Mistrzostwa okręgowe 1946/1947 (piłka ręczna)

Z Historia Wisły

poprzedni sezon Rozgrywki w tym sezonie następny sezon
Wszystkie mecze Mistrzostwa okręgowe Mistrzostwa Krakowa
Kadra Statystyki Spis Sezonów


Spis treści

Mistrzostwa okręgowe Klasy A. Sezon 1946/1947

Kontunuacja mistrzostw z ubiegłego roku. Początek 20 kwietnia:

Relacje prasowe

Echo Krakowa. 1946, nr 191 (21 IX)

Szczypiórniści Krakowa na starcie

W najbliższą sobotę 21 bm. rozpoczyna się pierwsza jesienna runda rozgrywek o mistrzostwo Krakowa w szczypiórniaku męskim. Według bowiem ustalonego ostatnio przez PZPR systemu rozgrywek, mistrzostwa okręgowe przeprowadzone zostaną w dwu rzutach: jesiennym i wiosennym.

W niektórych okręgach rozpoczęły się już wstępne boje — w najbliższą sobotę rozpocznie mistrzostwa również Kraków.

Na starcie zobaczymy 6 zespołów: Cracovia, Wisła, Garbarnia, A. Z. S ., Olsza, i beniaminek A klasy Halniak z Makowa zmierzą swe siły w walce o mistrzowski tytuł.

W rozegranych na wiosnę mistrzostwach pierwsze miejsce zdobyła, jak wiadomo, Garbarnia przed Cracovią. Kto zdobędzie je w obecnych rozgrywkach, trudno przewidzieć. Poza Halniakiem, który wydaje się być stosunkowo najsłabszym z wymienionej szóstki, wszystkie pozostałe zespoły mogą z powodzeniem ubiegać się o tytuł najlepszego.

Garbarnia z doskonałym atakiem: Lipiński, Ruisser, Bahr, Szybiński i Kaleciński, będzie chciał powtórzyć swój wiosenny sukces.

Brak Pirowskiego na pewno nie zaważy zbytnio na grze tego ambitnego i posiadającego dobre rezerwy zespołu.

Cracovia to rutyna i znane nazwiska: Resich na obronie, Paszkowski w pomocy, Więcek, Pachla, Kowalski i Sycz w ataku, zdają się wskazywać na możliwość dużych sukcesów. Minusy Cracovii to brak zgrania i za dużo indywidualistów.

Wisła — nauczona smutnym doświadczeniem z wiosny, gdzie dzięki brakowi zawodników zmuszona była oddać pokaźną liczbę punktów baz walki, zrezygnowała z udziału w drużynie chimerycznych piłkarzy i oparła swój skład na wypróbowanych zawodnikach: Rotter, Szostak, Ariet, dr Stock, to kanwa, na której kształtować się będą talenty pozostałych młodszych zawodników.

Akademicy krakowscy również stają do walki z niemałymi szansami. Sympatyczna ta drużyna, która w minionych rozgrywkach tylko dzięki chronicznemu po prostu brakowi kompletu potrzebnych zawodników zajęła jedno z dalszych miejsc w tabeli, obecnie po usunięciu tych niedociągnięć będzie groźną dla każdego-. Gołębiowski w bramce, Mizia na obronie, Trojan w pomocy, mgr Pytel, Huk i Kozdrój w ataku, to szkielet drużyny, która może zgotować niejedną niespodziankę.

Olsza — to zespół posiadający swe najsilniejsze punkty w Dylewskim, Grabowskim, Młodnickim — jeśli reszta podciągnie się do ich poziomu, to zespół kolejowy może liczyć na znaczne sukcesy.

Wreszcie Halniak — wieka niewiadoma Makowa. Poza jedynym Skrzypkiem, dawnym zawodnikiem tarnowskim; o formie reszty nic konkretnego nie możemy powiedzieć. Sądzimy, iż zespół ten po-każe nam swe wady i zalety na jednym z najbliższych meczów.

Tak przedstawiałyby się w paru wierszach


Echo Krakowa. 1947, nr 96 (6/8 IV) nr 387

Terminarz rozgrywek w szczypiorniaku Na ostatnim zebraniu WG i D KOZPR-u wylosowana została druga runda rozgrywek szczypiórniaka męskiego oraz ustalone zostały terminy zaległych spotkań z pierwszej rundy.

Terminarz przedstawia się następująco: Zaległe spotkania z I-szej rundy: 20. 4. Halniak—Wisła 26. 4. AZS—Halniak 27. 4. Cracovia—Halniak 4. 5. Halniak—Garbarnia Il-ga runda: 7. 5, AZS—Garbarnia 10. 5. Olsza—Cracovia 10. 5. Wisła—Halniak Garbarnia—Olsza 11. 5. AZS—Wisła Halniak—Cracovia '14. 5. Wisła—Olsza Cracovia—Garbarnia 18. 5. Halniak—AZS 21.. 5. Wisła—Garbarnia AZS—Cracovia 24. 5. Olsza—Halniak 31. 5. Cracovia —Wisła