formy zawodników. Być może, że i wtedy grać będziemy mecze towarzyskie, ale już pod kątem zestawienia najsilniejszego składu drużyny.

Jak wiadomo wiślacy pragną wywalczyć w wiosennych bojach taką pozycję, aby PZPN wyznaczył ich do udziału w rozgrywkach „Intertoto”. Wierzymy, że cel zostanie zrealizowany.

Sympatyków Wisły nurtuje pytanie w jakim składzie krakowianie grać będą wiosną. Za wcześnie jednak o tym już teraz mówić, gdyż dopiero wkraczamy w okres wstępnych przygotowań


Tabela w której uwzględniono sportową postawę poszczególnych zespołów

Echo Krakowa. 1970, nr 35 (11 II) nr 7605

NIEDAWNO „PS” opublikował tabelę piłkarską ekstraklasy w której uwzględniono sportową postawę poszczególnych zespołów w minionym 5-leciu. O kolejności miejsc decydowała ilość kar nakładanych na piłkarzy poszczególnych drużyn. Oczywiście, pierwsze miejsce zajął zespół mający na swym koncie najmniej kar. I tak zwyciężyła Pogoń, przed Gwardią i Legią.

Wisła zajęła 4 pozycję a Cracovia 6. Dobrze to świadczy o postawie naszych piłkarzy.


Piłkarze na Węgrzech. II

Echo Krakowa. 1970, nr 41 (18 II) nr 7611

JUŻ w piątek piłkarze Wisły wyjeżdżają autokarem na Węgry, gdzie do 6 marca będą gośćmi budapeszteńskiego Vasasu. Ekipa pod wodzą kierownika sekcji, płk mgr H. MĄKI składa się z trenera Gyuli Telekiego, mjr B. Michaliszyna, masażysty — A. Leonardiego i 18 zawodników. Są to: Stroniarz, Sikorski, Wójcik, Kawula, Konior, Polak, Kotlarczyk, Sputo, Michaliszyn, Studnicki, Adamus, Kmiecik, Krawczyk, Hausner, Skupnik, Lendzion oraz Musiał i Szymanowski. Dwaj ostatni przylecą do Budapesztu tego samego dnia, prosto z Włoch, gdzie występują w reprezentacji młodzieżowej przeciwko Włochom.

— Na Węgrzech a konkretnie w Budapeszcie — mówi trener Gyula Teleki — mamy rozegrać 4, bądź 5 spotkań, z tym dwa z pierwszoligowymi zespołami. Po powrocie rozegramy jeszcze jeden mecz, najprawdopodobniej z Garbarnią i 15 marca czekają nas pierwsze zawody mistrzowskie ze Stalą Rzeszów.

ściu najlepszych drużyn.

wiosną i jakie są horoskopy? — W zasadzie trzon zespołu nie ulegnie zmianie, Chcemy tylko pełniej sięgać po własną młodzież.

I tak liczę na bramkarza Sikorskiego, którego będzie asekurował Stroniarz oraz na Michaliszyna i Kmiecika. Sądzę, że będziemy mieli pożytek z Fliśnika. Spodziewam się też, że doświadczeni zawodnicy, jak: Kawula, Kotlarczyk, Musiał, Polak osiągną również wysoką formę. Horoskopy?... Będzie, my walczyć o miejsce wśród sześciu najlepszych t, drużyn.

Życzymy powodzenia!


W XXV-lecie PRL Piłkarze Wisły na trzecim miejscu

Echo Krakowa. 1970, nr 62 (14/15 III) nr 7632


W MINIONYM ćwierćwieczu PRL 24 razy piłkarze zdobywali tytuły: mistrzów. Polski. W tym współzawodnictwie piłkarskim przoduje Górnik Zabrze, który wywalczył 8 tytułów, Ruch — 4, Wisła i Legia po 3, Polonia — 2, Cracovia, Warta i ŁKS — po 1. Przyznając drużynom 3 pkt. za mistrzostwo, 2 za wicemistrzostwo i 1 za brązowy medal, w tabeli prowadzi Górnik Zabrze 31 pkt., przed Ruchem 22 pkt. i Wisłą 17 pkt. Dalsze miejsca zajmują Polonia, Legia i Zagłębie Sosnowiec a Cracovia zajmuje wraz z ŁKS-em 7 lokatę.


Spotkanie zawodników pierwszej jedenastki ze sprawozdawcami prasy i radia. III

Echo Krakowa. 1970, nr 70 (24 III) nr 7640

WCZORAJ z Inicjatywy sekcji piłki nożnej GTS Wisła odbyło się spotkanie zawodników pierwszej jedenastki ze sprawozdawcami prasy i radia. Prowadził je płk mgr Hieronim Mąka a obecni też byli działacze KOZPN z prezesem mgr B. Pirożyńskim na czele..

Piłkarze Wisły zapewnili, że dołożą sił, aby utrzymać się w czołówce ligowej w kraju i zasłużyć na wytypowanie ich przez PZPN do rozgrywek w „Intertoto”, w których w minionym sezonie zajęli w swej grupie pierwsze miejsce. Jednocześnie apelują, za naszym pośrednictwem o przychylną atmosferę dla swych poczynań, proszą by widownia zachęcała ich swym dopingiem do jak najlepszej gry. W imieniu kolegów mgr R. Wójcik poinformował: zebranych, że piłkarze Wisły zebrali na Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie 1500 zł i zachęcają pozostałych zawodników drużyn ligowych do podobnej akcji.

Jednocześnie płk mgr H. Mąka poinformował dziennikarzy o realizacji szeroko zakrojonego planu pracy z młodzieżą piłkarską, w wyniku której już 8 piłkarzy: młodzików, juniorów i seniorów, awansowało do kadry narodowej


Oldboye Wisły wznawiają treningi

Echo Krakowa. 1970, nr 83 (9 IV) nr 7653

Oldboye Wisły wznawiają treningi. Tym bardziej, że w nadchodzącym sezonie czeka ich kilka atrakcyjnych występów. W związku z tym w nadchodzący poniedziałek tj. 13 bm. odbędzie się zebranie organizacyjne b. piłkarzy w świetlicy sekcji pn. GTS Wisła (na stadionie piłkarskim pod lożą honorową). Początek o 16.30.


Turniej dzikich drużyn „Gazety" i GTS Wisła

Echo Krakowa. 1970, nr 122 (26 V) nr 7692


W DNIACH 2 — 13 czerwca br. z inicjatywy GTS Wisła 1 Redakcji „Gazety Krakowskiej” rozegrany zostanie tradycyjny VI turniej piłkarski dzikich drużyn. W imprezie mogą brać udział chłopcy urodzeni w latach 1956 — 59 posiadający aktualne karty zdrowia i zgodę rodziców, niestowarzyszeni.

Zgłoszenia przyjmuje i informacji udziela GTS Wisła, Kraków, ul. Reymonta 22 do 30 maja br.


Pierwsze miejsce oldboyów Wisły

Echo Krakowa. 1970, nr 137 (13/14 VI) nr 7707


W FINALE turnieju piłki nożnej oldboyów, zorganizowanym przez Społeczny Dzielnicowy KKFiT Zwierzyniec, Wisła wygrała z Juvenią 8:1 (2:1). Bramki strzelili: dla Wisły — Gamaj 2 oraz Jędrys, Adamczyk, Ogiegło, Mordarski, Maniecki i Kościelny, dla Juvenii — Dulemba. Sędziował inż. Biernacik. Puchar zwycięskiej drużynie wręczył przedstawiciel SDKKFiT — K. Milewski.


Opieka Wisły nad 6 klasą SP nr 41

Echo Krakowa. 1970, nr 139 (16 VI) nr 7709

W JEDNEJ z bardziej usportowionych szkół podstawowych (nr 41) w Podgórzu-Płaszowie zorganizowana zostanie szósta klasa dla przyszłych adeptów piłki nożnej.

Szkoleniem Zaopiekuje się GTS Wisła. Zgłoszenia do 10 września br. przyjmuje kierownictwo szkoły, ul. Saska 1 teł. 621 -44, lub inspektorat dzielnicy.